Mircea Rednic poate avea motive de ingrijorare. Plecarea lui Ionel Ganea pare sa fi lasat urme mai adanci decat se astepta. Al treilea joc amical al turneului de pregatire din Portugalia a pastrat cifra zero in dreptul golurilor reusite de Dinamo.

Rednic a inceput cu o asezare aproape de cea standard: Lobont - Homei, Moti, St. Radu, Balace - Ropotan - Ze Kalanga, D. Serban, C. Munteanu - Niculescu, Danciulescu.

Prima repriza a adus doar doua lovituri libere pentru Dinamo, ambele ratate de Niculescu si un gol anulat pentru portughezi pe motiv de off-side.

In minutul 74, Academica a marcat singurul gol al intalnirii. In minutul 88, Stefan Radu a parasit terenul, accidentat.

La final, Rednic l-a anuntat pe rusul Vladimir But ca nu va primi o oferta din partea lui Dinamo. But n-a jucat in partida cu Academica, el fiind folosit 15 minute in amicalul cu Lokomotiv Moscova.

Pana acum in Portugalia, Dinamo a pierdut doua partide, cu Coimbra si Vitoria Guimaraes, ambele cu 1-0 si a remizat, 0-0 cu Lokomotiv Moscova.

Coimbra ocupa locul 13 in prima liga portugheza iar intalnirea cu Benfica Lisabona, viitoarea adversara a lui Dinamo, a fost pierduta cu 2-0 pe teren propriu.