Al Gore - premiul pentru cel mai bun documentar

"The Departed" si Martin Scorsese - marii castigatori ai Oscarurilor

de C. Marin     HotNews.ro
Luni, 26 februarie 2007, 0:00


Foto: martin-scorsese.net

Gala premiilor Oscar s-a incheiat. Fimul „The Departed” (tradus „Cartita” sau "Infiltratii") a fost desemnat cel mai bun film al anului 2007, iar Martin Scorsese, autorul peliculei - a primit titlul de cel mai bun regizor.

Cel mai bun actor in rol principal a fost desemnat Forest Whitaker pentru rolul din "The Last King of Scotland", iar cea mai buna actrita fost aleasa Helen Mirren pentru interpretarea din "The Queen”.

Ceremonia a avut loc la Kodak Theatre din Hollywood, Los Angeles, si a fost gazduita de Ellen DeGeneres, realizatoarea unui celebru talk-show de televiziune in Statele Unite.

Prima statueta Oscar a fost acordata de Nicole Kidman si Daniel Craig. Acestia au decernat premiul pentru cea mai buna scenografie filmului "Pan's Labyrinth" (Labirintul lui Pan), al carui scenograf si regizor este mexicanul Guillermo del Toro.

Veteranul Alan Arkin a castigat Oscarul pentru cel mai bun actor in rol secundar, pentru filmul "Little Miss Sunshine". Pentru Arkin, in varsta de 72 de ani, statueta este primul premiu al Academiei Americane de Film castigat in cariera. El a mai fost nominalizat de doua ori la Oscar, in 1966 si 1968.

Actorul a fost si cantaret, compozitor, scriitor si realizator de spectacole pe Broadway in anii '60.

Concurentii lui Arkin au fost Jackie Earle Haley, nominalizat pentru "Little Children", Djimon Hounsou, pentru "Blood Diamond" (Diamantul sangeriu), Eddie Murphy, pentru "Dreamgirls" si Mark Wahlberg, pentru "The Departed".

Helen Mirren

Premiul pentru cea mai buna actrita in rol secundar a fost castigat de Jennifer Hudson pentru interpretarea din filmul "Dreamgirls”. Fosta concurenta la "American Idol" a obtinut pentru acelasi rol, un Glob de Aur si premiul Screen Actors Guild.

Titlul de cel mai bun documentar a fost castigat de "An Inconvenient Truth", productie ce abordeaza principala problema a umanitatii: incalzirea globala. Documentarul este un colaj de imagini, statistici si analize de la prezentarile tinute, pe tot cuprinsul planetei, de fostul candidat la presedintia Statelor Unite, Al Gore.

Filmul este al treilea intr-un top al documentarelor cu cele mai mare incasari din toate timpurile.

"Cartita" a plecat acasa cu patru premii Oscar

Filmul lui Martin Scorsese, The Departed sau Cartita, a plecat acasa cu patru statuete Oscar, cel mai important premiu fiind pentru cel mai bun film al anului. Thriller-ul ne prezinta povestea unui tanar politist sub acoperire care se infiltreaza in anturajul unui sef al crimei organizate, in timp ce, la randul sau, mafia reuseste sa isi infiltreze oamenii in randurile politistilor.

Cei doi spioni devin victime ale propriilor destine in momentul in care si raufacatorii si politia realizeaza ca exista cineva printre ei care tradeaza.

Productia i-a adus lui Scorsese cel de-al doilea Oscar din cariera, dupa ce, tot duminica noaptea, a castigat premiul pentru cel mai bun regizor.


Lista castigatorilor celei de-a 79-a editii a premiilor Oscar

Cel mai bun film al anului - The Departed

Cel mai bun actor in rol principal -- Forest Whitaker, "The Last King of Scotland"

Cea mai buna actrita in rol principal -- Helen Mirren, "The Queen "

Cel mai bun regizor -- Martin Scorsese, "The Departed"

Cel mai bun actor in rol secundar -- Alan Arkin, "Little Miss Sunshine"

Cea mai buna actrita in rol secundar -- Jennifer Hudson, "Dreamgirls"

Cel mai bun scenariu original -- Little Miss Sunshine , Michael Arndt

Cel mai bun documentar -- An Inconvenient Truth, Davis Guggenheim

Cel mai bun film strain -- The Lives Of Others (Germania)

Cel mai bun montaj -- The Departed, Thelma Schoonmaker

Cel mai bun scurtmetraj (live action) -- West Bank Story

Cea mai buna scenografie -- Pan's Labyrinth

Cel mai bun scenariu adaptat -- The Departed, William Monahan

Cel mai bun lungmetraj animat -- Happy Feet

Cel mai bun scurtmetraj animat -- The Danish Poet, Torill Kove

Cea mai buna imagine -- Pan's Labyrinth , Guillermo Navarro

Cel mai bun machiaj -- Pan's Labyrinth, David Marti si Montse Ribe

Cea mai buna tema muzicala -- I Need to Wake Up din An Inconvenient Truth, muzica si text de Melissa Etheridge

Cel mai bun montaj de sunet -- Letters from Iwo Jima, Alan Robert Murray si Bub Asman

Cea mai buna coloana sonora -- Babel, Gustavo Santaolalla

Cel mai bun mixaj de sunet -- Dreamgirls, Michael Minkler, Bob Beemer si Willie Burton

Cele mai bune efecte vizuale -- Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest, John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson si Allen Hall

Cele mai bune costume -- Marie Antoinette


Movieater: trailere si alte imagini din filmele premiate, la Ghervas.HotNews.ro.

Galerie foto: Vedete pe covorul rosu - Oscar 2007






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


292 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    fericirea... (Luni, 26 februarie 2007, 8:22)

    Claudiu [anonim]

    mie sincer imi pare rau ca "in cautarea fericirii" nu a luat nimic. Poate Babel, care mi s-a parut un film genial a avut dezavantajul ca a aparut la 2 ani dupa crash... dar the pursuit of happiness merita oscarul cel putin pentru cel mai bun actor. parerea mea mosule.. nu-s dupa aicia....
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari The Departed, dar Pan's Labyrinth .. (Luni, 26 februarie 2007, 9:37)

    Alex [anonim]

    De ce Pan's Labyrinth, dupa ce a luat Oscarul pentru Cea mai buna imagine , Cel mai bun machiaj si mai ales "Cea mai buna scenografie" nu a luat Oscarul pentru "Cel mai bun film strain"? In rest, Happy Feet, a luat Oscarul cred k pentru "save the weels!" sa fie in concordanta cu "An Inconvenient Truth"... iar Babel a laut Oscarul pentru "Cea mai buna coloana sonora" de parca asta a contat in film, desi pentru Gustavo Santaolalla a produs super melodia "The Wings"....
  • 0 (0 voturi)    
    The Departed - super film (Luni, 26 februarie 2007, 9:55)

    Lari [anonim]

    Geniala productia lui Scorsese, iar actorii au interpretat excelent. Un film care te tine cu sufletul la gura pana in ultimul minut si care trebuie vazut.
  • 0 (0 voturi)    
    The Departed (Luni, 26 februarie 2007, 10:11)

    Jo Ilie [anonim]

    Cum de ati tradus The Departed - Cartita? Zilele trecute i-ati zis Infiltratii. Nu vreti sa va hotarati odata la un nume?

    Sau ziceti-i Caracatita, ca asa au zis la stirile TVR.

    http://mainimic.blogspot.com
  • 0 (0 voturi)    
    Cartita (Luni, 26 februarie 2007, 10:41)

    Infiltratul [anonim]

    ma Jo Ilie, te cam alertezi degeaba. daca dai o raita pe alte publicatii ai sa obseri cu stupoare ca majoritatea au tradus "cartita" si ma indoiesc ca toti s-au solidarizat cu hotnews. si daca ai cauta si mai bine vei vedea ca asta e titlul oficial "adoptat" de romani. asa ca degeaba te superi tu pe astia de la Hotnews, ca saracii au cautat si ei o traducere mai des folosita.
  • 0 (0 voturi)    
    pt nr #4 (Luni, 26 februarie 2007, 10:49)

    Adina Dinca [anonim]

    ce metoda de ati face reclama la blog mai ai!! :)) Pui si tu un comentariu mai destept poate, poate mai capeti si tu vreo cativa vizitatori prin intermediul Hotnews. Nu stiu pt ce va puneti link-urile de la site-uri? ar trebui ca redactorii de la Hotnews sa cenzureze comentariile de genul asta...

    In legatura cu subiectul - mie mi-a placut Little Miss Sunshine foarte mult. Din pacate nu ma vazut CARTITA, dar din cate am citit pare interesant.
  • 0 (0 voturi)    
    blood diamond si pursuit of hapiness? (Luni, 26 februarie 2007, 11:52)

    alex [anonim]

    din toate sectiunile, la doua am avut favoriti clari: cel mai bun actor in rol principal - forest witaker, si cel mai bun film - blood diamond. chiar e o surpriza ca filmul asta nici macar nu a fost nominalizat la aceasta categorie, ca sa nu mai zic ca nu a primit niciun premiu... mai ales ca subiectul este actual, iar filmul una peste alta mi s-a parut mai bun si decat departed si decat babel.
    poate doar in cautarea firicirii sa il concureze cat de cat.
  • 0 (0 voturi)    
    blah (Luni, 26 februarie 2007, 15:06)

    blu [anonim]

    The departed este un remake dupa Infernal Affairs , un film de succes aparut in 2002!! http://www.imdb.com/title/tt0338564/

    Practic au facut o varza din filmul original si i-au schimbat finalul pentru a fi pe gustul americanilor.

    PENIBIL
  • 0 (0 voturi)    
    blah blah (Luni, 26 februarie 2007, 16:06)

    laurentiu [anonim]

    eu nu inteleg cum un ramake destul de prost dpdv artistic poate castiga oscar in conditiile in care originalul, "Infernal affairs", nu a luat nimic desi este peste departed la toate categoriile.

    babel este intr-adevar un film de arta, excelent regizat, cu un scenariu original si cu un mesaj foarte bine construit si transmis.

    Blood diamond, imagini frumoase, scenariu ok, mesajul ok numai ca din pacate in multe locuri "s-a cam tras de el ca sa iasa ca in scenariu", iar actorii, si ma refer in primul rand la personajul Solomon, destul de prost alesi...dpdv regie e sub departed, global poate peste.
  • 0 (0 voturi)    
    Ii raspund lui Alex (Luni, 26 februarie 2007, 17:12)

    Tavi [anonim]

    Pentru ca, intamplator sau nu, The Lives of Others este un film de o mare finete si un real spectacol actoricesc. In momentul in care il vei vedea, poate imi vei da dreptate. Eu unul am ramas bouche bee la finalul filmului. Vei gasi o droaie de similitudini cu ce s-a intamplat si in Romania in aceeasi perioada si e imposibil sa nu-ti pui anumite intrebari legate de ambivalenta personajului principal.
    Nu neg faptul ca Pan's Labyrinth nu ar fi cutremurator, insa tema evadarii prin fantezie a mai fost si cu alte ocazii folosita in legatura cu cel de-al doilea razboi mondial (vezi La vita e bella, Trenul vietii etc). Oricum, o mare reusita si aceasta.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu merita Departed (Luni, 26 februarie 2007, 17:35)

    Mosca [anonim]

    Aproape toata lumea priveste gala Oscar ca fiind reprezentativa pentru filmele produse intr-un an. Oscarul e facut de si pentru americani. Sunt filme iubite de americani si votate tot de ei. Daca urmariti pe parcursul istoriei Oscarului, cel mai bun film e filmul care place intr-o oarecare masura la toti votantii dar nu e ales pe primul loc decat de o parte din ei. Iese obiectiv cel mai bun film printr-un vot subiectiv, pentru ca fiecare cred ca voteaza subiectiv, de asta se si numesc critici de film. E clar ca nu e Departed cel mai bun film al anului si pacat ca celelalte filme au doar gradul de nominalizate si nu si de premiate.
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns lui blu si mosca (Marţi, 27 februarie 2007, 14:40)

    dead doll [anonim]

    finalul nu este nici pe de parte pe gustul americanilor si nici nu este un final asa zis "comercial". era comercial daca damon si dicaprio s-ar fi alergat si urmarit vreo 15 minute prin boston si aopi ar fi avut loc confruntarea finala. dak a a avut incasari f mari este doar o coincidenta, coincidenta egal cu dicaprio, nicholson, damon si scorsese. finalul este unul extrem de realist, gandit de o minte lucida si geniala care stie ca nu trebuie sa o arda dubios cand nu trebuie.
    eu unul desi sunt fan scorsese, i as fi dat oscarul lui little miss sunshine. asta asa pt mosca care zice ca departed nu merita. dar ce crash, sulita aia in ochi, merita anu trecut? dar million dollar beach merita oare? dar oscaru nu este egal cu cel mai bun film al anului , ele sunt doar niste premii cantitative dpdv mediatic si cu siguranta si calitativ, dar mediatizarea lor afecteaza castigarea premiului. cele mai bune filme ale anului se gasesc in topurile criticilor de film. aia buni, off course.
  • 0 (0 voturi)    
    As fi preferat Blood Diamond (Sâmbătă, 3 martie 2007, 16:33)

    bianca [anonim]

    Poate sunt eu mai sensibila,dar tema filmului Blood Diamond este mult mai patrunzatoare si foarte reala meritand sa ia Oscarul,iar Dicaprio a fost cel mai bun.
    Cu toate astea filmele anului 2006 au fost mult mai slabe decat cele din anii trecuti,cred ca nu a fost foarte greu sa se aleaga un film castigator.