Negocieri decisive Sanitas-Guvern

Sanitas renunta, deocamdata, la greva generala

de C.N.A.     HotNews.ro
Duminică, 26 noiembrie 2006, 0:00



Reprezentantii Federatiei Sanitas au decis, duminica, dupa negocieri cu ministrul Sanatatii, Eugen Nicolaescu, sa suspende greva generala, programata pentru 28 noiembrie.

Sindicalistii au obtinut o majorare salariala de 44%, in urmatorii doi ani, fata de 70% cat cerusera.

Salariile din sistem se vor mari in doua transe: in 2007-cu 22% si din 2008 cu inca 22 de procente.

In plus, salariatii din sistem vor obtine numeroase facilitati. Cele mai importante: o indemnizatie de 15% din salariu de baza, analize, tratamente simedicamente gratuite pentru angajatii din sistem dar nu si pentru familiile lor.

Eugen Nicolaescu a promis ca, pana in 15 decembrie, va fi elaborat un act normativ cu unele punctele din acordul semnat duminica.

Greva asteapta Monitorul Oficial

Presedintele Sanitas, Marius Petcu, a declarat ca, in urma acestui acord, greva generala este amanata si va fi anulata numai cand cresterile salariale vor fi publicate in Monitorul Oficial.

Ministrul Eugen Nicolaescu a declarat ca s-a consultat telefonic cu premierul Tariceanu, internat in Franta, in privinta acordului semnat de ministerul Sanatatii cu membrii Comitetului Executiv al Federatiei Sanitas, ai Casei Nationale de Sanatate si ai Ministerului Muncii.

Reprezentantii Federatiei Sanitas s-au intalnit, duminica, cu ministrul Sanatatii, Eugen Nicolaescu, intr-o ultima incercare de negociere a revendicarilor, inaintea grevei generale programate pentru 28 noiembrie.

Membrii Federatiei Sanitas au facut, in 21 noiembrie, greva de avertisment. Timp de doua ore, asistentii si infirmierele din toate unitatile medicale din tara nu au lucrat.

Salariile din sanatate sunt, in acest moment, printre cele mai scazute pentru bugetari. Astfel, un asistent medical debutant este platit cu 380 de lei, iar asistentii medicali principali cu studii postliceale castiga aproape 420 lei.

De asemenea, o infirmiera are salariu de 390 lei, iar un ambulantier - pana in 500 lei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


298 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    situatia din sanatate (Duminică, 26 noiembrie 2006, 16:03)

    Moldovan Livia [anonim]

    Sunt asistenta la Clinica de Odontologie din CLUJ.
    Din luna februarie a acestui an suntem 7 asistente platite doar cu jumatate de norma pe motivul ca Spitalul Clinic Judetean Cluj nu are fonduri sa ne plateasca la norma intreaga.
    VA ROG insistent daca poate cineva sa se implice in aceasta problema si sa ancheteze aceasta situatie pentru ca conducerea clinicii noastre nu se implica deloc .Mentionez ca au mai fost doua clinici in aceasta situatie , dar s-a rezolvat problema. Doar la noi nu se poate?
    Va multumesc anticipat IN SPERANTA ca cineva va cerceta aceasta problema.
  • 0 (0 voturi)    
    intrararea Romaniei in UE (Duminică, 26 noiembrie 2006, 16:07)

    TATA [anonim]

    felicitari sindicatelor din sistemul sanitar si invatamant, ca ei obtin CATE PUTIN ! pentru membrii lor, dar sa le fie rusine guvernantilor ca batjocuresc pensionarii cu majorari de puncte de pensii, care nu acopera nici nivelul de crestere a costului painii, laptelui si medicamentelor. RUSINE! RUSINE!
  • 0 (0 voturi)    
    CE BINE CA AVEM MEDICAMENTE GRATUITE (Duminică, 26 noiembrie 2006, 18:20)

    yo [anonim]

    VOI DA LA TOT NEAMUL PE NUMELE MEU SI I-MI VOI BAGA SI CEVA IN FARMACIILE PROPRI ...VOI TRAI BINE...HA HA HA...
  • 0 (0 voturi)    
    sanatate ptr. cine poate! (Luni, 27 noiembrie 2006, 10:14)

    amy [anonim]

    daca presed. la CNSRL-FRATIA nu era si presed. la FED. ''SANITAS'' tot asa se rezv?
    vezi alte categ. prof.
    hai sa fim seriosi si sanatosi
  • 0 (0 voturi)    
    incitare la exod (Luni, 27 noiembrie 2006, 11:04)

    pinguinul1 [anonim]

    Sa lasam guvernul sa dea pe sponci bani educatiei si sanatatii. Eu cred ca personalul auxiliar din sanatate merita salarii mai mari fara indoiala. Dar ce facem cu tinerii medici (rezidentii in special)?
    Or sa aiba salarii mai mici decat asistentele.
    Dar nu-i nimic, e din ce in ce mai usor sa pleci afara la munca. Si munca afara poate fi mai mult decat cules capsuni. Se plang guvernul si firmele ca nu mai e destula forta de munca calificata. Acum inca e lux, sa vezi in 2-3 ani. De ex. in sanatate: o sa avem spitale mai frumoase, cu aparatura mai buna, dar care o sa zaca intr-un colt pt ca nu are cine sa o foloseasca.
    Ce sa mai intind vorba, stiti si voi f bine care e treaba.
    Concluzia e una singura: taiati-o afara. E din ce in ce mai usor.
    Si e incomparabil mai bine.
    Succes
  • 0 (0 voturi)    
    guvern bolnav de ........sanatate (Luni, 27 noiembrie 2006, 11:32)

    redy [anonim]

    Bataie de joc doamnelor si domnilor guvernanti. Privind din afara sistemului din fotoliile lor caldute guvernantii nostri fac cam tot ce vor ei. Din pacate sistemul va intra in colaps daca dupa 1 ian 2007 asitentele medicale vor pleca din TARA ,si hai sa fim seriosi cu 500ron sa munceasca Eugen Nicolaescu cind in UE se cistiga usor de la 1000Euro^.Asta pacat ca cedam usor in fata promisiunilor fara o reala acoperire ....."om trai si "om vedea
  • 0 (0 voturi)    
    sporul pentru cei care lucreaza in spitale TBC (Joi, 7 decembrie 2006, 22:11)

    Oboroceanu Beatrice [anonim]

    sunt asistenta la un spital de pneumoftiziologie.primim spor ul de 75% pentru TBC.
    se aude ca de la 1 ianuarie se suspenda acest spor care ....inseamna destulde mult pentru noi.Stie cineva ceva despre aceasta chestiune?
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Joi, 11 ianuarie 2007, 18:45)

    alina [anonim]

    nu se specifica nicaieri cum se va imparti procentul de 22%.In ianuarie si octombrie,sau incepand cu 1 aprilie ,cum s-a auzit?