Prezenta la un Campionat Mondial dupa 28 de ani, nationala de volei a Serbiei este dupa primele doua zile revelatia turneului final din Japonia. Dupa victoria din ziua inaugurala cu Italia, est-europencele au furnizat inca o surpriza in Grupa D, reusind sa treaca de Cuba cu 3-1 si au devenit principalele favorite la ocuparea primei pozitii in aceasta grupa.

Brazilia si Germania sunt singurele formatii care n-au cedat nici macar un set in primele doua partide...

Nationala Taipeiului s-a instalat in fotoliul de lider al Grupei A. Dupa victoria istorica impotriva Japoniei din prima zi a Mondialelor, Taipeiul a mai facut o victima in echipa Kenyei, invinsa cu 3-0. Formatia tarii gazda, Japonia, si-a revenit dupa socul provocat de Taipei si a invins fara probleme Costa-Rica cu 3-0.

Meciul dintre cele mai bine cotate echipe ale grupei, Polonia si Coreea de Sud, a revenit la limita europencelor cu 3-2 (15-12 in setul decisiv).

Grupa B are 3 mari favorite, China, Rusia si Germania, care nu s-au intalnit inca in meciuri directe, astfel ca cele 3 conduc grupa cu cate 2 victorii. Dintre celelalte echipe, doar Azerbaidjanul pare o echipa capabila sa puna probleme.

In etapa secunda, jucatoarele azere au pierdut cu 1-3 in fata Rusiei, in timp ce Mexicul (0-3 cu Germania) si Republica Dominicana (0-3 cu China) sunt de departe cele mai slabe competitoare in acesta grupa.

A doua echipa dupa Germania care nu a pierdut inca nici un set la acest turneu final este Brazilia, 3-0 cu o echipa a Kazahstanului resemnata inca inainte de meci. Tot 2 victorii in aceasta grupa are si echipa Statelor Unite, americancele disputand al doilea meci consecutiv de 5 seturi, de data aceasta impotriva Olandei (15-7 in decisiv). Intr-un alt meci, Porto Rico a invins modesta echipa a Camerunului cu 3-0.

Cu victorii impotriva Italiei si Cubei, echipa Serbiei (antrenata de Zoran Terzic) este revelatia competitiei pana acum si va avea un cuvant greu de spus la acest Mondial. Italia a facut uitat esecul din prima zi si a invins lejer nationala Perului cu 3-0, in timp ce Turcia a obtinut prima victorie din istorie la un turneu final mondial (3-0 cu Egipt).