Hochei pe gheata/ Finala Ligii

Steaua invinge SC Miercurea Ciuc in prelungiri (6-5)

de     HotNews.ro
Vineri, 2 martie 2007, 0:00

Echipa bucuresteana Steaua a egalat scorul general (1-1) in finala Ligii, dupa ce a intrecut vineri seara pe SC Miercurea Ciuc cu 6-5, punctul decisiv fiind reusit de Corduban in al doilea minut al prelungirilor.

Prima repriza a fost cistigata de Steaua (2-1), ciucanii au egalat la capatul celei de a doua perioade (3-3). In ultima repriza, Steaua a avut 5-4, insa SC Miercurea Ciuc a egalat cu 4 secunde inainte de expirarea timpului regulamentar de joc!

S-a intrat in prelungiri, perioada in care Steaua a marcat "golul de aur" prin Corduban.

Urmatoarele doua intilniri ale finalei (care se disputa dupa sistemul "cel mai bun din 7") se vor juca la Miercurea Ciuc (8 si 9 martie).