Ultima zi a creditului cu buletinul

BNR a restrictionat creditele

de D. Mihai     HotNews.ro
Duminică, 22 octombrie 2006, 0:00



Din 22 octombrie, Banca Nationala introduce noi conditii pentru creditele de consum si pentru cele imobiliare. Reglementarile pentru creditarea populatiei vor fi mai restrictive prin includerea in plafonul pentru evaluarea bonitatii clientilor a tuturor costurilor aferente imprumuturilor atrase de persoanele fizice, inclusiv contractele de leasing financiar.

  • Creditul cu buletinul va fi eliminat

    Considerat instrumentul de finantare care a revolutionat piata creditelor de consum din Romania, sistemul de finantare prin credit doar cu buletinul a fost eliminat, potrivit noilor norme ale BNR. Totusi, unele magazine vor oferi in continuare servicii de creditare cu raspuns rapid, pe baza unei adeverinte de venit.

    In plus, clientii trebuie sa plateasca, la achizitionarea produsului, 25 la suta din avans.

  • Leasingul financiar, inclus in categoria creditelor de consum

    Se inaspresc si conditiile de acordare a leasingului. O alta modificare in normele BNR se refera la leasingul financiar, care a fost inclus in categoria creditelor de consum, respectiv a celor imobiliare. Societatile de leasing vor fi obligate - ca si bancile - sa solicite mai multe documente din care sa reiasa bonitatea financiara a clientului.

    La cumpararea unui autoturism in leasing, clientii trebuie sa achite un avans minim de 25 la suta.

    In plus, rata lunara nu va putea depasi 30 la suta din valoarea veniturilor, fata de 50 la suta, cat a fost pana acum. Pana la intrarea in vigoare a noilor reglementari, multe companii ofereau posibilitatea achizitionarii unui autotusim in leasing, fara sa perceapa avans. Aceasta norma face ca valoarea contractului de leasing sa fie mult mai mica.

  • Angajamentele lunare de plata includ si alte costuri care decurg din contractul de credite

    Noile reglementari ale BNR vizeaza includerea in angajamentele totale de plata lunare ale persoanelor fizice, pe langa principal si dobanda, si a altor costuri care decurg din contractele de credite, reprezentand toate cheltuielile pe care solicitantul trebuie sa le suporte pentru acordarea si derularea fiecarui imprumut.

    Astfel, angajamentele de plata lunare nu vor depasi 30% din veniturile nete ale solicitantului si, dupa caz, ale familiei acestuia. Pentru creditele imobiliare, limita este de 35%.








  • Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


    101 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      B.N.R. este rupta de realitate (Duminică, 22 octombrie 2006, 14:53)

      Eu [anonim]

      Este foarte usor, avand confortul unui salariu de peste 7500 euro sa tuni si sa fulgeri impotriva creditelor si sa ceri cu cinism romanilor sa se abtina sau sa-si mai ia 2-3 servicii. Toate masurile luate de BNR, departe de limitarea deficitului de cont au dus la o si mai mare crestere a acestuia, Politica valutara defectuasa a bancii a dus la pierderi de 1 mld. de euro, tratate ca si cum ar fi de cativa centi. In oricare alta tara guvernatorul bancii nationale si-ar fi dat demisia sau ar fi fost demis, la noi insa nu s-a intamplat asa ceva. Poate ar fi timpul ca la conducerea BNR sa vina cineva ancorat in realitate, care sa sprijine economia romaneasca, nu sa o franeze in permanenta.
    • 0 (0 voturi)    
      O masura foarte buna (Duminică, 22 octombrie 2006, 16:02)

      popescu [anonim]

      Nu stiu daca se vor domoli preturile la imobiliare dar masura este foarte buna, desi vine un pic cam tarziu.
    • 0 (0 voturi)    
      o nebunie (Duminică, 22 octombrie 2006, 18:16)

      radu [anonim]

      Nu ma pricep la economie dar stau si eu si ma intreb, daca multi romani au nevoie de case si preturile la case sunt mari pentru ca e prea usor de obtinut un credit solutia e sa-l lasi pe om fara bani ? Oare e mai important sa le moara capra producatorilor de termopane , bca sau caramizi decat ca oamenii sa poata locui in PROPRIA casa ? E ca si cum ai baga un magar intr-o groapa cu namol si dupa aia l-ai bate pentru ca s-a inamolit. In loc sa loveasca in credite, nu era mai bine ca in acelasi timp sa incurajeze constructia de locuinte ? Nu vorbesc doar de BNR acum ci si de idiotii care ne guverneaza. Eu vad doar doua moduri in care se pot scadea preturile la locuinte: inasprirea conditiilor de creditare sau construirea de noi locuinte. Magarului o sa i se dea in gura doar cu inasprirea creditului. Si, cum n-a crapat pana acum, n-o sa crape nici de data asta. Doamne ajuta !
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns lui Radu (Duminică, 22 octombrie 2006, 19:31)

      Careeste [anonim]

      Radu, gresesti putin in analiza situatiei! Piata imobiliara s-a scumpit in primul rind pentru ca BNR a tiparit in prostie bani fara acoperire! (vezi cresterea numerarului/banilor cu peste 50% intr-un an!!). Legea cererii si ofertei este simpla, daca mai multi bani fug dupa un produs/bun, pretul produsulu/bunului creste. BNR ar trebui mai bine sa opreasca tiparnita si sa lase piata singura sa decida dobinzile deoarece o dobinda stabilita prin cererea si oferta pietii este mult mai corecta de cit cea stabilita de BNR. Momentan, dobinda artificial impusa este mai mica de cit trebuie cauzind un consum nesustenabil datorita unei rate mai mica de cit inflatia reala.
    • 0 (0 voturi)    
      Incorect BNR, ca de obicei (Duminică, 22 octombrie 2006, 20:11)

      Mihai [anonim]

      In loc de 30% din venit se stabilea un prag de cheltuieli pe membru de familie in suma fixa, iar restul venitului putea fi eligibil pentru credite.
      Se compara cei 70% ramasi dintr-un salariu de 500 ron, cu 70% din 500 euro de exemplu?
    • 0 (0 voturi)    
      cit o sa scada (Duminică, 22 octombrie 2006, 22:47)

      bibicu [anonim]

      si daca s-au inasprit conditiile de creditare, are careva (mai ales cinicii de la bnr) impresia ca pretul la imobiliare va tinde catre zero, sau ca o sa muncim cite 32 de ore pe zi ca sa ni se permita un imprumut pt o casa ?
      vai si-amar de tara asta, condusa de inbuibati, smekeri, descurcareti si hoti.
    • 0 (0 voturi)    
      credit imobiliare (Luni, 23 octombrie 2006, 14:04)

      catalina [anonim]

      sa fim realisti, preturile nu vor scadea decat peste vreo 10 ani si astea la imobilele foarte vechi. chair daca au inasprit conditiile de creditare, tot ptr ei au factu chestia asta sa isi protejeze investiile pe care le-au facut si sa creasca sau sa se mentina marite chiriile. e inuman sa spui ca daca vrei sa iti iei casa, trebuie sa ai 2-3 joburi. cand? cand stai peste 8 ore /zi la servici, cand cred ei ca pot sa ai 2-3 slujbe? macar de ar fi bine platite, dar nici gand de asta. asa ca ... multumim mult domnilor de la BNR !!!!
    • 0 (0 voturi)    
      gogomanie (Luni, 23 octombrie 2006, 15:21)

      Sabin [anonim]

      Asa o gogomanie n-am vazut ...e comunism curat; cum sa impui niste restrictii unor firme private...adica bancilor. In occident nu e asa.La noi se poate.
    • 0 (0 voturi)    
      Tinerii nu mai au nici o sansa (Luni, 23 octombrie 2006, 15:22)

      Adrian [anonim]

      Nu este de mirare ca toti tinerii iau calea strainatatii!!! Priviti va rugam si aspectul social al situatiei. Vor ramane doar cei care adunat prin diferite cai averi fabuloase si bunicii nostrii care nu mai asteapta decat ziua de maine, iar forta de munca va veni din tari mai sarace decat a noastra. Nu este clar ca tara asta nu intra in colaps deoarece intra bani de diferite culori si banii munciti din greu de "capsunari"? Balanta de plati e deficitara dar oare de ce nu se depreciaza leul? Nu se vede in numarul de masinile foarte scumpe care le conduc unii care nu au nici o treaba cu munca? Priviti aspectul asta inainte de a innaspri conditiile DOMNILOR!!!! Banii dati pe importuri intra pe inapoi pe alte cai si in consecinta nu trebuie sa loviti in noi cei care muncim 14-16 ore pe zi. S-a dovedit a nu fi o problema reala importurile. Deja s-au deschis fabrici de materiale de constructii in tara. Este inuman sa spuneti sa ne luam 3-4 servicii. Umblati la alte parghii economice. Este ULTIMA noastra sansa. De exemplu impozitati drastic pe cei ce cumpara pentru a revinde in termen scurt sau pe cei ce cumpara pentru a inchiria. Nu cereti avans si lasati o dobanda mica la tinerii care nu au nimic in proprietate. Dati-le sansa de a cumpara o casa si a-si face o familie. Acestia vor fi oameni care nu vor mai pleca si vor sustine aceasta tara. In plus exista o cerere nereala de locuinte. Cum se face ca aproape tot ce se construieste acum este cumparat de straini in scopul de a fi inchiriate? Propun sa cresteti avansul si dobanzile in functie de cate proprietati au. Altfel veti mai lovi si la anul in noi cand vor exploda chiriile deoarece nu putem cumpara acum. DATI-NE O SANSA VA RUGAM!!!
    • 0 (0 voturi)    
      calcule inainte si dupa (Luni, 23 octombrie 2006, 17:31)

      ghizmo [anonim]

      De vreo 2 saptamani umblu dupa credite la banci, cu zeci de calcule pe hartie ca poate de pana la urma o sa iasa suma de care am nevoie...Va dau un examplu referitor la noile "norme si reguli comuniste" ale BNR si strategie de sprijinire a tinerilor in dorinta lor de a avea un camin. Inainte pe un salar de 2400 RON ( de aprox 3 ori salarul mediu net pe economie) inainte se puteau lua printr-un credit ipotecar 37.000. De astazi incepand prin marinimia mai marilor boieri de la BNR pot sa iau doar 30.500.
      In cluj in afara de garsonierle comfort 2 sau 3 care nu sunt altceva decat niste custi imputite nu se poate lua nimic :(. Pur si simplu nu mai vad nimic bun in tara asta de ..............