Meci de infarct sambata intre Wigan si Chelsea, cu campionii en-titre castigand iar in ultimul minut! In meciul contand pentru etapa a 19-a, echipa lui Jose Mourinho s-a impus in deplasare cu 3-2, golul victoriei fiind inscris de olandezul Robben in minutul 90, dupa ce Wigan reusise o spectaculoasa revenire de la 0-2.

Pentru Chelsea a deschis scorul Lampard (aflat in centrul unui scandal matrimonial), iar Kalou l-a majorat. Emile Heskey a reusit o dubla de senzatie pentru Wigan, insuficienta insa pentru a rapune echipa patronata de Roman Abramovici.

La finalul meciului, Jose Mourinho a declarat ca "Mos Craciun e suporterul lui Chelsea, fiindca ne-a daruit o victorie pe care nu am meritat-o".

Man Utd, Arsenal si Liverpool - victorii pe linie

Cu acest rezultat, Chelsea se mentine in plasa liderului Manchester United, care a invins cu 3-0 in deplasarea de la Aston Villa. Golurile „diavolilor rosii” au fost inscrise de Cristiano Ronaldo (dubla) si Paul Scholes.

Arsenal, care pare ca joaca tot mai bine de cand Henry e accidentat, a zdrobit pe teren propriu pe Blackburn (6-2). Rovers au fost umiliti de o echipa senzationala, golurile team-ului antrenat de Arsene Wenger fiind inscrise de Gilberto Silva (10), Hleb (23), Adebayor (27), Van Persie (85, 88) si Flamini (90+2) in timp ce Nonda a reusit o dubla pentru oaspeti.

Si Liverpool a trecut cu bine de etapa a 19-a din Premier League, invingand cu 2-0 pe Watford. Golurile meciului de pe Anfield Road au fost inscrise de Craig Bellamy (47) si Xabi Alonso (88).