"Si noi, si Chelsea vom mai pierde puncte". Sir Alex Ferguson a avut dreptate - Manchester Utd lasa puncte la Newcastle, dupa ce a fost egalata in minutul 74 de un jucator de 19 ani (Edgar).

Meciul zilei s-a disputat pe Anfield: Liverpool cistiga duelul pentru locul 3 cu Bolton - 3-0 si "cormoranii" au urcat pe podium.

O repriza secunda perfecta pentru FC Liverpool: doua goluri senzationale in doua minute (Crouch '62, Gerrard '63) plus o reusita a lui Kuyt pe final duc la urcarea cormoranilor pe podium, chiar in detrimentul adversarei directe.

Primul gol in 2007 a fost reusit de Peter Crouch care a repetat executia de exceptie reusita in Liga Campionilor, contra lui Galatasaray: foarfeca din centrul careului de 16 metri dupa o centrare din partea dreapta.