Acuzand un atac la persoana,

Traian Basescu a plecat suparat de la dezbatera 'Presa vs Politica'

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 19 octombrie 2006, 0:00



Presedintele Traian Basescu a plecat suparat de la dezbaterea "Presa vs Politica", organizata de "Jurnalul National" si transmisa de Antena 3, dezamagit fiind de atacul la persoana al lui Victor Roncea.

"Am venit crezand ca e vorba de o discutie referitoarela un sondaj, si nu de frustrarile unui ziarist caruia ii dau sau nu-i dau buna ziua", a declarat presedintele, inainte de a parasi sala.

Ziaristul Victor Roncea si-a inceput atacul la adresa lui Traian Basescu spunand ca televiziunea Realitatea TV ar trebui sa-si schimbe numele in "Baselitatea TV" sau "Becalitatea TV".

A continuat apoi, acuzandu-l pe presedinte ca a jignit breasla ziaristilor atunci cand a certat un reporter al Realitatii TV (sic!) spunandu-i sa nu se mai pretinda moral, atat timp cat lucreaza pentru Sorin Ovidiu Vantu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


115 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Reactie (Joi, 19 octombrie 2006, 3:33)

    HubuBubu [anonim]

    O mie de contradictii in termeni in discursul ziaristului. Daca nu i-a zis presedintele ar merita sa-i zica cineva: "G_ozarule!"
  • 0 (0 voturi)    
    Ziua (Joi, 19 octombrie 2006, 3:33)

    Hrusciov [anonim]

    Mai Roncea, tu esti "platit" de Stanescu si Patriciu ca sa te iei de Basescu.Sunteti penibili, n-aveti nici o sansa!
    Unii din voi "presarii", o cautati cu...lumanarea! Stati in fundul Presedintelui sa auziti ceva iar apoi sa vindeti patronilor vostri.E penibil ceea ce faceti!
  • 0 (0 voturi)    
    Precizare (Joi, 19 octombrie 2006, 3:34)

    Precizare [anonim]

    Victor Roncea nu "si-a inceput atacul", ci a facut o observatie de bun simt: Realitatea TV e in genunchi la picioarele lui Basescu si lasa senzatia ca nu mai stie cum sa-i faca pe plac, dar asta se vede cu ochiul liber, nu e nici un atac.

    Cit despre modul in care injura Basescu ziaristii, criteriul e clar: ati vazut vreun ziarist de la EvZ injurat? Sau Cotidianul? :)

    Deci daca iti permiti sa ai pareri care nu cadreaza cu noua versiune oficiala a adevarului public prezidential, esti executat. Sau daca nu ataci suficient de convingator pe adversarii presedintelui.

    No comment.
  • 0 (0 voturi)    
    Demonstratia a reusit. (Joi, 19 octombrie 2006, 3:35)

    OliviaMan [anonim]

    Ca sa demonstreze ca nu se incadreaza in cele peste 80 procente de obedienta politico-economica a jurnalismului autohton, jurnalistul Roncea a aplicat banalul, de acum, atac la presedinte! Quod era demonstrandum! Nu-i asa, domnule ziarist
    Cristoiu?
  • 0 (0 voturi)    
    De la "Mai animalule" la "Gaozarule" (Joi, 19 octombrie 2006, 3:36)

    Isidor [anonim]

    Istoria relatiilor presedinte/presa este lunga. In general, orice candidat la presedintie e prieten cu presa; cei care ajung presedinti remarca, brusc, ca presa e cea care face ca Romania sa mearga prost, in vreme ce ei conduc perfect. Basescu e obisnuit cu ziaristii din jurul lui care, daca sunt cuminti, pot ajunge chiar sefi la SRI. O gasca de ziaristi cutreiera prin Cotroceni rugandu-l pe presedinte sa se aseze intr-o pozitie mai prielnica puparii pe O Zara. Pus fata in fata cu un ziarist care nu face nimic mai mult decat sa dea citate din declaratiile sale anterioare, mult iubitul si stimatul presedinte isi ia jucariile si pleaca. Am vazut azi un exemplu de comportament democratic: "Nu ma pupati in O Zara plec, ra'ti ai dracu'!" Recunosc ca mi-a placut sa il vad plecand cu coada intre picioare din locul unde se astepta sa ne tina aceleasi discursuri plicticoase despre activitatea lui si a pupin O Zara din jurul lui, despre prietenii sai Trustul Dunarea (Stolojan), Securitate (musca) si altii de aceeasi teapa. Acum cred ca se bate cu dusmanii sai vechi (Johny Walker, etc) sa-si inec amarul. Propunere: sa organizeze presedintia forumuri cu presedintele si Saftoiu & Co. Astfel nimeni nu va misca in front, oamenii vor aplauda cu spor, Presedintele se va simti ca la congresele de inainte de '89, care par a-i fi modele.
  • 0 (0 voturi)    
    suparare de presedinte (Joi, 19 octombrie 2006, 3:37)

    simion [anonim]

    Presedintele s-a cam suparat ca vacarul pe sat.
    A facut si lucruri bune dar a facut si face si multe greseli. Mai ales in ce priveste comportamentul fata de presa.
    Se pare ca acum nu mai are atata nevoie de presa cum a avut in campania electorala.
    Si ca sa o citez pe d-na Saftoiu, mi se pare incalificabil ca un presedinte sa se adresezi nu unui ziarist ci oricui cu apelativul ''gaozar''sau alte cuvintele urate care ii stau pe limba.
    Ma astept de la el si ii cer sa se comporte ca un presedinte de tara civilizata si sa nu ne faca de ras.
    Pentru ca daca nu se controleaza s-ar putea sa faca greseli mai mari si nu numai fata de ziaristi.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa-mi creasca ... credibilitatea! (Joi, 19 octombrie 2006, 3:37)

    Hub [anonim]

    Pentru presa "credibilitatea" se masoara in exemplare vindute. 99,9% din ziaristii nostrii sint mercenari pe fata. Astazi (vezi g_ozarul) fiecare jurnalist poate deveni mai credibil daca mushca din Basescu. De bun simt ce sa mai vorbim?
    Mie mi se pare manipulare.
    Si de la ce ziar e jurnalistul? Aaa, de la ziua. OK.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar la noi nu se gandesc si presarii astia ??? (Joi, 19 octombrie 2006, 3:38)

    Kip [anonim]

    Noi nu ne-am saturat de doi ani de zile de cand toti cei care vor sa miste ceva in Romania sunt "lucrati" cu presa ?

    Monica Macovei "betiva" ? Va mai amintiti? Titluri de scandal despre presedinte cand se leaga de "grupurile de interese"

    Despre "Te termin ! " va amintiti ???

    Despre amenintari de la Patriciu, in direct la Antena 3 ???

    Noi, oamenii obisnuiti, nu am avea nevoie si noi de un mediu NORMAL ?
    De ce trebuie sa suportam agresivitatea din presa, campaniile nesfarsite la adresa Monicai macovei ...?

    Uitati-va cata presa cumpara cei mai "EGALI" dintre romani: Patriciu, Voiculescu, Vantu !

    Oare degeaba o cumpara ?
  • 0 (0 voturi)    
    Invitatie (Joi, 19 octombrie 2006, 3:39)

    maria [anonim]

    Stiu ca atunci cand inviti pe cineva la tine acasa, cauti sa-i fi gazda buna..Nu te apuci, hodoronc-tronc, sa-l jignesti, sa-i aduci invinuiri sau sa-l acuzi de tot felul de lucruri. Fiind insa vorba de un jurnalist de la Ziua, nu mai este nici un dubiu care este scopul acestei ^curajoase interventii^.
  • 0 (0 voturi)    
    aleksikrates@yahoo.compentru Precizare (Joi, 19 octombrie 2006, 3:40)

    Alex [anonim]

    Cotidianul e un ziar de nisa aproape, iar evz e cam pro prezidential e adevarat. Dar ele sunt exceptiile nu regula. Base nu prea are viata usoara cu presa si mi se pare in general ca nici la televizor nici in presa scrisa nu predomina punctul de vedere oficial - prezidential. Vezi campania din Irak, rapirea jurnailistilor, dezbaterea despre dosarul de colaborator al lui il prezidente - si sunt mai multe.

    Si mi se pare mult spus ca Realitatea este in genunchi fata de Base. Si la cap si pajura? si la transmisiile in direct de la sediile PSD, PNL samd? Mi se pare ca e chiar cel mai echilibrat post de pe piata.

    Succes in continuare
  • 0 (0 voturi)    
    Victor Roncea (Joi, 19 octombrie 2006, 3:41)

    dede [anonim]

    Pana la urma cine-i Victor Roncea ?
    Daca nu aparea cu Civic Media traia degeaba.Cel putin pentru mine .
    Nu stiu , intreb breasla,ce merite , ce experienta si ce trecut gazetaresc are acest om ?
  • 0 (0 voturi)    
    martor (Joi, 19 octombrie 2006, 3:42)

    Iana [anonim]

    Am fost de fatza la ceea ce s-a intamplat la "dezbatere". Indiferent de dedesubturi, de data asta, presedintele a fost in offside. "Atacul" de care se vorbeste era, de fapt, rememorarea cazului cu jurnalistul de la realitatea, apostrofat de presedinte in aprilie pt k e "omul lui Vantu" si urma reactia Organizatiei Internationale a Jurnalistilor. Care reactie nu a mai fost citita, pt k, intre timp, presedintele a considerat ca Roncea e "un jurnalist frustrat" (nu despre refulare, ci despre frustrare s-a pronuntat dl Basescu). Si, nu-i asa, timpul presedintelui e pretios - si, inca o data, se plica politica "arde-l si fugi"....Neplacut tare momentul...
  • 0 (0 voturi)    
    Roncea (Joi, 19 octombrie 2006, 3:42)

    alex [anonim]

    Toate bune si frumoase daca Basescu era luat la intrebari pe tema spritzanelor cu un cioban cu probleme serioase la DNA, stiut ca o creatie a lui Hrebe & comp. Sau pe tema lipsei de eficienta a luptei impotriva coruptiei, cu exemple bune SR Stanescu si Patriciu. Normal ca nu astea il rod pe musiu Roncea. Apropo.. este acelasi Roncea care are atitudini si reactii care oscileaza intre garda Capitanului si Romania Mare? Ca taman a fost acuzat (absolut justificat de antisemitism si poate lamureste el intai cum este cu asta inainte de a face vocalize pe false probleme...). Domnu' Roncea, de ce nu intrebi tu marineru' de responsabilitatile penale in afacerea Murzuk???
  • 0 (0 voturi)    
    Am inteles ca faza cu Roncea NU SE DA TOATA PE POST (Joi, 19 octombrie 2006, 9:23)

    ONE [anonim]

    pentru ca Roncea a fost dezgustator
    de ce nu rulati tot filmul ?
  • 0 (0 voturi)    
    iar au aparut baietii lui Base pe forum (Joi, 19 octombrie 2006, 10:45)

    zikyx [anonim]

    Mai, copii, mai! de asta va platim noi? Ca sa stati pe forumuri si sa scrieti la comanda?
    Ca n-as crede ca D-na Saftoiu e in stare sa-si ia atatea nicknames fara sa ametzeasca :-D
  • 0 (0 voturi)    
    Roncea sau Ronhais? (Joi, 19 octombrie 2006, 11:09)

    Mihai Groapa [anonim]

    Cine este acest domn Victor Roncea? De unde a aparut el? Ca in timpul lui Nastase si a publicitatii platite de stat nu se auzea deloc de el! Odata cu venirea lui Basescu la Presedintie si sistarea publicitatii de stat, toata presa a trecut la atacarea zi de zi si ora de ora a Presedintelui. Nimic rau in asta, dar exista anumite limite printre altele chiar ale bunului simt! Acestea fiind incalcate duc la urmatoarea concluzie logica: ziaristii respectivi sunt purtatorii de cuvant ale unor grupuri de interese. Ce facem insa cu deontologia ...!?
  • 0 (0 voturi)    
    draga doamna Saftoiu :D (Joi, 19 octombrie 2006, 11:47)

    zikyx [anonim]

    dar nu-i nevoie sa puneti chiar de cate 3 ori acelasi lucru, am inteles ce voiati chiar de prima data, nu suntem chiar asa neajutorati, astia, care citim HotNews :-D
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru zikyx (Joi, 19 octombrie 2006, 12:23)

    Mihai Groapa [anonim]

    Ce curajosi sunt cei ce se ascund in spatele unui nickname! Aveti mai bine curajul opiniei baieti! Este jalnic sa te folosesti de acelasi lucru de care-i acuzi pe altii. Subiectul e prea serios pentru a-l lua in bascalie. Cat priveste postarea multipla ... 19 si 20 stau marturie...
  • 0 (0 voturi)    
    postari "anonime" (lui Groapa) (Joi, 19 octombrie 2006, 12:44)

    zikyx [anonim]

    Vorbesti de parca aia care s-au legat de Roncea n-ar folosi tot nicknames, de ei de ce nu te-ai luat?
    Important este "cine-i Roncea"? Sau ca Base da dovada de incapacitate de a suporta o discutie si ca insulta presa?
    Nu-mi place Roncea dar a avut dreptate de data asta! Iar "cine e Roncea" acesta, uite: este tipul cu care a acceptat Base se se intalneasca la o discutie televizata. Probabil o fi tot un mitocan ca si el?
    Putea prezidentele sa-si puna intrebarea asta de la inceput, nu sa-si foloseasca sicofantii sa umple forumurile de prostii. Pun pariu ca sunt bugetari si ca imi mananca banii degeaba!
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru ...kyx (Joi, 19 octombrie 2006, 13:16)

    Mihai Groapa [anonim]

    Aia cel putin, n-au avut nesimtirea sa-si atace partenerii de forum cum ai facut dumneata. Cand am de a face cu cei de teapa matale, tare rau imi pare ca nu-l avem presedinte pe Bombo. Sunt absolut convins ca atunci taceai.
    Este vizibil cu ochiul liber ca domnilor ziaristi care-l ataca pe Basescu sau pe Tariceanu le pute in general de tot. Ca se asfalteaza cutare artera, ca se repara cutare pod, etc. Oare nu te deranjeaza sa vezi cum raspund unor anumite interese? Ca sa conchid, in continuare refuz sa mai raspund unui ...kyx!
  • 0 (0 voturi)    
    bineinteles :-P (Joi, 19 octombrie 2006, 14:09)

    zikyx [anonim]

    Normal ca "ziaristilor le pute de toate", din nefericire pt. "unii" s-au dus vremurile alea cand doar "realizarili" trebuiau laudate :-P
    Asta e meseria de "ziarist" (cel putin la noi) iar lui baselu i-a convenit fest, pe vremea cand se voia la presedintie, acum il "deranjeaza" (ca pe toti care s-au saltat cu ajutorul presei, de altfel).
    Altfel, ca tactica de "deturnare", e ok ca lumea sa se lege de "cine e Roncea", in loc de "cata dreptate are Roncea", nice try, continuati!
    Totusi, n-o mai faceti in timpul de lucru, ca ma deranjeaza sa vad cum imi mancati banii :-P
  • 0 (0 voturi)    
    bineinteles :-P (Joi, 19 octombrie 2006, 15:33)

    zikyx [anonim]

    Normal ca "ziaristilor le pute de toate", din nefericire pt. "unii" s-au dus vremurile alea cand doar "realizarili" trebuiau laudate :-P
    Asta e meseria de "ziarist" (cel putin la noi) iar lui baselu i-a convenit fest, pe vremea cand se voia la presedintie, acum il "deranjeaza" (ca pe toti care s-au saltat cu ajutorul presei, de altfel).
    Altfel, ca tactica de "deturnare", e ok ca lumea sa se lege de "cine e Roncea", in loc de "cata dreptate are Roncea", nice try, continuati!
    Totusi, n-o mai faceti in timpul de lucru, ca ma deranjeaza sa vad cum imi mancati banii :-P
  • 0 (0 voturi)    
    Cascati fratilor ochii ... (Joi, 19 octombrie 2006, 16:18)

    prazyp [anonim]

    Pai ... Ce a zis Roncea, in ce calitate si in ce context? A zis ca Realitatea TV e la destiu' mic al lui Basescu. Asta clar ca parere personala pentru ca nu poate fi categorisita ca adevar jurnalistic neavand sau neprezentant probe. Iar asta in contextul unei "mese rotunde" presa / politicieni pe tema unei sondaj. Atat timp cat nea cutare si-a permis sa elucubreze la masa deschisa extracontext reactia omului Basescu este efectiv justificata. Capcana era clara: preambulul unei balacareli televizate pe teme "tari" pt rating, fara dovezi ... ceva in stilul OTV. Asadar lumea considera ca ziaristii trebuie sa fie pe bune dreptate ofuscati. Cea mai mare aberatie! Pai ei n-ar trebui de fapt sa-si foloseasca cuvintele mestesugite pentru o oglindire cat mai exacta si mai obiectiva a realitatii (nu TV)?!?!?! Cum se poate considera o "oglinda" jignita?!?!? Jurnalistii au fost dintotdeauna in sprijinul cuiva. Presa in general este o arma folosita de cine da mai mult. In cadrul presei, ca si in afaceri exista grupuri, aliante, intelegeri, razboaie, iesiri la rampa, santaje, s.a. Asa ca scuti-ti-ma cu ziaristii jigniti.
  • 0 (0 voturi)    
    erata (Joi, 19 octombrie 2006, 16:31)

    prazyp [anonim]

    "scuti-ti-ma" = "scutiti-ma" ... graba :)

    Voi ce-ati fi facut in locul lui Base? V-ati fi luat la tranta cu elucubrosul? Eu in locul lui nici nu veneam. Cea ma pertinenta observatie a fost a lui Tuca, om care are ceva vana in el spunand ca pericolul prelungirii discutiei despre plecarea imbufnata a marinelului conduce catre o "stralucire in absenta". Go for it Marius!
  • 0 (0 voturi)    
    bineinteles :-P (Joi, 19 octombrie 2006, 17:32)

    zikyx [anonim]

    Normal ca "ziaristilor le pute de toate", din nefericire pt. "unii" s-au dus vremurile alea cand doar "realizarili" trebuiau laudate :-P
    Asta e meseria de "ziarist" (cel putin la noi) iar lui baselu i-a convenit fest, pe vremea cand se voia la presedintie, acum il "deranjeaza" (ca pe toti care s-au saltat cu ajutorul presei, de altfel).
    Altfel, ca tactica de "deturnare", e ok ca lumea sa se lege de "cine e Roncea", in loc de "cata dreptate are Roncea", nice try, continuati!
    Totusi, n-o mai faceti in timpul de lucru, ca ma deranjeaza sa vad cum imi mancati banii :-P
  • 0 (0 voturi)    
    Zikyx se numeste de fapt Codruta Nedelcu (Joi, 15 februarie 2007, 2:48)

    Un Om [anonim]

    Zikyx se numeste de fapt Codruta Nedelcu si este din Braila. Culmea este ca pe diverse grupuri Codruta Nedlecu se converseaza cu acest personaj, adica vorbeste cu ea singura exact ca un om bolnav.