FC Sevilla, adversara Stelei din saisprezecimile Cupei UEFA, pierde prima partida din 2007, deplasarea de la Zaragoza, fiind invinsa cu 2-1, dar isi pastreaza fotoliul de lider al campionatului. Atacantul andaluzilor Luis Fabiano a fost eliminat dupa fluierul final pentru o bataie cu Diogo.

Zaragoza a deschis scorul prin Carlos Diogo in minutul 13 iar la sase minute dupa pauza si-a dublat avantajul dupa reusita lui Diego Milito. Brazilianul Luis Fabiano a redus diferenta in minutul 70, dar gazdele de la Zaragoza reusesc sa opreasca asaltul final al Sevillei care rateaza patru ocazii mari prin Kanoute si acelasi Fabiano.

Dupa ultimul fluier al partidei, Carlos Diogo si Luis Fabiano au avut o disputa incheiata cu un schimb de pumni si cu cate o eliminare pentru fiecare.

Vezi bataia de la finalul meciului

Zaragoza urca pe locul 4, profitand de pasul gresit al lui Atletico Madrid (0-0 acasa cu Tarragona) iar Sevilla se afla pe locul intai cu trei puncte mai mult decat Barcelona, dar si cu doua partide in plus disputate. Catalanii joaca duminica la Getafe, iar a treia clasata, Real Madrid intalneste in deplasare pe Deportivo La Coruna.