Roger Federer l-a invins in finala de la Melbourne pe chilianul Fernando Gonzalez in minimum de seturi, scor 7-6, 6-4, 6-4. Singurele emotii pentru elvetian au fost in prima mansa, cand a fost nevoit sa salveze doua mingi de set pe serviciul adversarului.

Gonzalez a condus cu 5-4 si 40-15, dar gandul ca i-ar putea lua un set elvetianului si-a pus amprenta pe jocul lui, iar Federer a luat patru puncte consecutive pentru a impinge setul in tie-break, castigat la 2.

Federer n-a mai fortat in celelalte doua seturi in care a reusit break-ul la momentul potrivit pentru a le castiga la diferenta minima. Este a treia victorie victorie pentru elvetian la Melbourne, dupa succesele din 2004 si 2006.

Federer triumfa pentru a 10-a oara intr-un turneu de Grand Slam si se alatura pe o lista selecta a celor care n-au cedat niciun set intr-o astfel de competitie, alaturi de Ken Rosewall (la Melbourne in 1971), Ilie Nastase (in 1973) si Bjorn Borg (in 1980), ambii la Roland Garros.

Este al 46-lea titlu din cariera lui Federer care s-a apropiat la o singura victorie de Rod Laver, aflat pe locul 10 in aceasta ierarhie cu 47 de turnee castigate.

De asemenea, elvetianul a stabilit si un record personal, 36 de victorii consecutive. Iar bilantul intalnirilor directe dintre Federer si Gonzalez a ajuns la 10-0 in favoarea elvetianului.

De cealalta parte, Fernando Gonzalez reuseste prin finala jucata la Melbourne cea mai buna performanta a carierei. El este al doilea chilian care joaca o finala de Grand Slam in era Open, dupa Marcelo Rios, ajuns in ultimul act la Roland Garros, in 1998. Gonzalez va urca pana pe locul cinci in clasamentul ATP, cea mai buna clasare a sa.