Benfica Lisabona a invins cu 4-0 pe Belenenses intr-o restanta din prima etapa a campionatului portughez. Dupa 14 runde, viitoarea adversara a lui Dinamo din saisprezecimile Cupei UEFA se afla pe locul 3, la opt puncte de liderul Porto.

Simao Sabrosa a deschis scorul in minutul 20, transformand un penalty, iar la pauza Benfica avea un avantaj de doua goluri, in urma reusitei lui Karagounis, din minutul 43.

Alte doua goluri au venit in repriza secunda, Kikin Fonseca in minutul 53 si Katsouranis in minutul 79.

La joc au asistat 42.000 de spectatori, intre care si antrenorul lui Dinamo, Mircea Rednic.

Dinamo va intalni pe Benfica Lisabona in saisprezecimile Cupei UEFA. Primul joc este programat la Lisabona in 14 februarie 2007, returul pe 22 februarie, la Bucuresti.

Inaintea acestei duble manse, Dinamo si-a programat un turneu de pregatire chiar in Portugalia. Liderul primei ligi va pleca din Romania pe 20 ianuarie, ziua urmatoare avand programat un prim joc amical, impotriva echipei din a doua divizie portugheza Vitoria Guimaraes.