Record romanesc: Ticu Lacatusu cucereste un varf din Himalaya

de     HotNews.ro
Miercuri, 18 octombrie 2006, 0:00


Ticu Lacatusu (foto: EvZ)

Ticu Lacatusu este alpinistul roman care a reusit sa escaladeze, in premiera mondiala, cel mai inalt varf (6403 metri) din masivul himalayan Tsartse. Fiindca a ajuns primul pe culme, romanul a castigat dreptul de a-i da un nume.

Varful Necunoscut din Himalaya a fost ''botezat" de Lacatusu Varful Europa.

In expeditia temerara a cuceririi unui varf unde nu mai calcase nimeni pana atunci, Lacatusu a fost insotit de doi alpinisti germani.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


316 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Bravo lui (Joi, 19 octombrie 2006, 7:51)

    Alin [anonim]

    Felicitari lui Ticu pentru reusita si pentru eforturile depuse. E nevoie de un efort urias pentru a reusi ceea ce a reusit el. Inca o data FELICITARI si ii doresc sa se intoarca cu bine acasa.
  • 0 (0 voturi)    
    ticu lacatusu (Joi, 19 octombrie 2006, 8:19)

    nicolae [anonim]

    Esti incredibil , Lacatusule ! Mergi asa departe, faci ce faci, esti primul om ajuns acolo, sus !
    Daca te chema sau erai Juan Manuel Barosso, intelegeam de ce ai pus numele " EUROPA ". Dar la fel de bine inteleg de ce ai facut acest lucru si daca esti ROMAN - asa suntem noi, intram in pamant si daca nu ne cere sau nu ne obliga nimeni. Probabil ca aerul rarefiat ti-a alterat identitatea, europeanule ! Sunt convins ca un francez ar fi facut la fel !?
    Te salut, europeanule !
  • 0 (0 voturi)    
    varful Europa (Joi, 19 octombrie 2006, 8:36)

    viorel_sfrijan [anonim]

    FELICITARI !! TOATA STIMA SI ADMIRATIA PENTRU TICU LACATUSU ( BINEINTELES SI CELOR DOI COLEGI). SUNT MANDRU CA SUNT COMPATRIOT CU UN ASA OM!

    CU TOATA STIMA SI CONSIDERATIA , VIO
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO! (Joi, 19 octombrie 2006, 9:50)

    magda [anonim]

    Ticu Lacatusu este un mare roman: ambitios si modest.Felicitari pentru aceasta reusita de pe varful proaspat numit Europa!!!!!.Ar trebui ca , macar figurativ, toti romanii sa ajunga in acest varf dar cand se va intampla asta oare ?
  • 0 (0 voturi)    
    Varful Europa numit de un roman (Joi, 19 octombrie 2006, 10:07)

    TherVali [anonim]

    Respect!
  • 0 (0 voturi)    
    extraordinar (Joi, 19 octombrie 2006, 10:35)

    Ionut [anonim]

    Bravo Ticule! Sunt rari oamenii ca tine. Ma bucur ca iti sunt conational.
  • 0 (0 voturi)    
    once in a lifetime (Joi, 19 octombrie 2006, 10:42)

    anca [anonim]

    FELICITARI !! Iti dorim din tot sufletul multa sanatate !
  • 0 (0 voturi)    
    Cu mult, mult drag... onoare numelui lui (Joi, 19 octombrie 2006, 11:11)

    magda_dana [anonim]

    Citind articolul, am fost cu adevarat bucuroasa de reusita si de efectul ei. A da nume unui varf prin Ticu Lacatusu, este ca un punct de referinta pentru alpinismul romanesc ; o relansare a intentiilor, actiunilor si reusitelor. Felicitari!
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Nicolae (Joi, 19 octombrie 2006, 11:18)

    bogdan [anonim]

    In primul rand felicitari domnului Lacatusu. Este un mare roman si sunt mandru ca ii sunt conational. Ceea ce a facut dansul merita respectul intregii Romanii.
    In al doilea rand, pt domnul nicolae...Domnule Nicolae, ma mirasem ca nu vedeam nici un comentariu negativ la adresa acestei stiri, dar iata ca ati aparut dumneavoastra si asteptarile nu mi-au fost inselate. Cum puteti dumneavoastra sa va luati de Lacatusu? Ati urcat vreodata mai sus de Cota 1400 si acolo cu masina, ca sa ii judecati decizia de a numi varful EUROPA. Dar cum ati fi dorit sa il numeasca? Dacia Logan?
    E dreptul dansului sa il numeasca cum vrea, iar dumneavoastra nu aveti nici un drept sa il criticati. Daca sunt mandru ca sunt conational cu Lacatusu, nu inseamna ca nu imi poate fi rusine ca sunt conational cu dumneavoastra.
    Felicitari ink odata d-lui Lacatusu. Romania are nevoie de mai multi oameni ca dumneavoastra, domnule Ticu!
  • 0 (0 voturi)    
    d-lui Nicolae (Joi, 19 octombrie 2006, 11:28)

    Razvan [anonim]

    In caz ca nu ati citit bine articolul, Ticu e insotit si de doi alpinisti germani. Decizia de a boteza numele astfel probabil a fost luata de intreaga echipa si nu cred ca atacul dumneavoastra isi are loc. Va urez sa cuceriti si dv. un astfel de varf (singur) si atunci il puteti boteza Romanul Nicolae....
  • 0 (0 voturi)    
    Oameni buni de la Hotnews, faceti un Blog (Joi, 19 octombrie 2006, 11:29)

    Ioana [anonim]

    cu romanii care au performante exceptionale
    Cand ma uit la ei mi-e drag ca sunt romanca.
    Am auzit de romani care sunt in functii inalte in SUA, UE - de ce sa nu-i cunoastem si noi ?
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari! (Joi, 19 octombrie 2006, 11:41)

    mors [anonim]

    Domnule Ticu, RESPECT!

    Cat despre tricolorul nicolae... mai taci! Si citeste tot. A fost primul, dar a fost de asemenea o echipa. Si nu integral romaneasca. Dar se pare ca nu intelegi.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Ticu (Joi, 19 octombrie 2006, 12:33)

    amuzatu [anonim]

    Si la mai mare
  • 0 (0 voturi)    
    On top (Joi, 19 octombrie 2006, 12:45)

    claudiu [anonim]

    EXCEPTIONAL. Ma bucur foarte mult pentru performanta lui Ticu! Abia astept sa ne vedem sa te felicit in persoana. E placut sentimentul de a afla ca un roman a avut onoarea sa boteze un varf din Himalaya. Ma intreb in ce fel ii va fi rasplatita performanta de catre autoritati. Daca o vor face.
  • 0 (0 voturi)    
    Ticu Lacatusu (Joi, 19 octombrie 2006, 13:44)

    Andrei [anonim]

    Felicitari lui Ticu Lacatusu. Ma simt mandru ca sunt roman, dar si mai mandru ca este din Piatra Neamt si ca am urmat cursurile aceluiasi liceu.
    Il stiu din vedere, pentru ca am avut ocazia sa il vad de cateva ori, inclusiv in concediu, anul acesta. Un om foarte modest in tot ceea ce face.
    BRAVO si la mai mare.
  • 0 (0 voturi)    
    impresionata (Joi, 19 octombrie 2006, 19:03)

    monica L [anonim]

    Ma gindesc ce caracter puternic si integru trebuie sa fie intr-un astfel de temerar. Plecaciuni unui erou!
  • 0 (0 voturi)    
    A ajuns sus, da mintea a ramas la poale! (Joi, 19 octombrie 2006, 20:41)

    shark [anonim]

    Bah cum dracu de suntem un popor asa de prostani?
    Cum dracu sa-i pui numele Europa? De ce nu Romania sau Omu sau Baba sau Cioara etc?
    Pai daca urca un neamt sau un francez, nici nu ai fi putut sa-i pronunti numele, bah! Auzi la el, Europa...
  • 0 (0 voturi)    
    Romania la altitudine!!!! (Vineri, 20 octombrie 2006, 3:20)

    george [anonim]

    Felicitari!!! Cel mai important este nu ca un roman a reusit acest incredibil lucru, ci ca un om a a ajuns la aceasta performanta fizica si psihica!!! Daca e roman, cu atat mai bine! Este bine ca incepem si noi sa avem o identitate europeana!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Lipsa de informare ne face sa fim prizonieri (Vineri, 20 octombrie 2006, 10:08)

    Alex [anonim]

    In momentul in care esti in afara subiectului ai tendinta sa spui bravo lui, felicitari etc. Nimic de spus, bravo lui, dar as vrea sa deschid putin ochii celor care sunt necunoscatori ai acestui domeniu.

    In primul rand daca ar fi sa ne comparam cu ce fac altii pentru ca intotdeauna ca sa spui ca cineva a realizat o performanta sau un record trebuie sa te compari. Bineinteles ca daca te compari cu alti romani s-ar putea sa fii cel mai bun. Dar s-ar putea sa fii mediocru pentru ca romanii sunt sa spunem mediocrii la acest capitol fata de americani, francezi, chiar si cehi si chiar bulgari, rusi nu mai vorbesc, pentru ca sunt foarte putini romani care mai practica acest sport (alpinism), pentru ca cluburile din acest domeniu sunt foarte putine. Deci inainte de a vorbi de performanta sau de recorduri eu zic sa ne linistim putin si sa privim realistic lucrurile si sa analizam aceasta performanta din punct de vedere al dificultatilor tehnice si apoi sa stabilim daca a fost sau nu, un record.

    Nu poti spune ca e un record pentru ca nu a mai urcat nimeni varful respectiv e absurd.

    Bafta multa, si stiri mai realiste vrem.
  • 0 (0 voturi)    
    True (Vineri, 20 octombrie 2006, 12:08)

    Adrian [anonim]

    Intr-adevar, evenimentul nu poate fi numit record ci poate doar premiera.

    Oricum, e vorba de o performanta ... asa ca felicitari alpinistului!
  • 0 (0 voturi)    
    HIMALAIA (Vineri, 20 octombrie 2006, 23:53)

    jenny [anonim]

    BRAVO!!!!!!!!!SUNT MINDRA DE TINE ,EFORTUL A FOST IMENS ,CHIAR DACA AI AVUT O ECHIPA S-AU A-TI FOST O ECHIPA EU IUBESC MUNTELE SI STIU CA NU A FOST USOR NICI FIZIC SI MATERIAL NU MAI DISCUT IN FINE INCA ODATA SUNT MINDRA DE TINE ASA CUM CU ANI IN URMA AM FOST MINDRA DE UN HUNEROREAN PIF RITISAN APROPO PTR. CEI ''CIRCOTASI''PTR.KRE BUCEGI SUNT SUPER INALTI CITE CLUBURI DE ALPINISM MAI SUNT ,SI CITE CABANE DE CREASTA AU SCAPAT DE ''INCENDII''vezi PARING etc.SI CITE AU FOST 'RECONSTRUITE'' HOTEL 3-5STEL
    INCA ODATA BRAVO SI LA MAI MARE cu drag jenny.
  • 0 (0 voturi)    
    performanta fara egal (Marţi, 21 noiembrie 2006, 18:39)

    paul [anonim]

    o performanta fantastica, dupa mine este cel mai mare sportiv roman din toate timpurila, alpinismul este mai mult decat un sport, este o atitudine.
    Cat despre contestatari, asta este, trebuie sa existe si oameni ca vorbesc fara sa gandeasca