Impuscat de politisti, inaintea nuntii. Au tras 50 de gloante

de C.N.A.     HotNews.ro
Duminică, 26 noiembrie 2006, 0:00


Sean Bell si logodnica sa
sursa:BBC

Politistii din New York au impuscat mortal un tanar cu doar cateva ore inaintea nuntii sale. Barbatul, impreuna cu doi prieteni parasisera cu club de noapte, din Queens, unde avusese loc petrecerea burlacilor, scrie BBC News online.

Politistii au deschis, dintr-o data, focul asupra masinii cu care urmau sa plece tinerii.

Oamenii legii au tras 50 de focuri de arma dintre care 21 au nimerit direct automobilul.

Primarul din New York, Michael Bloomberg, a explicat ca politistii supravegheau clubul pentru ca aveau informatii ca acolo urma sa aiba loc o altercatie cu focuri de arma. El spune ca acestia au actionat asa pentru a preveni un incident. La randul lor, politstii spun ca tineau sub observatie clubul Kalua pentru ca suspectau ca in interior se vand droguri si se face prostitutie.

Soferul, Sean Bell, de 23 de ani, urma sa se casatoreasca, duminica, dar a murit chiar inainte de a ajunge la spital. Unul dintre pasagerii masinii este in stare critica la spital dupa ce a fost lovit de cel putin 11 gloante.

Al doilea prieten al victimei a fost ranit in trei locuri dar starea lui este stabila.

Asupra tinerilor nu a fost gasita nicio arma si nici in masina lor.

Sean Bell si logodnica sa aveau doi copii, unul de cinci luni si celalalt de trei ani.

Robert Porter, var primar cu victima, a povestit la CNN ca la nunta de astazi fusesera invitate peste 250 de persoane din mai multe parti ale SUA si ca Sean nu era genul care sa se ia la harta cu politistii.

In 1999, politia new yorkeza ucisese cu 41 de gloante un barbat neinarmat. Cei patru ofiteri implicati in scandal au fost achitati.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


116 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    land of the free... or is it ? (Duminică, 26 noiembrie 2006, 13:15)

    sorin [anonim]

    poate stie cineva raspunsul...
  • 0 (0 voturi)    
    tragic (Duminică, 26 noiembrie 2006, 14:02)

    Victor [anonim]

    un eveniment tragic neprovocat dupa toate elementele articolului.

    o viata pierduta un destin sfarsit, niste politisti care poate ca nu vor fi pedepsiti pentru a nu slabi forta politiei.
  • 0 (0 voturi)    
    din pacate .... (Duminică, 26 noiembrie 2006, 15:06)

    michel [anonim]

    din pacate se aude destul de des despre cazuri asemanatoare. de aceea trebuie foarte mare atentie unde se merge, si cu cine , ce fel de antoraj - in special tineretul.
    mai ales la frecventarea cluburilor, discotecilor, localurilor de noapte.
    adesea pot exista erori si confuzie din partea autoritatilor - si este bine de a evita riscurile ... sau daca sint persoane mai aventuroase sa se cintareasca riscurile.
    din pacate un incident tragic - in care riscurile au fost neglijate inclusiv de autoritati. dar oricine trebuie sa recunoasca riscurile de a merge intr-un loc rau famat.
    dumnezeu sa-i ierte pe toti - si cei sacrificati, si cei vinovati.
  • 0 (0 voturi)    
    Ziaristii de Coldnews! (Duminică, 26 noiembrie 2006, 15:26)

    Terminator [anonim]

    Bai baieti, nu mai dati chetii din astea tampite, ca se sperie bietu' infatctor roman !
    Daca nu stiti despre ce este vorba de ce dreak mai scrieti mai, la gazeta ?
    Ziaristi de 3 lulele !
    uite articolu', sta de 2 zile pe Yahoo ! http://news.yahoo.com/s/ap/20061126/ap_on_re_us/police_shooting
    si, in fine, eu l-as fi impuscat si eu pe galagios , dupa ce a trecut cu masina peste mine si nu s-a oprit la somatie , a lovit un minivan al Politiei si mai facea si pe nebunu', beat !
    Parol !
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 26 noiembrie 2006, 15:29)

    JH [anonim]

    Imi pare rau de ce s-a intamplat, da`am inceput sa privesc cu rezerve relatarile ziaristilor, care nu odata, in goana dupa senzational, "uita" de anumite amanunte..
    Nu vreu sa spun ca politistii de aici sunt nevinovati, da` cred ca ar fi bine ca cei care-i considera vinovati sa astepte un pic, pana se mai clarifica lucrurile si ulterior sa-si poata da parerea "mai" in cunostinta de cauza...
  • 0 (0 voturi)    
    Amanunt important (Duminică, 26 noiembrie 2006, 17:07)

    New Yorkez [anonim]

    Acest Kalua Club unde s-a intamplat nenorocirea este situat la periferia cartierului new yorkez Queens. Cartierul este cunoscut sub numele Jamaica. Populatia este majoritar de culoare, iar rata criminalitatii de acolo este cea mai ridicata din oras.Chiar mai ridicata decat cea din celebrul Harlem, sau din South Bronx. Violuri sau jafuri armate in miezul zilei sunt ceva obisnuit, si de multe ori patrulele de politie evita anumite zone,pentru a nu provoca incidente prin simpla prezenta. Daca el a ales asemenea locatie pentru nunta lui il priveste (L-a privit din pacate).Sunt mii de alte cluburi in oras, unde cu preturi aproape identice si-ar fi facut o petrecere linistita.In plus, nu cred ca era nici el usa de biserica. In asemenea locuri nu intri daca nu apartii unui gang anume, si daca nu esti perceput ca "baiat baiat" de catre cei ce conduc clubul, de multe ori interlopi si ei.
  • 0 (0 voturi)    
    un fleac (Duminică, 26 noiembrie 2006, 17:52)

    Andrei D [anonim]

    un fleac. L-au ciuruit
  • 0 (0 voturi)    
    detaliu (Duminică, 26 noiembrie 2006, 21:50)

    hommes [anonim]

    cat purta la pantofi ?
  • 0 (0 voturi)    
    Reporting from NYC... (Luni, 27 noiembrie 2006, 0:36)

    Vandelay [anonim]

    According to Kelly, the groom was involved in a verbal dispute outside the club after 4 a.m., and one of his friends made a reference to a gun.

    An undercover officer walked closely behind Bell and his friends as they headed for their car. As he walked toward the front of the vehicle, they drove forward -- striking him and a nearby undercover police vehicle, Kelly said.

    At some point, Bell, who was driving, backed his car up onto the sidewalk, hitting a building gate, authorities said. He then drove forward, striking the police vehicle a second time, Kelly said.
  • 0 (0 voturi)    
    brutalitatile politiei.... (Luni, 27 noiembrie 2006, 5:44)

    sile [anonim]

    Cand citesti articole de doi bani precum cel de mai sus te intrebi daca e cazul sa te enervezi pe prapaditii de "ziaristi" care l-au scris sau sa treci mai departe zicand ,da-i naibii de prosti.
    Mai grav e ca unii se lasa impresionati .Vezi comentariile 1,2,3.
  • 0 (0 voturi)    
    Ziaristi de kkt (Luni, 27 noiembrie 2006, 15:15)

    SF [anonim]

    La scoala de jurnalism nu exista o lectie numita "onestitate"?
    Ati mintit poporu' cu televizoru'.

    Daca vrei sa faceti bani cersind mila, iesiti draq in gara de Nord, nu inventand povesti.
  • 0 (0 voturi)    
    nush (Luni, 27 noiembrie 2006, 18:03)

    dani [anonim]

    sigur sigur nu o sa shtim d c au tras sticletii aia ...da c shtim ii ca so mai intamplat multe astfel d "greseli" ale politiei asa ca io zic ca sunt inca rasisti printre noi... asa ca griji...
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Luni, 27 noiembrie 2006, 18:30)

    marius george [anonim]

    asta e 'collateral damage'! are balta peste !