Chelsea - Reading 2-2

Dubla lui Drogba nu a asigurat punctele trupei pregatite de Mourinho. In minutul 85, Chelsea isi inscrie un autogol prin Essien si rateaza victoria.

Manchester Utd - Wigan 3-1

"Diavolii" profita de sincopa lui Chesea si maresc distanta la 4 puncte. Rezerva Cristiano Ronaldo intra la 0-0 si puncteaza de doua ori.

Blackburn - Liverpool 1-0

Cormoranii pierd un meci pe care l-au dominat clar. Peter Crouch a ratat din orice pozitie, iar golul lui Benni McCarthy mai sterge din amaraciunea umilintei de etapa trecuta. Rovers pierduse la Londra cu 6-2 in fata lui Arsenal.

Watford - Arsenal 1-2

Londonezii au avut clipe grele, reusind golul victoriei cu sapte minute inainte de final prin rezerva Robin Van Persie. Tot Arsenal deschisese scorul in minutul 19 prin Gilberto Silva, dar patru minute mai tarziu, Tommy Smith egala pentru ultima clasata Watford.