Marea Britanie isi monitorizeaza excesiv cetatenii

de C. Marin     HotNews.ro
Vineri, 3 noiembrie 2006, 0:00






Documente:
Raportul privind viata privata in UK (eng.)
(03.11.2006) PDF

Publicarea raportului comandat de guvernul Marii Britanii coincide cu aparitia unui clasament alcatuit de o asociatie pentru apararea drepturilor omului, in care se arata ca populatia din aceasta tara ar sta cel mai rau, dintre toate democratiile occidentale, la capitolul apararea dreptului la viata privata.

Richard Thomas raspunde de apararea dreptului la viata privata - el este seful unei organizatii care a fost infiintat tocmai ca sa protejeze datele cu caracter personal si sa promoveze accesul la informatiile oficiale. Tot mai multe date sunt stranse si inmagazinate, atat de diverse companii private, cat si de stat.

Comisarul in domeniul protectiei informatiilor recunoaste ca monitorizarea ar putea fi necesara in lupta impotriva terorismului si a infractiunilor grave, dar e de parere ca supravegherea nevazuta si necontrolata ar putea da nastere unui climat de suspiciune.

Thomas a precizat ca Marea Britanie risca sa se transfrome, fara sa realizeze, intr-o asa numita societate a supravegherii. Dupa cum se spune in raportul pe care l-a comandat, o astfel de societate este una in care se recurge pe scara larga si in mod curent la tehnologie pentru monitorizarea si inregistrarea activitatilor noastre.

Acesta considera ca este nevoie de o dezbatere publica asupra implicatiilor unei astfel de societati.

Se estimeaza ca in Marea Britanie numarul acestor camere de supraveghere se ridica la aproximativ 4 milioane - cate una la fiecare 14 persoane. In Londra, camerele de luat vederi din sistemele de supraveghere sunt imposibil de ignorat atunci cand sunt intalnite la fiecare colt de strada, la intrarea in cladiri, in metrou sau in autobuz.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


109 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    jjjjjj (Vineri, 3 noiembrie 2006, 14:23)

    jjjj [anonim]

    pai la noi e DEJA la fel...

    chiar daca nu avem electronica lor avem niste "turnatori" cu turnatoria in sange - din tata in fiu.

    si daca mi-ati luat IP-ul de pe care va trimit mesajul ... sigur nu va ajuta la nimic :)

    suspiciunea si furia e doar in mintea si inima idiotilor.
  • 0 (0 voturi)    
    camere (Vineri, 3 noiembrie 2006, 14:35)

    catalina [anonim]

    un dobitoc a lovit un batranel pe strada si daca nu erau aceste camere pe la toate colturile faptasul nu ar fi fost prins.

    faptul ca stii ca esti urmarit la fiecare pas pe strada este un motiv in plus de siguranta. nu as indrazni sa ies afara din casa singura nicaieri in Romania, aici in schimb stiu ca nu sunt singura.

    nu as indrazni sa arunc ceva pe strada ca ma fac de ras in fata celor ca se uita la mine. oamenii respecta legea.

    ar fi foarte bine ca aceste camere sa fie prezente in Romania, astfel romanii ar respecta legile.
  • 0 (0 voturi)    
    @2 Pt Catalina (Vineri, 3 noiembrie 2006, 15:23)

    Muza [anonim]

    Draga Catalina,

    Vazi ca pe channel4 exista in fiecare luna o emisiune despre infractionalitatea din Anglia.....ai sa vezi acolo ca toate camerele de luat vederi din Londra nu sunt de ajuns sa prinda o gramada de infractori. Nu stiu cat de in siguranta te simti tu prin Londra (super capitala europeana) cand in plina zi, in zona oxford street ti se poate pune cutitul la gat daca esti vazut vorbind la telefon.
    Si daca ai observat....incearca sa mai mareasca gradul de monitorizare: gen inregistrarea oyster-ului sa te urmareasca pe unde umblii. Si cu toate astea tot nu sunt in stare sa reduca infractionalitatea. Uita-te la cele mai defaimate locuri din uk (cele mai rele pt a locui)....in primele 10, 3 sunt in Londra: unul dintre ele este St. Paul....chiar in inima Londrei si nu Brixton dupa cum probabil te-ai astepta.
    Iar daca te uiti pe strada la orice coltisor e scris: treceti numa pe verde; nu aruncati gunoaiele pe jos; etc etc.....nu sunt nici ei mai breji ca alti.....li se spune si lor cum ar trebui sa se comporte ;)

    Ce vreau sa spun? Peste tot e la fel...exista infractionalitate si in Londra si in New York si in Bucuresti. Daca mergi in Romania si stai inchisa in casa...problema ta....poate totusi pierzi niste lucruri interesante ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Masina noua, in fata blocului (Vineri, 3 noiembrie 2006, 16:03)

    Popa Horia [anonim]

    Urmeaza sa achizitionez o masina noua si sunt nevoie sa inchei o asigurare facultativa deoarece stau la bloc si 'prietenii' de-abia asteapta sa-ti INSCRIE numele pe masina. Probabil ca daca erau camere video pe unde stau eu dormeam mai linistit.

    Viata privata nu-i in strada ci la tine-n casa.
  • 0 (0 voturi)    
    aaa (Vineri, 3 noiembrie 2006, 17:34)

    aaa [anonim]

    http://www.hotnews.ro/articol_59313-George-W.-Bush-locul-doi-in-ierarhia-celor-mai-periculosi-oameni.htm

    Probabil ca Blair e pe locul 3...

    :)
  • 0 (0 voturi)    
    ce prostie (Vineri, 3 noiembrie 2006, 18:13)

    TherVali [anonim]

    Stiti voi chestia asta nu face decat sa agraveze lucrurile, in momentul in care amenzile si supravegherea este necesar, atunci deja statul a dat gres, in mod normal trebuia ca oamenii sa nu faca ei asa ceva sa fie invatati, si sa considere anumite lucruri naturale, in momentul in care ii constrangi prin supraveghere video deja apar alte probleme, pentru ca nu ii inveti sa nu mai arunce gunoaie pe jos, ci doar sa nu mai faca asta in fata camerei, si in momentul in care ies in afara razei o iau de la capat, cel mai simplu exemplu pe care sigur il recunoasteti imediat, sunt soferii care daca stiu ca este un radar in fata, reduc la 70km/h si dupa ce trec, baga din nou 120
    Inca ceva, alea sunt camere video, dar nu exista soft destul de inteligent care sa recunoasca un cutit la gatul unei persoane sau un pix, si cand e vorba de siguranta pe strada, sincer eu ma simt mai bine in mijlocul padurii, auzind lupii cum urla decat in oras, orice oras indiferent de ora, mai putin ora 5-6 dimineata cand zic ca e cea mai sigura ora pentru circulat (stau la periferie inconjurat de case de tigani si stiu despre ce vorbesc)
  • 0 (0 voturi)    
    Marea Britanie isi monitorizeaza excesiv cetatenii (Vineri, 3 noiembrie 2006, 21:29)

    Alin Neculai [anonim]

    Camerele sunt situate in locuri publice si nu atenteaza la intimitatea nimanui. Camerele ajuta la prinderea infractorilor, daca se raporteaza aceasta politiei. Daca am avea si noi un astfel de sistem de securitate ar creste siguranta in Romania sau macar eficienta in detectarea infractorilor. Cui ii este frica sa fie vazut daca nu a facut nimic rau?
  • 0 (0 voturi)    
    ugu (Sâmbătă, 4 noiembrie 2006, 10:19)

    ugu [anonim]

    Nu mi se pare necesara deschiderea necesitatilor de securitate prin instaurarea unui climat excesiv de suspiciune intre OAMENI !

    E adevarat ca creearea acestei noi piete de necesitati de securitate duce la beneficii economice importante - dar ce dracu facem cu mentalul colectiv, cu mentalul copiilor nostrii, cum le explici ca ei sunt pozati in anumite locuri, ca cineva ii urmareste pt ca cineva nu are incredere in ALTI oameni - ei se vor identifica urgent cu oricine - caci ei nu disociaza BINELE de RAU - sau pe EL INSUSI de CELALALT.

    E un cerc vicios - o cutie a Pandorei.

    Creeam o societate moderna ca un imens ospiciu de nebuni ?

    Trecem de la urmarirea securista prin oameni la cea tehnologica... de dragul banului SI CONTROLULUI dorit de anumite clase sociale - care s-au cocotat pe sistem.

    De ce nu propune nimeni un program de educatie morala a copiilor, de creearea nevoilor de frumos, de estetica, de rafinament ? Dar venim urgent cu masuri de control !

    De ce plecam de la premiza ca omul e o bruta ce trebuie urmarita ?

    Caci exact ceea ce sustine cel de la pctul 6 din acest forum - acel lucru se intampla DEJA in UK. Copii sub 18 ani (in afara jurisdictiei legii) - iti intra in casa, te jefuiesc pe strada ... pt ca pe ei societatea i-a invatat un lucru tampit prin lipsa informarii corecte (educatia & morala ) dar prezenta suspiciunii (CAMERELE DE LUAT VEDERI).

    Cititi si postul nr 6 - omul are perfecta dreptate - asa functioneaza constientul uman si in special cel al adolescentilor.

    Sustin ca nici comunismul - omul exploatat de sistem - si nici capitalismul - omul exploatat de alti oameni cu girul sistemului nu sunt decat variante de EXPLOATARE A OMULUI - cu forme diferite. In aceste sisteme NU se pleaca de la premiza de nevinovitatie cu adevarat, niciodata...

    Deci daca faceti copii - ei vor fi victime ale acestui ansamblu trist de reflexe ale suspiciunii... din faza copilariei...

    Sau ii cresteti la tara - pana la 18 ani... lol.
  • 0 (0 voturi)    
    bursucu (Sâmbătă, 4 noiembrie 2006, 11:34)

    bursucu [anonim]

    In viata ai 3 optiuni :

    1. sa schimbi situatia neplacuta
    2. sa o accepti ca atare
    3. sa pleci din acea situatie neplacuta

    Optim e sa reusesti sa o schimbi si sa o re-definesti !

    Restul sunt problematice... si comporta diverse sacrificii.

    Intr-o societate PARANOIDA - cum a fost cea romaneasca cea pana in 89 - cred ca nu se putea schimba nimic - era dezvoltata rezistenta la schimbare !!! prin PARANOIA elitelor sistemului indoctrinate si ne-educate.

    Traim in prezent ultimile sechele ale acelor monstrii inconstienti de prostie, violenta si incultura.

    Si iaca buiaca - o ia razna sistemul vestic !

    SARIM DIN LAC IN PUTZ !

    Cum reusim oare - noi ca generatie sa o luam intre buci in halul asta ?

    Eu nu doresc o societate urmarita... o societate urmarita e rezistenta la schimbare... iar lipsa schimbarii duce la mari nefericiri in viata oamenilor + indobitocire !
  • 0 (0 voturi)    
    1984 (Sâmbătă, 4 noiembrie 2006, 23:03)

    Florin [anonim]

    Ati citit 1984 a lui Orwell? It's all happening...
  • 0 (0 voturi)    
    Jos Big Brother! (Duminică, 5 noiembrie 2006, 9:39)

    Epimeteu [anonim]

    Motto: "Cine sacrifica libertate de dragul sigurantei le va pierde pe amandoua."

    Lupta "impotriva terorismului" este doar un pretext pentru instaurarea unui totalitarism perfid. Libertatea presupune riscuri, dar fara aceste riscuri nu pot exista nici binefacerile mult mai mari ale unei adevarate democratii.
  • 0 (0 voturi)    
    fdfsr (Duminică, 5 noiembrie 2006, 18:48)

    Ninja [anonim]

    Interesant articol! Cred ca maine o sa auzim ca avem camere de supravegheat si la dus (poate unii mai gandesc cu voce tare, cine stie). Asta tot un fel de securitate comunista este, numai ca informatorii sunt inlocuiti de camerele video.