Ymterviurile lui Iulian Comanescu

Catalin Tolontan, redactor-sef Gazeta Sporturilor: "Voiculescu are un partid caraghios"

de     Blog.Hotnews.ro
Sâmbătă, 14 octombrie 2006, 0:00



Sustine ca a fost dat afara din diferite locuri, de vreo patru ori, si totusi e redactorul-sef cu cea mai buna imagine din presa romaneasca, e drept - destul de saraca in redactori-sefi proeminenti. Si-a creat aceasta imagine cu premeditare, recunoaste, dar si scriind inteligent, pilotand intre Sarbu, Ringier, Voiculescu si Vantu, creand emulatiune printre colegi si, mai ales, vanzand ziare.

Nu la chiosc, ci din biroul de redactor-sef, caruia i-a scos usa pentru ca sa poata vorbi mai usor cu ei, cu colegii lui.
icomanescu (10/12/2006 3:52:04 PM): Serios. Daca vrei. Daca nu, am primul glont pe teava.

Catalin Tolontan (10/12/2006 3:52:14 PM): Iti precizez ceva. Ai comentat acum ceva vreme: Tolontan are grija de imaginea lui. Asa e. Ai dreptate: nu sint atit de bun pe cit se crede. Am imagine.

icomanescu (10/12/2006 3:52:35 PM): Aha. Primul raspuns, fara intrebare. Urmatorul raspuns.

icomanescu (10/12/2006 3:52:48 PM): Precis o sa-mi raspunzi la intrebarea mea, pe care n-o stii, dar o intuiesti.

Catalin Tolontan (10/12/2006 3:53:01 PM): Daca plec?

icomanescu (10/12/2006 3:53:05 PM): Da.

Catalin Tolontan (10/12/2006 3:53:20 PM): Nu plec. Nu acum.

icomanescu (10/12/2006 3:53:33 PM): Era sa pleci?

[Tolontan, Tolotan, Tolontan. Sustine ca a fost dat afara din diferite locuri, de vreo patru ori, si totusi e redactorul-sef cu cea mai buna imagine din presa romaneasca, e drept - destul de saraca in redactori-sefi proeminenti.

Si-a creat aceasta imagine cu premeditare, recunoaste, dar si scriind inteligent, pilotand intre Sarbu, Ringier, Voiculescu si Vantu, creand emulatiune printre colegi si, mai ales, vanzand ziare. Nu la chiosc, ci din biroul de redactor-sef, caruia i-a scos usa pentru ca sa poata vorbi mai usor cu ei, cu colegii lui. Se mai intreaba cineva de ce am vrut ymterviu cu el?]

Catalin Tolontan (10/12/2006 3:53:58 PM): Si ii rog pe colegii de breasla sa nu ma idealizeze. Si, mai ales, sa nu confunde comoditatea cu eroismul. Daca n-am plecat de la GSP la SOV n-am facut-o din puritanism, ci pentru ca ma simt confortabil aici.

icomanescu (10/12/2006 3:54:17 PM): Bun. Deci era sa pleci. De ce n-ai plecat?

Catalin Tolontan (10/12/2006 3:54:44 PM): Ti-am raspuns, ma simt bine in presa sportiva.

icomanescu (10/12/2006 3:54:51 PM): Aha, confort.

icomanescu (10/12/2006 3:55:04 PM): Imbatranesti sau nu e cazul sa faci saltul catre ziarist “generalist”?

Catalin Tolontan (10/12/2006 3:55:09 PM): Da, repet. Nici vorba de etica.

icomanescu (10/12/2006 3:55:27 PM): Pai nu vorbeam de etica.

icomanescu (10/12/2006 3:55:43 PM): E o alternativa mai sus. Ori imbatranesti, ori simti ca nu e cazul sa faci saltul catre ziarist generalist?

Catalin Tolontan (10/12/2006 3:57:37 PM): Iti dau o singura latura a rationamentului. Am muncit foarte mult, am avut sansa unei echipe incredibile si am avut grija de imagine. Un singur lucru am izbutit cu adevarat: sa-i stupefiez pe toti patronii pentru care am lucrat spunindu-le ca ei nu stapinesc in nici un fel continutul ziarului. Dar si asta am facut-o impreuna cu colegii mei.

Si recunosc: mi-a fost mai usor sa nu negociez niciodata continutul, fiind la un ziar de sport. Probabil ca la unul politic ar fi fost imposibil.

icomanescu (10/12/2006 4:43:44 PM): Ai o imagine foarte buna, conduci cel mai vizibil ziar de sport din Romania. Ce crezi ca te recomanda pentru o publicatie generalista? Ca sunt sigur ca in negocierile din zona Vantu despre asta a fost vorba.

Catalin Tolontan (10/12/2006 4:44:52 PM): Am lucrat in 2000 la reteaua ziarelor locale ale lui Sirbu. Si poate ca se exagereaza cu imaginea mea, repet.

SCANDALUL NASTASE-SALI DE SPORT. DE CE A SCRIS GSP DESPRE ASTA

icomanescu (10/12/2006 3:58:06 PM): Revenind la ziare de sport: stai putin, ca ai fluierat in biserica si la GSP, cand cu salile de sport ale lui Nastase...

Catalin Tolontan (10/12/2006 3:58:50 PM): Asa e, folosesc persoana intii plural: noi, mai multi, am fluierat. Dar la un ziar politic o faci in fiecare zi.

Textul ymterviului
  • Tolontan a raspuns si la intrebarile cititorilor, pe Blog.HotNews.ro






  • Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


    306 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      articolul in cauza (Duminică, 15 octombrie 2006, 14:19)

      corina [anonim]

      ati omorit interviul cu Tolontan redindu-l asa! Pare ca cineva si-a batul joc de text. Tolontan este un personaj savuros si la asta nu ajungi cind vezi textul asta! Ginditi-va ca nu il citesc tinerii consumatori de mes. Pacat!
    • 0 (0 voturi)    
      Tolontan? O gluma (Duminică, 15 octombrie 2006, 19:05)

      marius [anonim]

      De ce incercati sa va impuneti parerea si opiniile despre Tolontan, de ce il faceti un mare "brand", super-redactor, om de presa proeminent? E un Gigi Becali cu staif, creaza animozitati pentru a genera dispute si audienta, a tabloidizat toate ziarele pe unde a fost... mare brand... nimic de zis.

      Daca voua va place, sa va fie de bine dar nu mai ni-l serviti pe tava ca fiind marele jurnalist ca nu tine.
    • 0 (0 voturi)    
      "ymterviu" ??? (Luni, 16 octombrie 2006, 9:26)

      daniel [anonim]

      Am si eu o intrebare. Textele care apar pe site sunt scrise de romani, sau au fost angajati indivizi din tari mai amarate care scriu dupa dictare? Sau poate folositi tastaturi altele decat English si operatorii sunt legati la ochi? Sau editorul de text post-proceseaza dupa cum il taie capul textul?

      O varianta din cele de mai sus sau alta similara pare foarte probabila, cata vreme este a nu stiu cata oara cand citesc despre un "YMTERVIU".

      Ma opresc aici cu ironia, pentru ca vreau sa fie constructiva, nu sa ma refulez sau sa imi arat muschii in buna traditie de forumist. Destul ca textul apare fara caractere specific romanesti, creaind destule confuzii.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru daniel "ironicul" (Luni, 16 octombrie 2006, 9:48)

      radu [anonim]

      Daniel, nu incerca sa fii ironic cind nu ai toate datele problemei pentru ca te faci, ca in cazul de fata, de ris. Ymterviu e un joc de cuvinte care provine de la modul in care a fost luat interviul de fata, si anume folosindu-se Yahoo Messenger, acronimizat de utilizatori ym. Ergo ymterviu :)
    • 0 (0 voturi)    
      Mea culpa... (Luni, 16 octombrie 2006, 10:06)

      daniel [anonim]

      Pe cuvantul meu daca am stiut chestia asta! Poate pare elementar pentru altii, pentru mine nu este. Asta e, cat traieste omul invata.
    • 0 (0 voturi)    
      pt "desteptul" de radu (Luni, 16 octombrie 2006, 10:40)

      xyzz [anonim]

      radu, tu crezi ca toata lumea e asa desteapta ca tine...sunt absolut de acord cu daniel ...si eu tot la fel am gandit....daca va apucati voi sa folositi anumiti termeni cred ca ar fi nevoie sa ii si explicati pt ca altfel o sa aveti parte de reactii de acest gen...si nu cred ca daniel s-a facut de ras.
    • 0 (0 voturi)    
      sa ma explic (Luni, 16 octombrie 2006, 11:24)

      daniel [anonim]

      E discutabil daca, reactionand ca mine, te faci de ras sau nu. Ca sa se intample asta ar trebui cumulati mai multi factori. Ar trebui de exemplu, ca termenul "ywterviu" sa fie suficient de raspandit si incetatenit astfel incat necunoasterea lui sa nu fie justificabila. De asemeni ar trebui ca prezentarea termenilor noi sa se faca de o maniera in care, necunoscandu-i, prima reactie sa fie consultarea dictionarului (cu alte cuvinte, sa ajung sa-mi pun problema daca e corect sau nu, lucru foarte simplu si totodata foarte greu de inteles - si mai ales de acceptat). Sau in fine ca reactia "ironicului" sa fie una de snob: daca nu am auzit eu de ea, e o prostie.

      Mi-e greu deci, radu, sa spun eu, cel implicat in problema, daca m-am facut de ras sau nu. Cel mai cuminte este sa-mi recunosc o lipsa de vocabular si sa tratez cu respect o observatie.

      Asta nu inseamna, xyzz, ca il vad pe radu mai destept decat mine. Sau ca nu o fac. Insa n-au legatura una cu alta. In ziua de azi, o observatie care vine fara mistouri sau aluzii tampite, e aer curat si trebuie luata ca atare.