Miza grevei avocatilor: mai multi clienti si mai multi bani

Dupa patru zile de proteste, avocatii isi reiau activitatea

de Dumitrina Galantonu, Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 12 octombrie 2006, 0:00










Documente:
Avocat Pompiliu Bota
(11.10.2006) MP3
Avocat Calin Zamfirescu
(11.10.2006) MP3

Protestele avocatilor au dat nastere timp de patru zile la situatii hilare: infractorii arestati preventiv sunt eliberati fiindca avocatii refuza sa-i reprezinte, iar reprezentarea este obligatorie pentru prelungirea mandatului. In realitate, lupta dintre cele doua barouri ar putea insemna nerecunoasterea calitatii de avocati a unora, ceea ce ar aduce procese suplimentare pentru ceilalti. HotNews.ro a a cerut parerea celor doua parti aflate in conflict.

Romania are doua barouri

Cum s-a ajuns ca Romania sa aiba doua barouri? Simplu. Profitand de un cadru legislativ cu multe sincope, inginerul Pompiliu Bota si-a inregistrat legal un Barou paralel cu cel existent deja si care-l mostenea pe cel comunist, Barou care nu fusese insa inscris legal.

Sumele de bani pe care le cereau avocatii absolventilor pentru a-i lua in stagiu, sume care se invart in jurul a mii de euro, uzitarea de relatii si spagi pentru a intra in cadrul vechiului Baroul au creat o stare de puternica nemultumire in randul absolventilor fata de sistem si casta avocateasca.

Avocatii inscrisi in Baroul lui Bota au pledat nestingheriti in instante. Numai ca numarul acestora a crescut simtitor in ultimii ani, iar avocatii din celalalt Barou au inceput sa piarda clienti si inclusiv bani, lucru care nu prea le-a placut.

Pe cale de consecinta au atacat in instanta legalitatea Baroului inscris de Bota si au negat calitatea de avocati a celor inscrisi in acest Barou. De la actionarea in judecata insa au trecut mai bine de trei ani si procesul nu a fost solutionat, motiv pentru care avocatii s-au gandit ca e timpul sa forteze obtinerea unei solutii.

C. Zamfirescu: "Niciunde in lumea asta nu exista un sistem dublu al instituiei de avocat"

Presedintele Uniunii Nationale a Barourilor din Romania, Calin Zamfirescu declara ca declansarea grevei s-a facut fiindca s-a intarziat inacceptabil de mult solutionarea procesului prin care se cere instantei sa nu recunoasca Baroul infiintat de Pompiliu Bota.

"Niciunde in lumea asta nu exista un sistem dublu al profesiei de avocat. In toate tarile exista un singur ordin al avocatilor in fiecare tara. Stiti ca presedintele pretinsei Uniuni, dl Bota, a fost condamnat penal pentru evaziune fiscala?

Deci, potrivit legii avocatilor pe care dl Bota o invoca, el nu ar avea dreptul sa practice meseria de avocat fiind considerat nedemn", a mai declarat pentru HotNews.ro Calin Zamfirescu.

Bota: "Gansterii au confiscat o profesie liberala"

De cealalta parte, decanul Baroului Constitutional Roman, Pompiliu Bota declara ca activitatea structurii alternative este legala: "Democratia trebuie sa invinga. Noi avem acte in regula, dar fiindca nu practicam spaga suntem urati de gangsterii care au confiscat aceasta profesie liberala.

Noi ii ajutam pe tinerii absolventi oferindu-le posibilitatea sa profeseze fara a mai da spagi", a declarat Pompiliu Bota pentru Hotnews.

Efectele conflictului

Daca se va da o hotarare definitiva de judecata care sa ateste ca Baroul infiintat de Pompiliu Bota nu este legal, atunci toti avocatii care profeseaza in cadrul acestui Barou si-ar putea pierde calitatea de avocati.

Pe cale de consecinta avocatii din vechiul barou vor avea mai multi clienti si mai multi bani de castigat.

Se naste atunci o situatie fara precedent: ce se va intampla cu rezultatul sutelor de procese in care acestia au pledat fara drept?

In cazul in care Baroul " alternativ" va fi considerat de instanta ca fiind legal vom continua sa avem doua Barouri, doua institutii, care sa reprezinte avocatii din Romania. Lucru care nu ar fi insa in conformitate cu ceea ce se intampla in spatiul Uniunii Europene.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


174 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    avocatura (Vineri, 13 octombrie 2006, 9:12)

    george [anonim]

    In fond asistam la lupta pentru putere intre doua grupari(gen sindicate).Atat timp cat se supun amandoua legislatiei si acelorasi institutii ale statului, protestul unora fata de ceilalti este nefondat.In sanatate,invatamant,industrie etc,sunt mai multe sindicate legate de aceeasi activitate,tin de aceleasi institutii centrale desi adesea nu se inteleg intre ele,dar nu protesteaza nimeni pentru desfiintarea unora sau altora.
  • 0 (0 voturi)    
    Democratie, e bine! (Vineri, 13 octombrie 2006, 12:10)

    Dumi [anonim]

    E bine! E foarte bine! Eu cred ca sistemul juridic e cel mai corupt din Romania! Nu cred ca viitorul ne va prezenta doua barouri dar actualul scandal ajuta la reforma justitiei. Sper ca dl. Bota sa aiba castig de cauza in fata rechinilor comunisti!
  • 0 (0 voturi)    
    rusine (Vineri, 13 octombrie 2006, 12:28)

    gigi [anonim]

    Este o actiune rusinoasa a unei categorii profesionale care nu urmareste decat rotunjirea propriilor venituri si nicidecum infaptuirea justitiei. In fapt prin aceasta actiune se urmareste inlesnirea sau favorizarea infractorilor motiv pentru care avocatii absenti ar trebui sa fie amendati de catre judecatori precum si impotriva lor sa fie promovate din oficiu actiuni penale pentru acete favorizari. In cauzele civile sau comerciale, avocatii absenti din acest motiv sa fie amendati si sa fie obligati sa plateasca clientilor daune interese conform contractelor de asistenta incheiate.
    Cu siguranta ca multi dintre ei nu accepta in cadrul economiei de piata o concurenta reala in acest domeniu, in favoarea cetateanului, prin practicarea de onorarii substantiale mai mici decat cele practicate in prezent.
  • 0 (0 voturi)    
    Legea nr. 51/1995 (Vineri, 13 octombrie 2006, 13:45)

    m [anonim]

    In Romania nu exista 2 "barouri", ci 41, cate unul in fiecare judet. Barourile nu sunt sindicate si nu sunt asimilate asociatiilor, fundatiilor, societatilor comerciale etc.
    Conform art. 1 alin. 2 din Legea nr. 51/1995: "(2) Profesia de avocat se exercita numai de avocatii inscrisi in tabloul baroului din care fac parte, barou component al Uniunii Nationale a Barourilor din Romania, denumita in continuare U.N.B.R.
    (3) Constituirea si functionarea de barouri in afara U.N.B.R. sunt interzise. Actele de constituire si de inregistrare ale acestora sunt nule de drept."
    Potrivit art. 57 din aceeasi lege: "ART. 57
    (1) Uniunea Nationala a Barourilor din Romania - U.N.B.R. este formata din toate barourile din Romania si are sediul in capitala tarii, municipiul Bucuresti.
    (2) U.N.B.R. este persoana juridica de interes public, are patrimoniu si buget proprii.
    (3) Bugetul U.N.B.R. se formeaza din contributia barourilor in cote stabilite de Congresul avocatilor. Patrimoniul U.N.B.R. poate fi folosit si in activitati producatoare de venituri, in conditiile legii.
    (4) Baroul de avocati se constituie si functioneaza numai in cadrul U.N.B.R., potrivit prezentei legi si statutului profesiei.
    (5) U.N.B.R. este succesoarea de drept a Uniunii Avocatilor din Romania."
    Ori, este evident ca simpla lectura a legii ar fi clarificat lucrurile si s-ar fi evitat, astfel, in presa si nu numai, formarea si comunicarea unor opinii total nefondate. In Romania exista doar avocati, respectiv cei ce isi exercita profesia in conformitate cu dispozitiile Legii nr. 51/1995, tot astfel cum exista doar notari, respectiv, cei ce isi exercita profesia conform Legii nr. 36/1995, asa cum exista doar judecatori, procurori etc. Nu exista avocati traditionali si avocati constitutionali, notari traditionali si notari constitutionali, judecatori traditionali si judecatori constitutionali. Cat priveste clientii celor 2000 de pseudoavocati ce le-ar creste veniturile avocatilor...
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt tetelu si stiu ce vreau: monopol pe jurnale (Vineri, 13 octombrie 2006, 20:22)

    tetelu [anonim]

    vreau sa-mi fac si EU o lege a monopolului meu...sa mi-o scriu si sa mi-o votez si apoi sa zic ca asa e legea! sa scriu in legea aia ca de scris numai cine zic EU sa scrie, se poate? in scenariul optimist, ca sa scrii jurnale trebuie sa dai examen cu ... EU, dar ca sa dai examen trebuie sa ma cauti si sa ma platesti sa-ti fiu EU indrumator, cativa ani, ma mai gandesc cati si apoi te mai examinez o data, tot EU.
    Si daca scrie cineva jurnale in afara legii mele chem parchetul si fac greva ca sa se miste mai repede.

    Ce sa ma fac? Avocat, parlamentar si grevist? In ordinea asta? Si nu ma intreaba nimeni de concurenta? Nu???Egztraordinar!!!!!!!!!!!!!!!! Asta vreau!!!!!!!!!!!!~
  • 0 (0 voturi)    
    avocat (Sâmbătă, 14 octombrie 2006, 16:06)

    mirc79 [anonim]

    fara 10000 euro nu devii avocat.cei care sunt in baroul consti. nu au bani de dat.in nici un caz nu sunt mai prost pregatiti.este o prostie sa corecteze lucrarile de intrare in barou niste avocati intrati pe bani .
  • 0 (0 voturi)    
    cititi legile domnilor (Miercuri, 1 noiembrie 2006, 11:34)

    replica la Legea 51 [anonim]

    "U.N.B.R. este succesoarea de drept a Uniunii Avocatilor din Romania".Perfect adevarat,dar UAR trebuia infiintata din 1990, ori domniile voastre, nu ati respectat legea...
    Mai mult, eu nu inteleg de ce sa ma examineze pe mine, licentiat in drept un "neica nimeni" venit din rindurile militei sau din alte zone obscure ale mult iubitei societati romanesti,ori mai rau unul care a intrat la drept pe baza de dosar si a dat un simulacru de examen la terminarea facultatii
    Unde va sunt licentele domnilor aproximativ -avocati?????