Foaia pe care portarul german Jens Lehmann avea notat modul in care jucatorii argentinieni executa loviturile de departajare, informatii care l-au ajutat sa contribuie la calificarea Germaniei in semifinalele Cupei Mondiale din vara, a fost vanduta cu un milion de euro.

Suma obtinuta va fi donata pentru ajutorarea copiilor bolnavi, maltratati si fara adapost. Hartia a fost cumparata de producatorul de energie EnBW, in timpul unui eveniment caritabil organizat de postul de televiziune german ZDF.

Lehmann a reusit sa pareze suturile jucatorilor Roberto Ayala si Esteban Cambiasso la executarea loviturilor de la 11 metri in meciul Germania - Argentina, din sferturile de finala ale Mondialului, incheiat cu victoria germanilor, cu scorul de 4-2, dupa ce la finalul a 120 de minute scorul era 1-1.

Potrivit cotidianului britanic The Guardian, pe hartia respectiva, scrisa de antrenorul portarilor nationalei Germaniei, Andreas Kopke, se aflau secretele a sapte jucatori argentinieni, sub forma unor scurte comentarii:

"[Juan Roman] Riquelme - stanga/sus; [Hernan] Crespo - elan mare/dreapta, elan mic/stanga; [Gabriel] Heinze - stanga/pe jos; Ayala - asteptare lunga, elan mare/dreapta; [Lionel] Messi - stanga; [Pablo] Aimar - asteptare lunga/stanga; [Maxi] Rodriguez - stanga".

Lehmann a primit foaia inainte de penaltiuri si a pastrat-o intr-o jambiera, astfel ca, in mare parte, cerneala s-a curatat din cauza transpiratiei.

"Este incredibil, nu ma gandeam ca aceasta hartie este atat de importanta, dar dupa meci am vazut-o pe podea in vestiar, alaturi de sosetele mele, si m-am gandit sa o pastrez." a declarat Lehmann.