Companiile low-cost vor opera pe un aeroport de langa Urziceni

de A.M     HotNews.ro
Miercuri, 28 februarie 2007, 0:00


Locatia Alexeniului
Foto: hartaromania.ro

Companiile aeriene low-cost vor fi nevoite sa opereze pe un nou aeroport situat in Alexeni, la zece kilometri de orasul Urziceni si 65 de Bucuresti. Motivul, dupa cum a declarat ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, il constituie cresterea tarifelor de operare la Aeroportul Baneasa, folosit in acest moment de operatorii low-cost.

Ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, a declarat ca se fac deja pregatirile necesare pentru ca operatorii low-cost sa se mute la Alexeni, aeroport care va fi dezvoltat in urmatorii ani. Acesta sustine ca la Baneasa vor ramane doar companiile care vor putea plati tarifele de operare majorate.

Transferul companiilor low-cost de la Baneasa catre aeroportul alternativ din Ialomita ar trebui realizat, potrivit presedintelui Asociatiei Aeroporturilor Internationale Europa, Olivier Jankovec, prin utilizarea unor instrumente de marketing si printr-un nivel diferentiat al taxelor, aceste instrumente fiind cele mai transparente.

Unde este Alexeni?

Alexeni este un sat situat la aproximativ zece kilometri de Urziceni (pe soseaua spre Slobozia) si la circa 65 de kilometri de Bucuresti. Pana in urma cu cativa ani, aici a functionat o unitate militara dotata unde au fost operate zboruri cu elicoptere.

Fosta unitate militara este dotata cu un mic aeroport, acesta necesitand investitii majore pentru a putea fi operat de companiile aeriene low-cost, ale caror zboruri s-au inmultit constant in ultimii doi ani.
Vezi toate comentariile






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


315 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Da cum de nu s-au gandit la Cluj sau Satu Mare ? (Miercuri, 28 februarie 2007, 11:22)

    Mircea [anonim]

    Berceanu si baietii destepti de la PD se ocupa cu afaceri imobiliare. Basescu e in rolul "Hotul striga hotii"
  • 0 (0 voturi)    
    Nuuuuuuuu..... (Miercuri, 28 februarie 2007, 13:21)

    Vlad [anonim]

    Din pacate aceasta miscare va fi inca o piedica in realizarea unei ADEVARATE piete de zboruri low-cost in Romania. Tarifele pt. aceste zboruri sunt inca FOARTE mari, comparativ cu tarifele low-cost din Europa Centrala si de Vest. Mutarea pe un aeroport foarte indepartat de Bucuresti va impiedica traficul de pasageri dinspre si inspre Bucuresti (prespun ca momentan nu exista o conexiune direta Bucuresti - Aeroport Alexeni iar cand aceasta va aparea costul ei va trebui adaugat pretului biletului de avion, ceea ce va face probabil nerentabila calatoria cu liniile aeriene care vor opera acolo), urmata de scaderea numarului de pasageri si consecutiv de cresterea nivelului taxelor de aeroport pe loc vandut de catre companiile aeriene. De exemplu momentan este mult mai rentabil sa zbori la Londra cu Lufthansa de la Aeroportul Frankfurt International pentru 109 EUR, decat cu Ryanair de la Frankfurt Hahn (la 100 Km de Frankfurt) cu 59 EUR la care se mai adauga si costurile de transfer atat in Germania, cat si in Marea Britanie!
  • 0 (0 voturi)    
    low cost (Miercuri, 28 februarie 2007, 14:14)

    George [anonim]

    Costurile de transfer din Marea Britanie de la Luton sau Gatwick pentru cineva care vrea sa ajunga in Bristol sunt aceleasi ca de la Heathrow.
    In cazul in care costul de transfer va fi mai mare decat taxele de aeroport, presupun ca oamenii vor analiza si vor alege. Singura diferenta in acest caz este ca noul aeroport se va adresa unei alte categorii de consumatori si nu celor care vor sa ajunga la Bucuresti.
    Deschiderea de noi aeroporturi este privita cu scepticism in orice tara, in special pentru impactul pe care il va avea asupra mediului inconjurator, infrastructurii locale si nu asupra costului de transfer.
  • 0 (0 voturi)    
    Taromul e al statului.... (Miercuri, 28 februarie 2007, 19:05)

    Ofticatu [anonim]

    O decizie tipica "romaneasca". Berceanu a visat urat seara cum da faliment Taromul, si s-a luat de low cost. Gandindu-se ca ele ar fi principaul dusman al companiei romanesti, a aplicat decizia preferata de politicienii romani: in loc sa se gandeasca cum sa fie mai competitivi ii trag in jos pe cei ce sunt...."Traim in Romania!!!"
  • 0 (0 voturi)    
    locatie aeroport (Miercuri, 28 februarie 2007, 20:17)

    Catalin I [anonim]

    Ce mai buna locatie o vad in preajma Autostrazii Soarelui, pentru o buna legatura cu capitala.
  • 0 (0 voturi)    
    NUUU! Jos mainile de pe Baneasa!!! (Joi, 1 martie 2007, 0:36)

    Ovidius [anonim]

    Bai hotzilor nerusinati! Nu v-ajung toate castigurile obtinute prin furat si miselie, acu' vreti sa va atingeti si de putinele beneficii pe care le poate avea un om simplu din Romania???
    Cin' o sa se mai duca cu avionul la Cucuietzii vostri din deal?!!!
    De ce nu va convine Baneasa???
    Sa protestam in masa impotriva hotzilor astora, acu' vor sa castige si de pe zborurile low-cost!
    NU CATEGORIC!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Stati calmi! (Joi, 1 martie 2007, 2:01)

    Bogdan [anonim]

    Nu a zis nimeni ca muta toate liniile de low-cost care zboara spre Baneasa. Este alegerea liniilor aeriene daca vor sa plateasca sau nu taxa de aeroport marita. Eu am facut azi o rezervare la wizzair din Germania, am platit 65 de euro dus intors. Sa presupunem ca platesc 100€ si tot e ok. Cand ma gandesc ca firmele de autocare cer 150€ pana in germania pentru 30 de sezut... innebunesc.
  • 0 (0 voturi)    
    cum de le-a venit ideea asta traznita? (Joi, 1 martie 2007, 10:25)

    suntem in Europa, oare mai pot face orice? [anonim]

    In loc sa modernizeze aeroporturile existente in tara, descongestionand traficul de calatori prin Bucuresti, inclusiv Baneasa, vor sa faca unul nou, aflat la distanta de orice localitate mare si deci nu va servi la nimic.
    Toate capitalele Europei sunt legate cu low-cost intre ele si de asemenea cu locuri de vacanta cunoscute: Creta, Salonic, Corfu, Ibiza, Barcelona, Tenerife, etc, numai la noi nu se poate.
    Cei care s-au mutat langa aeroport au stiut de la inceput de existenta lui, ei nu pot sa inchida aeroportul unei capitale.

    Cat despre taxele de aeroport, deja sunt mai mari la Baneasa decat la Ciampino ( aeroport chiar in Roma- deci se poate), Fiumicino, Bratislava sau Budapesta.
    astfel taxele la Blue Air, companie cu baza de plecare din Baneasa are taxe duble fata de toate celelalte (SkyEurope, Wizzair, MyAir):

    https://booking2.skyeurope.com/Review.aspx?ASP.NET_SessionI d=ymiy5qar1eu5pyvqgip3cxyq

    taxe, inclusiv taxe aeroport -42.85 eur
    fata de Blue Air care au taxe 91 euro
  • 0 (0 voturi)    
    mai bine decat penitenciar (Joi, 1 martie 2007, 11:06)

    gorbaciovsky [anonim]

    Mi-a spus un bastinas ca acolo era in proiect amenajarea unui penitenciar...
  • 0 (0 voturi)    
    mutarea zborurilor low-cost la Alexeni (Joi, 1 martie 2007, 11:37)

    dragos zarnescu [anonim]

    65 km nu imseamna mare lucru, se dezvolta si zona respectiva, iar in marile metropole: Londra, Paris , etc. distantele pana la aeroporturi sunt mult mai mari, care e problema. Pun la punct transporturi speciale pe ruta Bucuresti- Alexeni si s-a rezolvat problema. Normal ca firmele low-cost nu sunt de acord, dar nici nu trebuie intrebate. Hotararea sa fie respectata si cu asta basta.Exemplu: aeroportul Luton se afla la aprox. 200 km de Londra!U
  • 0 (0 voturi)    
    Se putea aleage o locatie la 20 km de Bucuresti nu la 65 (Joi, 1 martie 2007, 14:13)

    sven [anonim]

    De ce n-au ales ceva la 20 km de oras sau aproape de o autostrada ?
    Raspunsul corect: PD = mafioti

    Soseaua aia spre Urziceni e si asa foarte aglomerata...si pana iesi din Bucuresti pe acolo iti ia o groaza

    Exemplul cu Londra e o aberatie: Londra are vreo 5 aeropoarte si un sistem de tranport foarte bun catre ele; acolo e chiar greu sa gasesti teren pentru un aeroport aproape de oras
  • 0 (0 voturi)    
    Voiculescu (PC) - a vrut sa puna mana pe Aeroportul Baneasa (Vineri, 2 martie 2007, 16:17)

    Dana [anonim]

    Se scria prin presa din 2005 ca Voiculescu (PC) nu se lasa convins sa intre in coalitie cu Alianta DA pentru ca PSD-ul ii promisese terenul aeroportului Baneasa pentru 9 milioane de Euro. Se afirma ca singurul care se opusese acestei tranzactii la acea data era chiar directorul aeroportului. Intre timp nu s-a mai vorbit, dar daca in acest moment se pune problema mutarii companiilor low-cost inseamna ca cineva vrea sa-l inchida. Ora la nord de cartierul Baneasa vom avea un cartier "Antena 1-3"?
  • 0 (0 voturi)    
    e mult mai bine (Luni, 5 martie 2007, 14:29)

    stely [anonim]

    fata de alte tari oricum suntem in urma....vedeti voi..noi suntem cei care nu acceptam sa ne dezvoltam...bucurestiul trebuie extins...si tocmai de aceea aeroportul din alexeni e o solutie buna...cred eu...vroiatzi unul in cluj?arad?timisoara?eu zic ca e perfec..macar de sa-ar face ceva pt ca multe zac in tara asta treziti-va