Rapid remizeaza in toate cele trei partide amicale sustinute in turneul de pregatire din Insulele Canare. Dupa egalurile albe cu Rosenborg si Brondby de la turneul Maspalomas, decise dupa loviturile de departajare, giulestenii au incheiat la egalitate, 1-1, si cu Brann Bergen, vicecampioana Norvegiei.

Golul Rapidului a fost reusit de Ionut Mazilu. Intrat la pauza, in locul lui Ionel Ganea, Mazilu a deschis scorul in minutul 66. Norvegienii au egalat patru minute mai tarziu.

Astfel, Rapid incheie turneul din Canare cu o victorie (4-2 cu Rosenborg), un egal si o infrangere (5-4 cu Brondby). Giulestenii vor reveni vineri in tara.

Intre 6 si 16 februarie, Rapid va pleca in Cipru unde va juca si patru partide de pregatire: cu Slavia Sofia, Anorthosis Famagusta (Cipru), Sheriff Tiraspol si Levski Sofia.