Traian Basescu: Romania va fi o surpriza placuta pentru UE

de C.N.A.     HotNews.ro
Duminică, 12 noiembrie 2006, 0:00



Romania, care va adera la Uniunea Europeana, la 1 ianuarie 2007, va fi o "surpriza placuta" pentru Europa, a apreciat presedintele Traian Basescu, incercand sa reduca temerile tarilor Uniunii privind un eventual exod de muncitori romani, scrie AFP.

"Romania va fi o surpriza placuta pentru Uniunea Europeana, avand in vedere formidabilul sau potential de dezvoltare", a spus presedintele, la o intalnire cu jurnalistii straini acreditati in Romania.

Seful statului le-a explicat acestora ca Romania a inregistrat o crestere economica medie de 5,5%-6% in ultimii cinci ani si spera sa incheie anul 2006 cu o crestere a PIB de 7,2%.

Pe de alta parte, nivelul investitiilor straine a crescut continuu si a ajuns de la 5,2 miliarde de euro, in 2005, la sapte miliarde de euro in cursul primelor zece luni ale anului 2006.

"In 2007, ne asteptam ca nivelul acestora sa depaseasca zece miliarde de euro in 2007", declarat presedintele, citand, in sprijinul afirmatiilor sale un studiu al Bancii Mondiale care arata o "remarcabila imbunatatire a mediului de afaceri".

"Cu cei 22 de milioane de locuitori, Romania va reprezenta cea de-a saptea piata a Uniunii Europene, avand de mana de lucru calificata", a adaugat seful statului.

Chiar daca, ultimul raport al Transparency International arata ca un obstacol in atragerea investitiilor straine ramane coruptia, seful statului a precizat ca "numeroase progrese” au fost inregistrate" in lupta impotriva acestui flagel.

Dar "este greu sa ne debarasam de eticheta" de tara corupta, a adaugat el.

Inregistrand intarzieri in domeniul infrastructurii, Bucurestiul spera sa profite de nivelul scazut de indatorare publica pentru a contracta imprumuturi de la Banca Europeana de Investitii (BEI) si de la Banca Mondiala, pentru a lansa ample proiecte de dezvoltare.

"Avem sansa imensa de a putea moderniza infrastructurile, fara a afecta bugetul de stat, contractand credite cu dobanzi atractive", a subliniat presedintele, reamintind ca Romania ar putea beneficia, in perioada 2007-2013, de 32 de miliarde de euro, fonduri din partea Uniunii Europene.

In pofida cifrelor incurajatoare inregistrate in economie, exista inca dificultati privind scoaterea din saracie a unei parti importante a populatiei, a recunoscut Traian Basescu.

"Clasa de mijloc nu este suficient de puternica pentru a deveni un motor al societatii. In sectoare precum constructiile si informatica, asistam la o schimbare de tendinta, odata cu revenirea in tara a unei parti a romanilor care au emigrat si care apreciaza ca isi pot castiga traiul in Romania mai bine", a declarat seful statului.

In acest context, Basescu a criticat decizia "discriminatoare" adoptata de Marea Britanie si Irlanda, de a impune restrictii pe piata muncii cetatenilor romani si bulgari.

"Nu avem nimic de reprosat tarilor din UE care aplica romanilor acelasi tratament pe care l-au aplicat celor zece tari care au aderat la UE in 2004. Dar, cand Marea Britanie si Irlanda impun un tratament diferit, discriminatoriu, credem ca acest lucru este incorect", a declarat Traian Basescu.

"Nu am gasit aceeasi determinare in atitutudinea lor in ceea ce priveste trupele noastre luptand impreuna in Irak, " a mai adaugat Traian Basescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


84 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    E cam tarziu acum!! (Duminică, 12 noiembrie 2006, 19:33)

    Claudiu, Marea Britanie [anonim]

    Aceste remarci la adresa Marii Britanii sunt tardive acum. Trebuiau facute imediat dupa anuntarea deciziei lor sau poate chiar anterior. Atunci trebuiau sa protesteze prin vocea premierului, a presedintelui si cat mai multor guvernanti.Atunci trebuia pusa presiune pe ei.
    Acum nu mai conteaza.Discriminarea a fost legalizata!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu bate campii (Duminică, 12 noiembrie 2006, 19:58)

    ueropeanu [anonim]

    In loc sa se strofoace in a-i alunga, practic, pe muncitorii romani din Romania ca sa se duca sa munceasca in UK, Spania, Italia, s.a.m.d. in conditiile in care patronii autohtoni au ajuns sa aduca muncitori din China, Basescu mai bine ar pleda pentru intoarcerea in tara a celor 2 milioane de romani nefericiti plecati la lucru aiurea. Numai in sectorul constructiilor (hei, avem de cheltuit 2 miliarde de euro de la UE in 2007 pe proiecte de dezvoltare care presupun lucrari de constructii!!!) deficitul de forta de munca este de 300.000 de oameni! Ce facem? Angajam indieni, pakistanezi, filipinezi?!? Basescu, ca si guvernul, de altfel, parca s-au tampit de tot!
  • 0 (0 voturi)    
    deci Guvernul Tariceanu lucreaza bine (Duminică, 12 noiembrie 2006, 21:12)

    ddd [anonim]

    crestere economica medie de 5,5%-6%, nivelul investitiilor straine a crescut, o "remarcabila imbunatatire a mediului de afaceri", "numeroase progrese” in lupta impotriva coruptiei... ce frumos se lauda Basescu in strainatate cu realizarile guvernului Tariceanu!
  • 0 (0 voturi)    
    deci guvernul Tariceanu merge bine (Duminică, 12 noiembrie 2006, 21:56)

    ntzzz [anonim]

    crestere economica medie de 5,5%-6%, nivelul investitiilor straine a crescut, o "remarcabila imbunatatire a mediului de afaceri", "numeroase progrese” au fost inregistrate" in lupta impotriva coruptiei...
    Basescu se lauda strainilor cu performantele guvernului Tariceanu!
  • 0 (0 voturi)    
    placeri (Duminică, 12 noiembrie 2006, 22:31)

    vali [anonim]

    "Romania va fi o surpriza placuta pentru UE"
    Probabil se refera la numarul mare de homosexuali din Ro, ceea ce e pe placul europenilor...
  • 0 (0 voturi)    
    Oricum cu voi nu e bine (Luni, 13 noiembrie 2006, 8:00)

    ceceo [anonim]

    Nu credti ca parte din problema Romaniei este ca orice s-ar face sau orice s-ar decide - imediat incep insultele si plingerile ? Nu inteleg deloc de ce aceste declaratii sint 'rele'
    E foarte bine ca li s-a zis insularilor ce trebuia sa li se zica - nu fi-ti voi atit de siguri ca nu li s-a transmis mesajul si imediat dupa anuntzarea masurilor lor restrictive - dar probabil nu au fost facute publice...
    Ca Guvernul face si lucruri bune ...bun, face si uite ca li se recunosc - si asta e o problema ???
    Romania chiar merge spre bine - probabil nu cu viteza cu care sentimental am vrea cu totii - dar schimbari chiar se vad !
    Va rog nu mai treceti imediat la insulte - mai ales cele 'la persoana' -una dintre balcanismele ce ar fi bine sa fie eliminate este imposibilitatea noastra comuna de a dezbate un subiect in mod nepatimas - cu argumente si cu respect pentru partea adversa a argumentelor...
  • 0 (0 voturi)    
    dupa atatea surprize neplacute... (Luni, 13 noiembrie 2006, 9:41)

    motoc [anonim]

    poate renunta si la pro-americanism, asta da o surpriza placuta.
  • 0 (0 voturi)    
    Noi despre noi insine ! (Marţi, 14 noiembrie 2006, 0:23)

    Stefan Petre [anonim]

    Stimati romani forumisti !

    Faptul ca va exprimati atat de ...neasteptat arata ca suntem o tara libera.
    Ceea ce spuneti arata gradul Dvs. de ...intelegere.
    Inainte de 1989 n-ati fi avut curajul sa vorbiti asa despre ...Presidintele de atunci; decat daca ati fi fost cu adevarat ...curajosi.
    Ceea ce nu e cazul.
    Cainii latra, caravana trece !
    Inca o halba, Nene Iancule !
  • 0 (0 voturi)    
    Romania maine... (Vineri, 17 noiembrie 2006, 19:03)

    litvinhuky [anonim]

    am vrut sa desbat afirmatia presedintelui Basescu privind aderarea la UE
    Am primit mesaje, in majoritate scrise de oameni....care se exprima ...niet culturu... Cu asemenea conversatii cred ca sunt specifice oamenilor seriosi si....Decat asemenea fraze este mai bine sa nu insist
    tot EU
  • 0 (0 voturi)