Tariceanu a discutat la Budapesta cu Barroso

Vosganian, preferat pentru portofoliul de comisar european

de B. Blagu     HotNews.ro
Luni, 23 octombrie 2006, 0:00


sursa: www.varujanvosganian.ro




Documente:
Membrii Comisiei Europene si portofoliile lor
(20.10.2006) DOC

Varujan Vosganian va fi, cel mai probabil, comisarul european din partea Romaniei, au declarat pentru HotNews.ro surse guvernamentale. Conform declaratiilor de saptamana trecuta ale oficialilor, comisarul pentru Romania va fi anuntat de Jose Manuel Barroso cel tarziu pana pe 27 octombrie.

Vosganian este doctor in economie, ceea ce inseamna ca va lua in primire unul din portofoliile de resort.

Comisarii care detin, in acest moment, portofolii economice combinate sunt cei din partea Ungariei, Lituaniei si Irlandei, astfel ca, in cazul numirii lui Varujan Vosganian, acesta ar putea sa se ocupe de “Impozite”, “Uniune vamala”, “Programare financiara”, “Buget”, “Economie interna” sau “Servicii”.

Vosganian a absolvit in 1982 Facultatea de Comert in cadrul Academiei de Studii Economice Bucuresti, iar in 1991 a terminat si Facultatea de Matematica a Universitatii Bucuresti. Din 1998 este doctor in economie. A fost membru in CPUN, lider al Grupului Parlamentar al minoritatilor nationale (1992-1995), deputat din partea Uniunii Armenilor din Romania (1990-1996) si senator UFD (1996-2000).

Este presedinte al Uniunii Armenilor din 1990 si membru PNL din 2003 (membru in Biroul Executiv).

Conform acelorasi surse, numele lui Vosganian s-a regasit pe lista scurta trimisa de premierul Calin Popescu Tariceanu lui Barroso, care mai ii cuprindea pe Anca Boagiu si Mihai Razvan Ungureanu. Printre cei avuti in vedere pentru acelasi post s-au aflat si Monica Macovei, Leonard Orban, Cristian David si Gyorgy Frunda.

Dintre cei trei "finalisti", Vosganian este perceput ca fiind cel mai apropiat de Calin Popescu Tariceanu, fiind si purtatorul de cuvant al PNL. Mihai Razvan Ungureanu, desi liberal, nu are acelasi avantaj. Ralatia dintre el si "gruparea Tariceanu" s-a racit mai ales dupa ce a refuzxat sa sustina initiativa de retragere a trupelor din Irak.

Democrata Anca Boagiu este una dintre apropiatele presedintelui Traian Basescu, cel care a si promovat-o intens in ultimii ani. Boagiu a aparut in prim-planul politicii in iunie 2000, cand a preluat Ministerul Transporturilor de la Traian Basescu, proaspat ales primar al Bucurestilor.

Nici la intoarcerea din Budapesta premierul Calin Popescu Tariceanu nu a facut nici un fel de referiri la candiatii pentru acest post.

"Este o procedura intre Guvern si presedintele Comisiei Europene si nu pot face mai multe dezvaluiri. Printre altele pentru ca va fi o singura persoana nominalizata si n-as vrea sa creez probleme de imagine celorlalti de pe lista", s-a rezumat sa declare Tariceanu.

El a adaugat ca a discutat aceasta problema cu Barroso la Budapesta, unde au stat unul langa celalalt la dineul oficial.

Primul ministru sustine ca nu exista o data limita pana la care sa fie nominalizati comisarii europeni, dar ca aceste anunturi nu vor intarzia prea mult. Dupa nominalizaerea de catre Barroso, cei doi candidati, roman si bulgar, vor trebui audiati si validati de Parlamentul European. "Aveti putin rabdare", a adaugat zambind Tariceanu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


106 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    O natiune concilianta (Luni, 23 octombrie 2006, 14:53)

    Conciliant [anonim]

    E bine ca ne va reprezenta un armean. Nu era lipsit de interes nici dl Paun de la Partida romilor.
  • 0 (0 voturi)    
    ce chestie (Luni, 23 octombrie 2006, 16:25)

    eu [anonim]

    Dle Conciliant,

    Daca dvs il confundati pe Dl Vosganian cu Dl Paun aveti o mare problema. Presupun ca l-ati fi preferat pe Dl Orban, sa ne cante la chitara.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru eu (Luni, 23 octombrie 2006, 16:52)

    lifduh [anonim]

    eu, faci o confuzie foarte mare. Orban despre care se vorbeste in text este Leonard, nu Ludovic.

    E drept ca sunt frati, dar sunt foarte diferiti, asta poate s-o spuna oricine ii cunoaste pa amandoi. Daca Ludovic e un tzaran prost, Leonard este chiar un profesionist care isi stie lungul nasului si stie sa-si faca treaba foarte bine fara circ.
  • 0 (0 voturi)    
    cred (Luni, 23 octombrie 2006, 17:30)

    ionion [anonim]

    Eu cred ca se oscileaza intre doua persoane:

    - Varujan

    - Ungureanu

    si cred ca sunt cistigatoare ambele. Fara suparare din partea nimanui, chiar si a presedintelui.
  • 0 (0 voturi)    
    Vosganian e ok (Luni, 23 octombrie 2006, 17:55)

    ddd [anonim]

    Vosganian e un tip cerebral care spre deosebire de multi politicieni a fost intotdeauna consecvent liniei sale politice de dreapta.
    Ungureanu e un superficial si cam debusolat, nu vad pe ce domeniul ar putea intra in CE.
    Daca va fi propus Vosganian oare ce-o sa mai aiba de comentat Basescu sau gornistii sai, in speta Boc, Stolo sau Udrea?Gasesc ei ceva necurat in trecului sau prezentul lui, n-am dubii.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Conciliant (Luni, 23 octombrie 2006, 18:09)

    Vladimir [anonim]

    Armenii, sunt unul din cele mai talentate popoare ale lumii. Pe unde s-au dus au inaltat si dezvoltat zona. Cu scuzele de rigoare domnul Paun cel mult va poate invata ceva manele... Cat despre Varujan ii transmit: Barev, hayastani!
  • 0 (0 voturi)    
    Varujan e de la PNL (Luni, 23 octombrie 2006, 18:23)

    Victor [anonim]

    E clar jocul lui Tariceanu care a scos-o din cursa pe Monica Macovei cu ajutorul sconcsului.

    Pun pariu ca Macovei ar fi fost aleasa de Barosso desi Vosganian e foarte valoros, numai ca nu a avut niciodata ocazia sa o arate.

    Cam parsiv jocul politic al lui Tariceanu care cauta sa isi insuseasca total capitalul politic al Comisarului European.

    Vom vedea cum va fi si vom judeca faptele.
  • 0 (0 voturi)    
    Cum, dom'le, nu e Anca Boagiu? (Luni, 23 octombrie 2006, 18:25)

    gogu [anonim]

    Cum, dom'le, nu e Anca Boagiu? Nu pot sa cred! Si nu e nici macar Macovei? Ei, na, iar nu pot sa cred!
    Ziceti ca e preferat liberalul asta de armean? Pai, nenica, Varujan face parte din "grupul restrins" Tariceanu-Olteanu-Orban!!! Cum si ce daca? Grupul restrins pe mina caruia a incaput PNL e vindut oligarhilor, ba, fletilor! Iar oligarhii sint tot un grup restrins in frunte cu banditul de Patriciu, oligarhul oligarhilor. Ei au acaparat puterea politica si economica a tarisoarei, in detrimentul poporului reprezentat de Baselu. Care, fie vorba-ntre noi, cred ca e negru de suparare, p'acolo prin India pe unde umbla...
  • 0 (0 voturi)    
    Speranta liberalilor (Luni, 23 octombrie 2006, 18:38)

    Dorin [anonim]

    Liberalii spera sa inlocuiasca capitalul pierdut prin excluderea Monei Musca si a lui Theodor Stolojan relansand alte personaje pe orbita.

    Intradevar Varujan Vozganian nu are experienta decat ca sef de partid de buzunar al lui Vantu sau ca purtator de cuvant.

    Liberalii zic: "na ca v-am facut-o", parca ii vad pe Tariceanu si pe Antonescu cun isi freaca palmele si se uita la sondaje asteptand sa creasca.

    Sper sa nu fie exclus si Vosganian din partid dupa ce o sa vada altfel lucrurile de la Bruxelles.

    Astept varianta oficiala si reactiile lui Barrosso si ale lui Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    vosganian ? (Luni, 23 octombrie 2006, 19:34)

    danniel [anonim]

    da, da e foarte cerebral.ce sa spun.
    nu mi-e clar ce a facut baiatul asta pana acum cu cerebelul lui.
    Nu pot sa uit cum a scaldat-o cu SIF-urile anu' asta parca.cu 1% ba e , ba nu e.Probabil sefu' trebuia sa cumpere niste actiuni mai ieftine si de, trebuia servit nu ?
  • 0 (0 voturi)    
    bravo! ma bucur! (Luni, 23 octombrie 2006, 19:54)

    vulturul negru [anonim]

    Oamenii presedintelui au fost scosi din cursa! Mie imi plac economistii pragmatici de dreapta, nu "teoreticienii" sau mai bine zis sforarii de cafenea. Stiti ca d-na Boagiu a zis ca Bursa de valori nu e importanta??!! Normal ca in pseudocomunismul social-democrat nu e importanta fiindca la Bursa te poti imbogati fara sa dai la sapa sau la strung!
  • 0 (0 voturi)    
    te bucuri degeaba... (Luni, 23 octombrie 2006, 20:33)

    danniel [anonim]

    ...ba baiatule.Ia spune ce marete lucruri au facut economistii astia pragmatici de dreapta ptr BVB.In afara de sa isi traga banu' ? asta dupa ce iti mai trece din bucurie.
  • 0 (0 voturi)    
    Preferinte (Luni, 23 octombrie 2006, 20:48)

    bbbb [anonim]

    Daca am fi avut anticipate anul trecut, poate ca astazi premier ar fi fost Stolojan, iar preferata pentru postul de comisar european ar fi fost d-na Anca Boagiu.
  • 0 (0 voturi)    
    comisar EUROPEAN (Luni, 23 octombrie 2006, 21:15)

    george [anonim]

    poate ca avand pregatirea mentionata,dl. Vosganian o sa faca fata segmentului avut in vedere ,dar sentimentul meu este ca noi,romanii,avem un talent deosebit sa nominalizam persoane pentru purtarea unor palarii prea mari si in acest caz se uita ca este vorba de o institutie europeana de prim rang.Dar daca si pe acolo se citeste ziarul,se doarme in sesiuni sau se voteaza la trei maini ,cred ca nu va fi nicio problema cine ne va reprezenta.In rest,cum i-ar spune colegul Paun:bafta!
  • 0 (0 voturi)    
    comisar EUROPEAN (Luni, 23 octombrie 2006, 23:05)

    george [anonim]

    pt bbb si gogu
    nu trebuie sa disperati.este foarte posibil ca dl.BARROSO s-o prefere pe dna Anca Boagiu deoarece vine o vreme cand si BARROS-anii devin foarte sensibili la cate un zambet charmant iar dl Vosganian,oricat de stralucitoare ii este mintea sub chelie,numai un zambet charmant nu produce..
    si totusi ceva cred ca nu merge.. dupa o BARRONEASA sa vina
    o CFR-ista de "contrabanda" (ca doar dl Bsescu a scos-o la lumina..) parca nu prea merge.
  • 0 (0 voturi)    
    bugetul UE pe mana lui Vosganian? (Marţi, 24 octombrie 2006, 2:48)

    sa fim seriosi [anonim]

    In articol se mentioneaza ca Vosganian se va ocupa de unul din departamentele “Impozite”, “Uniune vamala”, “Programare financiara”, “Buget”, “Economie interna” sau “Servicii”. Ii si vad pe europeni dandu-si pe mana Romaniei programarea financiara sau bugetul sau Economia interna.

    Cu tot respectul, nu stiu cata valoare are un doctorat in economie din Romania. Eu am terminat facultatea in 2000, si acum sunt la un doctorat in Economie in State. In primul an aici, daca as fi vazut vreun prof roman, l-as fi scuipat, pentru ca nu am invatat nimic in Romania. A trebuit sa o iau practic de la zero.

    Sunt de parere ca Anca Boagiu ar fi trebuit sa fie comisarul roman, pentru ca are cea mai multa experienta de lucru cu Comisia. Cred ca ei i-ar fi fost foarte usor sa se integreze, mai ales ca deja cunoaste pe toata lumea la Comisie. Lui Vos o sa-i ia mult timp sa isi cunoasca noii colegi si noua institutie.

    (Orban e un arogant plin de fite care in 2004 nu stia ca Norvegia nu e in UE, ci in SEE, asa ca mi se pare normal sa nu mai fie in cursa pt comisar)
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Marţi, 24 octombrie 2006, 13:39)

    wassa [anonim]

    cum de nu iese comisar isa?....el care e scaparea noastra din toate belele cand trebuie sa aducem un personaj de anvergura pe piata internationala a resurselor umane. Nea isa beneristu' cu shearmul lui inegalabil ar putea sa ia vreun portofoliul jmeker...gen buget sau ceva pe acolo. Si varujan e ok...numai ca atarna greu...pala vantului, si lipsa unei pozitii de top pana acum...din cate shtiu eu n-a fost nici makar ministru. oricum fatza de poamele care mai erau in cartzi...nu-i kiar rau, macar shtie economie, lukru cu care nu se pot lauda multzi din candidatzi care daca-i pui sa conduca un srl il falimenteaza in 2 zile.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa vedem ce iese! (Marţi, 24 octombrie 2006, 13:57)

    DorinD [anonim]

    Nu stiu tipul cat de bun scriitor sau "financiar" este insa am auzit emisa parerea (din partea unui afacerist pur sange) cum c-ar fi un adevarat "balerin" al mediului financiar si ca e de mirare ce perle poate scoate daca e lasat sa vorbeasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa vedem ce iese! (Marţi, 24 octombrie 2006, 13:58)

    DorinD [anonim]

    Nu stiu tipul cat de bun scriitor sau "financiar" este insa am auzit emisa parerea (din partea unui afacerist pur sange) cum c-ar fi un adevarat "balerin" al mediului financiar si ca e de mirare ce perle poate scoate daca e lasat sa vorbeasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Mari confuzii despre Orban, din nou. (Marţi, 24 octombrie 2006, 15:48)

    Pt. 16 [anonim]

    In primul rand sunt 2 frati Orban. Apoi cel propus este in conducerea MIE de prin anul 2002-3, deci ar cam fi trebuit sa stie care sunt statele membre. In al treilea rand, a fost o anume doamna blonda care s-a impleticit in intrebarea cu Elvetia, in 2004 dupa alegeri.
    In rest, numai de bine.
  • 0 (0 voturi)    
    Ba, faci numai confuzii! (Marţi, 24 octombrie 2006, 17:18)

    GP [anonim]

    Pentru "sa fim seriosi",
    aflat la doctorat in State.

    Ba, faci numai confuzii! Ori esti plecat demult si nu prea mai stii ce-i pe-aci, ori esti ...
    Daca taceai, ..."doctorand" ramineai!
  • 0 (0 voturi)    
    orban (Marţi, 24 octombrie 2006, 18:46)

    sa fim seriosi [anonim]

    am fost la Comisia Europeana la negocieri prin 2003, din partea unui minister. Orban era seful delegatiei, pt ca era de la MIE. In timpul negocierilor, a aruncat perla cu Norvegia. La care seful delegatiei Comisiei s-a ridicat si a plecat, pt ca el nu-si pierde timpul cu oameni care vin cu temele nefacute. Deci Orban, in loc sa ajute negocierile, a stricat si bruma de imagine pe care ministerul respectiv a reusit sa si-o construiasca pana atunci. In afara de tupeu, n-a adus nimic cu el la negocierile de atunci. poate a mai invatat de atunci, doar au trecut 3 ani.
    apropo de doctoratul in economie - eu l-am inceput acum 2 ani si ceva. in tot acest timp, am invatat de simteam ca o sa-mi ia foc creierul. imi place ceea ce fac, si ii dedic tot timpul meu. sunt sigura ca n-as fi reusit sa am o cariera politica si sa imi trec toate examenele in acelasi timp.
    - Vosganian a fost activ pe scena politica de mult timp, inclusiv in perioada in care si-a facut doctoratul. cand a avut timp sa si invete? daca e un geniu, intrebarea mea nu are sens. dar pana imi dau eu seama ca el e un geniu, imi mentin scepticismul.
    intr-adevar, am plecat de ceva timp din Romania, si nu mai sunt la curent cu tot ceea ce se intampla. noroc cu ziarele gratis online. faptul ca inca le citesc (si am observat ca multi romani din diaspora le citesc) demonstreaza faptul ca inca imi pasa de Romania.
    pt cei care vor sa-mi reproseze ca n-am stat in Romania sa ajut la tranzitie - nu am avut nici un fel de cunostinte, si nici parintii mei, asa ca nu am putut sa-mi gasesc un job bun. si ma uitam la colegii mei cu "pile" ce joburi misto aveau si ce usor le gaseau si le schimbau.
    anyway, as fi putut sa fac fata oricarui job in Romania, dar nici un angajator nu a vrut sa isi asume riscul sa angajeze un om nerecomandat de cineva. americanii si-au asumat acest risc si nu le pare rau, in sensul ca mi-au reinnoit tuition scholarship de 2 ori pana acum. (da, daca nu faci fata programului, te dau afara)
  • 0 (0 voturi)    
    Monica sa raman aici (Miercuri, 25 octombrie 2006, 13:03)

    Mihai Trudan [anonim]

    Nu ma intereseaza pe cine trimit la UE si asta ar trebui sa fie valabil si pt voi. IMPORTANT este ca Monica sa ramana ministru al justitiei, ca sa termine reforma! Fara tenacitatea ei ne manaca parsivii astia din parlament si guvern
  • 0 (0 voturi)    
    cateva vorbe (Miercuri, 25 octombrie 2006, 15:08)

    salut, dasteptilor! [anonim]

    M-am saturat de toti forumistii!
    Sunt niste personaje nervoase, neinformate si frustrate. Nu voi mai citi texte stupide...de genul celor postate pe acest forum.