Sezonul nesatisfacator al lui Real Madrid a continuat cu eliminarea din Cupa Spaniei, inca din faza optimilor de finala, in fata lui Betis Sevilla. La Sevilla, acum o saptamana, partida s-a incheiat fara gol, pentru ca joi seara, pe Santiago Bernabeu, ambele echipe sa inscrie o singura data, pentru un 1-1 care ii trimite pe Betis in sferturile de finala gratie golului marcat in deplasare.

Fabio Capello a decis sa nu-i foloseasca pe Casillas, Emerson sau Cannavaro, dar nici tripleta Beckham-Cassano-Ronaldo care va parasi in curand Madridul n-a fost bagata in seama.

Real Madrid a deschis rapid scorul, in minutul 6 cand sutul lui Robinho a fost deviat in poarta de un fundas al lui Betis. Andaluzii au egalat insa inainte de pauza, in minutul 38 prin Dani. Pana la final, Real a mai avut doua goluri, ambele anulate corect pentru off-side.

Astfel, Real isi ia adio de la o competitie pe care a castigat-o de 18 ori in istorie, dar ultimul lor triumf dateaza din 1993.