Basescu: Dintre ofiterii activi ai SRI, doar 4,5% provin din 'fosta garda'

de D. Mihai     HotNews.ro
Miercuri, 18 octombrie 2006, 0:00


Imagine: Realitatea TV

Presedintele Traian Basescu afirma ca serviciile de informatii au reusit sa se integreze in structurile NATO cu cativa ani inaintea tarii. Seful statului a adaugat ca exista, inca, perceptia ca SRI este un continuator al fostei Securitati, cu toate ca doar 4,5 la suta dintre ofiterii activi ai acestui serviciu provin din fosta garda.

Principala problema a actualelor servicii de informatii este imaginea de continuator al structurilor comuniste. Seful statului a dat exemplul Serviciului Roman de Informatii unde, desi in prezent doar 4,5% din ofiteri provin din fostele servicii ale Securitatii, exista inca perceptia ca SRI este continuatorul fostei Securitati.

Aceasta problema de imagine este generata, intr-o oarecare masura, si de imposibilitatea serviciilor de a lucra in mod trasparent, a adaugat presedintele.

„Serviciile secrete nu trebuie scapate de sub control” - a avertizat presedintele Basescu. In opinia sa, este necesara o transparenta a activitatii care va contribui la cresterea increderii in aceste servicii, un control al resurselor financiare, precum si o urmarire a programului stabilit de CSAT pentru fiecare institutie.

Traian Basescu a mai afirmat ca legislatia trebuie sa permita serviciilor de informatii sa isi atinga obiectivul de protejare a cetateanului, dar sa nu incalce nici drepturile si libertatile fundamentale.

„Aici este cheia inteligentei parlamentare, si mai ales a celor din comisiile de control al SRI si SIE, care trebuie sa contribuie la gasirea unui optim intre respectarea drepturilor cetateanului dar si sa dea structurilor de informatii cadrul legislativ care sa le permita sa fie eficiente in lupta cu riscurile asimetrice”, a adaugat seful statului.

Presedintele Traian Basescu a facut aceste aprecieri, miercuri dimineata, la Conferinta Comisiilor parlamentare de control al serviciilor de informatii si de securitate din cadrul Uniunii Europene. La reuniune sunt prezenti fosti si actuali sefi ai serviciilor de informatii, precum si consilieri pe probleme de securitate nationala din 8 state ale Uniunii Europene, dar si din Bulgaria.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


108 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Asa deci. ... (Miercuri, 18 octombrie 2006, 14:04)

    TherVali [anonim]

    Aha, deci politicienii doresc sa controleze, sau controleaza deja serviciile secrete, atunci am dat de dracu'.
  • 0 (0 voturi)    
    4,5% (Miercuri, 18 octombrie 2006, 14:23)

    ignat [anonim]

    4,5%: D-le dar bine stie sa mai socoteasca dom' presedinte. O singura mirare mi-a ramas: S-a luat sau nu si pe el in calcul?
  • 0 (0 voturi)    
    Traiane, atunci avem 95,5 % PARTIDE SECURISTE (Miercuri, 18 octombrie 2006, 14:49)

    Cetateni LIBERI [anonim]

    Pentru ca ma intreb: unde au plecat toti securistii ?
    Eu cred ca au plecat in PARTIDE, pentru ca PARTIDELE romanesti se opun LIBERTATILOR CETATEANULUI !

    Daca n-ar fi fost partidele astea securiste, astazi am fi avut si noi un stat pentru Romani, nu pentru ca sa plece Romanii din el !

    Cand ma gandesc la cata LIBERTATE au CETATENII: Patriciu, Voiculescu, Vantu, Tiriac, Nastase in comparatie cu noi Romanii care ne luam lumea-n cap de saracie, eu cred ca Parlamentul le apara foarte bine LIBERTATEA acestor cetateni.

    Tu nu crezi ?
  • 0 (0 voturi)    
    6 oct 2006, Basescu: "in SRI nu mai sunt ofiteri ai fostei Securitati" (Miercuri, 18 octombrie 2006, 17:28)

    ddd [anonim]

    Cum ramane cu declaratia de la investirea lui Maior cand Basescu zicea "in SRI nu mai sunt ofiteri ai fostei Securitati".
    dau paste pentru improspatarea memoriei:


    "Astazi in SRI nu mai exista nici un ofiter din fosta Directie I. Mai exista un singur fost ofiter al Directiei a VI-a, care isi va depune cererea de trecere in rezerva", a precizat Traian Basescu.
    “SRI este un serviciu care are alte misiuni decat fosta securitate, un serviciu care foloseste alti oameni decat cei ai fostei securitati si care are ca principala misiune apararea cetatenilor Romaniei si a interesului national si nu mentinerea unei dictaturi ...”, a completat seful statului.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa fie ...asa.. (Miercuri, 18 octombrie 2006, 17:48)

    Zavaidoc [anonim]

    Ideea era ca nu mai sunt ofiteri de la Dir.1 si 4 (parca) in structurile SRI - directii dedicate ...politiei politice. Aaaaaaaaaa daca sunt in SRI ofiteri de la Dir. Anti KGB, antitero, mossad...din fosta Securitate, .... e alta poveste. Nu stai la discutie cu EI ... nu ...da mai bine lasa...las-o cum a cazut.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa fie ...asa.. (Miercuri, 18 octombrie 2006, 17:48)

    Zavaidoc [anonim]

    Ideea era ca nu mai sunt ofiteri de la Dir.1 si 4 (parca) in structurile SRI - directii dedicate ...politiei politice. Aaaaaaaaaa daca sunt in SRI ofiteri de la Dir. Anti KGB, antitero, mossad...din fosta Securitate, .... e alta poveste. Nu stai la discutie cu EI ... nu ...da mai bine lasa...las-o cum a cazut.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa fie ...asa.. (Miercuri, 18 octombrie 2006, 17:50)

    Zavaidoc [anonim]

    Ideea era ca nu mai sunt ofiteri de la Dir.1 si 4 (parca) in structurile SRI - directii dedicate ...politiei politice. Aaaaaaaaaa daca sunt in SRI ofiteri de la Dir. Anti KGB, antitero, mossad...din fosta Securitate, .... e alta poveste. Nu stai la discutie cu EI ... nu ...da mai bine lasa...las-o cum a cazut.
  • 0 (0 voturi)    
    ptr 7 (Miercuri, 18 octombrie 2006, 18:23)

    Kip [anonim]

    pe aia care erau in directiile de faceau politie poltica i-o fi angajat Atanasiu la DIA ...
  • 0 (0 voturi)    
    Am aflat! (Miercuri, 18 octombrie 2006, 23:18)

    Isidor [anonim]

    Am aflat in fine cati SRI-sti sunt in Romania: 22,2222. Din moment ce este un singur securist acolo si el reprezinta 4,5 % din total calculul este simplu. Basescu are dreptate, trebuie intarit serviciul. Acum toate serviciile de spionaj vor sti fortele romanesti din SRI. Noroc ca avem sef un PSD-ist, care va sti sa continue politica dusa din '89 incoace. Dormim in pace, SRI vegheaza!
  • 0 (0 voturi)    
    SECURISTII VEGHEAZA jefuirea tarii (Joi, 19 octombrie 2006, 8:44)

    PATRICIU SI VOICULESCU [anonim]

    PATRICIU - A CUMPARAT ROMPETROLUL

    FONDAT DE SECURITATE IN 1974

    PATRICIU - CERTIFICAT DE INVESTITOR CU NUMARUL 001 DIN 1990

    Obtinut cu ajutorul lui P. Roman,

    INAINTE ca legea societatilor comerciale sa existe !

    Pentru care a rupt PNL-ul ca sa ajunga la guvernare impreuna cu FSN in 1991
  • 0 (0 voturi)    
    io (Joi, 19 octombrie 2006, 9:23)

    io [anonim]

    1. politicienii e bine sa controleze serviciile - asa e peste tot in lume

    2. pur teoretic ei ar trebui sa nu fi facut parte din ele - dar stim ca asta nu se intampla - si de aici se intampla tot rahatul cu "democratia" romaneasca

    3. sunt curios daca aia 4,5 % din securisti sunt in conducerea serviciilor cu grade f. mari si cu conturi tapene in Elvetia sau in alte paradisuri fiscale...si vb forumistilor oare cum de s-a ajuns la asa o cifra exacta si cu "," - suna a ironie si flit dat in nasul UE si a romanilor

    4. unde sunt restul de 95,5 % ???? - in partide? in economie ? in Bahamas? in Cipru ? - caci stim ca cei mai cunoscuti securisti au furat Bancorexul pana la extenuarea (lor si a lui) si apoi au mai si evacuta tara

    5. mai exista bun simt - sau Guvernul asta e facut doar din inculti si nesimtiti ca si cele anterioare (macar cele anterioare aveau traditie in organizare - astia sunt muci)

    6. mai exista Romania ? ... aia a Romanilor - nu a jigodiilor comuniste, a smecherilor de serviciu si a pilelor si a copiilor lor
  • 0 (0 voturi)    
    Ce are cu presa ? (Joi, 19 octombrie 2006, 10:51)

    Un bisnitar [anonim]

    Oare prin cei 4,5 % , se regaseste si el !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce are presa cu el ? (Joi, 19 octombrie 2006, 12:15)

    95 LA SUTA PRESA+PARTIDE [anonim]

    Oare drintre 95,5% din securisti CATI S-AU DUS IN PRESA si cati sunt slujbasii altor securisti din PARTIDE ?

    Ce-au facut timp de 16 ani cei 95,5% SECURISTI ?
  • 0 (0 voturi)    
    few (Joi, 19 octombrie 2006, 13:30)

    vewrfwfd [anonim]

    PE CAND O SA CONDAMNE SI COMUNISMUL ?

    Caci nu imi amintesc (poate am un lapsus) - dar nici o tara din lume lovita de acest flagel pe nume Comunism nu i-a apreciat calitatile. A fost un flagel pt ca a reusit intotdeauna sa aduca la putere drojdia societatii.

    Iar cine o sa zica ceva de China - atunci sa taca ca aia au o cultura reala si un mod de gandire atat de diferit incat noua astorlalti ne-ar trebui vreo 5000 de ani sa ii intelegem. Deci nu ii socotim.

    Si in rest a adus destul de multe dezastre...