Rusia reuseste o dubla istorica. Dupa ce in decembrie echipa masculina a cucerit Cupa Davis, a venit randul formatiei mixte sa castige pentru prima oara in istorie Cupa Hopman. In finala de la Perth, Rusia a invins Spania, dupa victorii in ambele partide de simplu.

In meciul fetelor, a sasea jucatoare din lume, Nadia Petrova a zdrobit-o pe Anabel Medina Garrigues cu 6-0, 6-4. Singurele emotii pentru rusoaica au venit din setul doi cand Garrigues a reusit sa egaleze la 4, dar Petrova si-a castigat serviciul si apoi a fructificat a doua minge de meci, adjudecandu-si partida dupa o ora si patru minute de joc.

In partida baietilor s-au infruntat Dimitri Tursunov, al 22-lea jucator in clasamentul ATP si Tommy Robredo, clasat pe locul 7 in lume. Rusul a castigat primul set dupa 38 de minute, cu 6-4. Robredo a fost aproape de a-si adjudeca actul al doilea, servind la 5-4 pentru el, dar Tursunov a castigat trei game-uri consecutive si a adus trofeul pentru Rusia.