Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a pierdut, duminica, finala Cupei Mondiale de la Aarhus (Danemarca), in fata Rusiei, cu 28-29, dupa ce la pauza, fetele noastre au condus cu 15-13. Romancele s-au impus pe toata durata partidei, insa au cedat inexplicabil in ultimele 5 minute.

Vicecampioanele mondiale, conduse de Gheorghe Tadici si Dumitru Musi, au jucat duminica finala celei de-a 2-a editii a Cupei Mondiale de la Aarhus (Danemarca), dupa ce au invins, sambata, in semifinale echipa Ucrainei cu scorul de 27-25 (14-11).

Golurile echipei noastre au fost marcate de Valentina Elisei - 10, Oana Manea - 6, Valeria Motogna si Adina Meirosu - cate 4, Cristina Neagu - 3 si Cristina Varzaru -1.

Finala mica a Cupei Mondiale a fost castigata de Danemarca, formatie care s-a impus, cu scorul de 24-20, in fata Ucrainei.