Turcia e deranjata de nominalizarea lui Vosganian drept comisar european

de     HotNews.ro
Vineri, 27 octombrie 2006, 0:00



Turcia se arata deranjata de propunerea lui Varujan Vosganian drept comisar european. Cotidianul turc Hurriyet relateaza ca autoritatile de la Ankara sunt nemultumite ca Romania, un aliat al Turciei la Marea Neagra, a numit in aceasta functie un reprezentant al minoritatii armene.

„Vosganian a jucat un rol major in decizia Romaniei de a recunoaste genocidul comis de Turcia asupra armenilor”, scrie publicatia citata.

Romania a declarat ziua de 24 aprilie drept data oficiala pentru comemorarea genocidului, raliindu-se astfel curentului de opinie din UE care acuza Ankara de faptele savarsite in prima parte a secolului XX.

Uniunea Europeana face presiuni majore asupra Turciei pentru a recunoaste oficial acest subiect delicat din trecutul sau. Initiativa europeana a starnit ample proteste in Turcia, ambasadele mai multor tari occidentale fiind pichetate de turcii care nu recunosc genocidul.

Intre Turcia si Armenia exista o rivalitate seculara, iar faptul ca Romania a desemnat pentru postul de comisar european un reprezentant al acestei nationalitati irita autoritatile de la Ankara, extrem de susceptibile in legatura cu acest subiect.

Iistoricii sustin ca, intre 1915 si 1923, aproximativ 1,5 milioane de armeni au fost exterminati de Turcia, care a realizat astfel una dintre cele mai mari purificari etnice din istorie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


111 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Exagerati (Vineri, 27 octombrie 2006, 18:27)

    Tare Ceanu [anonim]

    Eu nu inteleg, de unde rezulta ca "Turcia este extrem de deranjata de desemnarea lui Varujan Vosganian drept comisar european"?
    Dati un singur citat dintr-un ziar turc in care afirma o chestie cunoscuta de toata lumea.
  • 0 (0 voturi)    
    Rol (Vineri, 27 octombrie 2006, 18:28)

    Georgiana [anonim]

    Mi-as exprima umila opinie ca nu dl. Vosganian, ci trista experienta istorica proprie a Romaniei a contribuit la recunoasterea de catre aceasta a genocidului comis de Turcia impotriva poporului armean. Autoritatile de la Ankara ar trebui sa fie susceptibile cu privire la motivele pentru care Turcia este departe de a incepe negocierile de aderare; Romania isi poate numi singura reprezentantii, zilele in care autoritatile turce hotarau pe-aici au trecut.
  • 0 (0 voturi)    
    Varujan imi e tot mai simpatic (Vineri, 27 octombrie 2006, 18:30)

    DorinD [anonim]

    Cand observ ca mai fiecare zi si ora aduce inca un argument (sau ce-o fi el) in defavoarea alegerii lui Varujan acesta imi devine tot mai simpatic. La atatea greutati cat eare omul asta de trecut, in caz ca razbeste totusi, s-ar putea sa stranga ceva capital de simpatie.
    Astept cu interes protestul Asociatiei Acvaristilor din Bangladesh si-al Ligii Democrate a Nevestelor Neglijate din Peru.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce fel de prim ministru avem?! (Vineri, 27 octombrie 2006, 18:30)

    Florin [anonim]

    Ce fel de politician este Tericeanu daca nu s-a gandit macar o clipa ca ar putea deranja inutil niste orgolii?! Oare singura preocupare estte motociclismul amator lamentabil?!
  • 0 (0 voturi)    
    Suntem inca vasali turcilor? (Vineri, 27 octombrie 2006, 18:40)

    Dan [anonim]

    Sper ca nu mai suntem vasali turcilor. sau oare am uitat sa ne platim peshchesul. Ganditi-va bine si daca este asa gasiti un comisar fanariot sau machedon.
  • +1 (1 vot)    
    Ca sa vezi (Vineri, 27 octombrie 2006, 18:55)

    jiji [anonim]

    Presupun ca Turcia este deranjata ca avem armeni in tara.
    Lasati prostiile....avem tot dreptul sa nominalizam pe cine vrem noi
  • 0 (0 voturi)    
    Hurriyet citat (Vineri, 27 octombrie 2006, 18:57)

    loco [anonim]

    "Ankara disturbed by Romanian appointment to EU
    Commission"
    Asta este titlul din Hurriyet
  • 0 (0 voturi)    
    vai vai (Vineri, 27 octombrie 2006, 19:05)

    huha [anonim]

    Linkul catre pagina ziarului Hurriyet e o nota scrisa probabil in graba de ziarist frustat din turcia. Nici o referire sau citat sau pozitite oficiala.
    Si cum zicea cineva pe aici.....incepe sa-mi devina simpatic domnu Varujan...iar cei de pe hotnews ar fi bine sa prezinte si punctele forte ale domniei sale...nu numai atacurile si toate notele de subsol aparute prin ziare de 2 lei (din turcia de exemplu)
  • 0 (0 voturi)    
    crestinismul ca parghie Ro -> UE ? (Vineri, 27 octombrie 2006, 19:27)

    brici [anonim]

    nu ar fi exclus ...


    cine a gandit miscarea asta e tare !

    UE e profund crestina - armenii fiind primul popor/stat crestin ortodox oficial declarat din lume - asadar si cel mai vechi stat crestin din lume.

    tare !
    punct ochit - punct lovit !

    strategia bate tactica.
  • +1 (1 vot)    
    turcia ? ce e asta ?! (Vineri, 27 octombrie 2006, 19:30)

    marius george [anonim]

    de aia nu mai putem noi ca se supara turcia.cine are nevoie de ei ,noi sau ei au nevoie sa-si vanda marfa indoielnica si contrafacuta la noi si sa faca evaziune fiscala la greu.au deschis firme de import-export ,fac rulaj de miliarde in fiecare luna si au angajati zero,lucreaza numai cu romani platiti la negru.dar cine sa vada asta ,cu coruptia de la noi.inainte mai facea adrian nastase cate o tura prin turcia sa-si ia spaga pentru facilitatile acordate oamenilor de afaceri turci.
  • 0 (0 voturi)    
    Vai! Ce gafa! (Vineri, 27 octombrie 2006, 19:37)

    Natafletz [anonim]

    Vai, cum ne'am permis sa ofensam Turcia? S'ar putea sa se planga la Parlamentul european si aia ne exclud pe loc din UE ...Doar se stie ca UE nu misca o virgula pe documente pana nu cere parerea Turciei :))) Si UE saraca, am pus'o intr'o situatzie foarte delicata. Daca il aproba pe Varujan, se poate supara Turcia pe ea si n'o sa mai ceara intrarea in uniune, ceea ce ar fi o maaaare tragedie. De cand se roaga europenii de turci si astia numai nu si nu...:)))

    ...Nu iese dom presedinte sa'l urecheasca pe Tariceanu pt ca a facut asa prostie mare? Ca e de asteptat :)))
  • 0 (0 voturi)    
    Avantaj Vosganian (Vineri, 27 octombrie 2006, 19:58)

    Scientician [anonim]

    Daca Bruxelles-ul n-avea prea multe motive sa-l accepte pe Vosganian acum are unul. Politica agresiva si beligeranta a Turciei nu e pe placul UE. Cred ca turcii s-ar fi ofensat si daca reprezentatul Romaniei era de descendenta Britanica. Ca in primul razboi mondial, britanicii s-au luptat cu turcii in Gallipoli (Dardanele) si acolo turcii si-au tratat prizonerii precum i-au tratat pe armeni. Britanicii au protestat si turcii au motivat ca nu erau o tara foarte dezvoltata si nu putea sa-si permita sa-si trateze bine prizonierii (pe care i-au masacrat).
    Oricum, comisarul Roman e o problema a Romaniei si EU, nu a turcilor.
  • +1 (1 vot)    
    Turcia si trecutul! (Vineri, 27 octombrie 2006, 20:01)

    Vladimir [anonim]

    Turcia si aliata Romaniei? De unde atunci proverbul "Turcu' si pistolul?" Sute de ani acesti purtatori de salvari au jefuit Balcanii, si locurile unde s-au asezat. Crimele impotriva poporului armean vor fi recunoscute. Armenii, sunt un popor cu scriere de mii de ani, cu arhitectura si literatura propie. "Rivalitatea seculara" de care spuneti este pentru ca turcii au exterminat, taiat, violat sistematic si legiferat, odata cu prabusirea Imperiului Otoman. Armenii, cati au mai scapat s-au raspandit in toata lumea, insa asta nu i-a facut sa uite locul si cine sunt. Rusine Turciei ca se identifica cu legile si cei care au executat Genocidul, crezand ca politica strutului va fi acceptata in EU!
  • 0 (0 voturi)    
    Avantaj Vosganian (Vineri, 27 octombrie 2006, 20:08)

    Scientician [anonim]

    Daca Bruxelles-ul n-avea prea multe motive sa-l accepte pe Vosganian acum are unul. Politica agresiva si beligeranta a Turciei nu e pe placul UE. Cred ca turcii s-ar fi ofensat si daca reprezentatul Romaniei era de descendenta Britanica. Ca in primul razboi mondial, britanicii s-au luptat cu turcii in Gallipoli (Dardanele) si acolo turcii si-au tratat prizonerii precum i-au tratat pe armeni. Britanicii au protestat si turcii au motivat ca nu erau o tara foarte dezvoltata si nu putea sa-si permita sa-si trateze bine prizonierii (pe care i-au masacrat).
    Oricum, comisarul Roman e o problema a Romaniei si EU, nu a turcilor.
  • +1 (1 vot)    
    Turcia si trecutul! (Vineri, 27 octombrie 2006, 20:24)

    Vladimir [anonim]

    Turcia si aliata Romaniei? De unde atunci proverbul "Turcu' si pistolul?" Sute de ani acesti purtatori de salvari au jefuit Balcanii, si locurile unde s-au asezat. Crimele impotriva poporului armean vor fi recunoscute. Armenii, sunt un popor cu scriere de mii de ani, cu arhitectura si literatura propie. "Rivalitatea seculara" de care spuneti este pentru ca turcii au exterminat, taiat, violat sistematic si legiferat, odata cu prabusirea Imperiului Otoman. Armenii, cati au mai scapat s-au raspandit in toata lumea, insa asta nu i-a facut sa uite locul si cine sunt. Rusine Turciei ca se identifica cu legile si cei care au executat Genocidul, crezand ca politica strutului va fi acceptata in EU!
  • +1 (1 vot)    
    Daca lasa astia turcii in UE... nu rezista uniunea (Vineri, 27 octombrie 2006, 21:48)

    Bogdan [anonim]

    Dupa mine daca astia dau drumu turciei in UE sunt pur si simplu idioti ( sau ii doare in pix si e totu de show ).
    Turcia chiar NU e dom'le din Evropa... asta e, face it. Daca vor sa bage numai Constantinopolul atunci ok. UE nu are nici un fel de viitor pe termen Lung dpdv al coeziunii daca e si turcu necivilizabil pe aici.
  • 0 (0 voturi)    
    Un lucru e clar (Vineri, 27 octombrie 2006, 22:05)

    Claudiu [anonim]

    Turcia NU este tara membra UE ! Sa intelegem de aici ca Turcia va impune conditii UE in cadrul negocierilor de aderare? Haha, ce gluma buna! Repet: Turcia nu este membra UE! Asa ca: ciocu' mic!
  • 0 (0 voturi)    
    Lasati... (Vineri, 27 octombrie 2006, 23:20)

    Dan [anonim]

    Lasati! N-am nimic Turcia si trecutul ei, dar daca intr-o tara se poate ca un istoric sa fie judecat pentru ofensa pentru ca a afirmat ca in vechiul Sumer prostituatele purtau capul acoperit, mai are vreo importanta ce zic de altceva. Turcia mai are multe de parcurs pana in UE, asa ca pana atunci, avem altele pe cap.
  • 0 (0 voturi)    
    kbcw (Sâmbătă, 28 octombrie 2006, 12:57)

    fwf [anonim]

    Fara nici o legatura cu VV - ar trebui sa incercam si noi ceea ce au facut Armenii prin 2000 in parlament la ei.

    Pe bune !

    Nu ar fi nici o paguba si cred ca UE oricum stie despre ce e vb pe acolo...

    :)
  • 0 (0 voturi)    
    Being objective (Sâmbătă, 28 octombrie 2006, 13:07)

    Felix [anonim]

    This is very normal for Turks to feel disappointed on this appointment because of Vosganian's previous efforts in Romania causing to be recognized of Genocide against Armenians who hadn't remained like they live here in Romania with same calmness in the beginning of 20th century in Ottoman territory. Armenians could be right on their case but this should be discussed and finalized by historians first then should be arose sanctions if any. Instead of leaving the case to historians, they are trying to bring this matter out politically using also the religious links to Christian world.
    None of a country should not to direct or effect the other one for their individual decisions, but could we believe that this rule is applied at all? In the international relationships, each country has a right to expect some loyality (at least sensitivity) from the other one against a help inquired in the past like in your case for Nato accession. But EU directives, decisions and recommendations in the last years are focused on a position against Turkey's membership. And this is creating higher sensitivity on Turkish population. Isn't it normal?
  • +1 (1 vot)    
    Vosganian comisar la UE (Marţi, 31 octombrie 2006, 17:04)

    Simon Simonian [anonim]

    Sustinem in totalitate decizia Guvernului Roman de a numi
    pe Vosganian drept comisar la UE. Atitudinea Turciei
    echivaleaza cu o interventie intolerabila in afacerile interne
    a le Romaniei si deci nu trebuie sa afecteze decizia finala
    a Guvernului Roman.
  • +1 (1 vot)    
    comentatiul \articol/hurriet (Duminică, 5 noiembrie 2006, 17:00)

    nadia macri [anonim]

    Articolul din Hurriet confirma ceace stim cu totii, turcii cred ca
    Romania este sub ocupatia imperiului ottoman chiar si acum,
    deci turcii trebuie sa aprobe deciziile luate de guverrnul
    Roman; de altfel presedintele Basescu a spus ca el nu stie
    daca genocidul Armean a avut loc, dinsul prefera sa lase
    concluzia pentru istorici dinsul nu are o opinie personala,
    poate ca asta le-a dat imbold ziaristilor turci sa creda ca ei
    sunt indreptatiti sa spune ce vor.