Jocuri politice

Tariceanu: PNL nu va accepta Ministerul Economiei, cedat de PD

de C.N.A.     HotNews.ro
Joi, 7 decembrie 2006, 0:00


PNL si PD se joaca de-a negocierea pentru functia de sef al Ministerului Economiei si Comertului. Premierul Calin Popescu Tariceanu a declarat, joi, ca oferta democratilor de a ceda liberalilor conducerea MEC nu este serioasa si, de aceea, nici nu a fost acceptata de PNL.

Tariceanu a declarat ca propunerea trebuia sa se faca in cadrul negocierilor si nu la televizor.

Presedintele democratilor, Emil Boc, anuntase, miercuri seara, intr-o conferinta de presa organizata la Cluj, ca PD a hotarat sa renunte in favoarea PNL la sefia Ministerului Economiei si Comertului. Boc spunea ca asteapta ca PNL sa faca o nominalizare pentru acesta functie.

Decizia PD a venit dupa ce, in sedinta de guvern de miercuri, Oficiul Participatiilor Statului si Privatizarii in Industrie (OPSPI) a fost trecut din subordinea Ministerului Economiei in cea a AVAS, institutie condusa de liberalul Teodor Atanasiu.

PNL si PD se cearta de patru zile cum sa-si imparta posturile ramase libere dupa iesirea de la guvernare a conservatorilor, in 3 decembrie.

Desi Codrut Seres si-a dat demisia din postul de ministru al Economiei si Comertului, inca din 4 decembrie, el este inca in functie pentru ca presedintele Traian Basescu nu a semnat inca decretul de revocare.















40 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    MEC (Joi, 7 decembrie 2006, 17:06)

    rev [anonim]

    In sfarsit o decizie inteleapta pentru imaginea PNL
  • 0 (0 voturi)    
    Joc murdar (Joi, 7 decembrie 2006, 17:42)

    Baltazar [anonim]

    Desfasurarea evenimentelor e penibila pentre ambele partide, dar mai ales pentru sefii acestora.
    Dar, miscarile PNL sunt jenant de murdare, un joc cu miza mare jucat cu sula-n coasta fost aliatului, azi, adversarului. Asta dupa ce a avut grija sa lase MEC fara resurse financiare (OPSPI).

    Tariceanu, pierde usor dar sigur, cu astfel de ''miscari'' politice bruma de capital politic si simpatizanti. Notiunea de loialitate ii este de cele mai multe ori straina. Iar de vorba, simpla, romaneasca ''ce tie nu-ti place, altuia nu face'' care exprima un minim de bun simt pe care poti sa il ai fata de ''celalalt'', se pare ca nici nu a auzit. Un astfel de ''om'' sau ''om'' politic nu are ce cauta ca premier. E imprevizibil, lipsit de loialitate fata de partenerii de guvernare dar loial une gasti. A nu se uita faptul ca razgandirile au inceput in primavara lui 2005 dupa acea ''demisie irevocabila'' care trebuia sa si-o dea. Nu isi tine propriul cuvant, deci nu avem cum sa il mai credem.
    Mi-e jena ca Romania are un astfel de premier!
    Va veni si vremea cand va dispare ca un soarece, aplicandu-se si lui: ''Taricene, nici nu stii cat de mic o sa ajungi''
    La prea-placuta-i disparitie!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Securistii ataca PNL pe toate fronturile (Joi, 7 decembrie 2006, 18:05)

    Cetatean [anonim]

    Securistii din PD alaturi de slogile lor din pld ataca fara jena cel mai onorabil partid al Romaniei. Sa le fie rusine, desi nu cred ca le va fi, nu e cazul.
  • 0 (0 voturi)    
    Liberalii gasesc ce cauta cu mana lor si lumanarea (Joi, 7 decembrie 2006, 18:42)

    OARE CINE [anonim]

    In primul rand, PD trebuia sa simuleze ca va reocupa postul de vice-premier lasat de Pogea si, pana s-ar fi semnat decretul prezidential de numire, aveau timp sa renunte sau nu, dar Vosganian ramanea numai la varianta trecerii prin Parlament.

    In acest mod liberalii ar fi fost obligati sa inteleaga ca nu tzine gaselnita infantila legata de postul de vice al PD-ului, ca si cum au asteptat sa plece conservatorii ca sa ocupe acest post si nu cel lasat de Pascu.

    Cat priveste trecerea OPSPI la AVAS, odata ce nu s-a discutat in prealabil acest aspect in cadrul Aliantei si nici nu exista avizul Ministerului Justitiei, totul este o mascarada provocatoare prin care liberalii au cautat-o cu lumanarea, numai buna de argumentat ulterior, cel putin, ruperea aliantei.

    Gestul lui Tariceanu de a refuza MEC e tardiv odata ce faptele sunt consumate si ireparabile. In fond, e problema premierului sa nu-si lase cabinetul cu goluri, macar pana se goleste de tot. PD nu ar trebui sa accepte decat daca se renunta la mutarea OPSPI, care ar trebui oricum denuntata si sanctionata.
  • 0 (0 voturi)    
    ce ciudat! (Joi, 7 decembrie 2006, 18:46)

    Florin [anonim]

    De ce oare Premierul Popescu nu accepta oare tocmai ministerul in fruntea caruia se afla cand a vandut citroen-ri Romtelecom-ului?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu va accepta? (Joi, 7 decembrie 2006, 19:13)

    David [anonim]

    PNL-ul poate sa nu accepte postul, dar primul-ministru Romaniei are OBLIGATIA sa numeasca un ministru al Economiei si sa il trimita in Parlament pentru aprobare.

    Se pare ca Tariceanu are probleme in a se disocia de partid (unii i-ar zice clica) si a gandi ca un lider de stat (acceasi problema precum la retragerea liberala din Irak).

    Iar pentru Cetatean, # 3, cum citesc eu remarca ta:
    "Securistii din PD ataca fara jena pe Mircea Cosea, Teodor Melescanu si Norica Nicolai, membrii de vaza al celui mai onorabil partid din Romania"
  • 0 (0 voturi)    
    PNL (Vineri, 8 decembrie 2006, 5:02)

    tudor [anonim]

    Pai dupa ce a gasit un contabil la sanatate si un dascal de romana la agricultura ce mai era sa gasesca vre-o coafeza la industrie ? Si promova si femeia ! In fond nu tot guvernul o sa ajunga la puscarie. ! Or mai ramane la urma si cativa liberi!
    tudor
  • 0 (0 voturi)    
    Las' ca-l iau eu... (Vineri, 8 decembrie 2006, 9:21)

    www.johnnie.ro [anonim]

    Vad ca unii au renuntat, altii nu-l mai vor, asa ca-l iau eu :D :P
  • 0 (0 voturi)    
    DEMOCRATIE (Vineri, 8 decembrie 2006, 9:45)

    Cetatean 2 [anonim]

    Se dovedeste inca o data ca asa zisa democratie este de fapt jocul murdar al unei minoritati pentru a acapara cat mai multe si "carnoase" "ciolane", mimand interesul pentru bunastarea marii mase de "poporeni";
    Inainte de '89 , aceiasi oameni faceau politica pentru un loc mai in fata la cozile pentru carne, salam, branza etc., acum pentru a-si putea umple buzunarele cat mai bine. Vedeti vreo diferenta? Aveti mai multe drepturi concrete? Dpdv material, traiti mai bine? Va puteti exprima mai liber opiniile astfel incat sa fiti si auziti de cineva in afara de cercul de prieteni?
    Si totusi, trebuie sa mergem la vot! Pe cine sa votam? Pe cei care credem ca vor scapa mai mult printre degetele lor murdare pentru marea masa de "poporeni".
    Am zis!
  • 0 (0 voturi)    
    niste magari! (Vineri, 8 decembrie 2006, 15:45)

    cara [anonim]

    Politicienii se bat pentru ciolan.
    Dupa parerea mea mai lipsiti de bun simt sunt liberalii. Seara cad de acord cu ceva si dimineata baga cutitul in prieteni! Si se mira ca nu ii mai simpatizeaza nimeni!
    Nu votez cu actualul PNL nici daca sunt singurii care candideaza! Marele si moralul partid istoric: Atanasiu, Tariceanu, Antonescu, Orban, Olteanu!!