Desecretizarea din energie - finalizata cand MEC va scana miile de file ale contractelor

de C.P.     HotNews.ro
Joi, 23 noiembrie 2006, 0:00






Documente:
Cronologia desecretizarii
(23.11.2006) DOC

Desecretizarea contractelor de privatizare a companiilor energetice - ceruta de CSAT miercuri - a inceput deja. Razvan Calin, consilier al ministrului Economiei si Comertului, a declarat pentru HotNews.ro ca toate contractele vor fi publicate pe site-ul ministerului in momentul in care „cele cateva mii de pagini vor fi scanate si pregatite pentru postare”.

Si Adriana Saftoiu, purtator de cuvant al Presedintiei, a declarat ca nu exista un termen exact pentru finalizarea acestei operatiuni.

„In sedinta CSAT de miercuri nu s-a fixat un termen precis pentru publicarea contractelor, pentru ca nu s-a dorit sa se lucreze intr-un stil pompieristic. Ministerul Economiei va lua legatura cu companiile implicate in privatizarile din energie si apoi va desecretiza contractele”, a declarat Saftoiu pentru HotNews.ro.

Razvan Calin, consilier al ministrului Codrut Seres, a dat asigurari ca nu vor fi probleme de ordin legal legate de desecretizarea contractelor. „Companiile care au semnat aceste contracte nu au motive sa se impotriveasca”, a spus reprezentantul MEC.

Desecretizarea contractelor, ceruta inca din 2004

Desecretizarea contractelor de privatizare a Petrom si a altor companii din domeniul energetic a fost ceruta inca de la momentul semnarii acestor documente. In special in cazul cumpararii Petrom de catre OMV, presiunile opiniei publice au fost majore, suspiciunile concentrandu-se pe situatia juridica a rezervelor de petrol si gaze, precum si pe pretul de vanzare a pachetului majoritar de actiuni.

Dezbaterea pe acest subiect a cunoscut o relansare in 2005, cand Traian Basescu a amenintat cu desecretizarea contractelor, in contextul unei crize pe piata interna a petrolului.

Subiectul a cazut apoi in uitare, fiind reluat in toamna acestui an, cand cresterea pretului gazelor naturale din productia interna a resuscitat dezbaterea privind privatizarea unor companii socotite strategice. In sedinta CSAT de miercuri, 22 noiembrie, s-a decis desecretizarea contractelor de privatizare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


114 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Adica se va publica dupa ce va dipare interesul (Joi, 23 noiembrie 2006, 17:42)

    popescu [anonim]

    Au ei grija cit ce si cum publica...
  • 0 (0 voturi)    
    CNSAS? (Joi, 23 noiembrie 2006, 20:17)

    Cosmin [anonim]

    Desecretizarea ceruta de CNSAS?
    N.R.: Multumim, am rectificat
  • 0 (0 voturi)    
    desecretizare (Joi, 23 noiembrie 2006, 21:03)

    dan [anonim]

    lacomia duce la dezastru pentru ei.cu siguranta ca nu doresc tam tam,scandal prin presa,puricarea contractelor si publicitate negativa.daca nu scumpeau decit cu 1,5% de fiecare data puteau sa o duca mult si bine in liniste.acum un bulgaras mic a luat-o la vale. va avea puterea sa se transforme in avalansa?
  • 0 (0 voturi)    
    Abia astept... (Joi, 23 noiembrie 2006, 21:22)

    www.johnnie.ro [anonim]

    Abia astept sa citesc pe indelete "secretele" din contracte. Sunt curios doar de o singura problema: daca cinva va fi gasit vinovat ca a negociat prost, ce va patzi?

    Si mai o mica intrebare nevinovata: o fi mentionat pe undeva, prin vre-un contract, vreun comision, ceva? :D
  • 0 (0 voturi)    
    Termenul pentru desecretizare (Joi, 23 noiembrie 2006, 21:40)

    popa [anonim]

    Pastele cailor. Asteptati mult si bine si o sa vedeti nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    se publica si scrisorile-anexa la contracte??? (Vineri, 24 noiembrie 2006, 7:53)

    Ileana Crainicu [anonim]

    side letters sau commitment letters sunt scrisorile-anexa la contracte care cuprind cele mai confidentiale date si care de obicei nu se traduc si sunt cunoscute numai de semnatari. acolo e prinse "toate tainele".
    un traducator anonim
  • 0 (0 voturi)    
    Privatizare Electrica Oltenia (Vineri, 24 noiembrie 2006, 8:04)

    olteanul [anonim]

    Verficati de ce domnul Doru Voicu care in momentul privatizarii societatii Electrica Oltenia era angajat ca director de privatizare la ELECTRICA Bucuresti , apoi a fost angajat la CEZ care a cumparat aceasta firma . Verificati si angajarile ulterioare din cadrul societatii ELECTRICA OLTENIA . De ce au dat afara directorii de sucursale , numai anumiti oameni foarte bine pregatiti , iar cu altii negociaza separat . Incalca legislatia muncii , contractul colectiv de munca , au corupt sindicatul , iar in acest moment oamenii sunt terorizati si dati afara fara nici o explicatie . Sunt santajati si batjocoriti si de actualul director Negrila care este unealta cehilor in tot acest circ . Va rog sa trimiteti un control pe parte de codul muncii si contract colectiv de munca . Se incalca legile acestei tari intr-un mod abuziv si nerusinat .
  • 0 (0 voturi)    
    energia electrica (Vineri, 24 noiembrie 2006, 8:56)

    chiriacfilimon [anonim]

    banditii din energie vor face orce chiar si moarte de om sa pastreze privilegiile si spaga
  • 0 (0 voturi)    
    scanarea... (Vineri, 24 noiembrie 2006, 9:32)

    Dan [anonim]

    celor citeva mii de pagini, in ipoteza ca se doreste, poate fi facuta intr-o singura zi, cu un scanner mai acatarii, nu unul de o suta de lei de la coltul strazii. Pe de alta parte, tare as fi curiso sa stiu de ce trebuie scanate. Doar nu le-au scris de mina ?! Chiar nu exista in format electronic ? Praf in ochi si rahat pe cortex.
  • 0 (0 voturi)    
    Scanare??? (Vineri, 24 noiembrie 2006, 9:35)

    IO [anonim]

    Nu inteleg de ce e nevoie de scanare???Presupun ca exista totusi o copie electronica a contractului ca doar n-o fi fost "batut la masina", tot pe calculator a fost scris si apoi listat ptr. ca mai marii tarii sa-si puna semnatura.
  • 0 (0 voturi)    
    scanare (Vineri, 24 noiembrie 2006, 11:21)

    x1 [anonim]

    probabil ca scaneaza contractele pentru ca fiecare pagina este semnata si contrasemnata de catre partile contractante, eventual si stampilata... si ca sa aiba autenticitate (nu cu contracte listate, dar nesemnate) s-a trecut la scanare...

    de fapt se putea si fotocopia....la un aparat performant si rapid..
  • 0 (0 voturi)    
    Pe site ? (Vineri, 24 noiembrie 2006, 19:36)

    Elena Oprescu [anonim]

    Din nou exercitii de imagine si praf in ochii. Probabil, la solicitarea Presedintelui, vom vedea pe site-ul MEC cateva mii de pagini de contracte iar unii dintre noi chiar vor sesiza portitele prin care s-au platit comisioanele si ... absenta semnaturilor ministrilor. Se vom profera injuraturi, vor apare articole in ziare si se vor realiza emisiuni TV. Asta ne dorim? Opinia publica nu poate pedepsi decat prin fluieraturi dar sunt alte organe ale statului abilitate sa cerceteze si sa aplice legea,dupa caz. La Parchete trebuie sa ajunga acele contracte care par frauduloase, nu pe site.Dar acolo se pare ca ajung numai rapoarte informative sau evaluari SRI. Si asta acum, dar... pana acum ? Nu am auzit despre vreun Raport SRI produs in timpul derularii proceselor de privatizare ale ARO, PETROMIDIA, RAFO, SIDEX, PETROM...
    Toate apar ...postmortem !
    Este posibil ca acestea sa fi existat fara a fi luate in considerare de fostii guvernanti.Dar nu a aparut nimeni de la SRI in Parlament sau chiar in Media sa comunice eventuale nereguli care puteau constitui amenintari la siguranta nationala cu toate ca prin juramant toti angajatii serviciilor sunt in slujba poporului si nu al oamenilor politici, ocupanti vremelnic de inalte demnitati. ... !
    In alta ordine de idei, in afara de privatizari s-au uitat celebrele "inginerii financiare" derulate fara ca SRI sa intervina sau sa nu fie chiar parte implicata.Cateva au tinut prima pagina a ziarelor: Jimbolia, Bancorex, Caritas, SAFI, FNI-FNA, BIR, Flota, Delta...
    De ce am avea acum incredere in SRI si sa credem ca sub directoratul PSD-istului Maior oamenii acestui serviciu s-a schimbat...?
    Daca se doreste cu adevarat sa se faca ceva,cred ca trebuie indepartate total din institutiile statului, acele persoane sub nasul carora se fura in continuare case, terenuri, paduri sau care,fraternizand cu infaractorul, i-au facut scapati pe Tarau,Tcaciuc. Bivolaru, Priplata, Haysam... ! Ii cunoaste cineva?