Spania a eliminat vizele de munca pentru romanii cu contracte mai mari de 6 luni

de D. Mihai     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 martie 2007, 0:00



Autoritatile spaniole au decis sa elimine vizele de munca pentru cetatenii romani care au un contract de munca in aceasta tara, incheiat pe o perioada mai mare de 6 luni - se arata intr-un comunicat remis presei de Blocul National Sindical (BNS).

Astfel, cetatenii romani care doresc sa munceasca in Spania nu mai sunt obligati sa obtina vize de munca si nici sa depuna la autoritatile spaniole documente referitoare la situatia cazierului judiciar propriu sau prin care sa dovedeasca starea de sanatate, cu exceptia unor cazuri speciale.

Mai mult, cetatenilor romani nu li se vor mai elibera carti de rezidenta temporara, ci certificate de inregistrare, care nu vor mai avea limita de timp.

Potrivit comunicatului BNS, Guvernul spaniol a dispus aplicarea prevederilor Directivei europene 38/2004 privind libera circulatie a persoanelor in tarile UE si a eliminat obligativitatea vizelor pentru romanii si bulgarii care obtineau un contract de munca pe teritoriul Spaniei cu o valabilitate mai mare de sase luni.

Decizia a fost publicata in Monitorul Oficial de la Madrid in 28 februarie si a intrat in vigoare incepand cu aceasta data.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


155 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu unde-s romanii? (Sâmbătă, 3 martie 2007, 14:33)

    abc [anonim]

    Sa ne mai explice acum Tariceanu cum ii va aduce pe romani inapoi? Guvernul spaniol tocmai a dat lovitura finala "planului" de repatriere al romanilor plecati la munca in strainatate.
    La revedere, drum bun!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce frumoasa e democratia (Sâmbătă, 3 martie 2007, 15:29)

    Democratul [anonim]

    Nu? Frumoasa democratia.

    Pai foarte bine stimati guvernanti.. intrati la competitzie...sa vedem ce oferiti- CORUPTIE? INCOMPETENTA MAGISTRATILOR? ACEEASI NEPASARE? ABUZURILE POLITIEI?

    Inca mai aveti impresia ca toata lumea a plecat pt bani.. si ca pt 100-200 de euro dif alege omu ROMANICA.. (asta in cel mai bun caz in care ati aduce salariile, cum vreti la "nivel occidental"- vedea-o-as si pe asta LA PRETURI MAI MARI DE 2 ORI DECAT MEDIA UE ?
  • 0 (0 voturi)    
    semnati petitia pt dizolvarea parlamentului (Sâmbătă, 3 martie 2007, 17:24)

    resp [anonim]

    Indiferent ca sinteti plecati in Spania sau aiurea, semnati petitia de mai jos ca poate veti fi tentati vreodata sa va intoarceti. Si o sa vreti sa (re)gasiti mai putine jigodii si mai putina coruptie.

    http://www.petitiononline.com/dzp/petition.html
  • 0 (0 voturi)    
    semnati petitia pt dizolvarea parlamentului (Sâmbătă, 3 martie 2007, 17:25)

    resp [anonim]

    http://www.petitiononline.com/dzp/petition.html
  • 0 (0 voturi)    
    precizari (Sâmbătă, 3 martie 2007, 20:11)

    Raluca [anonim]

    Doua comentarii:
    1. Real Decreto nº 240/2007 (decizia in discutie in articol) intra in vigoare la o luna de la publicare, adica 28 martie 2007.
    2. Disposicion transitoria tercera a acestui act prevede continuarea aplicarii masurilor tranzitorii. De aici eu deduc ca nu se elimina necesitatea obtinerii vizei de munca.
  • 0 (0 voturi)    
    eliminarea obligativitatii vizelor pt spania (Duminică, 4 martie 2007, 14:50)

    sorin [anonim]

    orice ar face Guvernul Tariceanu , e prea tarziu ...
    Romnanii nu se mai intorc sa munceasca pentru 5 milioane.
    Hasta la Vista Baby, y buen Viaje!
  • 0 (0 voturi)    
    oferta pentru rezidenti (Duminică, 4 martie 2007, 20:52)

    Dan [anonim]

    Sa vedem acum daca dl Nicolaescu mai creste salariul pt rezidenti, in conditiile in care acolo, pentru aceeasi munca, un rezident primeste 2000E lunar..
    Ajungem si noi la acest nivel, stimate "ministru" al sanatatii?
  • 0 (0 voturi)    
    caut un loc de munca in strainatate (Duminică, 8 aprilie 2007, 16:26)

    alexa cristian ionut [anonim]

    caut o slujba,in agricultura in canada spania..........