Declaratie bizara a unui martor sub acoperire

Omar Hayssam ar fi planuit rapirea Elenei Basescu

de     HotNews.ro
Joi, 19 octombrie 2006, 0:00



Un fost coleg de celula a lui Omar Hayssam a pretins, joi, ca Hayssam intentiona sa o rapeasca pe fata presedintelui Basescu, daca nu reusea sa obtina eliberarea sa din inchisoare. Judecatorii au decis sa il citeze ca martor, in dosarul rapirii celor trei jurnalisti romani in Irak, insa detinutul a conditionat audierea lui de protejarea identitatii.

Oficiali ai penitenciarelor sustin ca de multe ori detinutii formuleaza astfel de cereri, pentru ca, fiind plimbati in instante, timpul trece mai usor.

Parchetul Inaltei Curti de Casatie si Justitie a infirmat afirmatiile martorului protejat.

Informatiile obtinute au fost verificate de procurori, impreuna cu ofiteri ai Serviciului Roman de Informatii si ai Directiei Generale de Informatii si Protectie Interna din cadrul MAI.

Martorul surpriza sustine ca scenariul rapirii fiicei sefului statului a fost pus la punct de Hayssam impreuna cu politicieni PSD, transmite Antena3. Barbatul este detinut la penitenciarul Rahova si a fost condamnat pentru inselaciune.

In replica, avocatul lui Omar Hayssam, Viorel Spanu, a declarat la Antena 3, ca Hayssam ii spusese ca are in celula un "informator" si ca "i-a bagat in cap mai multe prostioare", pentru a-l verifica. Spanu spune ca Hayssam se amuza deseori pe seama colegului de celula.

In 26 aprilie, instanta Curtii de Apel Bucuresti a decis judecarea lui Omar Hayssam in stare de libertate, pe motive medicale.

Ulterior, anchetatorii au stabilit ca sirianul a parasit ilegal Romania iar Curtea de Apel Bucuresti a emis pe numele sau, in 26 iunie, un mandat de urmarire internationala.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


109 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    HA, HA, HA (Joi, 19 octombrie 2006, 14:51)

    adidelasuceava [anonim]

    Bai, esti tare! Si marmota ce facea? Ha, ha, ha!!! Bai, fratele meu, articolu' asta pute a prostie de la o posta! Urmeaza sa-l vedem pe Basescu acuma cum vine si da cu pumnu'-n masa... Brava, ziaristica romana!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ce chestie (Joi, 19 octombrie 2006, 15:03)

    eu [anonim]

    bai ,au astia o vrajeala in ei........ oare o fi asa de dificil de aflat identitatea colegului de celula.?pai ala e in stare sa spuna orice, numai sa i se reduca pedeapsa
    cine stie prin ce canal de irigatii zace acum dl Hayssam...
  • 0 (0 voturi)    
    tre sa fi de la suceava (Joi, 19 octombrie 2006, 15:34)

    tresafidelasuceava [anonim]

    tre sa fi de la suceava ca sa confuzi un articol de informare cu un comentariu jurnalistic. adi de la suceava, acesta e un articol in care se citeaza ce a spus haysam, nu ce crede ziaristul. or fi si ziaristii batuti in cap, dar cu asa cititori, ce pretentii sa ai?
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu e in spatele povestii (Joi, 19 octombrie 2006, 15:35)

    Basescu [anonim]

    Basescu e in spatele povestii, sa le inmoaie inima tzatzelor de pe la tzara ca in Lacrimi de iubire. Saracul nostru lider regional, auzi tu fa Mario, era sa ii fure frumusetea aia de fata si s-o vanza la arabi! Pai nu ca merita sa mai fie votat din nou, manca-i-am barbatia lui de chelios?
  • 0 (0 voturi)    
    metoda e cunoscuta (Joi, 19 octombrie 2006, 15:38)

    rakim [anonim]

    asta e o prostie menita sa distraga atentia de la dosarul de securist al lui basescu, despre care, apropo, hotnews nu a scris nimic, chiar daca a fost subiectul de prima pagina din adevarul de ieri si mai toate ziarele au scris despre asta. hai sa traim bine, ca securistii vegheaza sa nu intram la banuieli!
  • 0 (0 voturi)    
    are gusturi harapu! (Joi, 19 octombrie 2006, 15:39)

    Ioana [anonim]

    oricum a facut progrese dupa gratii... de la Marie-Jeanne la Ioana Basescu e un progres :))
  • 0 (0 voturi)    
    daca nici acum nu intelegeti.... (Joi, 19 octombrie 2006, 15:42)

    robert [anonim]

    voi chiar credeti ca puscariasul s-a dus de capu lui acolo pt reducerea pedepsei? sunteti copii...
    toata lumea ar trebuii sa isi dea seama de cine a fost pus acel om sa faca afirmatiile care le-a facut .totul este doar un atac la PSD. anticipatele sunt mai aproape decat credeti...
    numai ca de data asta a fost un plan mult mai prost decat cel cu rapirea jurnalistilor , dovada a competentei serviciilor noastre secrete (ca si cum ar mai fi trebuit vreo dovada a incapaciatii lor dupa episodul cu nicu gheara , cand i-a prins pe ofiterii sri care il urmareau)
    cum publicul nu a avut reactia asteptata de aceasta data, totul se va da uitarii in scurt timp , si va cadea pe umerii celui care a facut afirmatia , si varianta oficiala va fi aceea ca puscariasul a zis ce a zis pt a-si micsora pedeapsa, ceea ce nu este nici macar aproape de adevar.
    pe cine am putut sa votez...
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. rakim (Joi, 19 octombrie 2006, 15:43)

    jiji [anonim]

    Pai tocmai ca a scris si hotnews despre dosarul lui base....da' nu stiu cum se face ca urgent au retras articolul de pe site in urma unor comentarii la adresa unor personaje........si mai vorbim de libertate de exprimare?
  • 0 (0 voturi)    
    coooll (Joi, 19 octombrie 2006, 15:44)

    alt eu [anonim]

    :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
  • 0 (0 voturi)    
    Ha ha ha (Joi, 19 octombrie 2006, 15:58)

    amuzatu [anonim]

    De mult n-am mai ras asa de bine =))
    Si nu stiam ca sunt si oameni apolitici prin PSD =))
  • 0 (0 voturi)    
    Asa e! Dar stirea e incompleta! (Joi, 19 octombrie 2006, 17:38)

    gogu [anonim]

    Hayssam planuia s-o rapeasca nu numai pe Elena Basescu, ci si pe Elena Udrea! Si asta cu ajutorul, ati ghicit, al lui Dinu Patriciu si al lui?.... al lui?.... exact! Al lui Tariceanu!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru toti (Joi, 19 octombrie 2006, 18:05)

    sedal [anonim]

    Eu as zice ca unii din cei care deja au postat ar trebui sa mai citeasca o data articolul si cu atentie mult maire.

    Uite ce scrie negru pe alb:
    "In replica, avocatul lui Omar Hayssam, Viorel Spanu, a declarat la Antena 3, ca Hayssam ii spusese ca are in celula un "informator" si ca "i-a bagat in cap mai multe prostioare", pentru a-l verifica. Spanu spune ca Hayssam se amuza deseori pe seama colegului de celula."

    Cu alte cuvinte avocatul nu infirma cele spuse de colegul de celula.

    Parca vad ca acum o sa sara din astia care vad peste tot conspiratii ca de fapt si avocatul a fost platit sa spuna asta.
  • 0 (0 voturi)    
    strategie ieftina (Joi, 19 octombrie 2006, 19:34)

    statusquo1 [anonim]

    Este o strategie de marketing politic de doi lei.In ultima vreme mezina familiei Base este arhiprezenta pe ecrane, in chinurile ei de a intra in politichia dimboviteana. Oricum chiar Pro TV - a dat de gol toata povestea , declarand dupa ce a difuzat stirea, contrariul. E de rasul lumii.
  • 0 (0 voturi)    
    Alta diversiune (Vineri, 20 octombrie 2006, 8:26)

    Nisetrul [anonim]

    O alta "ciozvarta" aruncata papagalilor si papagalitelor(sa nu plagiem ) aruncta presei,pentru distragere atentie de la probleme importante (si sunt multe).
  • 0 (0 voturi)    
    pnlistii de serviciu (Vineri, 20 octombrie 2006, 8:36)

    gigel [anonim]

    Inainte de alegerile din 2004 umblau pe forumurile de discutii securisti si psdisti platiti sa dea replici conform liniei Partidului. Se pare ca acele lighioane au reaparut sub haine liberale.
  • 0 (0 voturi)    
    nu-i adevarat! (Vineri, 20 octombrie 2006, 8:47)

    valer [anonim]

    Hayssam a vrut s-o rapeasca pe Monica lui Iri, ca s-o obtina la rascumparare pe Laura Andresan la pachet cu Dan Voiculescu
  • 0 (0 voturi)    
    fac misto de noi (Vineri, 20 octombrie 2006, 9:48)

    Logistic paty [anonim]

    Ca sa ne distraga atentia de la probleme mult mai grave, ne arunca cate o pastila sa ne ocupam timpul. Rad de noi ! Toate televiziunile au dat-o ca o stire bomba. L-au facut "scapat" pe Hayssam sa poata se ne dea noua tot felul de "bombe de presa", si sa nu ne mai gandim cu ce o sa platim toate scumpirile care se anunta. Cu ce o sa platim gazul la iarna. Nu mai stiu cum sa-i faca reclama lui Base si la toapa de fica-sa. NU MAI PUNE-TI BOTU' LA TOT CE SPUN ASTIA !
  • 0 (0 voturi)    
    rapirea din serai (Vineri, 20 octombrie 2006, 11:55)

    george [anonim]

    Dl. Presedinte este destul de trecut prin probleme mai mult sau mai putin stupide ca sa initieze sau sa accepte o regie atat de proasta ,care sa-l implice pe dumnealui sau familia sa.
    Altii sunt cei care incearca ceva si asta o dovedeste si faptul ca
    acel detinut a aparut la cateva luni de la fuga lui Hyssam,dupa ce a fost prelucrat,ca,altfel, ar fi profitat si spunea tot inainte de eliberare sau de indata ce i s-a dat drumul sirianului,daca voia sa obtina clementa.
  • 0 (0 voturi)    
    Foarteee tareeee.... (Vineri, 20 octombrie 2006, 20:44)

    Somalezu [anonim]

    Daaaaa.... foaaaarteeeeee tareeeeee.... Haisam a vrut sa le rapeasca si pe soacra lu' Bush, si pe Zoe Petre si pe Alina Mungiu Pippidi, ca impreuna cu "blonda de la Cotroceni" si Elena a' mica a lu' Marinaru' sa faca un ansamblu folclroic de dans la bara... Aaaa si era sa uit, a vrut sa-i rapeasca si pe "Marinarul de Onoare al Tarii" precum si pe nenea Boc (care face Poc), astfel ca impreuna sa acompanieze (primul) la siflee si (al doilea) la portavoce miscarile lascive ale "fetelor"...
    Bai astia ai lu' Baselu' chiar ne cred tampiti tot timpul, nu doar cand punem stampila pe buletinul de vot... LOL