Zelosul primar Inimaroiu demoleaza adaposturile amaratilor de pe Vacaresti

de Cristian Covaci     HotNews.ro
Vineri, 2 martie 2007, 0:00


Inimaroiu - un primar vertical, neinfricat
Foto: ps4.ro

In urma articolului publicat de HotNews.ro "Favela de pe Vacaresti" la inceputul saptamanii, primarul sectorului 4, Adrian Inimaroiu a decis sa ia taurul de coarne.

Nu de o maniera constructiva, nu incercand sa rezolve macar partial situatia amaratilor de pe Vacaresti, ci prin trimiterea unei somatii de evacuare a zonei in termen de 72 de ore.

Cateva zeci de persoane risca sa ramana si fara “cotetele” incropite pe campul din zona lacului Vacaresti ca urmare a modului in care Inimaroiu intelege sa trateze dramele acestor oameni.

De ce atat zel? Doar Kafka stie

Intregul demers de aflare a motivelor ce stau la baza acestei decizii l-ar face invidios si pe Kafka. Reporterii HotNews.ro au fost plimbati de autoritati o zi intreaga, responsabilitatea fiind pasata de la birou la birou si de la personaj la personaj.

Nu a existat insa nici macar un om in toata Primaria Sectorului 4 care sa ne poata explica de ce acei amarati vor fi aruncati in strada fara ca macar o rulota, un cort militar sau o locuinta provizorie sa le fie asigurata in vreun coltisor al orasului.

Intai de toate, seful Politiei comunitare de pe langa Primaria sectorului 4 ne-a declarat nonsalant ca acele persoane locuiesc in zona ilegal; drept urmare, demersul e perfect indreptatit. Marius Dobrescu spune ca ordinul e venit direct de la primar.

Pe de alta parte, secretara primarului Inimaroiu ne trimite la reprezentantii biroului de presa pentru a afla mai multe amanunte.

Acestia sustin ca razboiul cu locuitorii de pe Vacaresti e unul fara sfarsit. Admit ca situatia acelor persoane e tragica, insa din nou litera legii trebuie respectata. Chiar daca legea inseamna ca oamenii aia se vor refugia, cel mai probabil, prin canale. Cu tot cu copiii care, in corturile pe care le incropisera, puteau macar sa-si faca temele si sa nu degere de frig.

Probabil, insa, functionarul de la Primaria 4 este o specie de soldatel. Legea (citeste Ordinul) nu se discuta. Se executa.

Ii indeamna pe boschetari sa-si depuna un dosar la primarie, dosar care urmeaza a fi rezolvat cu maxima urgenta, insa raman fara replica atunci cand afla ca unii dintre oamenii aceia au dosare depuse de 7 ani. Evident, nesolutionate.

Ce se intampla cu oamenii

Cert e ca pana in momentul rezolvarii dosarelor, copiii familiilor de pe Vacaresti trebuie sa abandoneze scoala si sa plece in cautarea unui petic de pamant pe care sa-si aseze cotetul.

Termenul de evacuare este de 72 de ore, luni dimineata la prima ora zona urmand a fi impanzita de politie si buldozere.

Bilantul lui Inimaroiu

In ultimii doi ani, activitatea lui Inimaroiu in sectorul 4 a fost ca si inexistenta. In afara unui dosar penal de in care este acuzat de prejudicierea bugetului local cu peste 400 de mii de euro, Inimaroiu are probleme mari si in cadrul partidului.

In urma cu cateva luni, filiala de sector a PNL isi propune excluderea acestuia pe motiv de incompetenta.

„A avut o activitate execrabila ca primar. Nu poti sa asfaltezi sase strazi si sa pui un kilometru de canalizare si sa te speli pe maini. I s-a pus in vedere sa se ocupe de primarie, i s-a dat un termen de gratie pe care, constat, nu l-a respectat", spunea in urma cu ceva timp Ludovic Orban, vice-primarul Capitalei.

A venit insa acum momentul sau de glorie. S-a decis sa aplice legea. Pe spinarea unora care au, ca singur avut, corturi construite pe terenul altora.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


499 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Mai lasati mila pentru cei ce incarca legea (Vineri, 2 martie 2007, 17:40)

    Marius [anonim]

    Cei de acolo incalca legea aflandu-se pe o proprietate privata. In consecinta adultii ar trebui sa intre la inchisoare (am rezolvat cu locuinta) si minorii la caminele de copii pentru adoptie. Stiu ca sunt conditii proaste acolo, dar oricum sunt mai bune decat in corturile in care stau.

    Cat despre primar, il felicit ca a avut curajul sa ia o masura asa de nepopulista.
  • 0 (0 voturi)    
    Solutie (Vineri, 2 martie 2007, 17:51)

    Maria [anonim]

    In primul rand persoanele respective nu ar trebui trimise in alta zona, tocmai pentru ca sunt copii care merg la scoala si pentru ca oamenii si-au facut rostul lor IN ZONA. A-i trimite in alta parte inseamna sa le faci viata si mai amara decat este deja.

    Sa li se distribuie un cort de familie si eventual sa se stabileasca, in aceeasi zona, un perimetru in care corturile sa fie amplasate.

    Imi imaginez ca primaria nu are de unde sa scoata in 72 de ore nu stiu cate rulote, dar corturi cred ca se gasesc. Apoi sa se inceapa analiza fiecarui caz in parte.

    Sa-i alunge e inuman. Primaria are mijloacele necesare pentru a-i ajuta. Din pacate atat de putini angajati isi fac cu adevarat datoria.

    Pamantul este al primariei? Daca da, atunci foarte bine, primaria poate decide ca pe acel pamant, cu titlu de provizorat, familiile fara case au dreptul sa locuiasca.

    Cu respect,
    Maria
  • 0 (0 voturi)    
    Corect (Vineri, 2 martie 2007, 17:52)

    Radu [anonim]

    Aveti perfecta dreptate stimata redactie hotnews. Propun ca totul sa se bazeze in Romania pe inductie: daca nimic nu s-a facut in 15 ani, de ce sa se inceapa acum curatenia? Propun utilizarea a doua masuri ale legii: daca nu esti golan, legea sa te spinzure daca stai fara acte pe terenul altuia. Daca esti golan, legea sa te ierte ca esti golan, si eventual primaria sa iti dea si casa, vorba lu conu Leonida, "statu sa iti dea salariu, nu conteaza de unde, ca de-aia e stat".
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Marius (Vineri, 2 martie 2007, 18:05)

    Maria [anonim]

    Sa-i bagam la puscarie, de acord, dar sa-i bagam si pe cei de la primarie ca tin dosare nerezolvate de 7 ani.

    Daca nu-i bagam pe primari la racoare pentru luat salariu nefacand nimic, atunci nu-i bagam nici pe bietii oameni care si-au facut datoria de cetateni si au depus dosarele.

    Corect?
  • 0 (0 voturi)    
    Huaaaaa... ajunge cu parazitii care traiesc pe spinarea noastra (Vineri, 2 martie 2007, 18:17)

    snack [anonim]

    Daca le demoleaza cotetele inseamna ca nu au nici un act de proprietate pe ele... deci este foarte bine ce face primarul

    Nu inteleg de ce continuati sa aparati oameni care nu au nici o treaba cu legea in loc sa faceti dreptate acolo unde ar trebuie..


    Rusineeeee....
  • 0 (0 voturi)    
    Parerea mea (Vineri, 2 martie 2007, 18:21)

    Victor [anonim]

    Eu zic sa-i omorati dragi colegi de comentarii. Ca doar nu v-ar durea gura sa spuneti si asta si pe voi va doare mintea sa va ganditi si la o solutie constructiva.
  • 0 (0 voturi)    
    Masuri extreme (Vineri, 2 martie 2007, 18:31)

    Costin [anonim]

    La zid cu acesti infractori periculosi care incalca legea sau in puscarii cu ei si copii sa-i vindem ca sclavi in tarile arabe sau africane unde sclavia inca exista ca sa recuperam prejudiciile create de catre ei...
    Cred k o astfel de masura te-ar incanta Marius,nu- asa?
  • 0 (0 voturi)    
    Domnului Cappy (Vineri, 2 martie 2007, 18:31)

    Marius [anonim]

    In primul rand va rog sa va abtienti a caracteriza gradul de educatie al unor persoane care nu le cunoasteti. NU cred ca aveti baza pentru cele afirmate si va rog data viitoare sa va presentati si motivele pentru care adresati injurii.

    Imi intemeiez parerile pe simplu fapt ca acei oameni nu contribuiesc cu aproape nici un ban la acest stat. Pe cand eu si familia mea am platit toate taxele necesare si nu vreau ca acesti bani sa fie dati POMANA pentru niste oameni care nu sunt in stare (pentru ca sunt prea lenesi) sa isi gaseasca un loc de munca decent. Daca vreti sa ii ajutati donati banii intr-un cont de banca pentru a vedea cu totii cat de marinimosi sunteti si dumneavoastra si ziaristii care se ocupa de acest caz.

    Dumneavoastra si toti sustinatorii acestor infractori sunteti coplesiti de mila, dar uitati ca ei de fapt incalca legea. Cum ar fi daca un astfel de cetatean ar veni si si-ar instala un cort la dumneavoastra in curte? Ati mai avea acelasi nivel de intelegere sau ati chema Politia sa il evacuati de pe proprietatea dumneavoastra.

    O rugaminte am catre toti: Va rog sa argumentati opiniile si sa ramanem cu remarcile la cazul concret, nu sa aruncam injurii fara motiv.
  • 0 (0 voturi)    
    Care ar fi rolul Primariei? (Vineri, 2 martie 2007, 18:32)

    Adrian.Szelmenczi [anonim]

    Avem o situatie: o mana de oameni, cu situatie sociala mai mult decat precara, improvizeaza niste cotete pe post de locuinte. E limpede ca zona este un focar de infectie din cauza conditiilor de igiena inexistente, posibil cu nivel ridicat de infractionalitate etc. Problema este cu atat mai agravata cu cat e vorba de o comunitate in care exista si copii.
    Cum rezolvam problema? Bagam buldozerele, demolam tot si ii dam afara de pe tarlaua noastra. Ce fac ei? Pleaca in alta parte unde o iau de la capat, urmand un cerc vicios din care numai pot sa iasa niciodata.
    Primarul sectorului 4 nu rezolva problema adoptand o astfel de solutie ci o paseaza in alta parte. Oamenii acestia au nevoie de asistenta sociala adevarata. Ma intreba ce pazesc aia de la Directiile de Asistenta Sociala din Primarie? Nu face nimeni nici o ancheta sociala?
    Cred ca e limpede ca o asemenea decizie agraveaza problemele acestor oamenii cu tot ceea ce rezulta de aici: accentuarea sentimentului de marginalizare, accentuarea neincrederii in functionarii statului, comportament antisocial etc.
    Solutii: autoritatile sa-si faca treaba cu instrumentele si cu resursele umane pe care le au la indemana, respectiv asistenti sociali, juristi etc. Eu nu dau bani la stat ca sa se dispenseze astfel de niste cazuri sociale si dupa aceea sa ma trezesc ca-mi dau in cap pe strada.
  • 0 (0 voturi)    
    Solutia (Vineri, 2 martie 2007, 18:36)

    Costin [anonim]

    Sa-i bagam in puscarii pe acesti infractori periculosi si sa le vindem copii ca sclavi k sa recuperam prejudiciul(de imagine?) cauzat de prezenta lor abuziva pe op proprietate care nu le apartine.
    E bine asa Marius?Te-ar multumi aceasta rezolvare a problemei?
  • 0 (0 voturi)    
    fara acoperis (Vineri, 2 martie 2007, 18:42)

    ion [anonim]

    Propun sa mai aducem 5-10.000 de amariti care au copii de scoala,sa-i colonizam in zona Vacaresti,mincavasi
  • 0 (0 voturi)    
    rolul primariei (Vineri, 2 martie 2007, 18:44)

    valentin [anonim]

    eu nu am solutie pentru aceasta situatia, spre a fi propusa , insa cred ca este de responsabilitatea primariei sa gaseasca solutii unor astfel de cazuri. nu este inregula ca acei oameni stau in conditiile in care stau, si pe teren privat, insa ei stau acolo pentru ca nu au unde altundeva sa se duca..primaria, dupa ce a aflat despre situatia lor, trebuia sa caute o cazare si o masa pt ei, nu sa le dea preaviz..cu siguranta ca ar pleca si fara preavizul lui inimaroiu daca ar avea unde..
    of..
    sper sa se rezolve bine situatia pentru acei oameni, si daca tot s-a observat ca inimaroiu e asa incompetent de 2 ani incoace, de ce nu il da nimeni afara?
  • 0 (0 voturi)    
    rugaminte (Vineri, 2 martie 2007, 18:44)

    din fata calculatorului [anonim]

    Am marea rugaminte ca inainte de a mai lansa atacuri, sa irositi cateva ore din sambata domniilor voastre si sa mergeti pana in acel loc.

    Stati de vorba cu oamenii si va garantez ca va veti schimba opiniile. Daca din doua sute de persoane exista 3 care merita salvate, trei care au ajuns in strada din motive independente de vointa lor, atunci demersul are un sens. Si unul mare.

    Luati in calcul modul in care ati fot intretinuti de familii, ajutati. Si cand ma refer la ajutor nu merg cu gandul mai departe de un dus, un sapun si un pat.

    Iar pentru cei care argumenteaza prin aceea ca sunt lenesi, ca nu vor sa munceasca etc, va rog frumos sa nu va schimbati hainele, sa nu va spalati sapte zile. Si in a opta zi intrati pe forum si impartasiti-ne si noua din comentariile/privirile colegilor.

    Multa bafta.

    Un fost copil al strazii.
  • 0 (0 voturi)    
    - (Vineri, 2 martie 2007, 18:47)

    cipi [anonim]

    a facut treaba buna dom' primar - a asfaltat bulevardul Tineretului intre Sincai si Vacaresti desi nu era nicio groapa, inainte de a se apuca de Serban Voda care era praf de ani de zile ... probabil ca a fost o lucrare exclusiv pentru comisioane ... JENANT
  • 0 (0 voturi)    
    Ce de persoane dornice de aruncat primul piatra. (Vineri, 2 martie 2007, 18:54)

    unuzero [anonim]

    Dragi mei colegi de forum,


    Va prezint aici un caz elementar de prostie in masa. Sunt aici niste persoane, platitoare de taxe, devreme la servici, devreme acasa, care isi educa copiii intr un spirit cat se poate de bun si de civic. Printre aceste persoane mai sunt si cei care doresc aruncarea altor persoane in strada doar pentru ca stau in niste (citez) "cotete" si ca "traiesc pe spatele nostru".Nu ma mira aceasta atitudine, doar suntem suma prostiei in zona de est a Europei.
    In principiu ma adresez acelor persoane care sunt de parere ca niste oameni saraci care traiesc de pe azi pe maine traiesc pe "spatele nostru ca societate" atunci eu propun sa i facem parlamentari. De ce? Pentru ca si ei stau pe spatele nostru, doar din banii nostri ii platim. Pe ei de ce nu i aruncam cand nu mai sunt bunii stau si ma intreb eu oare? De ce... pentru ca ei ne privesc cu dispret oare si ne considera niste prosti care stau in cotete gen "blocurile acelea numite comuniste" de uni dar casa de foarte multi? Nu suntem si noi pentru alti niste locuitori de "cotete" doar ca suntem avantajati, noi avem apa curenta si suntem supraetajati.
    IN concluzie....inca odata acestor persoane ABJECTE care posteaza mesaje cu instigare la violenta aruncati voi primi piatra si mergeti acolo si faceti voi ce vrea sa faca "domnul primar INIMAROIUL, ca sa vezi si legatura cu numele".

    Sunteti patetici in modul cel mai josnic posibil.
  • 0 (0 voturi)    
    Programe sociale (Vineri, 2 martie 2007, 19:12)

    hubububu [anonim]

    Unde sint programele sociale ale primariei? Uite probleme care trebuie rezolvate urgent.
    Copii trebuie salvati in primul rind din mizeria aia inainte sa devina carne de tun ai delicventei. Casa, scoala, educatie de la stat adica de la noi. In felul asta parintii pot sa-si caute de lucru si sa incerce sa iasa din cercul vicios. Daca sint de buna credinta. Daca nu oricum nu le pasa de copii.
    De unde bani?
    Sa se ia inapoi prin lege toate comisioanele primite de putere din privatizarile frauduloase sau sa se ia imprumuturi din banca pe care sa le returneze cei care au luat comisioane sau au dat tunuri.
    Parca aveam oameni de afaceri prosperi nu milionari de carton. Unde sint cei care se gindesc la problemele noastre si-i platim cu bani grei i fiecare secunda? Hai parlamentari, sariti!
  • 0 (0 voturi)    
    modelul suedez (Vineri, 2 martie 2007, 19:22)

    sempere [anonim]

    Modelul suedez (in general Statul bunastarii din tarile nordice) a avut doua reusite: a eliminat saracia si a creat o retea a protectiei sociale foarte dezvoltata care le-a asigurat cetatenilor securitate economica "din leagan si pana in sicriu". in plus modelul suedez s-a distins prin faptul ca a reusit sa reduca la minim diferentele de venituri. Spitale dotate la care au acces toti, investitii in educatie, protectia somerilor, a bolnavilor, a batranilor, totul cu un pret - suedezii accepta sa plateasca chiar si 60% din venituri Statului dupa principiul -impozitele mari sunt "un act de solidaritate". Prin sistemul fiscal se face o redistribuire a banului intre cei care au venituri mai mici si cei care castiga mai mult. Nu exista bogatie opulenta nici saracie lucie. Evident nu e un sistem perfect, a trecut prin crize si in ultimii ani devine din ce in ce mai limitat odata cu accensiunea dreptei, dar nici un sistem nu e perfect iar acesta mi se pare cel mai echitabil. In loc ca X sa aiba vila si 2 masini, in timp ce Y n-are nici bani de medicamente, as prefera ca Statul sa-l impoziteze pe X si asta sa n-aiba decat un apartament cu 3 camere si o masina, dar si Y sa aiba bani de medicamente si de mancare. Mda, modelul suedez e de neconceput in Romania (in parte si din cauza dictaturii comuniste) dar si pentru ca noi romanii preferam sa "moara capra vecinului", dacat sa prosperam si noi si vecinul.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 2 martie 2007, 19:32)

    Matei [anonim]

    Oare cat timp ne va mai trebui pentru a intelege ca nu mai traim in comunism unde 'statul' avea grija de toti 'oamenii muncii"...?

    Fiecare ar trebui sa isi vada de viata lui, de familia lui, in conditiile legii.

    Pentru ca democratia, in esenta, se bazeaza pe o libertate (cvasi)completa, dar fara a aduce atingere intereselor celorlalti.

    Nu sunt locuitori ai Capitalei, nu fac cinste nimanui si, intr-o buna masura, sunt un produs al nostru, al celor care 'din mila', le dau un banut intr-o intersectie. Au muncit vreodata acei oameni? Exista zeci de sate nelocuite (despre care a mai scris si HN), unde ar putea obtine o locuinta, dar asta ar insemna sa munceasca o bucata de pamant.

    Ori, in conditiile in care din cersetorie sau furt se traieste atat de bine, de ce s-ar obosi sa munceasca?

    Sunt un balast de care ar trebui sa ne despartim. Poate par dur in exprimare, dar cred ca protectia sociala nu inseamna sa aloci, permanent, resurse unor astfel de oameni.

    Ar trebui invatati sa pescuiasca, nu sa li se dea peste in continuu.... (cine are cap intelege ce am spus).
  • 0 (0 voturi)    
    inca ceva.... (Vineri, 2 martie 2007, 19:49)

    Matei [anonim]

    Are cineva idee cat sta un copil sau un adult, intr-un centru de plasament sau azil? O noapte, pentru ca, in ciuda conditiilor mult mai bune decat cele din acele colibe, acolo nu li se serveste nici alcool, nici tutun, nici aurolac...

    Problema nu este ca se paseaza responsabilitatea dintr-o parte in alta, ci ca acei oameni din furt au trait si asta vor face o viata intreaga.

    Cat despre cei care ajung in strada din alte motive (evacuari din case retrocedate, etc), se stie ca accepta orice locuinta si nu fac atatea nazuri. Isi vad de viata in continuare...

    Dar asta sunt mare parte din romani invatati (ce prost obicei, dupa parerea mea): ALTII sa ne faca, ALTII sa ne dea, ALTII sa ne aduca comenzi, ALTII sa ne ofere locuri de munca, ca NOI stau si batem cu pumnul in masa.

    Cine s-a mai plimbat prin tarile civilizate stie ca orice homeless primeste ajutor daca presteaza servicii in folosul comunitatii, face ceva, orice.

    Ceea ce nu cred ca se poate spune despre 'victimele' de pe Vacaresti (dar nu numai, sa ne amintim si de actiunea lui Chiliman, din zona Chitila, cu tiganii -scuze, rromii- care atacau garniturile de tren, pentru a fura fier vechi).
  • 0 (0 voturi)    
    PT MARIUS (Vineri, 2 martie 2007, 19:52)

    IONUT [anonim]

    eu cred ca tu nai platit in viata ta inpozit ca esti un /////// comunist care a facut avere din tepe trase statului si care acuma ai rezolvat sa primesti tu acel teren gratis .eu cred ca tu ai rezolvat sa fie evacuati ca sa intri in posesia lui.
  • 0 (0 voturi)    
    procent (Vineri, 2 martie 2007, 19:58)

    Arbait [anonim]

    Stimati prieteni,
    La fel ca in orice tara comparabila cu a noastra, exista un procent de miliardari, la o extrema si un procent de astfel de nevoiasi, la cealalta.
    La rece, fara sentimentalisme, pentru ca suntem o tara civilizata, din impozitele noastre este firesc sa se plateasca acestor amariti casa/masa.
    Personal, sunt de acord sa platesc pentru confortul meu. Inclusiv cel moral, caci m durut nasol prima relatare a celor de la HOTNEWS despre favela din Vacaresti.
    Cit despre amatorii de solutii dure, respectivi ma fac sa rid. Nu au taiat in viata lor o gaina si fac pe eutanasierii! Uite si malthusienii de Dimbovita... hahahaha!
  • 0 (0 voturi)    
    Solutie. (Vineri, 2 martie 2007, 20:05)

    John [anonim]

    Parerea mea este ca primaria trebuia sa ia urgen masuri cind aceste familii s-au instalat acolo, dupa asa o lunga perioada, vedeti ca au probleme cu evacuarea.Trebuie alocate ajutoare sociale din bugetul primariei si rezolvate problemele acestor nenorociti.Daca primaria nu stie am sa-i amintesc ca intr-o tara civilizata aceste ajutoare exista, precum exosta si in bugetul primariei inimareanu. Dar este mai simplu cu o citatie de evacuare. Asteptam alegerilr penelistilor???????
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Arbait #24 (Vineri, 2 martie 2007, 20:06)

    Matei [anonim]

    Ai pornit de la o realitate omni-prezenta, dar ai deviat-o intr-o maniera lamentabila.

    Daca toti ar gandi ca tine, copii tai nu ar mai avea profesori la scoala, pentru ca nu s-ar gasi bani pentru ei. Tu nu ai avea pe unde sa te duci la serviciu, pentru ca primaria a alocat o parte din buget nu reabilitarii drumurilor, cu acelor 'victime'. Sa continui...?

    Cat despre aprecierile din final... cel putin in cazul meu, te inseli. Muncesc de-mi sar ochii si platesc impozite, si tocmai din cauza asta cred ca o solutie mai buna decat cea propusa de tine ar fi responsabilizarea factorilor care decid modul de alocare al veniturilor bugetare.

    In plus, ca tot se vorbea de modelul suedez... Poate ar fi bine sa revina acel forumist si sa spuna si ce impozite platesc suedezii pentru acele conditii.
  • 0 (0 voturi)    
    Sariti! (Vineri, 2 martie 2007, 20:09)

    hubububu [anonim]

    Hai Irinel!
    Hai Patriciu!
    Hai Tariceanu!
    Hai ceilalti! Unde sinteti baieti? Nu va intereseaza?
    Ce va intereseaza?
  • 0 (0 voturi)    
    Pe termen scurt nu exista nici un fel de solutie (Vineri, 2 martie 2007, 20:23)

    LEA [anonim]

    Din pacate.

    Pe termen lung e nevoie de implicarea unor institutii de stat si
    private in finantarea unor centre de asistenta sociala
    (temporara, daca nu permanenta). Si nu ma refer la a oferi
    strict adapost si hrana ci si posibilitatea unui nou inceput...ca
    de exemplu posibilitatea de a invata o meserie..
    Iarasi, din pacate, in acest moment, la nivelul de coruptie din
    Romania de azi solutia de mai sus este absolut imposibila.

    Asa ca...oamenii vor fi evacuati luni dimineata, primarul isi va
    bea cafeaua convins ca si-a facut datoria, iar noi, cei de pe
    forumul asta, vom avea cel putin pentru cateva momente
    sentimentul unei implicari civice...

    Aleluia
  • 0 (0 voturi)    
    @ Matei (Vineri, 2 martie 2007, 20:28)

    Adrian.Szelmenczi [anonim]

    Cred ca vorbesti in necunostinta de cauza, ai multe prejudecati si o atitudine care este departe de a fi obiectiva. In plus, tragi concluzii probabil pe baza experientelor proprii (un om rational nu are voie sa faca asemenea judecati) si pui etichete fara a cunoaste situatia particulara.

    1. Nu poti porni de la premisa ca nu exista nici o solutie pentru ei cu conditia sa fi si incercat sa faci ceva pentru ei.
    2. Daca pui o eticheta in masa pe un grup de oameni ca sunt o sleahta de hoti si le si arati lucru asta, e stigmatizare. Nu doar ca isi vor pierde increderea in tine, dar te poti astepta ca data viitoare sa te si buzunareasca.
    3. Lauzi sistemul din vest cu oamenii fara locuinta care ca sa primeasca ceva trebuie sa munceasca: Stii tu ca s-ar fi incercat o asemenea solutie cu cei despre care vorbim acum? Daca da, spune-ne si noua ca suntem chiar curiosi.
    4. Orice stat democratic, are mecanisme de interventie in asemenea cazuri - nu trebuie sa fi neaparat comunist ca iti pese de ce se intampla cu niste oameni care, din varii motive au ajuns intr-o asemenea situatie.

    Matei, situatia oamenilor nu se judeca in bloc, ci dupa fiecare individ in parte. Cred ca asta ar trebui sa invatam multi dintre noi.
  • 0 (0 voturi)    
    Sinteti defecti (Vineri, 2 martie 2007, 20:35)

    Buey [anonim]

    Bey, voi sinteti incredibili. Acolo e focar de infectie. Acolo sint toti nenorocitii orasului astuia si voi le spuneti amariti doar pentru ca ati incasat vreun cec ca sa dati in primarul asta si-asa ratat ?
    Sa va plimbati voi mah pe linga lacul Vacaresti , pe linga corturile alea de "familisti" !!!
  • 0 (0 voturi)    
    interese imobiliare (Vineri, 2 martie 2007, 20:43)

    Vladimir [anonim]

    Concret, cunosc zona pentru ca terenul este o "mina de aur" pentru toti parvenitii. Imi e mila de amaratii de acolo insa mai mila imi e de familia mea care are o mostenire acolo de 600mp. Evident ca acte avem, dosarele sunt pe rol si zac, astfel ca doar putini 'jmecheri s-au imprpietarit. Oricum, nu au ce sa faca si terenul va fi retrocedat. Cei care au cumparat cu bani munciti acum 50 de ani in zona si care asteapta si acum LEGEA ce le spunem, domnilor ziaristi si primari?
  • 0 (0 voturi)    
    chiria e 150 de euro in Bucuresti (Vineri, 2 martie 2007, 21:24)

    undefined [anonim]

    Am vazut acum 2-3, nu mai tin minte, la TV o femeie cu doi copii care locuiau intr-un trabant, in Bucuresti. De ce? Pt ca femeia statuse intr-o casa nationalizata sau ceva de genul asta si au dat-o afara.
    Avea un salariu de rahat+2 copii.
    In Bucuresti cat e acum chiria la o garsoniera, 150 de euro? Doar chiria. De stat in gazda nu prea sunt sanse, de regula nu primesc femei singure cu copii.
    Ca sa te muti in alt oras inseamna sa renunti la serviciu si sa cauti dupa aia in alta parte. Inseamna doua luni de stat pe bara fara nici un venit.

    Probabil ca multi dintre cei care stau in zona lacului Vacaresti si-au pierdut intr-un fel sau altul locuinta.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Ionut (Vineri, 2 martie 2007, 21:38)

    Marius [anonim]

    Ce bine ar fi sa fiu asa bogat precum crezi tu. Nu sunt nici pe departe, dar nu stau sa imi plang de mila si sa astept pomana statului. Daca crezi ca cineva care ar lua acel teren ar sta pe acest forum sa se justifice, iti spun ca te inseli grav. Adtfel de oameni nu sunt interesati de parerea (noastra) celor mici.

    NU sunt suporter al primariei in general, dar vad cum toata lumea se impotriveste aplicarii legii. Cerem politicienilor sa lase justitia sa isi faca treaba si cand e sa dam un exemplu ne impotrivim cursului legii.

    Vad ca e prim forumul de Hotnews de persoane binevoitoare care nu fac decat sa arunce cu acuze. Domnilor traim intr-o democratie. Fiecare are dreptul la o parere. Eu nu sunt deloc suporter al politicilor sociale pentru simplu motiv ca nu incurajeaza munca.
    Oare cati dintre aceia care locuiesc acolo (fara un acoperis deasupra capului sau mancare pentru ziua de maine) fumeaza? Sunt aproape sigur ca peste 50% dintre adulti si peste 10 % dintre minori.

    Nu spun ca statul nu ar trebui sa intervina. Statul ar trebui sa intervina doar in ajutorul copiilor pentru ca ei sunt singurii care merita. Pentru asta in orice stat normal (nu pretind ca Romania ar fi unul) copii nu pot sa stea in astfel de conditii si serviciile de asistenta sociala ar trebui sa se autosesizeze si sa nu ii lase sa traiasca in astfel de conditii. Asta platesc cu placere. In schimb nu sunt de acord ca parintii lor inconstienti sa beneficieze de clementa deoarece nu trebuia sa aduca pe lume copii intr-un astfel de mediu.

    In ton cu referirea la "aruncatul pietrelor" ROG PE CEI CARE AFIRMA CA LE PASA SA OFERE EI PRIMUL AJUTOR.
  • 0 (0 voturi)    
    AFARA cu ei (Vineri, 2 martie 2007, 21:42)

    gigel [anonim]

    Foarte bine. Afara cu ei. Daca nu isi permit sa traiasca in Bucuresti sa mearga intr-un sat uitat de lume prin tara unde sa munceasca si sa traiasca.
    Pe mine nu ma ajuta statul cu nimic. Daca nu muncesc 2-3 luni am dat de dracu. Nu imi plateste nimeni cheltuielile.
    Te uiti la tv cum unii care pot sa munceasca se vaita ca traiesc prost, dar nu vor sa munceasca. De ce sa ii ajute staul pe cei care nu muncesc si pe cei care muncesc sa ii ignore, sa le puna taxe mai mari?
  • 0 (0 voturi)    
    INIMA, ROIU... (Vineri, 2 martie 2007, 22:07)

    dani [anonim]

    ...cam asta este principiul actiunii la functionarii, politicienii si afaceristii care s-au ajuns, prin orice mijloace si fara competente reale in domeniu.

    E rusinos ce se decide cu soarta unor oameni, fara a se oferi alternative de spatiu locativ, de supravietuire. Cum adica locuiesc ilegal? Probabil ca legalitatea rezidentei lor acolo ar trebui cercetata concomitent cu cea a vanzarii si detinerii terenului respectiv.

    Pentru protocoale, festinuri cu artificii, ifose si figuri exista milioane de euro, pentru locuinte sociale nu? Cu ce intra Bucurestiul in Europa, doar cu promisiuni si ciocoi noi?
  • 0 (0 voturi)    
    paraziti... (Vineri, 2 martie 2007, 22:49)

    viox [anonim]

    "... ajunge cu parazitii care traiesc pe spinarea noastra"

    Eu as vrea ca parte din taxele pe care le platesc sa fie folosite pentru ajutorarea acestor "paraziti". Nu din cauza acestor oameni am ajuns atat de jos. Ci din cauza adevaratilor paraziti din parlament si a protejatilor acestora-hoti de calibru mare care sufoca Romania.
    Dar, de, asta e atitudinea noilor baroni PNL fata de cetateni: indiferenta, batjocura si sfidare. Cam cu asta ne-am ales, cu baroni PNL si cu dictatura parlamentara. Sa fim, deci, foarte atenti pe cine votam de acum inainte !
  • 0 (0 voturi)    
    Obtuzitate politicianista! (Vineri, 2 martie 2007, 23:03)

    marcel [anonim]

    Problemele despre care nu se discuta nu exista! Este o abordare stalinista. Daca acei oameni vor ramane fara adaposturi, vor trebui sa-si faca altele. Acolo sau in alta parte. Este simplu de inteles, dar nu pentru orice politician platit din banii nostri, ca se rezolve problemele sociale. Aceasta problema este una sociala. Iertarea datoriilor firmelor de stat, care si-au batut joc de banii nostrii (Tractorul de exemplu) nu este o problema sociala! Este o problema de management care daca nu este bine rezolvata, are toate sansele sa creeze probleme sociale. Domnul primar a incercat in prealabil sa rezolve problemele sociale de acolo, sau doar a dat ordin de evacuare ca un "bun sef " ce este?
  • 0 (0 voturi)    
    FOARTE BINE FACE INIMAROIU (Vineri, 2 martie 2007, 23:06)

    INIMAROSU [anonim]

    In sfarsit o veste buna despre activitatea primarului Inimaroiu.
    De ce nu i luati voi acasa pe rromii care stau ilegal in zona si au devastat scarile blocurilor din zona Vacaresti ? Au furat tot ce este din metal si se poate cara cu carca ! Nu inteleg de ce le plangeti de mila acestor oameni care au aparut in zona PENTRU A FURA !
  • 0 (0 voturi)    
    Eu zic sa traiti voi ziaristilor , cu ei in casa sa va fure!!!!!!! (Vineri, 2 martie 2007, 23:12)

    Neo [anonim]

    sa ii luati acasa , sa le dati de mancare daca tot ii compatimiti ...astia sunt ca gandaci de bucatarie , traiesc de pe urma altora/idem pt cei care ii sustin ........Cum o sa arate cel mai mare mall din romania"Sun Plazza "cu niste cocioabe pe langa el???
    A facut bine primarul!!!!
    Sa ii trimita de unde au venit !!!
    Bucurestiu asta a ajuns sa fie un eldorado pt toti infrctorii si
    nenorocitii din toata tzara

    semneaza un cetatzean al sectorului 4
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai judecati (Vineri, 2 martie 2007, 23:24)

    Cristian Covaci [anonim]

    Buna seara.

    Doresc sa va spun ca cel mai indicat ar fi sa mergeti sa vorbiti cu ei. Va recomand sincer sa nu mai judecati din fata televizorului sau calculatorului.

    Sunt multi oameni care intr-adevar nu inspira incredere insa sunt de asemenea foarte multi ajunsi acolo in urma unor probleme/situatii de care s-ar putea lovi orice om.

    Ati fi surprinsi de numarul buletinelor de Bucuresti din zona.

    Celor care doresc sa inteleaga mai bine situatia le recomand sa mearga acolo, macar pentru cateva minute.

    autorul
  • 0 (0 voturi)    
    de ce ? (Vineri, 2 martie 2007, 23:41)

    vali [anonim]

    "infrctorii si nenorocitii din toata tzara"
    Draga Neo, cand am citit cuvintele astea m-am gandit la Partidul National Liberal ? De ce oare ?

    P.S. probabil ai vrut sa spui "infractorii" dar te-ai enervat prea tare. Ii urasti mult pe "gandacii" astia, nu ?
  • 0 (0 voturi)    
    nu pot sa cred ... (Vineri, 2 martie 2007, 23:49)

    ElenaM [anonim]

    Nu pot sa cred cat egoism exista in tara asta .... Nu conteaza decat imaginea noului Mall si cam atat!!!
    Ajutarea semenilor nostri nu inseamna comunism!!! Sisteme sociale exista in orice tara dezvoltata, si este normal ca statul sa fie reponsabil pentru cei care sunt in situatii limita. Platim impozite si pentru asta!!! E normal ca statul, primaria sa faca ceva sa ii ajute. Cumva trebuie sa traiasca, iar daca noi nu ii ajuta sa porneasca pe un drum corect, vor trebui sa isi faca singuri dreptate, si aici apare infractionalitatea.
    Multi vad ca isi dau cu parerea fara ca macar sa fi citit articoul precedent, fara ca macar sa stie despre ce e vorba!!!
    Daca oamenii respectivi si-au incropit un "cort" si isi trimit copii la scoala, inseamna ca ei chiar vor o viata normala, asa cum si cei ce posteaza aici au. Si ei au dreptul la ce aveti voi!!! Si poate au ajuns aici doar pentru ca au fost dati afara din case nationalizate!!! Din casele unde acum stau bine merci fosti securisti. Cunosc si eu un caz in care 2 pensionari au fost pur si simplu aruncati in strada pentru ca casa a fost restituita. Cum ar putea 2 pensioanari sa plateasca chiria unei garsoniere??? Si atunci ce facem??? Ii consideram "focare de in infectie"??? Sunt oameni la fel ca voi , parintii si bunici vostri!!
    Nu pot sa cred cata rautate exista in tara asta ....
    Iar primarul asta e dus rau de tot ..... si e grav ca si cei din jurul lui sunt la fel!!! Pana si un copil ar putea rezolva problema asta mai "omenos" ...
    Cred ca ar trebui apelat la ceva ONGuri ... desi si alea apar doar pentru imaginea vre-unui politician si nu fac nimic concret.
  • 0 (0 voturi)    
    baronii PNL (Sâmbătă, 3 martie 2007, 0:25)

    Vlad [anonim]

    Am un prieten in Dr. Taberei care nu mai are liniste de cand pnl-istul Poteras si-a tras afacerea cu patinoarul din zona. In loc sa ridice piete civilizate, parcari...
    Ai perfecta drepatate Elena M. Semenii nostrii sunt numiti "gandaci", "paraziti"...Pacat !
  • 0 (0 voturi)    
    Solutii (Sâmbătă, 3 martie 2007, 3:23)

    Daniel [anonim]

    Ok,
    Sa ne gandim la solutii.In primul oamenilor acestia trebuie oferit un spatiu de cazare in care pot sa-si reia cat de cat o viata normala-caldura,gatit si respectarea intimitatii.Ce cladiri ar putea adaposti ?.Cladirile armatei pot fi reconvertite in locuinte sociale.Bineinteles,pentru ajutor se poate creea un grup de interventie local cu sociologi,cei de la fortele de munca si companiile locale-pentru cautarea si orientarea pe piata muncii-e bizar,toata lumea se plange ca nu sunt oameni sa munceasca,ca toti sunt plecati?, ,educatori ,biserica si de ce nu, implicati cetatenii sectorului respectiv.

    Problema oamenilor napastuiti de soarta e problema tuturor..Eu cel putin nu pot fii fericit de nefericirea altora si nici nu ma lasa indiferent..
    Primarul e un slab organizator,iar cu solutii gen buldozer nu face decat sa mute problema in alta parte a bucurestiului sau a tarii.De altfel cartiere de genul acesta sunt peste tot.
    PS.Pentru cei cu solutia inchisorilor e irealista si inoportuna,in primul rand nu e un delict a trai chiar daca esti sarac,in al doilea rand costurile detinerii unui detinut sunt foarte ridicate,cel putin stiu ca in Canada costa 100000 dolari pe detinut(intretinere cladiri,mancare personal),in al treilea rand Iinchisoarea e o scoala a infractionalitatii.Ce sa mai spun de copii respectivi...
    Da in Romania chiar nu mai sunt filantropi??
  • 0 (0 voturi)    
    Dar de zona strada sfintilor? (Sâmbătă, 3 martie 2007, 9:41)

    Mihai [anonim]

    Am citit cu interes toate posturile si trebuie sa recunosc ca sunt pe toate gusturile.Nu sunt de acord sa-i omorim pur si simplu ca asa scapam de o problema( a se citi aruncatii intr-un colt de tara...) dar in acelasi timp nu putem asista bucurosi si cu compatimire cum ne omoara ei pe noi(a se citi cara cu spinarea tot ce pot, forcar de infectii, etc sau poate chiar mai putin figurat).As vrea sa semnalez o situatie echivalenta (mai mult sau mai putin) pe strada Sfintilor, in inima Bucurestiului, situatie ce a fost supusa atentiei publice nu de mult la toate televiziunile(saracii cum stau intr-o casa cu chirie- pe cel care ia chirie pe niste ziduri care stau sa cada ar merita sa-l cerceteze cineva penal autosezizat..., fara curent, dar vara toata noaptea bubuie manelele in zona si tot asa- ca sa nu mai spunem de prostitutie, etc).Si dupa cum bine cunoasteti cu totii sunt multe alte exemple.Si inca un lucru- nuu sunt de acord ca cu ideea ca sarmanii au fost dati afara de fostii propietari, ca la urma urmei pe acei fosti propietari i-a plins vreodata cineva? Ba culmea mai auzi si lucruri de genul- aici a copilarit ala mic, dar copii adevaratilor propietari ca nu au avut bucuria sa creasca in casa parintilor, asta nu se pune nu?
  • 0 (0 voturi)    
    sa se respecte legea! (Sâmbătă, 3 martie 2007, 9:49)

    CIA [anonim]

    eu chiar nu inteleg pana cand vom accepta astfel de "peisaje"!
    acesti oameni, trebuie decazuti din drepturile parintesti pentru ca nu asigura copiilor conditii de crestere umane!
    copii trebuie in primul rand ajutati si educati.
    adultii trebuie dusi intr-un loc unde sa munceasca!
    OBLIGATORIU MUNCA!!!
    agricultura, curatenie pe camp, pe strazi, se gaseste ceva conform "calificarii" lor.
    sa se stabileasca un "camp", provizoriu, doar pentru situatia de urgenta prezenta, unde sa primeasca toti aceeasi mancare (scoateti niste calugarite din manastiri sa faca munca sociala, tot e postul Pastelui si sunt multe care se plimba - le-am vazut si la Opera!)
    treptat, sa se gaseasca si solutii potrivit fiecarui caz in parte.
    NU MAI DATI AJUTOARE SOCIALE GRATIS!
    invatati-i sa munceasca!
  • 0 (0 voturi)    
    incredibil ce citesc (Sâmbătă, 3 martie 2007, 11:01)

    din UK [anonim]

    In general cu omul prost nu trebuie sa te contrazici, ca te aduce la nivelul lui si pe urma de bate cu experienta....

    absolut incredibil cum niste oameni de aici de pe forum isi varsa frustrarile pe niste amarati care stau intr-un cort, pe camp. Pe spinarea voastra, auzi!! Sunt convins ca intretinerea lor costa enorm...

    Sunt plecat din Romania de ceva timp, credeti-ma ca nimeni nu m-a ajutat financiar, si nu sunt adeptul mizeriei subventionate.
    Insa, problemele sociale create DE STATUL ROMAN, cum este aceasta cu chiriasii din casele nationalizate, evacuati (pe drept) si apoi lasati in strada (pe nedrept), trebuiesc rezolvate de acelasi stat roman.

    In occident exista camping-uri in toate marile orase, cu parcuri de rulote sau doar cu corturi. Dusuri la comun, apa calda, electricitate, pentru o plata modica. Aberatii de gen "trebuie bagati la inchisoare" sunt ridicole (aveti habar cat costa intretinerea unui detinut desteptilor?), si denota o totala rupere de realitate.
    Daca primariile din bucuresti si-ar face treaba, ar rezolva problemele sociale, nu le-ar baga in canalele orasului.
    Evident ca nu exista solutii miracol pe termen scurt, insa cu aceasta mentalitate COMUNISTA (nimeni nu are un plan, tuturor li se cam rupe) nu o sa se rezolve nimic, niciodata.

    Mai usor cu racnetele de manie proletara, incercati sa si ganditi.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. 43 (Sâmbătă, 3 martie 2007, 11:23)

    undefined [anonim]

    Nu cred ca intelegi problema.

    Oamenii aia nu au unde sa locuiasca. Sa zicem ca le-ai gasi locuri de munca la toti. Cam cat ar fi salariul: 150-200 euro net?
    Cat e o garsoniera: 150 euro chiria pe luna.

    Deci, problema e ca idiotul ala de primar nu are nici un plan sa construiasca locuinte sociale, parcuri de rulote sau ceva de genul ala. Pur si simplu le darama alea si probabil oamenii aia or sa-si astearna corturile in alta parte.
    Ce a rezolvat?

    Am stat si eu in Bucuresti cativa ani, am vazut ca se schimbau bordurile o data la trei luni. De asta nu are nimeni de zis? Aia nu sunt bani aruncati degeaba?
  • 0 (0 voturi)    
    pt. CIA (43) (Sâmbătă, 3 martie 2007, 12:17)

    viox [anonim]

    "acesti oameni trebuie decazuti din drepturile parintesti pentru ca nu asigura copiilor conditii de crestere umane!"
    Dupa ce ca au ramas sub cerul liber, sa li se ia si copiii ! Bravo, esti plin de "umanitate" ! Cei ca tine au gasit solutii si in trecut (lagare de exterminare, pogromuri etc.).

    P.S. "NU MAI DATI AJUTOARE SOCIALE GRATIS!" Aici sunt de acord cu dumneata. Cine vrea ajutor social, sa plateasca 1000 de euro pe luna ! (la Opera ti-a venit ideea asta ?).
  • 0 (0 voturi)    
    incerc sa raspund lui viox (Sâmbătă, 3 martie 2007, 13:12)

    CIA [anonim]

    1- daca acesti copii sunt tinuti in structuri ale statului, pot fi ingrijiti corespunzator, au sansa sa nu ajunga sa traiasca la maturitate cum o fac parintii lor acum; exista astfel de structuri, cristiana, de exemplu, unde copii au in continuare aceeasi parinti, care ii pot vedea cand vor, dar nu-i iau decat daca au cu ce sa-i cresca
    2- ajutoarele sociale trebuie date celor care desfasoara munca in folosul societatii; ce este anormal in asta?
    3- ti se pare normal ca, in loc sa faca ceva util, calugaritele sa stea seara, pana pe la 22.30 la spectacol?
    4- eu muncesc pe 300 de euro pe luna, si am invatat 19 ani din viata, fara gradinita, si incerc sa nu-i deranjez pe cei din jur
    4- au fost 2 tentative de intrare in apartamentul meu si o patrundere cu pagube, cat cuprinde! cine au fost autorii? astfel de copii "bagati la inaintare", pentru ca, avand sub 10 ani, nu au fost trimisi nici la scoala de corectie.
    5- trebuie sa sufar eu si copilul meu care a inceput sa munceasca ce s-a putut chiar si inainte sa inceapa facultatea, numai ca sa nu deranjam acesti "pretinsi" saraci?
    priviti realitatea domnilor, exceptand pe cei bolnavi, restul sunt puturosi si delincventi!!!
    Cei deja plecati din tara, ati uitat de ce ati plecat?
    traind in mod decent nu va mai puteti imagina mizeria din Romania?
  • 0 (0 voturi)    
    pt 43 (Sâmbătă, 3 martie 2007, 13:21)

    CIA [anonim]

    asta am si propus: un camp (tabara) de "ceva", unde sa primeasca toti, zilnic, mancare, practic gratis, dar ei sa desfasoare o activitate, sa se verifice daca fac ceea ce sunt pusi sa faca
    adaug si treaba cu spalatul la dusuri comune
    eu vad o femeie angajata sa mature orasul, in fiecare dimineata, in statia de autobuz, se plimba pe trotoar, balansand o matura... nu o intereseaza sa mature, in urma ei ramane cam la fel de murdar, nimeni nu o verifica, iar ea e angajata, primeste salariu din impozitele platite de noi.
    poate duce conteinere, cum stateau oamenii pe santiere, cred ca mai exista. cam asa e si in strainatate.
    sau sa cumpere rulote "secon hand"
    ideea mea e ca acesti oameni, trebuie sa RESTITUIE ceva pentru ajutorul pe care il primesc, nu consider ca gresesc cu nimic.
    ni s-au cerut "idei pentru solutii" si am raspuns serios, fara sa bat campii
    am fost inteleasa?
  • 0 (0 voturi)    
    cateva precizari (Sâmbătă, 3 martie 2007, 13:53)

    aleks [anonim]

    Am citit si eu ce e scris mai sus si as avea cateva precizari.

    A spus deja cineva, dar cred ca e necesar sa fie repetat. Oamenii aia daca vor fi goniti de acolo nu vor avea de ales decat sa se duca in alta parte, deci nu se rezolva nimic. Din pacate nu au de ales. Gonirea nu va face decat sa arunce problema eventual in spinarea primarului de sector vecin.

    Ce se intampla cu oamenii de pe Vacaresti este o reprezentare la scara mai mica a ceea ce se intampla in multe tari in curs de dezvoltare la scara uriasa. Probabil ca si in Vest or mai fi astfel de lucruri.

    Am participat acum vreo 2 ani la o conferinta unde vorbea un sef de ONG care se ocupa direct de treaba asta. Avea reputatia omului care reusise sa puna la punct cel mai eficient sistem de a aborda astfel de probleme.

    Pe scurt: Pe terenuri libere spre marginea orasului se facea o lotizare minima, un drept de concesiune fara plata si fara drept de instrainare si le erau date un fel de casute de lemn cu patru pereti si un acoperis. Pentru ca erau facute in serie, reusea sa obtina preturi mai mici. Toaletele si dusurile erau comune.

    In comunitatile unde integrarea in societate functiona (oamenii isi gaseau serviciu, copii mergeau la scoala samd) se trecea la faza a doua de intrajutorare. Fostii vecini de cort puneau bani la comun pentru unul singur si-i faceau o casa solida, prin munca la comun. Cu un pic de ajutor din partea acestui ONG si a statului reuseau sa faca mai multe case pe an.

    Rezultatul cel mai bun al unor astfel de politici vine de la faptul ca cei cativa copii de-acolo primesc o sansa sa iasa din cercul vicios si sa se integreze (cat de cat) in societate. Adultii au mai putine sanse, si asta din o mie de motive. Insa important este sa nu se perpetueze situatia.

    Nu stiu cat le va fi de ajutor oamenilor alora ce scriu eu aici... Pentru ca daca primarul e hotarat sa rezolve peste noapte, sigur nu va reusi decat sa inrautateasca situatia.
  • 0 (0 voturi)    
    Solutia (Sâmbătă, 3 martie 2007, 16:01)

    Cristache [anonim]

    Asta nu-i primarul PNL Inimaroiu ? Nu e coleg de partid cu Poeras, cel care tine sectorul 6 intr-o mizerie de nedescris si se ocupa numai de afacerile personale ?
    Solutia e simpla. Trebuie sa scapam Romania de gunoaie: PNL, PSD, PC, PRM etc.
    Veniti la curatenia de primavara ? Eu zic sa incepem de azi !
  • 0 (0 voturi)    
    cel mai prost primar posibil (Sâmbătă, 3 martie 2007, 17:39)

    Inima rea [anonim]

    Oribil. Execrabil. Inexistent. Cu alte cuvinte INIMAROIU. Pana si Vanghelie era de preferat hermafroditului astuia.

    Trebuia eutanasiat odata cu cainii vagabonzi.
  • 0 (0 voturi)    
    "SOSIA DOCTORULUI INIMAROIU LA VACARESTI" (Sâmbătă, 3 martie 2007, 17:46)

    Ioan Serbanescu [anonim]

    ... era titlul unei opinii(?) postate de subsemnatul pe domnuleprimar.ro, in 12 aprilie 2006.
    Anticipam atunci cu lehamite ceea ce - in materialul de mai sus - pare senzational, iar in sectorul pastorit de doctorasul aflat cu spatele spre comunitate e un lucru cat se poate de firesc.
    Am renuntat, asemeni altor cateva mii de concitadini, sa mai trimit sesizari sau petitii celui care directioneaza spre cosul de gunoi pana si plangerile in care cetatenii reclama punctual infractiuni comise de angajatii primariei sectorului 4. Stim cu totii ca, in lipsa sprijinului politic, Adrian Inimaroiu este sustinut de sforile bine impletite ale mafiei locale. Multora dintre noi nu ne-a ramas decat alternativa "opiniilor" sau "comentariilor"... asemeni babelor care se palng, in scara blocului, de libidoul ridicat al celor trimisi la piata cu basca pe ochi. As fi lipsit de fair-play daca nu as recunoaste ca - personal - cleveteala pe marginea activitatii lui Adrian Inimaroiu mi-a adus oarece beneficii; multe dintre comentarii mi-au fost preluate si postate pe paginile agentiilor de stiri, iar editorialul "Evanghelizarea doctorului Inimaroiu", publicat in saptamanalul Aspirina Saracului, mi-a adus trofeul Mare reporter in Micul Paris. Degeaba; cheia suspendarii e bine inchisa in biroul doamnei Mioara Mantale, iar Inimaroiu este util azi, nemaifiind sustinut de PNL.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru marius (Sâmbătă, 3 martie 2007, 17:57)

    bendix [anonim]

    Pentru nr.8, aka marius:

    "In primul rand va rog sa va abtienti a caracteriza gradul de educatie al unor persoane care nu le cunoasteti. "

    Putoiule: recomadarea mea este sa folosesti corespunzator gramatica limbii romane; se spune: "PE CARE NU LE CUNOASTETI" si nu ceea ce pantoful tau a elucubrat.
  • 0 (0 voturi)    
    Cat ura..... (Sâmbătă, 3 martie 2007, 19:03)

    Un nene..evoluat [anonim]

    Cata ura in voi domnilor,cei care aveti sa puneti pe masa o coaja de paine,cei care aveti un acoperis deasupra capului,cei care nu duceti grija zilei de maine,cei care nu stiti ce inseamna cu adevarat sa nu ti poti permite sa mananci decat paine si apa zilnic,cei care aveti copii si le asigurati tot confortul ,de la vitamine pana la o educatie ...inalta....Cata ura pe voi domnilor.

    "Ura naste ura"... Sunt multi in situatia amaratilor din subiectul acestui articol,dar nu inteleg de ce ii priviti cu atat dispret de parca v-ar toca banii. Nu dragilor,avem o turma de politicieni care ne toaca banii pt a se imbuiba.Ei sunt adevaratii paraziti in Romania...

    Nu s-ar fi ajuns la astfel de situatii daca aveam niste politicieni care sa reprezinte intr-adevar cetateanul ce l-a ales si interesele sale.

    Ajungem sa ne haituim intre noi,exact ce isi doresc politicienii pt a opera mai departe nestingheriti banul nostru in interesul lor...
  • 0 (0 voturi)    
    pt 29 (Sâmbătă, 3 martie 2007, 19:11)

    Ei [anonim]

    Chiria in Bucuresti la o amarata de garsoniera e de 300 de euro lunar, nu 150...Poate doar cu ceva bafta sa mai gasesti la 250,dar in nici un caz 150.De ce? Pt ca unii sunt cretini si au impresia ca salaul minim in ro e de 1000 de euro....
  • 0 (0 voturi)    
    Cum putem sa facem sa il schimbam pe INIMAROIU inainte de termen ? (Sâmbătă, 3 martie 2007, 19:50)

    Emi [anonim]

    Sunt de acord cu mutarea "nenorocitilor" de langa lacul vacaresti...sa ramana acolo ne reprezina o solutie ....

    In schimb trebuie sa facem ceva si sa scapam de INIMAROIU nu numai ca nu face nimik...dar sectorul da in spate sub conducerea sa...cum a mai spus cineva mai sus si Vanghelie e cu mult mai competent...
  • 0 (0 voturi)    
    pt.55 (Sâmbătă, 3 martie 2007, 20:09)

    undefined [anonim]

    300 euro. Vb serios? Sunt nebuni.
    Cand am plecat eu acu 3 ani era 100 de dolari.
  • 0 (0 voturi)    
    300 euro (Duminică, 4 martie 2007, 1:37)

    to 57 [anonim]

    Foarte serios,300 de euro o garsoniera si mai vor si avans pe 3-4 luni....

    Se mai gasesc inca si cu 250 euro dar la mama dracului si nu sunt mai mari decat o cutie de chibrituri.Preturile s-au stabilizat oricum pe la 300 euro momentan.

    Guvernul nu face absolut nimic sa reglementeze aceste preturi fenomenale din pct. meu de vedere,care mai si cresc de la an la an fara nici o logica sau justificare.

    Agentiile imobiliare fac absolut ce vor ele.

    In definitiv.trimestrial se scumpesc toate in tara asta si scuza invocata este mereu aceeasi : "trebuie sa tinem pasul cu preturile U.E."

    Salariile nu mai conteaza... Ne jcmanesc de vii si toata lumea sta cu capul plecat exact ca pe timpul comunismului de frica sa nu fie si mai rau.Din pacate nimeni nu isi pune problema ca ar putea fi si mai bine... O populatie perfect "dresata" din acest pct. de vedere... Toti platesc si nimeni nu cracneste,in timp ce porcii din guvern voteaza la doua maini si nici in fund nu ii doare de romani si problemele cu care acestia se confrunta...
  • 0 (0 voturi)    
    300 euro (Duminică, 4 martie 2007, 1:38)

    to 57 [anonim]

    Foarte serios,300 de euro o garsoniera si mai vor si avans pe 3-4 luni....

    Se mai gasesc inca si cu 250 euro dar la mama dracului si nu sunt mai mari decat o cutie de chibrituri.Preturile s-au stabilizat oricum pe la 300 euro momentan.

    Guvernul nu face absolut nimic sa reglementeze aceste preturi fenomenale din pct. meu de vedere,care mai si cresc de la an la an fara nici o logica sau justificare.

    Agentiile imobiliare fac absolut ce vor ele.

    In definitiv.trimestrial se scumpesc toate in tara asta si scuza invocata este mereu aceeasi : "trebuie sa tinem pasul cu preturile U.E."

    Salariile nu mai conteaza... Ne jcmanesc de vii si toata lumea sta cu capul plecat exact ca pe timpul comunismului de frica sa nu fie si mai rau.Din pacate nimeni nu isi pune problema ca ar putea fi si mai bine... O populatie perfect "dresata" din acest pct. de vedere... Toti platesc si nimeni nu cracneste,in timp ce porcii din guvern voteaza la doua maini si nici in fund nu ii doare de romani si problemele cu care acestia se confrunta...
  • 0 (0 voturi)    
    opinie (Duminică, 4 martie 2007, 5:42)

    John Radulescu [anonim]

    foarte bine!!! intr-un oras ce se vrea a fi capitala europeana
    asemenea "pete" trebuie curatate asap.
    sunt saraci? sa se duca la tara, unde au mai multa sansa sa
    gaseasca si ceva de lucru sau macar un adapost. ce cauta in
    oras?!
  • 0 (0 voturi)    
    pt John (Duminică, 4 martie 2007, 11:15)

    aleks [anonim]

    Draga John,

    Probabil ca ii admiri foarte mult pe americani, se vede din nume si din anumite formulari. Poate chiar stai pe-acolo.

    Nu crezi ca ar fi mai constructiv sa zici cum se intampla pe la tine lucrurile astea? Cum se "curata" petele astea?

    Ce pot sa-ti spun este ca daca-i trimiti la tara or sa piarda si ultima sansa de a avea o slujba sau de a da o educatie copiilor.
  • 0 (0 voturi)    
    capitalismul e de vina (Duminică, 4 martie 2007, 16:11)

    Bolsevicul [anonim]

    noi oameni trebuie sa vedem realitatea in sensul ei cel mai larg si, astfel, real.
    dupa 17 ani de capitalism - nu democratie, ci capitalism - aici in romania sunt mai multi oameni care nu au ce manca, care nu au unde sa stea, care nu au de lucru, care nu au nimic. aproape toate fabricile, bancile, companii in domeniul serviciilor s-au privatizat in timpul ultimilor 17 ani, lasandu-i pe milioane de oameni fara locuri de munca. ele s-au privatizat ca sa-si le poata cumpara la preturi ridicol de mici ori birocratii de pe atunci si prietenii lor - afaceristi - extrem de corupti.
    controlurile care li s-au mai aplicat preturilor s-au eliminat, ceea ce le-a permis sa explodeze. Si asta l-a saracit pe om.
    si in "democratia" asta, toate partidele sunt, la baza aceleasi. toate nu fac decat sa le reprezinte interesele celor care sunt mai bogati decat (macar) 98 la suta din populatie. Mai degraba, e vorba de cei care fac parte din procentajul cel mai de sus, si cei mai bogati dintre astia ....
    In "democratia" asta, toate guvernele i-au sprijinit pe stapanii lor -- criminalii care controleaza statul american. uciderea inocentilor in fosta iugoslavia, in irak, in afganistan, etc. era in interesul celor mai instariti americani si bogatanii de aici care ii pupa in fund ... dar nu este in interesele oamenilor de rand, fie ei americani sau romani, irakieni, serbi, etc.
    cum sa se rezolve problema asta cu oamenii astia extrem de saraci?
    1) trebuie sa li se dea tutoror oamenilor locuinte decente.
    2) trebuie sa se tripleze salariul minim pe economie.
    3) statul trebuie sa le dea de lucru tutoror celor care nu pot sa-si gaseasca de lucru ei singuri.
    4) beneficiile sociale, pensiile, etc. trebuie sa se majoreze foarte mult (la fel de mult ca si salariul minim.)
    saitul socialist cel mai bun este, dupa mine wsws.org articolele publicate pe el sunt in mai multe limbi, dar (inca) nu sunt si in asta
    daca ati prefera sa cititi in limba asta, vizitati npcr.home.ro
  • 0 (0 voturi)    
    pt 62 (Duminică, 4 martie 2007, 16:57)

    din UK [anonim]

    sper din tot sufletul ca ai scris la misto...

    mai ramanea sa sugerezi sa se tipareasca dom'le bani mai multi, sa se dea la popor....
  • 0 (0 voturi)    
    Face curat ptr proiectul lui Patriciu (Duminică, 4 martie 2007, 18:58)

    Uniunea Proprietarilor de Imobile Nationalizate [anonim]

    Stiati ca fratele lui Patriciu (bagat doar in fatza) a primit PUZ ptr un Mega-proiect imobiliar. In timp ce fostii proprietari sunt pasati de la Ana la Caiafa. Chit ca terenul este liber. Inteleg sa nu se restituie doar daca se face acolo un superproiect imobiliar unitar, gindit in ansamblu, cu parcuri si multe zone verzi. Cu conditia insa sa fie despagubiti proprietarii in avans, la pretul pietei si cu bani cash. Nu vorbe sau cupoane.
    Insa liberalii vor doar sa faca o "inginerie imobiliara" in avantaj propriu (specula) in detrimentul proprietarilor de drept.
    www.forumulcivic.ro
  • 0 (0 voturi)    
    Primarul (Luni, 5 martie 2007, 10:45)

    Stavian [anonim]

    Stau in sectorul 4 pe o strada din cartierul Martisor. Majoritatea strazilor care NU dau direct in sosea ci se infunda, au fost asfaltate, pe cand a mea care este una dintre cele 3 care au acces direct la soseaua Oltenitei, nu. Celealalte 2 sunt asfalatate de cand ma stiu prin cartier, adica de vreo 20 si ceva de ani.
    Treaba sta asa: la alegeri, pe fruturasii promotionali erau trecute proiectele de asfaltare. Pe langa faptul ca erau trecute si doua strazi deja asfaltate, strada mea era singura trecuta sub doua fonduri de asfaltare europeane. Incompent este putin spus pentru primarul asta.

    Despre nefericitii de pe lacul Vacaresti stiu de cativa ani buni, dar n-am simtit niciodata nevoia sa merg sa dau cuiva o paine sau o haina pe ca nu o mai port. E urat, dar asta este adevarul. Si nu cred ca sunt sungurul. Sigur sunt si oameni mult mai sufletisti decat mine si am tot respectul pentru ei. Majoritara este indiferenta, iar un ciocoi institutional care aplica legea cu ochii inchisi ii condamna la insalubritate pe viata.
  • 0 (0 voturi)    
    inimaroiu procedeaza corect (Luni, 5 martie 2007, 10:46)

    andreea iorgu [anonim]

    Nu consider deloc corecta abordarea din acest articol. Daca voua va convine sa vedeti cotetele acelea langa un bulevard din Bucuresti, atunci luatii acasa la voi. Si bucurestiul este ca orice alta tara in caredaca nu-ti permiti sa traiesti mai bine stai acolo de unde ai venit si nu veni la cersit locuinte si facut copii.
    Sa invete toti amatorii de "camping" in Bucuresti ca nu mai merge practica asta.
  • 0 (0 voturi)    
    pt 63 (Luni, 5 martie 2007, 11:02)

    ANDREEA [anonim]

    Funny, am ras intr-adevar......:D
    :-D
  • 0 (0 voturi)    
    Solutii (Luni, 5 martie 2007, 11:36)

    alina [anonim]

    Daca se gasesc solutii pt. toti membrii de partid (indiferent din care partid), exista si pt. acesti amarati o casa. Dar campania electorala a trecut!
  • 0 (0 voturi)    
    Bucuresti fara locuinte... (Marţi, 6 martie 2007, 0:12)

    Nu conteaza [anonim]

    Din pacate acest oras sufera la acest capitol. N-am spus locuinte IEFTINE (care le-ar fi de folos acestor oameni) ci locuinte pur si simplu. Din acest motiv au ajuns chiriile unde au ajuns.

    Trecand peste asta, personal sunt de acord cu evacuarea, dar nu cu modul in care a fost facuta. Asta nu va rezolva problema, ci doar o va amana (se vor muta altundeva cu cartoane si bagaje, in aceleasi conditii mizere).

    Pe de alta parte nici nu le plang de mila - credeti-ma ca orice plimbare in zona Lipscani, populata de acelasi gen de "amarati" care stau fara acte ca n-au unde sa stea te umple de sila. Probabil ca cei care locuiesc in zona Vacaresti au rasuflat usurati ca un focar de boli si mizerie a disparut de la usa lor. Haideti sa ne gandim un pic si la cei care stau acolo in locuintele pe care le-au platit din banii lor si au parte de jeg, infectii si violenta (probabil) chiar la usa. Inainte de a-l injura pe Inimaroiu pentru evacuare ganditi-va cum v-ar fi voua sa stati peste drum de un astfel de camping.

    Imi aduc aminte ca acum niste ani am trecut prin fata primariei capitalei si vis-a-vis, langa gardul Cismigiului era o satra de tigani cu urmatoarea pancarda: "Suntem rromi din Romania, sa ne ajute Primaria!". Si mi-am pus intrebarea: DE CE SA-I AJUTE PRIMARIA? (si implicit eu ca platitor de taxe locale). Nu vreau sa-i ajut. Cersetoria publica trebuie eradicata. Nu cu forta, cu programe sociale eficiente si productive (cineva propunea aici munca necalificata in folosul comunitatii contra ajutorului social, si bine facea). Dar doar sa spun ca eu nu pot si sa astept sa pice para malaiata de la stat...

    Hai sa nu mai plangem de mila "amaratilor" si sa incercam sa ne gandim constructiv. Va pot spune ca intre Bucuresti si Magurele (de exemplu) exista zeci de terenuri care ar putea fi transformate in parcuri de rulote. Si exista si tranport pentru cine doreste sa mearga la serviciu de acolo. Dar nimeni nu e intersat de astfel de proiecte... de, nu aduc bani!
  • 0 (0 voturi)    
    citat: "isi au rostul lor si merg la scoala" (Marţi, 6 martie 2007, 10:45)

    mitica [anonim]

    HAHAHA! Asta a fost cea mai tare poanta pe dimineata asta ... Am citit fraza din subiect intr-unul din posturile de la acest articol, si nu m-am putut abtine! Daca 1% din cei care stau in cutiile alea de carton ar merge la scoala, ar fi excelent. Ar mai fi o speranta! :) Dar ma indoiesc. Cel mult, or sa schimbe zona de cersit.

    Actiunea mi se pare normala. Daca nu au case, nu au unde sa stea, ma indoiesc ca cei care stau prin comunele inconjuratoare nu i-ar primi in schimbul unui ajutor in gospodarie, sau pe camp. Dar lor li se pare mai normal sa mearga in Centru, cersesc 2 ore si primesc cat pentru o zi de munca la camp.

    Si in Italia, si in Spania se fac cu regularitate actiuni de curatare a "zonelor rezidentiale rromanesti" ... ;-) Asa ca n-a inventat primarul asta roata!
  • 0 (0 voturi)    
    minoritatile sarace (Marţi, 6 martie 2007, 13:11)

    Diana [anonim]

    Oamenii care ajung in astfel de sitautii, ca acesti "amarati" nu au un sprijin familial si atunci cand la mila societatii.
    Daca traiesc intr-o tara bogata (ca tarile vest europene) primesc o locuinta si o suma de bani lunara ca sa poata trai decent. Daca traiesc intr-o tara saraca primesc cel mult un sapun si o bucata de paine si poate ceva bani de la cersit. Nu e o viatza de vis nici una nici alta cu toate ca prima ar fi de mai mult de dorit si sper ca si romania sa o adopte cat de curand.

    Incerc doar sa-i pun pe oamneii astia intr-o alta persepctiva.
    Sunt oameni impinsi sa traiasca in afara societatii...DE CELE MAI MULTE ORI din cauza unor imprejurari familiale adica nu mai au pe nimeni pe lume. (sau au, dar cei pe care ii au le "refuza" ajutorul ...vezi: copii strazii, orfani, femei divortate, batrani abandonati de copii etc)

    In tarile civilizate mamele divortate cu copii in intretinere au viata din ce in ce mai grea de fapt formeaza grosul categoriei saracilor, urmate de imigranti, handicapati ... De ce? Pentru ca trebuie sa se descurce (fara ajutorul familiei) si sa aiba grija de mai multe guri. de fapt si imigrantii sunt persoane fara sprijin familial.
    Vad des comentarii in presa vest europeana ca ar trebui sa se scoata ajutorul social...In cazul asta aceste femei si-ar face si ele corturi din paturi.

    Cei care au, ar trebui sa ii ajute ce cei care n-au, Cei puternci pe cei slabi si NU din MILA ci din intelegere. Nu toti avem norcul sa ne nastem in familii bune, nu tuturor ne suparveituiesc parintii, nu totzi suntem la fel de destepti ca sa putem castiga 300 Euro pe luna...O data cazuti in afara societatii, fara ajutorul ei concert, si fara intelegerea semenilor nostri numai EFORTUI SUPRAOMENESTI ne pot ajuta.
    Dar efortuirle supraomenesti sunt posibile atunci cand ne adumam mai multi cu talente, vointza, compasiune pentru a-i ajuta pe cei ce nu se pot ajuta singuri, pentru a-i salva de dispretul, indiferantza, prostia si violentza altora.
  • 0 (0 voturi)    
    LOCUINTE VACARESTI (Marţi, 13 martie 2007, 17:31)

    oana [anonim]

    Am citit toate cele de mai sus cu mult interes si imi permit sa fac cateva comentarii dintr-un punct de vedere destul de egoist.Acum catea luni, dupa multe cautari am achizitionat un apartament cu 2 camere la ultimul etaj al unui bloc de pe Calea Vacaresti , apartament cu vedere plonjanta spre intinderea presarata de gunoaie de peste drum.Pretul a fost mai mult decat piparat, doar e zona buna, langa parc , asadar privelistea sordida care imi bucura ochii zilnic ma deprima ingrozitor.Ma tot intrebam cand oare se va face o actiune de curatare a zonei.Prezenta cocioabelor si a turmelor de oi ma deranjeaz a mai putin decat pungile de platic si gunoaiele prezente la tot pasul.
    Acum cateva zile am observat ceva agitatie in zona, camioane care transportau deseuri, saci galbeni insirati pe camp.M-am bucurat ca in sfarsit dorinta imi fusese ascultata, pentruca nu mi se pare normal sa existe in plina capitala europeana un astfel de loc mizerabil.In schimb nu sunt de acord cu modul in care acei oameni au fost luati pe sus , fara sa li se propuna o o alta locuinta , fie ea cat de modesta.
    Acum , in lumina comentariilor anterioare, ma intreb cat o sa dureze asa zisa curatenie si cat mai este pana cand imi voi plimba ochii din nou peste sutele de pet-uri si pungi zburatoare si voi auzi mugetul vacutelor pascand linistite printre ele.