Ministrul libanez al Industriilor a fost asasinat

de C.N.A.     HotNews.ro
Marţi, 21 noiembrie 2006, 0:00


foto:bbcnews

Ministrul libanez al Industriilor si deputat, Pierre Gemayel, critic vehement al Siriei, a decedat dupa ce a fost tinta tirurilor lansate de persoane inarmate, in apropiere de Beirut, au declarat surse din serviciile de securitate, citate de agentia Reuters.

Potrivit acestora, persoanele inarmate au deschis focul asupra convoiului in care se afla ministrul, care se indrepta catre cartierul Sin El-Fil.

Pierre Gemayel a fost dus, de urgenta, la spital dar a murit din cauza ranilor grave.

Imediat dupa atentat, armata libaneza s-a desfasurat in forta in capitala, in timp ce populatia a fost cuprinsa de panica.

Pe strazile capitalei libaneze s-au format foarte multe ambuteiaje.

Televiziunile locale si-au intrerupt programele si au inceput sa difuzeze muzica clasica, imediat dupa ce s-a confirmat decesul ministrului Industriilor.

Seful majoritatii parlamentare antisiriene, Saad Hariri, a acuzat imediat regimul de la Damasc, ca ar vrea sa ucida toti "oamenii liberi" din Liban.

Asasinarea ministrului Industriilor are loc in timp ce Libanul trece printr-o criza politica, in urma demisiei a sase ministri pro-sirieni.

La numai cateva ore dupa asasinat, biroul ministrului antisirian al Afacerilor Externe, Michel Pharaon, a fost tinta unui atac cu arma de foc.

Era a treia generatie a unei familii influente de politicieni

Gemayel, membru al Partidului Falangei, era fiul fostului presedinte Amin Gemayel. Totodata, el a fost un oponent al influentei Siriei in Liban, tara despre care multi libanezi cred ca se afla in spatele asassinarii, in 2005, a premierului Rafik Hariri.

In varsta de 34 de ani, el era avocat si cel mai tanar membru in Parlamentul libanez. A fost ales prima data in 2000 si reales in 2005.

Era a treia generatie de politicieni din familia sa, care a influentat istoria Libanului.

Bunicul sau, este fondatorul Partidului a fondat Partidul Falangei, unul dintre principalele grupuri implicate in razboiul civil libanez din 1975.

Tatal sau, Amin Gemayel, a fost presedinte al Libanului intre 1982 si 1988.

Unchiul sau, Bashir Gemayel, a fost asasinat in septembrie 1982, la mai putin de o luna dupa ce fusese ales presedinte al Libanului si la scurt timp dupa ce acceptase stabilirea de relatii diplomatice cu Israelul. Dupa moartea sa, Parlamentul libanez l-a desemnat in functia de sef al statului pe fratele sau, Amin Gemayel.

Uciderea lui Gemayel este ultimul dintr-o serie de atentate care au vizat personalitati politice antisiriene. Cea mai cunoscuta a ramas uciderea, in februarie 2005, a fostului premier al Libanului, Rafik Hariri, in explozia unei masini capcana la Beirut.

Reactii internationale

Statele Unite condamna uciderea ministrului libanez pe care o numeste "un act terorist".

"Este o zi foarte trista pentru Liban. Suntem socati de acest asasinat. Il consideram un act de terorism si, de asemenea, un act de intimidare", a declarat subsecretarul de stat al SUA, Nicholas Burns.

Si Siria a condamnat uciderea ministrului libanez al Industriilor.

Inaltul reprezentant al UE pentru politica externa, Javier Solana, s-a declarat "consternat" uciderea ministrului antisirian, si a numit asasinatul drept "act de lasitate".

Solana considera ca Libanul plateste din nou "un greu tribut pentru dorinta sa de a trai independent si liber".

Ahmed Melli, membru al unui partid pro-sirian din Liban a declarat la televiziunea al-Jazeera:

"Condamnam ferm uciderea lui Pierre Gemayel. A fost o actiune pusa la cale de forte care vor sa distruga viitorul Libanului".

Si Marea Britanie a condamnat asasinatul, prin vocea secretarului de stat pentru afaceri externe, Margaret Beckett.

Presedintele Frantei, Jacques Chirac a condamnant, intr-un comunicat "odiosul atentat".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


129 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Prea mult accent pus pe Siria (Marţi, 21 noiembrie 2006, 20:33)

    Gabriela [anonim]

    Traind in Egipt, vad politica externa putin altfel de cum e perceputa in Europa prin viziunea americana . Nimeni nu a dovedit amestecul Siriei in uciderea lui Hariri si a presupune din nou ca Siria comanda atacuri teroriste pentru a manipula relatiile diplomatice dintre cele doua tari e cel putin hazardant .
    Atacurile teroriste sunt peste tot organizate de grupari minoritare urmarind interese minoritare - cine isi imagineaza ca Siria si Libanul sunt adversari se inseala.
    Singurul adversar al intregii lumii arabe este Israelul.Chiar daca multi din conducatorii statelor arabe au fost retinuti in a face declaratii contra Israelului in timpul atacurilor asupra Libanului - in lumea araba Hassan Nasrallah seful gruparii hezbollah este un adevarat erou - i s-au dedicat cantece, poezii.
  • 0 (0 voturi)    
    @Gabrilela (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 16:49)

    san lorenzo [anonim]

    Probabil ca traind in Egipt, ai inceput si tu sa crezi minciunile si propaganda Al-Jazira!
    Ipocrizia, minciuna, duplitarismul, ura impotriva civilizatiei iudeo-crestine sunt adevarata fata a lumii arabe! Siria ar dori sa isi impuna din nou hegemonia asupra Libanului, o stie toata lumea.
    Gluma cu "prietenii sirieni " dovedeste ori ca Fratii Musulmani ti-au "spalat creierul" ori ca te-ai convertit la islamism si esti pe drumul fundamentalismului si tu ca si ei!
    Dovedeste si admiratia ta pentru un terorist sinistru ca Nasrallah (probabil il admiri si pe un alt bandit care din fericire nu mai e printre noi - Arafat).
    Si inca ceva: adversarii lumii arabo-musulmane (pentru ca sunt si arabi ortodocsi sau catolici) nu sunt doar israelienii, ci tot mai multa lume in Occident a inceput sa inteleaga ipocrizia si jocul dublu pe care il fac. Inclusiv fapul ca merg mana in mana cu corporatiile occidentale si cu terorismul islamic (vezi Casa Regala Saudita). Cand combatanti palestinieni (musulmani)s-au refugiat in biserica crestina "Nasterea Domnului", au gasit protectie si intelegere! Au plecat dupa 200 de zile de asediu, e drept, dar sanatosi si liberi, fara ca isrelienii sa ii inchida dupa cum meritau! Anul acesta dupa discursul Papei au atacat bisericile crestine cu cockteil-uri Molotov! (inclusiv in Egipt). Si e doar un exemplu! Acestia sunt arabo-musulmanii! Nu stiu decat sa profite sa te insele iar cu prima ocazie sa iti infiga cutitul in spate! Cu ipocrizia in sange, crescuti si educati in acest spirit! Straini de sentimente ca "recunostinta" sau "corectitudine"!
    Sper intr-un final toata Europa (nu doar cateva tari ca acum) sa se trezeasca si sa constientizeze (la fel ca SUA si Israelul) ce mare pericol reprezinta pentru civilizatia noastra... Imi pare bine ca traiesti in Egipt! Cu mentalitatea pe care o ai sper sa ramai acolo! Si sa ii chemi la tine pe toti care iti impartasesc parerile!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru san lorenzo (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 18:51)

    Gabriela [anonim]

    In primul rand nu m-am convertit la Islamism, nu il admir pe Nasrallah ci doar am spus ca lumea araba il considera erou, Al Jazira nu servesc pentru ca din pacate nu stiu araba atat de bine - eu urmaresc doar stirile in limba engleza, franceza, germana si italiana din toata lumea nu numai de aici.
    Discursul Papei a fost o gafa imensa criticata de toata lumea si sa confunzi si judeci cativa teroristi cu intreaga lume araba sau niste demonstranti agresivi cu linia de conduita a unui popor mi se pare exagerat.(vezi demonstratiile din Ungaria)
    In al doilea rand eu voi sta in Egipt doar inca un an dupa care ma voi intoarce in Romania cu sotul si copilul meu musulmani. (ceea ce arata ca nimeni nu a imi spala mie creierul - am fost si am ramas crestina ).
    Dumneata esti cu siguranta evreu si ti-as spune sa te duci sa traiesti in Israel dar pentru ca toata lumea din Europa si America a spus la fel la un moment dat , s-au nascut interminabilele probleme din Orientul Mijlociu. Evreii au fost la origine sclavi ai egiptenilor asa ca v-as invita aici dar eu sunt doar o biata rezidenta si nu imi pot permite sa fac asemenea invitatii.
    Eu am prezentat un alt punct de vedere - evenimentele din Orientul Mijlociu vazute de aici nu via Israel/SUA - nu am intentionat sa ma lansez in polemici sterile .
  • 0 (0 voturi)    
    Crestina... (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 21:27)

    san lorenzo [anonim]

    1. Ar fi fost bine ca in discurs Papa sa ii numeasca teroristi, adica sa le zica pe nume! (dovedesti ca nici nu stii despre ce e vorba in acel discurs ...). Propaganda Al-Jazira a functionat si atunci (de curand ii poti asculta si in engleza, asa ca nu trebuie sa fii prea suparata ca nu intelegi perfect araba!)
    2. Agresivitatea si intoleranta arabilor-musulmani (subliniez) nu sufera comparatie cu nici un popor din Europa (cand vei mai auzi de violente in Ungaria? In schimb vei auzi zilnic de violente provocate in lumea arabo-musulmana si de "vecinasii" din Gaza si Nablus) de pregatiri de atentate, etc...
    3. A fi evreu nu e un handicap, nu e o mandrie, la fel cum dumneata esti romanca. Daca spui lucrurilor pe nume, nu trebuie sa fii israelit! Atatia altii o gandesc la fel ca mine (si sper sa fie cat mai multi).
    4. Evreii au fost sclavii egiptenilor cad arabii nici nu existau pe harta. Cam cu 4000 de ani inainte ca "pasnicii" arabi al lui Mohamet, sa cucereasca Egiptul crestin (ortodox ca si romanii) si sa il converteasca cu sabia! Au mai ramas coptii (arabii crestini), adevaratii lor urmasi! Si care au de tras de pe urma majoritatii musulmane!
    3. In Egipt israelienii au mai intrat pana aproape de Kairo si nu ca turisti (1967), asa ca atentie ce iti doresti!
    4. Problemele din Orientul Mijlociu au inceput odata cu miscarea wahabbit din Arabia Saudita (si petrodolarii lor blestemati!) si a Fratilor Musulmani din Egipt. Si va continua cat timp imamii urii si violentei vor predica unei populatii analfabete si ignorante (stii cati analfabeti sunt in Egipt, nu? 45%!)
    5. Asa e, ai prezentat un punct de vedere... Fructul unui indoctrinament mai degraba!
  • 0 (0 voturi)    
    san lorenzo (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 22:11)

    Gabriela [anonim]

    Ma bucur ca am postat acest mesaj pentru ca astfel toata lumea poate vedea cine sunt cei cu adevarati violenti - pentru ca violenta limbajului tot violenta inseamna. Sunt convinsa ca sunt mii de arabi care citesc mesajele astea si sunt indignati dar nimeni nu a catadicsit sa raspunda;..Asa de violenti sunt !
    Iar despre problema Palestino -; Israeliana de multe ori m-am intrebat cine are cu adevarat dreptate dar acum m-am lamurit. Dumneata vrei sa ma dai si pe mine afara din Romania impreuna cu toti cei care gandesc la fel ca mine;.
    Doi soldati capturati in Liban - omorati zeci de copii si sute de civili. Asa ca ma iertati ca nu rad la poante despre razboi gen -"In Egipt israelienii au mai intrat pana aproape de Kairo si nu ca turisti (1967), asa ca atentie ce iti doresti! "
    Si nu va faceti iluzii ca lumea nu vede toate atacurile impotriva vecinilor in mod constant pentru a OCUPA mai mult si mai mult. Europenilor in general nu le pasa iar politicienii trebuie sa respecte linia trasata de SUA , nu ca ar crede cineva ca Israelul are dreptate.
    Si as dori sa stiu si ebraica nu numai araba, as avea acces si la mai multe informatii.Dar deocamdata invat araba si rusa asa ca sunt ocupata.
  • 0 (0 voturi)    
    toleranta religioasa ... (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 22:42)

    Gabriela [anonim]

    Si nu mai vorbiti de ura musulmanilor pentru lumea iudeo- crestina. Musulmanii barbati se casatoresc cu femei crestine si le permit sa-si pastreze religia dar n-am auzit de vreun evreu sa se poata casatori cu o crestina (vezi Mihaela Radulescu - a trebuit ! sa - si schimbe religia).
    Noi avem prieteni de familie crestini copti si sarbatorim impreuna (pentru ca si musulmanii sarbatoresc Pastele si Craciunul) si nimeni nu uraste pe nimeni asa cum sugerezi dumneata.
  • 0 (0 voturi)    
    shalom, Gabriela! (Miercuri, 22 noiembrie 2006, 23:30)

    san lorenzo [anonim]

    Da, ai dreptate in ceea ce priveste Europa! Nu prea le pasa si nu vad pericolul pe care Jihad-ul il reprezinta! Obisnuiti deja cu prea mult bine, multi europeni au devenit nepasatori la ceea ce se intampla in jur. Si curand ar putea deveni Eurabia!
    Da, as vrea sa stati departe de noi, cei care ganditi in maniera in care gandesti dumneata, stimata doamna, pentru ca cei ca tine sunt coloana a V a (cei care se infiltreaza in teritoriul "inamic"). Si tari acum linistite ar putea deveni poligon de tragere (la fel cum au facut palestinienii in Liban, in anii '80, dupa ce au fost primiti ca refugiati din Israel, saracutii!)
    Da, as vrea sa ii stiu departe si pe "amicii" tai care arunca in aer avioane, trenuri, cladiri in numele lui Dumnezeu! Care rapesc persoane, provoaca razboiul de interventie si dupa aceea isi fac scut uman din femei si copii! Care pentru cele 72 de fecioare care ii asteapta in Paradis sunt gata sa se ucida pe ei insisi si pe cei din jur pentru ca asa li s-a spus la predica de Vineri seara!
    Chiar esti nostima, sa acuzi Israelul si Occidentul de violenta...
    "Evreii au fost la origine sclavi ai egiptenilor asa ca v-as invita aici dar eu sunt doar o biata rezidenta ..." in acest context ti-am spus "atentie ce iti doresti"... iar scopul nu era nicidecum sa te faca sa razi...
    Da, nici un arab nu a catadicsit sa imi raspunda... Poate sunt ocupati sa se instruiasca in domeniul explozibililor sau citesc site-urile companiilor aeriene... Sau au probleme cu romana (apropos de "integrarea in societatea romaneasca")
    Si sincer sper sa nu te afli tu sau familia ta intr-un zbor al unei companii pe care "porumbeii pacii" au pus ochii! Pentru ca lor nu le pasa nici cand omoara arabo-musulmani ca si ei!
    Si ca fapt divers: ai fi surprinsa sa observi cate similitudini sunt intre araba si ebraica (sunt amandoua limbi semitice).
    Shalom!