Muncitorii romani nu sunt primiti nici in Olanda

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 24 noiembrie 2006, 0:00



Olanda nu isi va deschide piata muncii pentru cetatenii romani si bulgari, dupa1 ianuarie 2007, a anuntat, vineri, Ministerul Afacerilor sociale, citat de AFP.

Un regim tranzitoriu va fi impus pentru o perioada de doi ani incepand de la 1 ianuarie 2007. Pe perioada celor doi ani cetatenii romani si bulgari vor putea fi angajati pe baza unui permis de munca, acesta urmand sa fie eliberat numai in acele cazuri in care nu poate fi gasit personal calificat pe piata olandeza.

Viitorul angajator trebuie sa garanteze conditiile de munca si locuit pentru angajat. La finalul primului an al perioadei tranzitorii, Guvernul de la Haga va evalua situatia pietei muncii la nivel national si european, putand decide deschiderea acesteia.

"Aceasta inseamna ca angajatorii vor continua sa ceara permis de munca daca vor sa angajeze" bulgari si romani in 2007, se arata intr-un comunicat publicat la finalul sedintei saptamanale a guvernului.

"Acest permis nu va fi eliberat decat daca nu exista muncitori disponibili in Olanda sau Uniunea Europeana", se mai arata in comunicatul, care precizeaza ca "un regim de tranzitie de acest gen exista in aproape toate tarile din Uniune".

Olanda nu si-a deschis inca piata muncii cetatenilor originari din tarile est-europene care au aderat in 2004, dar a facilitat angajarea acestora in 16 sectoare de activitate, precum agricultura, sanatatea sau administratia publica.

Guvernul actual de la Haga se ocupa de treburile curente, pana la formarea unei coalitii dupa alegerile legislative de miercuri. Doua partide de extrema dreapta si extrema stanga, ostile Uniunii Europene si opuse imigratiei din Europa de Est, au avut o ascensiune spectaculoasa in cadrul acestor alegeri.

Marea Britanie si Irlanda au anuntat deja, oficial, masuri de restrictionare a accesului muncitorilor romani si bulgari.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


94 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    simpatica integrare (Vineri, 24 noiembrie 2006, 17:07)

    daniel [anonim]

    Bai, sigur ca va integram, doar suntem olandezi si englezi seriosi, numai ca nu va primim.
  • 0 (0 voturi)    
    interesant si plin de invataminte (Vineri, 24 noiembrie 2006, 18:44)

    alex [anonim]

    Ce pacat ca romanii sunt reprezentati de guvernanti de carton!
    Eu traiesc in Franta si stiu exact care este atittudinea occidentalilor fata de Romania si stiu ca nu pot astepta nimic de la Guvernul Romaniei desi sunt cetatean roman din moment ce nici romanii de acasa nu primesc nimic.
    Ah, am uitat! de fapt primesc ceva:
    note de plata din ce in ce mai grase ca sa ingroase profiturile sarmanelor companii occidentale ca OMV,GDF si Vodafone care au avut grija sa cumpere pe 2 lei companii subevaluate intr-o stransa cardasie cu politicieni, reprezentanti din ministere, avocati, consultanti straini.
    Totul cu un scop: sa devalizeze tot ce are o valuare in ROmania. Imi pare rau ca sun un pic ca Vadim ,ne fura astia tara domle' dar asa este.
    Un singur exercitiu de imaginatie:
    va garantez ca daca Romania dorea sa cumpere de la statul austriac o companie identica cu Petrom, cu aceleasi rezerve, tehnologii de exploatare, numar de angajati si salarii, ce mai aceeasi companie-identica- consultanti ca si CSFB si statul austriac ar fi cerut minim 8 miliarde de euros si fara nici o clauza secreta, fara nici o facilitate fiscala, fara nimic in plus.

    Nici o legatura cu topicul de mai sus? ba da singura reactie normala a reprezentantilor romani-politicieni-ar fi sa faca un scandal imens pe marginea acestei atitudini jignitoare a tarilor ca Marea Britanie si Olanda care mai au putin si spun ca tot ce vor ei este sa ne jefuiasca la drumul mare, sa ne ia banii dar in schimb sa ne dusam bine inainte de a veni la masa la ei ca le pute rau a romani!
    Aveti putina demnitate zau!
    Cereti lui Barroso sa mai intervina si in favoarea Romaniei nu numai sa ne critice si sa ne umileasca si ne trimita tot felul de functionari sa ne caute in cur! eu stiu ca Romania e departe de a fi perfecta dar nu asa va progresa si va fi respectata!
    Cu portofoliu super important ca Multilingvism!
    Hai bafta,

    Alex,un roman din Franta
  • 0 (0 voturi)    
    pai deh... (Vineri, 24 noiembrie 2006, 18:58)

    TherVali [anonim]

    nu stiu ... alex, esti in Franta, ai unele posibilitati pe care restul nu le avem, eu cel putin in Buzau ma chinui, chestia e ca nu mai imi pasa, cand am ocazia plec, nu-mi pasa daca olandezii si englezii nu ne vor, ma duc in alta parte, oriunde numa aici nu, in strainatate voi vedeti chestii la TV stiri etc dar nu traiti toate porcariile de zi cu zi care sincer deprima enorm. Vor sa vanda tara? bun. Vor banii mei? i-au luat deja si toti banii pe care ii voi lua sunt la fel luati deja de ei. Viata? pai sanatate nu am cinestiece, in fine nu are rost sa-mi bat capul ...
  • 0 (0 voturi)    
    @2 & @3 (Vineri, 24 noiembrie 2006, 19:40)

    amuzatu [anonim]

    Vai vai........foarte multi au impresia ca daca piata muncii se deschide, romanii o sa mearga, o sa faca o pirueta si o sa fie angajati. Singurul lucru care o sa se intample e ca o sa se scoata o gramada de formalitati (eg. cererea permisului de munca si asa mai departe). Si o data cu alinierea la piata muncii vine si alinierea juridica.....deci daca o sa faci prostioare pe afara o sa fi inchis nu cum e acuma ca te trimit in tara iar aici astia iti sufla in fund.
    Asa ca TherVali, mai bine ai cauta in primul rand problema la tine si nu la stat (intreaba-te de ce nu reusesti sa te realizezi in tara...etc.etc)....iar alex....esti departe de adevar....inteleg ca stai in franta insa banuiesc ca stai intre romani si te uiti in continuare la proteveu. Daca nu vrei sa accepti ca si la voi exista devalizare esti credul. UE inseamna printre altele si piata comuna. Cat despre vanzari si cumparari....am avut si noi 5 companii interesante din punct de vedere comercial si nam stiut ce sa facem cu ele...sau n-am vrut sa stim ce sa facem cu ele.
    Si ca un ultim punct......e foarte putin important daca olandezii sau englezii sau francezii sau whatever ...alta natie ne primeste sau nu. Cred ca e mai important daca reusim sa invatam ceva din aceasta "integrare" si sa ridicam nivelul de trai la un nivel de decenta
  • 0 (0 voturi)    
    dez-integrare (Vineri, 24 noiembrie 2006, 22:00)

    s1gt3rm [anonim]

    Vorba ceea: "la palcinte (privatizari, piata de 23 de miloane - a 6-a ca marime din europa) inainte, la razboi (practic legalizarea muncii la negru pe care o fac romanii acolo) inapoi". Ca deh, vedeti si voi cum se pune problema: numai daca nu exista forta de munca in Olanda si in restul Uniunii Europene :)). Adicatalea noi nu suntem in Uniunea Europeana... Mda, asa "integrare" zic si eu.
    Dar stau ca prostul si ma intreb: daca ei nu ne vor, noi de ce i-am vrea? Dragoste cu sila nu se poate... Ia sa ne facem putin ca nu ne convine si ca ne bagam picioarele in UE a lor, sa vezi atunci cum nu mai stiu pe unde sa se intoarca si pe unde sa ne mai pupe numai sa nu facem asa ceva. Dar din pacate unora li se pare ca e mult mai bine sa fii pupincurist decat sa ai coloana vertebrala.
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns (Vineri, 24 noiembrie 2006, 22:42)

    alex [anonim]

    ca sa rraspund scurt unora dintre voi,
    nu stau numai printre romani si nu ma uit la ProTv.
    am plecat din tara acum 6 ani pt ca nu mai aveam aer; nu pt ca nu castigam bine ci pentru ca ma saturasem de circul din RO si sa astept 20 de ani ca sa intram in normalitate.
    Am un job bine platit pt franta si m-am transformat intr-o "curva" corporate,intr-o multinationala in care juma din timp trebuie sa faci politica ca sa nu te manance altii de cur!
    eu doresc romanilor sa faca ce vor, sa stea in tara unde sunt oportunitati dar mediul este cel care este, sau sa vina aici dar cred ca nimeni nu mai e naiv ca acum 15 ani sa creada ca e numai lapte si miere. Raman la parerea ca e bine sa incerci asta si numai ca sa vezi cu ochii tai care e treba. Iar orice restrictie care e ridicata e o bariera!si va rog comentati ideiile pe care le pun aici - de acord sau nu - fara jigniri. nu uitati ca asta e boala mare la romani. Cand o sa intelegeti odata ca nu ne dam in cap unii la altii ci incercam sa scoatem capul cat mai multi si sa ne dam o mana de ajutor, doar atat. Luati aminte de la cetatenii statului Israel :-)
    Cu respect,

    Alex
  • 0 (0 voturi)    
    Restrictii (Vineri, 24 noiembrie 2006, 22:52)

    www.johnnie.ro [anonim]

    Pe cuvantul meu, daca as fi in locul guvernantilor, as impune si eu restrictii. In sensul ca cetatenii tarilor care fac probleme muncitorilor mei, vor avea aceleasi greutati. Ca astia sunt numai in posturi de conducere: in banci, societati de asigurari etc. Sa vedem ce s-ar intampla pe urma. :(
  • 0 (0 voturi)    
    pt alex (Vineri, 24 noiembrie 2006, 23:53)

    amuzatu [anonim]

    alex nimeni nu te judeca........mie mi se pare plictisitor insa ca acest subiect (cu inchiderea pietei de munca) nu este perceput corect de romani....iar presa nu face altceva decat sa adanceasca necunostintele. Ca sa fim fair play.....cei care au ceva carte pot sa plece afara (chiar daca piata fortei de munca nu se deschide). E greu da' nu imposibil sa gasesti un loc de munca la o companie straina si sa pleci cu acte in regula. Dar astea sunt regulile jocului...adica a economiei de piata.
    Daca piata se deschide, oricum o sa trebuiasca sa gasesti un loc de munca insa nu o sa aplici pt job permit.
    Deci stirea se refera la cine si la ce anume? Ca nu pot sa plece muncitorii in agricultura sau categoriile prost platite sau whatever?
  • 0 (0 voturi)    
    CE FEL DE ADERARE MAI E SI ASTA (Duminică, 26 noiembrie 2006, 0:22)

    yo [anonim]

    DE CE SE ACCEPTA ACEST LUCRU, CE FEL DE NATIUNE SUNTEM, DACA MAI SUNTEM, DE CE SA NE FIE RUSINE LA TOTI CA SUNTEM ROMANI, PANA CAND SA INDURAM, OARE SUNTEM DE MAMALIGA.......UNDE E CONSTINTA NATIONALA...
  • 0 (0 voturi)    
    Deja e asa (Duminică, 26 noiembrie 2006, 2:09)

    Corina [anonim]

    sunt in Germania de 2 ani foarte legal si stiu ce inseamna restrictziile.

    Aici nici un strain nu primeste drept de munca daca nu se dovedeste ca in Germania nu exista nimeni care sa poata ocupa postul respectiv . Chiar si polonezii, cehii, etc. au acelasi regim. Dureaza de te enervezi pana se fac toate verificarile, insa stii ca esti asigurat!

    Si totusi nimeni nu face gura de Germania, pentru ca ei s-au gandit la asta INAINTE de 2004, inainte sa intre X tari in UE.

    Si sincer, bine fac ca cer atatea acte, daca as fi german, mi-ar fi si mie frica sa nu imi ia altii jobul dupa ce am muncit atat sa ma calific!

    Partea rea este ca sunt zeci de joburi pe care un german nu le-ar face in ruptul capului (cules de sparanghel, femeie de serviciu) si chiar si pentru aceste joburi batalia cu actele e mare!

    Lucrez acum in a 3-a companie multinationala aici (in 2 ani), e pe baza de proiect, si va spun sincer ca nu am vazut un german care sa faca aici in curatzenie - sunt mereu alte natzii ...

    E rau ca ne integreaza dar nu ne primesc, insa la ce guvernantzi avem, nu ar trebui sa ne mai miram ...
  • 0 (0 voturi)    
    ASA TZARA ASA ADERARE.... (Luni, 1 ianuarie 2007, 22:03)

    pavel mihaitza [anonim]

    Sa incep...nici nu stiu cum sa incep...dealtfel este un sfirsit ptr tzara noastra daca ma gindesc,ca Romania a intrat in UE,avem sa vedem de acum inainte cam catzi tineri or sa ramana in Romania,sa mai poata cei de sus [si stim cu totzii la cine ma refer],ca de nu suntem noi muncitorii,platitori la stat adica,noi IOBAGII....ca am ajuns vremerile cele din urma,atunci cind erau numai doua paturi sociale,numai ca acum avem dreptul la libera alegere.atzi vine cate o data sa si plingi in ce hal suntem,noi nu avem sa-i ajungem pe nemtzi nici in 1000 de ani ca nu avem caracterul si nici temperamentul lor...suntem intradevar o t zara plina de hotzi ,curve si lasi?..nu mai spun ca asa am fost noi poporul roman de cind suntem...despre intrare in comunitate?..ce sa spun...nici bine nu am intrat ca deja suntem afara dupa cum se pare...suntem primitzi ca fiind ultima tzara ce desparte Europa de Asia...nu,ca am indeplini noi conditziile pe care n-i le-au pus Comunitarii de la inceput.....eu unul pot spune ca nu pot fi patriot niciodata cu toate ca deocamdata traiesc in tzara asta de mizerie si mizerabili..si aici sa stitzi ca nu generalizez...va doresc pe anul acesta tot ce nu atzi putut realiza pe anul ce tocmai a trcut...sa le transmitem si COMUNISTILOR un calduros LA MULTZI ANI ca si ei sunt tot oameni dealtfel.nu?...