Ajax Amsterdam a urcat pe locul doi in clasamentul din Olanda, dupa victoria cu 2-0 in fata lui Kerkrade, profitand de infrangerea lui Alkmaar, 0-3 la Twente.

Ajax, cu Ogararu integralist, a incheiat conturile inainte de pauza, Sneijder in minutul 15 si Grygera in minutul 42 stabilind scorul final. Formatia la care mai evolueaza si Nicolae Mitea a urcat pe doi, dar este la noua puncte de liderul PSV Eindhoven.

Derbiul campionatului olandez dintre Feyenoord si PSV Eindhoven a coincis cu duelul fratilor Koeman: Erwin, antrenor la Feyenoord si Ronald, tehnicianul lui PSV. Partida s-a incheiat remiza, 1-1, PSV incheind seria de 12 victorii consecutive.

Capitanul lui PSV, Philip Cocu a deschis scorul pentru lider in minutul 23 cu un sut din afara careului mare care l-a surprins pe portarul din Rotterdam, Henk Timmer.

Tot o gafa de portar a dus si la golul egalizator, venit cu sapte minute inainte de pauza. Gomes, brazilianul dintre buturile lui Eindhoven, a fost prins pe picior gresit de lovitura de cap a lui Charisteas, venita dupa o lovitura libera de pe partea dreapta. A fost primul gol primit de Gomes in campionat dupa 956 de minute.