Acuzand un atac la persoana,

Traian Basescu a plecat suparat de la dezbatera 'Presa vs Politica'

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 18 octombrie 2006, 0:00



Presedintele Traian Basescu a plecat suparat de la dezbaterea "Presa vs Politica", organizata de "Jurnalul National" si transmisa de Antena 3, dezamagit fiind de atacul la persoana al lui Victor Roncea.

"Am venit crezand ca e vorba de o discutie referitoarela un sondaj, si nu de frustrarile unui ziarist caruia ii dau sau nu-i dau buna ziua", a declarat presedintele, inainte de a parasi sala.

Ziaristul Victor Roncea si-a inceput atacul la adresa lui Traian Basescu spunand ca televiziunea Realitatea TV ar trebui sa-si schimbe numele in "Baselitatea TV" sau "Becalitatea TV".

A continuat apoi, acuzandu-l pe presedinte ca a jignit breasla ziaristilor atunci cand a certat un reporter al Realitatii TV (sic!) spunandu-i sa nu se mai pretinda moral, atat timp cat lucreaza pentru Sorin Ovidiu Vantu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


103 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Reactie (Miercuri, 18 octombrie 2006, 20:04)

    HubuBubu [anonim]

    O mie de contradictii in termeni in discursul ziaristului. Daca nu i-a zis presedintele ar merita sa-i zica cineva: "G_ozarule!"
  • 0 (0 voturi)    
    Ziua (Miercuri, 18 octombrie 2006, 21:22)

    Hrusciov [anonim]

    Mai Roncea, tu esti "platit" de Stanescu si Patriciu ca sa te iei de Basescu.Sunteti penibili, n-aveti nici o sansa!
    Unii din voi "presarii", o cautati cu...lumanarea! Stati in fundul Presedintelui sa auziti ceva iar apoi sa vindeti patronilor vostri.E penibil ceea ce faceti!
  • 0 (0 voturi)    
    Precizare (Miercuri, 18 octombrie 2006, 21:34)

    Precizare [anonim]

    Victor Roncea nu "si-a inceput atacul", ci a facut o observatie de bun simt: Realitatea TV e in genunchi la picioarele lui Basescu si lasa senzatia ca nu mai stie cum sa-i faca pe plac, dar asta se vede cu ochiul liber, nu e nici un atac.

    Cit despre modul in care injura Basescu ziaristii, criteriul e clar: ati vazut vreun ziarist de la EvZ injurat? Sau Cotidianul? :)

    Deci daca iti permiti sa ai pareri care nu cadreaza cu noua versiune oficiala a adevarului public prezidential, esti executat. Sau daca nu ataci suficient de convingator pe adversarii presedintelui.

    No comment.
  • 0 (0 voturi)    
    Demonstratia a reusit. (Miercuri, 18 octombrie 2006, 21:40)

    OliviaMan [anonim]

    Ca sa demonstreze ca nu se incadreaza in cele peste 80 procente de obedienta politico-economica a jurnalismului autohton, jurnalistul Roncea a aplicat banalul, de acum, atac la presedinte! Quod era demonstrandum! Nu-i asa, domnule ziarist
    Cristoiu?
  • 0 (0 voturi)    
    De la "Mai animalule" la "Gaozarule" (Miercuri, 18 octombrie 2006, 21:41)

    Isidor [anonim]

    Istoria relatiilor presedinte/presa este lunga. In general, orice candidat la presedintie e prieten cu presa; cei care ajung presedinti remarca, brusc, ca presa e cea care face ca Romania sa mearga prost, in vreme ce ei conduc perfect. Basescu e obisnuit cu ziaristii din jurul lui care, daca sunt cuminti, pot ajunge chiar sefi la SRI. O gasca de ziaristi cutreiera prin Cotroceni rugandu-l pe presedinte sa se aseze intr-o pozitie mai prielnica puparii pe O Zara. Pus fata in fata cu un ziarist care nu face nimic mai mult decat sa dea citate din declaratiile sale anterioare, mult iubitul si stimatul presedinte isi ia jucariile si pleaca. Am vazut azi un exemplu de comportament democratic: "Nu ma pupati in O Zara plec, ra'ti ai dracu'!" Recunosc ca mi-a placut sa il vad plecand cu coada intre picioare din locul unde se astepta sa ne tina aceleasi discursuri plicticoase despre activitatea lui si a pupin O Zara din jurul lui, despre prietenii sai Trustul Dunarea (Stolojan), Securitate (musca) si altii de aceeasi teapa. Acum cred ca se bate cu dusmanii sai vechi (Johny Walker, etc) sa-si inec amarul. Propunere: sa organizeze presedintia forumuri cu presedintele si Saftoiu & Co. Astfel nimeni nu va misca in front, oamenii vor aplauda cu spor, Presedintele se va simti ca la congresele de inainte de '89, care par a-i fi modele.
  • 0 (0 voturi)    
    suparare de presedinte (Miercuri, 18 octombrie 2006, 21:59)

    simion [anonim]

    Presedintele s-a cam suparat ca vacarul pe sat.
    A facut si lucruri bune dar a facut si face si multe greseli. Mai ales in ce priveste comportamentul fata de presa.
    Se pare ca acum nu mai are atata nevoie de presa cum a avut in campania electorala.
    Si ca sa o citez pe d-na Saftoiu, mi se pare incalificabil ca un presedinte sa se adresezi nu unui ziarist ci oricui cu apelativul ''gaozar''sau alte cuvintele urate care ii stau pe limba.
    Ma astept de la el si ii cer sa se comporte ca un presedinte de tara civilizata si sa nu ne faca de ras.
    Pentru ca daca nu se controleaza s-ar putea sa faca greseli mai mari si nu numai fata de ziaristi.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa-mi creasca ... credibilitatea! (Miercuri, 18 octombrie 2006, 22:00)

    Hub [anonim]

    Pentru presa "credibilitatea" se masoara in exemplare vindute. 99,9% din ziaristii nostrii sint mercenari pe fata. Astazi (vezi g_ozarul) fiecare jurnalist poate deveni mai credibil daca mushca din Basescu. De bun simt ce sa mai vorbim?
    Mie mi se pare manipulare.
    Si de la ce ziar e jurnalistul? Aaa, de la ziua. OK.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar la noi nu se gandesc si presarii astia ??? (Miercuri, 18 octombrie 2006, 22:20)

    Kip [anonim]

    Noi nu ne-am saturat de doi ani de zile de cand toti cei care vor sa miste ceva in Romania sunt "lucrati" cu presa ?

    Monica Macovei "betiva" ? Va mai amintiti? Titluri de scandal despre presedinte cand se leaga de "grupurile de interese"

    Despre "Te termin ! " va amintiti ???

    Despre amenintari de la Patriciu, in direct la Antena 3 ???

    Noi, oamenii obisnuiti, nu am avea nevoie si noi de un mediu NORMAL ?
    De ce trebuie sa suportam agresivitatea din presa, campaniile nesfarsite la adresa Monicai macovei ...?

    Uitati-va cata presa cumpara cei mai "EGALI" dintre romani: Patriciu, Voiculescu, Vantu !

    Oare degeaba o cumpara ?
  • 0 (0 voturi)    
    Invitatie (Miercuri, 18 octombrie 2006, 22:38)

    maria [anonim]

    Stiu ca atunci cand inviti pe cineva la tine acasa, cauti sa-i fi gazda buna..Nu te apuci, hodoronc-tronc, sa-l jignesti, sa-i aduci invinuiri sau sa-l acuzi de tot felul de lucruri. Fiind insa vorba de un jurnalist de la Ziua, nu mai este nici un dubiu care este scopul acestei ^curajoase interventii^.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Precizare (Miercuri, 18 octombrie 2006, 22:46)

    Alex [anonim]

    Cotidianul e un ziar de nisa aproape, iar evz e cam pro prezidential e adevarat. Dar ele sunt exceptiile nu regula. Base nu prea are viata usoara cu presa si mi se pare in general ca nici la televizor nici in presa scrisa nu predomina punctul de vedere oficial - prezidential. Vezi campania din Irak, rapirea jurnailistilor, dezbaterea despre dosarul de colaborator al lui il prezidente - si sunt mai multe.

    Si mi se pare mult spus ca Realitatea este in genunchi fata de Base. Si la cap si pajura? si la transmisiile in direct de la sediile PSD, PNL samd? Mi se pare ca e chiar cel mai echilibrat post de pe piata.

    Succes in continuare
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Precizare (Miercuri, 18 octombrie 2006, 23:00)

    Alex [anonim]

    Cotidianul e un ziar de nisa aproape, iar evz e cam pro prezidential e adevarat. Dar ele sunt exceptiile nu regula. Base nu prea are viata usoara cu presa si mi se pare in general ca nici la televizor nici in presa scrisa nu predomina punctul de vedere oficial - prezidential. Vezi campania din Irak, rapirea jurnailistilor, dezbaterea despre dosarul de colaborator al lui il prezidente - si sunt mai multe.

    Si mi se pare mult spus ca Realitatea este in genunchi fata de Base. Si la cap si pajura? si la transmisiile in direct de la sediile PSD, PNL samd? Mi se pare ca e chiar cel mai echilibrat post de pe piata.

    Succes in continuare
  • 0 (0 voturi)    
    Victor Roncea (Miercuri, 18 octombrie 2006, 23:27)

    dede [anonim]

    Pana la urma cine-i Victor Roncea ?
    Daca nu aparea cu Civic Media traia degeaba.Cel putin pentru mine .
    Nu stiu , intreb breasla,ce merite , ce experienta si ce trecut gazetaresc are acest om ?
  • 0 (0 voturi)    
    martor (Miercuri, 18 octombrie 2006, 23:47)

    Iana [anonim]

    Am fost de fatza la ceea ce s-a intamplat la "dezbatere". Indiferent de dedesubturi, de data asta, presedintele a fost in offside. "Atacul" de care se vorbeste era, de fapt, rememorarea cazului cu jurnalistul de la realitatea, apostrofat de presedinte in aprilie pt k e "omul lui Vantu" si urma reactia Organizatiei Internationale a Jurnalistilor. Care reactie nu a mai fost citita, pt k, intre timp, presedintele a considerat ca Roncea e "un jurnalist frustrat" (nu despre refulare, ci despre frustrare s-a pronuntat dl Basescu). Si, nu-i asa, timpul presedintelui e pretios - si, inca o data, se plica politica "arde-l si fugi"....Neplacut tare momentul...
  • 0 (0 voturi)    
    Roncea (Miercuri, 18 octombrie 2006, 23:50)

    alex [anonim]

    Toate bune si frumoase daca Basescu era luat la intrebari pe tema spritzanelor cu un cioban cu probleme serioase la DNA, stiut ca o creatie a lui Hrebe & comp. Sau pe tema lipsei de eficienta a luptei impotriva coruptiei, cu exemple bune SR Stanescu si Patriciu. Normal ca nu astea il rod pe musiu Roncea. Apropo.. este acelasi Roncea care are atitudini si reactii care oscileaza intre garda Capitanului si Romania Mare? Ca taman a fost acuzat (absolut justificat de antisemitism si poate lamureste el intai cum este cu asta inainte de a face vocalize pe false probleme...). Domnu' Roncea, de ce nu intrebi tu marineru' de responsabilitatile penale in afacerea Murzuk???