Valeriu Stoica a fost exclus din PNL

de     HotNews.ro
Miercuri, 18 octombrie 2006, 0:00


Un alt fost presedinte PNL a fost exclus din partid
foto: Curierul National

Valeriu Stoica a fost exclus, miercuri seara, din PNL, organizatia Sector 5 luand aceasta decizie cu sapte voturi pentru, unul impotriva si o abtinere. Liberalii i-au reprosat lui Stoica atacurile dese la adresa PNL precum si faptul ca a ales sa prezinte alaturi de Stolojan o platforma pe care nu a supus-o mai intai dezbaterilor din cadrul partidului.

Valeriu Stoica a declarat la finalul sedintei ca nu poate intelege de ce el este sanctionat pentru ca vrea binele PNL-ului in timp ce liberalii care sponsorizeaza alte partide nu primesc aceeasi sanctiune.

"Am fost exclus la presiunile facute de conducerea PNL. Au fost oameni care au primit telefoane de amenintare", a declarat Stoica in cadrul emisiunii "100%" (Realitatea TV).

Excluderea fostului presedinte liberal vine la cateva zile dupa ecluderea unui alt fost presedinte al PNL, Theodor Stolojan.

"Diferenta dintre mine si Patriciu e ca el vrea sa faca jocul oligarhilor, sa faca parte dintr-un grup care sa domine partidul si daca se poate si tara in timp ce eu cred ca Romania apartine cetatenilor ei. Politica este folosita ca o resursa de a obtine avantaje economice.

Eu am spus clar ca nu sunt de acord cu acest mod de a conduce PNL si de aici au inceput presiunile asupra mea", a mai declarat Valeriu Stoica in cadrul emisiunii amintite.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


228 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    alaturi de PNTCD (Miercuri, 18 octombrie 2006, 22:51)

    Vasile Teodorovici [anonim]

    Domnul Valeriu Stoica vrea binele PNL, dar nimeni nu-l intelege. Daca vrea sa intre in PPE, ar trebui poate sa incerce o alianta cu PNTCD.
  • 0 (0 voturi)    
    Stoica, Stolojan & Musca (Miercuri, 18 octombrie 2006, 23:09)

    Isidor [anonim]

    Ceea ce ma deranjeaza la excluderea lui Stoica este faptul ca acest om este alaturat celor doi care au fost si vor ramane rusine PNL: Stolojan & Musca! Domnul Stoica este o persoana inteligenta pe care o admir. Faptul ca Domnia Sa a fost prins cu chilotii in vine, pe soseaua de centura, in masina cu Basescu ma dezamageste. Daca as fi fost membru PNL as fi votat pentru excludere fara sa imi tremure mana. Poate ca Domnia Sa isi va gasi fericirea alaturi de celelalte personaje care au aceeasi pasiune pentru marinar. Inteligenta Domniei Sale este clar deasupra intregii gasti de pupincuristi asa ca, probabil ca nu va convietui prea mult cu ei. Din pacate nu intotdeauna inteligenta se pupa cu rctitudinea morala. Requiescat in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    Inteligent si ne-iubitor de PSD-isti (Miercuri, 18 octombrie 2006, 23:33)

    Kip [anonim]

    sunt calitati cu care poti fi exclus din PNL

    Am votat PNL ca sa dam Romania europeana pe mana PSD-ului !

    RUSINE, PNL !

    PNTCD-ul macar a luptat pana la capat - nu a vandut sansele PSD-ului ca niste tradatori ordinari
  • 0 (0 voturi)    
    macar... (Joi, 19 octombrie 2006, 0:41)

    viox [anonim]

    Macar de-am avea numai politicieni precum Stolojan si Musca !
  • 0 (0 voturi)    
    "liberali" (Joi, 19 octombrie 2006, 1:08)

    Vali [anonim]

    Putrede gunoaie "liberalii" astia. Mai abjecti decat psd-istii !
    Dar, din fericire pentru ei si spre adancirea mizeriei in care traieste poporul, se va gasi mereu cineva sa-i voteze.
  • 0 (0 voturi)    
    Excluderea d-lui Stoica (Joi, 19 octombrie 2006, 11:11)

    Meda [anonim]

    Domnul Stoica a gresit cind a propus unirea cu FSN-PD. A propus de fapt stergerea identitatii unui partid istoric si inhamarea lui la "caruta" marinarului.Lasind la o parte felul cum este condus acum PNL-ul, cum sa accepte un partid ai carui membri marcanti au murit in inchisorile comuniste sa fie inghitit de urmasul "PCR -aripa tinara"?! Pai, in acest caz mai bine nu se mai relegaliza in 1990. Veti spune ca acei adevarati penelisti nu mai exista de mult. Dar, o data ce ti-ai asumat denumirea partidului si trecutul lui, ori mergi pina la capat ori dispari, nu te aservesti nimanui. Apropos de marinar: nu-i mai cautati dosarul, pentru ca dupa parerea mea, n-a fost informator ci de-a dreptul ofiter de securitate (acoperit bine la Anvers si in alte locuri).
  • 0 (0 voturi)    
    ptr. 6 Care "istoric" ? (Joi, 19 octombrie 2006, 11:34)

    Kip [anonim]

    partidul PNl nu-si publica nici macar istoria pe propriul site de rusine si de cate mismasuri si tradari in favoarea FSN a facut.

    Patriciu a rupt prima oara PNL-ul in 1991 ca sa-l aduca la guvernare impreuna cu Petre Roman !

    Ionescu Quintus a fost MINISTRUL DE JUSTITIE al lui Iliescu, si cand ?

    Tocmai dupa mineriada din 1991!

    De atunci si pana acum sub diverse forme PNL a fost in mai toate guvernarile IMPREUNA cu FSN-PSD.

    Cand isi vor publica si RECUNOASTE istoria de dupa 1990 pe site-ul partidului - PE CARE-L PLATIM DIN BANII NOSTRI !!!!

    Atunci sa vorbeasca PNL-ul despre FSN - ca are muuulte sa ne spuna !
    :))))))))
  • 0 (0 voturi)    
    keep walking magister ! (Joi, 19 octombrie 2006, 13:43)

    emilian pop [anonim]

    Stimate domnule Stoica,
    Sunt oameni in Romania care asteapta de la Domnia vosatra sa continuati neabatut pe calea aleasa, sa continuati sa va respectati prncipiile si in vremuri de restriste si odata reales presedinte PNL, pe multi sa ii "popoiti".
  • 0 (0 voturi)    
    incompetenta (Joi, 19 octombrie 2006, 15:05)

    john [anonim]

    PNL un partid de oameni (nu toti) care se ocupa cu activitati de crima organizata,grupuri de interese,pe langa toate acestea doctrina liberala satisface nevoile si interesele bogatilor! H. Spencer spunea:" Cei aflati la putere incearca intotdeauna sa si promoveze interesele lor,ale clasei din care apartin" romani nu va inselati liberalii nu sunt pentru voi,ci pentru buzunarul lor corupt!!! OAMENII CARE S AU REVOLTAT IMPOTRIVA PROGRAMELOR DE ACEST GEN AU FOST EXCLUSI DIN PNL,(STOLOJAN,STOICA,OAMENI DE VALOARE CULTURALA)! ADEVARATA FATETA A LIBERALILOR S A VAZUT!
    HOLUTA IONICA,
    STUDENT, FACULTATEA DE DREPT,BUCURESTI
  • 0 (0 voturi)    
    Ghinion autohton. (Joi, 19 octombrie 2006, 15:34)

    OliviaMan [anonim]

    Ca lider informal al numitului partid liberal, Patriciu a realizat o alianta de cumetrii bine cunoscute si recunoscute din moment ce tot au fost devoalate. Aceasta alianta functioneaza cu toate motoarele turate pe obiective care tin de "capitalul autohton"
    Acest capital, original ca si democratia autohtona, a devenit un slogan gospodaresc de larga circulatie politica de indata ce mult recitatul "noi nu ne vindem tara" s-a desumflat.
    Managerul Patriciu n-a ridicat biserici si nici case in tinuturi sinistrate, n-a dat bani cu sacosa prin targuri si nici plase cu basmale, iconite si promisiuni pe la rascruci.Nu.
    Intelept si prevazator el a sponsorizat cu generozitate taberele adverse, traducand indemnul biblic, "sa nu stie stanga ta ce face dreapta", cu "le dau si unora si altora cu aceeasi mana".
    Normal, asta n-ar fi trebuit sa se stie. De ce a iesit la iveala?
    Nu se stie.Ghinion!
    De acum nimic nu va mai fi ca mai-nainte. Orice vorba suna a gol. Orice demers poarta stampila duplicitatii autohtone. Orice gest pare facut cu mana lui patriciu. Cineva pare ca se amuza pe sema coruptiei autohtone chiar la masa ei,cu painea ei si cu cutitele ei.Oricat de scrobite ar fi intalnirile si de indignate luarile de pozitii, toate par sortite zadarniciei. Ori ca fac reforme morale, ori ca dau afara pe unii, ori ca-i primesc pe altii, ori ca sustin nu stiu ce ori pe cine, ori ca sunt sustinuti de se stie ori nu se stie cine, toate se lovesc in acelasi loc.Toate statele alea de plata,aranjamentele,darurile...Mai bine lipsa! Mai bine lipsa?? Pana si masina patriciana a lui Orban pare sa-l mustre: "scoate-ma nene la plimbare, ce ma faci uitata aici, ca si cu mine si fara mine, de-acu' tot aia e..."
  • 0 (0 voturi)    
    Sto & Sto (Joi, 19 octombrie 2006, 15:51)

    ddd [anonim]

    incep sa cred ce spune dl Paler, ca pe forumuri exista oameni platiti sa scrie "intr-un anumit fel". Altfel nu-mi pot explica linguseala gretoasa a unora de genul pct-ului 8. Se face propaganda de parca am fi in plina campanie electorala. Suntem?
    In al doilea rand am incercat sa-mi explic vehementa cu care se injura PNL-ul pentru decizia de a-i exclude pe Stolojan, Stoica&co si nu reusesc. Daca PNL greseste si da afara niste oameni valorosi o face pe mana sa. Cei care ii sustin pe Sto-Sto n-au decat sa voteze cu partidul pe care acestia o sa-l constituie, daca nu le place PNL-ul in forma actuala.
    In al treilea rand imi pare ca Stolojan si Stoica au tulburat apele dinadins ca sa fie dati afara. N-au crezut nici un moment ca daca or sa critice pe toate posturile tv vor ajunge pana in fruntea partidului. Nu asa iti convingi colegii ca meriti postul de sef de partid. Li se rupe lor de soarta PNL, scuzati expresia.
  • 0 (0 voturi)    
    Citind (Joi, 19 octombrie 2006, 17:42)

    alx chivan [anonim]

    Citind comentariile predecesorilor mei nu constat altceva decat ceea ce stiam, ca tot romanul se pricepe la politica (si la fotbal, bineinteles). Eu ma feresc cu grija sa-mi dau cu parerea, dar imi permit sa observ ceva: politicienii romani nu au reusit in atatia ani sa creeze macar un partid solid si demn de increderea majoritatii cetatenilor acestei tari. Nu un partid unic, Doamne fereste, dar unul pe care sa-l votezi fara strangere de inima!
  • 0 (0 voturi)    
    Cum se ajunge Arturo Ui (Joi, 19 octombrie 2006, 21:22)

    Isidor [anonim]

    La politica nu trebuie sa te pricepi, nu e ca in fotbal. Trebuie sa ai o parere. Arturo Ui creste pe baza celor care nu au pareri, care merg cu valul. Asa s-a mentinut PSD la putere, asa a ajuns Basescu s incalce orice reguli (inclusiv cele ale bun simt), bazandu-se ca oamenii fara pareri il vor crede pe cuvant ca asa trebuie. Ii recomand lui alx chivan lectura Omului fara Insusiri a lui Musil. Poate, dupa aceea, va indrazni sa isi dea cu parerea. Participarea la viata cetatii era o indatorire de onoare in antichitate. Dupa 45 de ani de comunism (care, conform lui Basescu, nu poate fi condmnat) oamenii s-au obisnuit sa nu aiba pareri si sa astepte baciul care sa le arate drumul.
  • 0 (0 voturi)    
    Aberatiile unui liberal (Joi, 19 octombrie 2006, 23:59)

    Nick [anonim]

    autonumit Isidor. In fapt Basescu este motorul schimbarii importante in ultimii 2 ani inclusiv faptul ca Tariceanu ii datoreaza functia.
    Iar faptul ca PNL persevereaza pe calea sinucigasa dand afara cei mai valorosi oameni e treaba lui. In fond un partid nu traieste datorita numelui de partid istoric ci dupa ce face si ce oameni are.