Basescu se implica in desemnarea comisarului european

de D. Mihai     HotNews.ro
Duminică, 29 octombrie 2006, 0:00



Presedintele Traian Basescu afirma ca se va implica in desemnarea noului candidat la postul de comisar european. "Eu cred ca desemnarea lui Varujan Vosganian a fost un esec. Ma voi implica, pentru ca Romania nu-si mai poate permite inca un esec in desemnarea comisarului.

Comisarul roman nu reprezinta nici PNL, nici pe Calin Popescu Tariceanu, nici pe Sorin Ovidiu Vantu, nici pe Dinu Patriciu, nici Securitatea.

El reprezinta Europa, componenta romaneasca a Europei unite si asta trebuie sa priceapa toti cei implicati in desemnarea comisarului roman in Guvernul Europei", afirma seful statului intr-un interviu ce va aparea luni in Jurnalul National.

Senatorul liberal Varujan Vosganian a anuntat, sambata, la sediul PNL, ca i-a cerut premierului Calin Popescu Tariceanu sa retraga candidatura sa pentru postul de comisar european.

Imediat dupa acest anunt, purtatorul de cuvant al Executivului, Oana Marinescu, a anuntat ca premierul Calin Popescu Tariceanu a inceput demersurile pentru desemnarea altui candidat pentru postul de comisar european. Primul ministru va face nominalizarea la finalul consultarilor pe aceasta tema cu presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Durao Barroso.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


115 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Basescu, un Putin al Romaniei (Duminică, 29 octombrie 2006, 10:48)

    sisilvia [anonim]

    el suteaza, el apara. Numeste cum vor muschii lui sefii SIE, SRI. Nu-i place de Atanasiu? Cu un pic de imaginatie i se ia ministerul Apararii din subordine. A zis Basescu de la bun inceput ca vrea sa numeasca comisarul european? Ei bine, nu stiu cum se face dar chiar intr-acolo ne indreptam.
    N-au decat sa tipe liberalii cat vor, dupa toate mizeriile care s-au spus despre Vosganian n-o sa-i mai sustina nimeni sa mai faca o a doua numire.
  • 0 (0 voturi)    
    Dictatura (Duminică, 29 octombrie 2006, 11:18)

    alexandru [anonim]

    si uite asa ne intoarcem la dictatura. asa ne spunea si ceasca ca se face pt popor, pt romania, pt ... bla-bla-bla. vezi sa nu.
    basescu atot-puternicul si atot-stiutorul si poporul ne aduce viitorul!
  • 0 (0 voturi)    
    O dictatura luminata (Duminică, 29 octombrie 2006, 11:24)

    stefan [anonim]

    Asta vrea d-l Basescu. Sa conduca tara ca pe un vapor cu 22 mil. de mateloti. Pana acum ii iese. A luat serviciile cum a vrut, (inca nu stie nimeni cu ce l-a "legat" pe Maior), a luat MAPN, acum demonstreaza ca pohta ce-a pohtit, in legatura cu comisarul european, se realizeaza (oare, a manevrat la culise ca Tariceanu sa-si franga gatul cu Vosganian, avandu-l pe Tuca drept executant docil?).

    Sa nu uite ceva: o dictatura luminata este tot o dictatura. Iar electoratul va sanctiona aceasta tentatie.
  • 0 (0 voturi)    
    ditatura (Duminică, 29 octombrie 2006, 12:23)

    sile [anonim]

    Ma tot intreb cat de mic poti sa ai IQ (coeficientul de inteligenta,pentru cei care nu stiu ce inseamna IQ) pentru a sustine ,ca surda pe mormant ,prostia asta cu dictatura.
    Nu am o pasiune pentru basescu dar sa nu-i recunosti niste merite ,atunci cand altii chiar nu le au,mi se pare un lucru cel putin ciudat,daca nu chiar de prost gust
  • 0 (0 voturi)    
    Manipulari SECURISTE (Duminică, 29 octombrie 2006, 12:29)

    Vasilescu [anonim]

    Vosganian nu a fost respins pentru eventuala colaborare cu securitatea .

    Chestia cu securitatea a aparut dupa ce el luase sutul in fund .
    Nu a fost lasat nici macar sa faca poza de grup.
    Asa zisa bomba a lui Tuca a fost prezentata seara cand Vosganian era deja in tara.
    Intradevar a fost o manipulare securista si anume tocmai aceasta asa zisa dezvaluire cum ca ar fi lucrat cu DIE .

    De ce ? Pentru ca toata atentia sa se indrepte catre acest subiect, inclusiv atentia celor de la Bruxelles, si sa se uite repede gafele din CONFERINTA DE PRESA, inventariate excelent in articolul de pe EURACTIV.

    Dupa aceea in pasul 2, veneau dezmintirile din toate partile si se uita de gafele facute cu o ora inainte de plecarea la Bruxelles. Noi romanii ne credem intotdeauna smecheri si destepti. Nu a tinut manipularea cu securitatea si Vosganian si-a luat sutul de rigoare.

    Va mai dau alta forma de manipulare ORDINARA a PNL-listilor impreuna cu Voiculescu :

    Desi France Press anunta de aseara si din nou in acesta dimineata ca Baroso a respins candidatura comisarului roman, Tariceanu, in doua sau trei declaratii de presa, o tzinea ca surda pe mormant ca nu este adevarat si ca-l sustine neconditionat pe Vosganian.

    Mai mult Vosganian la o emisiune in direct in jurul orei 17 zbiera cat putea ca totul este o minciuna si ca el va fi noul comisar ca la 18:30 sa anunte ca se retrage.

    O sa intrebati de ce ???
    Pai de dimineata trebuiau calmati (tromboniti) sefii de filiale care urmau sa se arunce la beregata lui Tariceanu pentru gafa MONUMENTALA de al desemna pe Vosganian, dupa ce pierduse postul de la aparare.

    Cotestatarii din Bucuresti si de aiurea trebiuau convinsi ca alegerea este perfecta iar dupa ce delegatii nici macar la gara nu ajusesera se da vestea cea mare.Vosganian se retrage.

    Acesti baieti NU MAI AU NICI UN PIC DE RUSINE SI BUN SIMT.
    Plata se va face la alegeri de care fug ca dracul de tamaie.
  • 0 (0 voturi)    
    de unde atita dictatura???? (Duminică, 29 octombrie 2006, 12:37)

    x1 [anonim]

    Cu Romania in NATO si in UE - unde vedeti dictatura??

    voi altceva nu vedeti?
    ca basescu si inca citiva politicieni + societatea civila se lupta impotriva dictaturii likelismului, a smecheriei, a securitatii inca existente, a dictaturii mediocritatii, a pilelor, a nerespectarii legii, a superficialitatii, a dictaturii "cine urla mai tare, are dreptate", se lupta impotriva demolarii legii ANI, se lupta impotriva parlamentarilor care vor sa-si pastreze averile obtinute ilegal...

    daca nu ai ce sa-ti reprosezi, daca nu ti-e frica de rigorile legii, de ce nu accepti legea ANI? de ce nu accepti sa fii perchezionat???? ai ceva de ascuns???

    deci in Romania lupta este apriga.
    cine va cistiga? vom vedea!!!
  • 0 (0 voturi)    
    "Comisarul roman nu reprezinta PNL" (Duminică, 29 octombrie 2006, 12:41)

    EURACTIV, 27 Oct [anonim]

    Cititi pe EURACTIV.RO motivele respingerii lui VV

    Quote:

    Conferinta de presa a politicianului a excelat prin gafe ce demonstreaza ca politicianul nu a prea citit materia de examen european. In calitate de persoana particulara, lui Vosganian i s-ar fi scuzat necunoasterea Codului de conduita al comisarului european, document accesibil oricui pe site-ul de internet a Comisiei Europene.

    In calitate de politician insa, nominalizat pentru postul de comisar european si inconjurat de o armata de consilieri, discursul lui Varujan Vosganian este impardonabil.
    Pe scurt, in cadrul conferintei de presa tinuta de senator, in calitate de viitor comisar european din partea Romaniei, acesta a facut o declaratie politica liberala. A afirmat ca decizia Comisiei Europene de a da unda verde Romaniei la data de 1 ianuarie 2007 se datoreaza eforturilor partidului liberal, aflat la guvernare. Dupa care a adaugat ca, in calitate de viitor comisar european, va reprezenta la Bruxelles Partidul National Liberal si doctrina liberala.

    Politicianul roman nu cunostea, se pare, nici faptul ca i se pregateste un portofoliu pe minoritati, informatie pe care toti concetatenii sai o detineau deja, din presa romaneasca si internationala. Nu cunostea nici uzantele diplomatice, de vreme ce, inainte de a avea intalnirea cu presedintele Comisiei Europene, viitorul sau sef, isi dadea cu parerea in legatura cu cel mai potrivit portofoliu.
    Nu in ultimul rand, dar de data aceasta fara legatura directa cu fisa postului de comisar, senatorul Vosganian

    A DAT DOVADA DE UN POLITICIANISM CARAGIALESC

    ATUNCI CAND A PUS PE FRUNTEA LIBERALILOR LAURII ADERARII, NEGAND ASTFEL ORICE MERIT

    PROPRIULUI POPOR SI CELORLALTI COLEGI POLITICIENI.
  • 0 (0 voturi)    
    posturi platite (Duminică, 29 octombrie 2006, 12:44)

    cristi [anonim]

    Observ ca primele 3 posturi sunt clar anti-basescu, eu ma intreb cu cat va platesc astia sa stati pe net pe diverse forumuri&site-uri si sa-l faceti pe Basescu cum va vine la gura?

    Vorbiti voi de electorat, pai voi nu intelegeti ca e vrut de popor si electoratul are Cea Mai Mare incredere in el? Si toate astea IN CIUDA campaniilor pe diverse forumuri si site-uri.

    Am votat alianta DA + Basescu ptr ca PD-ul si PNL-ul sa asculte de presedinte, pai dc Tariceanu se "da in barci" cu magnatii si o ia pe urmele lui Nastase cum sa mai aiba lumea incredere in el.

    Tariceanu + Orban + Crin Antonescu si celelalte slugi ale lor nu isi dau seama ca Basescu i-a adus in prim planul politicii si Basescu ii da jos.

    Se vede clar ca presedintele i-a bagat calul troian in ograda lui Tariceanu cu faza cu Vozganian si asta ptr ca STIE sa faca politica si orice ar face fraierii de la PNL tot ca Basescu o sa iasa pana la urma.

    Incercati degeaba dragilor, va raciti gura degeaba si din pacate si tastatura...
  • 0 (0 voturi)    
    L'etat c'est moi (Duminică, 29 octombrie 2006, 12:45)

    Isidor [anonim]

    Basescu se bucura acum, prin cine stie ce lacas de cultura tip "Golden Blitz", "Potcoava", etc. Si-a pregatit terenul pentru a isi numi vreo frumoasa (da' e ...., da' e ...) in postul de Comisar European. Crezand ca el este statul probabil ca va propune, va forta mana lui Tariceanu, eventual, vreo cunoscatoare (eventual prietena personala a presedintelui Norvegiei) a ce si cum. Prin intermediul solutiei ticalosite (Tuca, Voiculescu & Co) va ajunge sa puna mana pe puterea absoluta. Sa nu uitam ca Basescu a castigat alegerile luptand impotriva sistemului ticalosit; a pus sefi la servicii bazandu-se pe sistemul ticalosit si pe nepotism (sotul sotiei lui, persoana NUMITA de Geoana), batandu-si joc de cei .... da' multi care il vor vota cuminte si la urmatoarele alegeri, ca dorul de tatuc persista in Romania! Stie sa numeasca oponentii gaozari, reprezentanti ai lui Vantu, dar stie si sa isi expuna programul sau genial pe termen lung la postul reprezentantilor solutiei imorale. AI nostri au voie! Mi-e scarba de mine ca l-am votat be Basescu, mi-e scarba ca m-am lasat prostit.
  • 0 (0 voturi)    
    S.O.S. Romania (Duminică, 29 octombrie 2006, 12:52)

    arhanghel [anonim]

    TREBUIE alegeri anticipate! Inclusiv, si mai ales, pentru presedentie! Acest guzgan care este Basescu si-a dat arama pe fata la nici doi ani dupa ce i-a trisat in modul cel mai marsav pe romanii creduli si milostivi smiorcaind-se in direct pe umarul concurentului direct, Stolojan, pe care, intre timp, l-a transformat intr-un lacheu jalnic. Cati ani si ce alte dovezi le mai trebuie romanilor ca sa-si dea seama ca dupa ceausESCU, iliESCU, constantinESCU, basESCU institutia presedentiei in Romania este complet compromisa si manjita si ca revenirea la monarhie este singura speranta de a salva aceasta tara de la aneantizare, de la disparitia de pe harta!
  • 0 (0 voturi)    
    arhanghel, ai dreptate! (Duminică, 29 octombrie 2006, 13:11)

    x1 [anonim]

    1. Basescu este compromis!
    2. parlamentarii sint niste ingeri!
    3. sa-l aducem pe Duda-securistul ot Iasi pe post de rege al Romaniei.

    zimbiti, va rog!
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru arhanghel (Duminică, 29 octombrie 2006, 13:11)

    checu [anonim]

    Arhangelule, du-te la tine acolo in cer inapoi unde traiesti cu capul in nori si lasa comentariile pe forumuri in seama altora.

    Acelasi lucru este valabil si pentru ceilalti care scriu sa se afle in treaba si care dau prin asta dovada de o prostie crasa iremediabila.

    La sapa cu voi daca nu intelegeti nimic si vorbiti fara sa ganditi.
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu se implica in desemnarea comisarului european (Duminică, 29 octombrie 2006, 13:12)

    mihnea [anonim]

    Oricand se poate scorni ceva despre Basescu. Ca a manipulat, ca a facut, ca a dres, etc.

    Nu sunt membru al vreunui partid si nici n-am de gand sa devin. Sunt independent, gandesc liber si voi sanctiona la alegeri, alaturi de atatia altii care nu sunt inregimentati politic, ceea ce cred ca a fost cu adevarat fals in politica romaneasca. Iar Basescu este ultimul dintre ei. Chiar daca nu va place, Basescu este iubit de popor si nu exista nici un alt lider politic care sa fie cat de cat in aceasta situatie. Nici pe departe.
  • 0 (0 voturi)    
    politrucii (Duminică, 29 octombrie 2006, 13:12)

    Razvan [anonim]

    Sa gandim un pic: cine a castigat alegerile? Basescu si Alianta, si nu invers... Cine l-a numit pe Tariceanu prim-ministru? Patriciu? Nici macar.... Cine conduce acum Guvernul Romaniei? Tariceanu, Olteanu, Antonescu si Patriciu, oamenii care au fost pentru colaborarea cu Partidul-stat. Deci: cei 4 conduc o Alianta pe care inainte de alegeri nu au sustinut-o decat cu jumatate de gura si ii ataca pe cei care i-au adus in capul mesei. Si conduc asa cum au invatat din stramosi, cu ministri ai Justitiei chemati la raport pentru a scapa infractori de puscarie. Oare chiar sunt atat de inconstienti sa-si imagineze ca cei care au votat Alianta i-au votat pe ei, pentru a schimba coruptii pesedeului cu coruptia liberala?
    Daca tara asta progreseaza, lucrul asta se petrece in ciuda incompetentei Prim-ministrului in ceea ce priveste politica si strategiile. Iar acolo unde a fost rau inainte de 2005, este rau si acum. Deci sa lasam inventiile despre dictatura basesciana si sa ne uitam mai bine la dictatura oligarhiei reprezentate de Tariceanu. Nu stiu daca se observa, dar in afara de cota unica de 16%, nu mi se pare ca acest guvern si actuala putere sunt in stare de o strategie de dezvoltare pe termen lung. Daca ne uitam in institutiile publice, singura strategie a fost de a inlocui "oamenii lor" cu "oamenii nostri".
  • 0 (0 voturi)    
    Turcu, Basescu si Jurnalul National (Duminică, 29 octombrie 2006, 13:15)

    ddd [anonim]

    Cum se face ca Basescu a ales Jurnalul National ca sa ne anunte ca se va implica in desemnarea comisarului european? Exact acelasi ziar ales de securistul Turcu ca sa de-a cu rahat in V.V....

    Avem un presedinte ordinar, marsav si lipsit de orice moralitate, care dupa ce a pus la cale impreuna cu serviciile secrete si fostii securisti denigrarea lui V.V., acum sustine sus si tare ca EL trebuie sa desemneze comisarul european, ca sa nu mai avem parte de inca un esec. Si daca asa vrea Basescu, credeti ca poate cineva sa ii mai zica nu?

    Mai conteaza ca in toate tarile UE desemnarea comisarului se face de catre Guvern? Nu, Basescu face si drege tot in tara asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru postul 3 (Duminică, 29 octombrie 2006, 13:17)

    stefan [anonim]

    Basescu si-a subordonat serviciile, MApN, da legile securitatii cum vrea el, decredibilizeaza guvernul, il pune la index pe Tariceanu, il desemneaza pe comisarul european, PD il asculta orbeste, PSD e in faza de carpa, PRM miorlaie aceeasi partitura de care s-au saturat toti. Ce-l mai opreste pe presedinte? UE? haida de. Au propriile probleme si nu va fi vorba de o dictatura de jure, vizibila, ci una de facto, invizibila.
  • 0 (0 voturi)    
    „VALOAREA” clasei politice si a PNL=rateaza TANDA, urmeaza MANDA. (Duminică, 29 octombrie 2006, 13:46)

    OARE CINE [anonim]

    Tariceanu a tinut SECRET numele ...necunoscutului pt a se RETINE mai bine FUDULIA de a face nominalizarea celui mai VALOROS reprezentant al PNL, scos ca un PORUMBEL din joben, intr-un ILUZIONISM liberal de cea mai neagra spetza, apropiata de nivelul GRADINITEI POLITICII romanesti, cu o „VALOARE” ce se poate vedea mai clar acum cand TESTUL EURO-COMISARULUI arata SUBLIMUL LIPSEI CU DESAVARSIRE a CONTINUTULUI politicianului roman si mai ales al LIBERALULUI FUDUL ca s-a AJUNS in grupul de INTIMI ai lui Tariceanu.

    INTIMATII din joben nu-s deloc porumbei ci doar vreo ZECE NEGRI
    MITITEI, adica vreo zece CIORI de unde Tariceanu nu are CE si CUM sa aleaga PORUMBELUL PACII europene nici daca s-ar alege pe sine.
    S-ar obtine acelasi rezultat :
    -DEZASTRUL valorii clasei politice si al liberalilor bazati pe INTIMATI.

    Pe GARDUL de separatie dintre PNL si PD nu s-a gasit solutia NEUTRA a nominalizarii unei persoane cu sanse REALE tocmai pentru ca FUDULIA liberala a INTIMATILOR i-a ORBIT atat pe Tariceanu cat si pe intimati, incat nu au mai putut veadea ca NU ESTE UN TROC sa dai ceva si sa nu stii CE si DACA mai primesi altceva in schimb.

    Pe acelasi GARD, escaladat de CIORILE INTIMATE caraie VALORILE NULITATILOR liberale : Prim-Tariceanu, Crin Pantomescu, Orban-cantautorul, Bogdan finul, Patricianul de oaie, Norica, Stroe, Hasotti, Rusanu, Atanasiu cu nas infundat in aparare.

    Ultimul, de la atata NEGRU in joben s-a terzit in BEZNA, cu POSTUL de CIOARA pe GARD dat pentru VRABIA-comisar SCAPATA DIN MANA.
    De aasta s-a facut o OPERATIE de SCHIMBARE de ...GEN, de la neutrul TROC la TROACA POLITICII LIBERALE CU INTIMATI.

    TANDA-porumbelul VRABIE a ajuns COMISAR VOIAJOR.
    Dupa cum sustin chiar lIberalii, TANDA a fost cel mai bun dintre ei si tocmai asta e DEZASTRUL:

    -Nu poate urma decat MANDA or, din acelasi joben cu intimati, e tot o CIOARA VOPSITA in albul porumbelului pacii. E tot ilzionism ca la CIRC si inteleg ca MANDA e MAI NEAGRA ca NOAPTEA.
  • 0 (0 voturi)    
    orbi (Duminică, 29 octombrie 2006, 14:01)

    alexandru [anonim]

    Sunteti orbi! Auzi tu merge economia in ciuda incompetentei guvernului, ca economia asta merge asa de capul ei. Nu mai vb in necunostinta de cauza.
    Sunteti niste naivi si niste creduli, suneti spalati pe creier de atacurile nesimtite la adresa guvernului. Il stimati pe Stolojan pt ca ar fi de o competenta desavarsita, dar uitati ca pe vremea acestuia s-a dus economia de rapa (asta ar putea sa fie inca o dovada pt dvs ca economia merge de capul ei ;). Cum nu puteti vedea ca acest Stolojan in goana lui dupa putere si-a anihilat partidul propriu pt tatuca Basescu. De ce oare s-a retras Stolo de la cursa pt presedentie si i-a lasat locul lui Base? Raspundeti-mi si mie va rog la aceasta intrebare. Oare si-a dat seama din timp de inteligenta marelui politician Bas si i-a facut loc acestuia gandindu-se la natiunea roamana? :))) Sigur.
    Pt voi acest Stolojan are dreptate cand il ataca pe Tariceanu in toate modurile posibilie si cand sustine ca Basescu are tot dreptul sa intervina in numirea comisarului european. Numai ca UE spune clar ca prim-ministrul desemneaza comisarul, dar la noi ce sa-i faci, ne doare in fund de regulile UE, daca stim sa ne compromitem prim-ministrul pe toate partile si suntem atat de naivi sa credem tot ce ni se spune normal ca am fi de acord cu tot ce face Base.
    De cate ori a sustinut Stolo PNL-ul de doi ani si de cate ori l-a sustinut pe Basescu? Unde in lume un fost sef de partid isi injura propriul partid, ca sa-l ridice pe altul in slavi? Numai in Romania. Traiasca anarhia!
    Venerati-l pe maria sa Basescu pana la moarte, ca asa se nasc dictatorii. Ne credem prea destepti decat suntem. Iar d.lor dictatura inseamna ca intr-un stat o persoana sau un grup de persoane detine o autoritate nelimitata, ceea ce vreti d.vs sa ii acordati d.lui Basescu. Dar ce sa faceti sunteti prea spalati pe creier ca sa mai stiti si sa mai vedeti the obvious!
    =))))
    Oricum, screw you Romania I'm going out! :P
  • 0 (0 voturi)    
    ptr 16 S.O.S. PNL (Duminică, 29 octombrie 2006, 14:04)

    EURACTIV, 27 Oct [anonim]

    basescu e de vina ca PNL-ul e plin de incompetenti

    care fac Romania de ras

    si ca oamenii competenti sunt dati afara

    PNL a ajuns prada propriei ingamfari
    si puteri mediatice si de propaganda
    Uitati-va de cat timp trambiteaza PNL-ul prin ZIUA ca VV fa fi comisar european

    De data asta PNL-ul s-a decredibilizat IN OCHI Comisiei Europene

    Asta in traducere inseama: plecati de-aici, cu gramada voastra de prosti !
  • 0 (0 voturi)    
    ptr 15 PRO-paganda (Duminică, 29 octombrie 2006, 14:08)

    EURACTIV, 27 Oct [anonim]

    "Mai conteaza ca in toate tarile UE desemnarea comisarului se face de catre Guvern? Nu, Basescu face si drege tot in tara asta."

    PROPUNERE

    sa desemneze comisarul unu de-l cheama nea Gica vagabondul batran de la coltul strazii pentru o tigara va spune el ce si cum si tariceanu va baga astfel tara in rahat din nou - DAR: o va face in numele guvernului, ca si prima data SI:
    fara sa fie el de vina
  • 0 (0 voturi)    
    Dezinformare si manipulare (Duminică, 29 octombrie 2006, 14:24)

    Gheorghe [anonim]

    1. Pentru cei care repeta ca papagalii dezinformarea lansata de Basescu, cum ca V.Vosganian era in drum spre casa cand a aparut stirea cu apartenenta la DIE si ca aceasta informatie nu a contat in decizia lui Barosso.
    - Ipoteza e valabila daca Barosso avea informatii din presa romaneasca, dar daca "sursa" a trimis informatiile direct la PE atunci afirmatia nu mai sta in piciare.

    2. Pentru cei care sustineti ca Basescu e iubit de popor, si Castro e iubit de popor, iar Hitler a ajuns dictator cu ajutorul poporului caruia i-a gadilat amorul propriu sustinand ca face parte dintr-o rasa superioara.
    Sigur Basescu si servicile secrete manipuleaza poporul cu alte
    trucuri, se prezinta ca om din popor simplu si fara cultura ca sa valorifice mentalitatea comunista ca numai oamenii populari sunt aparatori ai saracilor celor multi. Si Iliescu a utilizat aceiasi mentalitae, de om "sarac si cinsiti" un apropiat al poporului, omul care aduce linistea dupa ce provoca agitatie.

    Desi se spune ca SRI-ul nu mai are securisti, metodele se conserva. Serviciile promoveaza un lider ahtiat dupa putere, dispus sa asigure la schimb putere mare serviciilor secrete.
    C.Constantinescu a fost blamat si atacat ca e moale, pentru ca nu a marsat la "stategia de autoritate" si dominare a puterii, prin care adversari sa fie eliminati.
  • 0 (0 voturi)    
    Opinie (Duminică, 29 octombrie 2006, 14:29)

    alexandru [anonim]

    PNL plin de incompetenti si cei competenti au fost dati afara. :))
    Bine bai ca e plin PD-ul de oameni competenti (vezi Elena Udrea si Emil Bobu). Oaia neagra e Patriciu, in rest zi si tu incompetentii si de ce sunt incompetenti.
    Ca Tariceanu si echipa pana acum au facut per general ok. Economia merge bine, suntem acceptati in UE, ne-am mai ridicat in ochi Europei... Zi-mi si mie incopetentii si motivele pt care sunt incompetenti (vezi ca asa zicea presa sau lumea sau base sau stolo nu este un motiv intemeiat, capiche? :)
  • 0 (0 voturi)    
    ptr 22 pe scurt : (Duminică, 29 octombrie 2006, 14:47)

    EURACTIV, 27 Oct [anonim]

    1. Atanasiu
    2. Vosganian
    3. Tariceanu
    4. Crin Antonescu
    5. Bogdan Olteanu
    6. Norica Nicolai
    7. economia merge bine, am intrat in UE si tot restul NU DIN CAUZA PNL ci datorita efortului intregului guvern, din care face parte si PD si Monica Macovei si Vasile Blaga
    Vezi interviul lui Vosganian de pe EURACTIV 27 Oct in care VV a afirmat ca decizia Comisiei Europene de a da unda verde Romaniei la data de 1 ianuarie 2007 se datoreaza eforturilor partidului liberal, aflat la guvernare.

    Odata rostite aceste fraze, a fost clar pentru toti cei familiarizati cat de cat cu fisa postului unui comisar european ca senatorul liberal Vosganian avea impresia ca pleaca, probabil, la Parlamentul European, sa traga sfori liberale si sa faca parte din comisia pentru cultura, sau cea pentru buget.

    Ce nu stia senatorul Vosganian la data conferintei de presa, era faptul ca un comisar european nu face politica nationala si nu isi reprezinta acolo „grupul de interese”. Este un functionar apolitic, intr-un cu totul alt sens decat functionarii „apolitici” de rang inalt, pe care partidele din Romania ii plaseaza in pozitii cheie. Politicianul roman nu cunostea, se pare, nici faptul ca i se pregateste un portofoliu pe minoritati, informatie pe care toti concetatenii sai o detineau deja, din presa romaneasca si internationala. Nu cunostea nici uzantele diplomatice, de vreme ce, inainte de a avea intalnirea cu presedintele Comisiei Europene, viitorul sau sef, isi dadea cu parerea in legatura cu cel mai potrivit portofoliu.
    Nu in ultimul rand, dar de data aceasta fara legatura directa cu fisa postului de comisar, senatorul Vosganian a dat DOVADA DE UN POLITICIANISM CARAGIALESC ATUNCI CAND A PUS PE FRUNTEA LIBERALILOR LAURII ADERARII, NEGAND ASTFEL ORICE MERIT PROPRIULUI POPOR SI CELORLALTI COLEGI POLITICIENI.
    ------------------------------
  • 0 (0 voturi)    
    :))) la 23 am nominalizat "competentii" din PNL (Duminică, 29 octombrie 2006, 15:01)

    EURACTIV, 27 Oct [anonim]

    cei mai buni dintre ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu Basescu (Duminică, 29 octombrie 2006, 15:09)

    Stefan [anonim]

    Ci Tariceanu e iubit si apreciat de popor, numai ca hotii de la institutele de sondare sunt toti vanduti!
  • 0 (0 voturi)    
    dinu patriciu (Duminică, 29 octombrie 2006, 15:34)

    Ze Magnat [anonim]

    Dupa criterii "euroactive", Patriciu e de departe cel mai potrivit comisar. A reusit in afaceri, nu poate fi corupt, nu este doar liberal, om de dreapta, pentru ca este atent si la nevoile materiale ale stangii. Si in plus, este foarte cunoscut si in mediile de afaceri europene. Tipul ar putea prinde un domeniu important in comisie.
  • 0 (0 voturi)    
    Declaratie de dragoste entru Presa (Duminică, 29 octombrie 2006, 16:23)

    Dinamic [anonim]

    Daca se implica Basescu in alegereea comisarului european, e clar ca a ajuns in punctul care dorea sa ajunga. Si atunci va fi propusa Monica Macovei. Urmeaza binenteles repriza a doua dintre meciul Basescu - Tariceanu pe tema comisarului, de data asta cu mingea in terenul lui Base.

    Pe de alta parte daca ma credeti m-am cam saturat de ceea ce se intampla pe scena politicii romanesti, si tot acest circ nu va inceta decat atunci cand Tariceanu va pleka de la Guvern. (Caci doar nu o sa plece Base fiindca e cel mai iubit dintre "pamanteni" deocamdata, dar si cel mai activ de pana acum.

    Ceea ce as dori in mod expres si constant este ca presa sa se implice mai mult in mazilirea lui Tariceanu, fiindca stiu ca are puterea asta, cu toate ca mare parte din ea e controlata de oameni din PNL.Da si asta e un adevar. Tariceanu a stat pe tronul guvernului pana acum fiindca a fost sustinut de Patriciu. Asa ca daca unul dine ei va cadea, il va urma si c celalalt. Sunt ca o pereche de desagi...sper ca cineva din presa sa vada acest anunt, si sa ia masurile necesare, deoarece daca va pleca Tariceanu vom avea toti de castigat, inclusiv el...
  • 0 (0 voturi)    
    pozitiile 1-4 impotriva dictaturii (Duminică, 29 octombrie 2006, 21:33)

    cristian [anonim]

    Te apuca risul( sau plinsul) citind unele comentarii postate aici.
    Bietii oameni gem sub dictatura tiranului Basescu.
    As dori sa le reamintesc ca acum citiva ani, in vremurile bune cind Bombonel conducea Romania iar domnii Patriciu si Voiculescu cistigau si ei cinstit citeva sute de milioane de dolari de caciula din afaceri cu statul roman, un inginer oarecare a postat citeva lucruri cam neplacute
    pentru bosul acelor timpuri. A fost saltat de politie in plina strada si in fata camerelor de luat vederi si-a facut o autodemascare mai ceva ca laprocesele din anii 50. In acel moment expresedintele Constatinescu si omul sau de incredere Ciuvica care se afla in spatele nefericitului inginer,
    s-au facut mici si s-au lepadat de el ca de satana.
    Asa ca ramin mut de admiratie in fata curajosilor de la pozitiile 1-4 care in conditile grele impuse de actuala dictatura indraznesc sa ridice glasul pentru libertate. Cinste lor.
  • 0 (0 voturi)    
    Mecanismele dictaturii exista - 28 cristian (Luni, 30 octombrie 2006, 8:45)

    Gheorghe [anonim]

    Afirmatia lui cristian 28 confirma ca mecanismele dictaturii si mentalitatea servicilor secrete exista, si nu trebuie decat valorificate de o persoana avida de putere.
  • 0 (0 voturi)    
    TARE (Luni, 30 octombrie 2006, 12:57)

    io [anonim]