Zig Zag, Antena 3

Felix declara armistitiu lui Basescu, dar nu-l respecta

de E.C.     HotNews.ro
Duminică, 4 martie 2007, 0:00


Antena 3, Emisiunea "Zig-Zag"

Presedintia Comisiei

Liderul Partidului Conservator, Dan Voiculescu, a explicat alegerea sa in functia de presedinte al comisiei de ancheta pentru suspendarea sefului statului Traian Basescu, ca rezultat al unui vot democratic si din "respect" pentru pozitia sa intr-un partid parlamentar. Voiculescu a fost votat cu 10 voturi "pentru" din 13, cele trei abtineri inregistrandu-se din partea UDMR si a PNL.

Voiculescu a mai justificat votul in favoarea sa prin "lasitatea" PNL-ului, care si-ar fi dorit presedintia comisiei dar, din oportunism politic, si-a dat seama ca "nu da bine".

Potrivit liderului PC, comisia de ancheta este perfect legitima, conform regulamentului celor doua Camere, si nu are scopul de a-l condamna pe presedinte. Ea vine sa clarifice toate aspectele legate de cererea de suspendare a lui Traian Basescu si de posibilele cauze de incalcare a Constitutiei . Primele sedinte publice incep de luni, 5 martie si se vor derula de-a lungul a trei saptamani.

Presedintele PD, Emil Boc a anuntat, duminica, 4 martie, ca democratii vor sesiza Curtea Constitutionala cu privire la "ilegalitatea si imoralitatea "constituirii unei comisii de ancheta in legatura cu faptele de care este acuzat Traian Basescu.

"Nimeni nu poate interzice Parlamentului dreptul de a analiza, nici Curtea Constitutionala, ceea ce face nejustificata solicitarea presedintelui PD, Emil Boc," a fost replica lui Dan Voiculescu.

Armistitiul

Cu toate ca liderul PC a declarat un armistitiu presedintelui Romaniei pe perioada lucrarilor comisiei, pana pe 21 martie, in care nu va face niciun comentariu la adresa lui Traian Basescu, in emisiunea lui Ion Cristoiu Dan Voiculescu a facut o serie de remarci la adresa sefului statului.

Printre acestea, la invitatia realizatorului, Voiculescu a apreciat ca o calitate a sefului statului este "puterea de a-l fi pacalit".

"L-am votat pe Adrian Nastase la presedintie, si cred ca ar fi fost un presedinte mai util Romaniei de astazi decat Traian Basescu. Dar momentul in care a aparut in lupta electorala si ulterior in cateva intalniri, acest om a avut puterea sa ma pacaleasca - asta e calitatea lui.

Acest om a avut puterea sa ma induca in eroare atat de natural si dezinvolt, incat m-a facut sa cred ca vrea, ca si mine, sa starpim mafiile."

Voiculescu l-a acuzat pe Traian Basescu de ipocrizie si minciuna, numindu-l Traian Pinocchio.

Armistitiul va dura cel putin trei saptamani, perioada in care conservatorii se vor abtine de la orice declaratii la adresa lui Traian Basescu, pentru a nu exista vreo suspiciune de subiectivitate a comisiei de ancheta.

Episodul Felix Motanul

Afirmatia presedintelui Basescu intr-o emisiune televizata in care facea referire la Dan Voiculescu numindu-l “Felix Motanul”, dupa numele de cod (Felix) in timpul presupusei colaborari a liderului PC cu Securitatea, va fi preluata de Partidul Conservator si transformata intr-o idee de marketing.

PC va avea tricouri cu personajul de desene animate, Felix Motanul, "luptandu-se cu soriceii ca liderul PC cu mafia si coruptia si cu Traian Pinocchio”, a mai declarat presedintele conservatorilor.

Planurile "mafiote" ale PD-ului

Voiculescu a acuzat PD-ul de "organizare mafiota impotriva oamenilor", citand dintr-un plan de masuri ale Partidului Democract prin care se incearca "manipularea opiniei publice. "

Potrivit liderului PC, democratii incearca prin zece masuri sa convinga electoratul ca:
- PNL se aliaza cu opozitia pentru a-l discredita pe presedintele Basescu;
- membrii opozitiei, elemente de sorginte comunista, sunt interesati de constituirea unei grupari anti-europene, anti-NATO, anti-democratice si anti-prezidentiale;
- Ion Talpes si Theodor Stolojan vor sustine public pozitiile si actiunile presedintelui si vor contracara actiunile opozitiei;
- prin TVR 1 si celelalte mijloace media, dar si cu sustinerea unor cadre din serviciile speciale, se va da substanta actiunilor de politica interna si externa ale presedintelui.
- PD va asigura scurgerea de informatii catre ambasada SUA la Bucuresti conform carora cei care actioneaza pentru intreruperea mandatului presedintelui urmaresc punerea SUA in situatia de a nu-si realiza obiectivele strategice in Romania.
- dupa stingerea crizei politice, persoane din PNL, PC, PRM vor trece de partea PD-ului, dar momentan nu fac nicio miscare pentru ca sunt derutate de criza politica din Romania.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


47 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    varan gretzos (Luni, 5 martie 2007, 0:05)

    x1 [anonim]

    felix spune:
    "Acest om a avut puterea sa ma induca in eroare atat de natural si dezinvolt, incat m-a facut sa cred ca vrea, ca si mine, sa starpim mafiile.

    pai, da felix este insasi mafia.
    Oare cit il mai suporta pamintul si poporul?
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Luni, 5 martie 2007, 9:01)

    Radu [anonim]

    Oare nu stiti ca tara este condusa de mafioti?!....Faceti un ansamblu obiectiv la tot ce se intampla si sunt curios la ce rezultate ajungeti
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine si scarba (Luni, 5 martie 2007, 9:45)

    sandu nistor [anonim]

    Mi-e efectiv scarba cand vad cine a ajuns sa-l critice pe Traian Basescu.
    Daca de Ceausescu am sperat tot timpul ca vom scapa, de lichele gen voiculescu si altii nu vom scapa niciodata.
    Dar, cui ii pasa ?!
  • 0 (0 voturi)    
    mafia nu suporta concurenta (Luni, 5 martie 2007, 10:21)

    mafia nu suporta concurenta [anonim]

    Stimabililor cea mai grea pedeapsa care i se poate da lui felix este indiferenta. El trebuie uitat. Reusita lui cea mare ar fi sa gasesca suficienti dusmani - numai atunci va gasi si sustinatori.
  • 0 (0 voturi)    
    Ignore (Luni, 5 martie 2007, 10:23)

    andrei [anonim]

    Eu zic sa incepem sa il ignoram pe acest voiculist care vrea sa traga de ciolan.....
    In sondaje nu iese nici macar catusi de putin.....el merge inainte singur.
    Noroc de televiziunile lui comuniste...ca altfel lumea nu ar sti de voiculistul asta care ne streseaza moleculele...
  • 0 (0 voturi)    
    Il ignoram... (Luni, 5 martie 2007, 13:08)

    LauraC [anonim]

    ...dupa ce dispare din politica, si din viata romanilor!!!
  • 0 (0 voturi)    
    voiculescule, citesti? (Luni, 5 martie 2007, 13:12)

    vad ca [anonim]

    ai parte numai de comentarii "pro". de ce, de ce nu te cari odata? pai n-ai unde, numai in romania ti se permit gainariile pe care le faci. apropo de ideea de marketing si de starpirea mafiei, sper sa ti se-nfunde pana la urma: "v-am prins, vrajitoarelor!". care vrajitoare? "sssss, felixxxxx" :)))
  • 0 (0 voturi)    
    Miaunimea Sa (Luni, 5 martie 2007, 15:11)

    Buhi Do [anonim]

    Onorantul domn Felix, pe vremuri turnator de performanta la statia de betoane a securitatii, beneficiind de mintea in general scurta a politicienilor (a se citi si politicionilor) mioritici, a devenit peste noapte prizonierul unei situatii profund alienante.

    Avocat si judecator, Miaunimea Sa nu poate sa se afiseze decat in situatii care-i accentueaza schizofrenia evidenta.

    Desigur, colegii sai de comisie au uitat de verdictul dat de CNSAS cu cateva luni in urma si probabil ca nici nu conteaza pentru ei, faptul ca subiectii celebrului apel "Apel catre lichele", ajung sa-i ancheteze pe cei care si-au permis sa condamne comunismul.

    Si asta, alaturi de distinsa Norica, membra a unui partid, care dupa ce s-a dovedit rau de Musca, este bun acum de Mata.
  • 0 (0 voturi)    
    vajnicul aparator al constitutiei (Luni, 5 martie 2007, 16:17)

    sile [anonim]

    Asta trebuie scos in suturi din politica romaneasca ca altfel nu se da dus!

    Nu cred ca a inteles ,pe deplin ,ce plasa imensa a luat acceptand sa fie presedinte de comisie de ancheta.
  • 0 (0 voturi)    
    Motanul pus cu botul pe labe! (Luni, 5 martie 2007, 16:27)

    Ionica [anonim]

    Dan Voiculescu, cand aud vocea lui ma apuca greata, dar bine ca d-nul Boc ii ma da cate un bobarnac in bot!
    Mafia comunista se clatina......
  • 0 (0 voturi)    
    TENIA POLITICII ROMANESTI (Luni, 5 martie 2007, 16:31)

    Moshu49 [anonim]

    Acest parazit al politichiei dambovitene a fost carat si hranit cand de stinga cand de dreapta.
    Fofilat in parlament pe listele celor puternici si cu antenele transformate in lupanare, puscariabilul sef al partiduletului de 1%, turnator cu acte in regula, „vajnic” aparator al constitutiei, ajunge azi sa ne dea lectii de democratie.
    El este cel care vrea sa starpeasca mafiile! Tocmai el! Cata nerusinare! Cata ipocrizie!
    Dar mai grav este ca prin ceea ce face si zice ca uns la comanda patrulaterului brun, erodeaza grav, in tara si afara, ce-a mai ramas din bruma de incredere in parlamentul Romaniei.
    Cine detine medicamentul antiparazitar (de preferinta letal) sa i-l administreze?
  • 0 (0 voturi)    
    Cum scapam de cancerul asta (Luni, 5 martie 2007, 16:59)

    Tzepesh [anonim]

    Bai, fratilor !
    Cati naiba sunt astia, ma ? 2-300 ?
    Daca nu-i calcam noi pe grumaz, ne calca ei pe noi, pe toti.
    Jos cu gunoiaele astea !
  • 0 (0 voturi)    
    Scarba infinita ! (Luni, 5 martie 2007, 18:52)

    martin [anonim]

    Cititi titlul ! Asta e sentimentul meu cand il vad sau il aud pe acest cel mai grotesc personaj din panoplia sinistra a politicianismului romanesc. Toti ceilalti ,fie ca e vorba de Tariceanu, demnul fiu vitreg al sotului mamei sale sau de ceilalti membrii de vaza ai gastii patriciene sunt scarbosi si obsceni ,dar au si ceva omenesc in figura. Numai Felix este absolut unic . As vrea de la el ,doar raspunsul la o scurta intrebare : De ce la Firea si la Tribuna antibasesciana Cristoiu-Gadea apar pe Antene niste statistici atat de mincinoase incat sunt in concordanta cu frumoasele emisiuni, iar pe Mircea Badea il lasati sa fie injurat pe forum si la telefon ca la usa cortului ? Ce el saracu e copil vitreg ,nu e tot de al vostru?
  • 0 (0 voturi)    
    MI-E SCARBA....!!! (Luni, 5 martie 2007, 21:40)

    marius george [anonim]

    bai frate,aste e hotul care striga :-Sari-ti,hotii !.e lupul la stana cu oi.pai porcul asta ce crede ca noi romanii suntem prosti si nu stim ce neam de turnator si hot e ! aaa,mai e si tigan pe deasupra.sunt curios pe ce liste va mai candida la urmatoarele alegeri.voiculescule du-te si mananca-ti pensia porcule ,ca noi romanii ne rugam pt. tine ...sa dai coltu' mai repede !noroc ca s-a inventat moartea ,ca altfel o inventam noi pt. tine.Doamne scapa-ne de securistii astia care se cred moralistii poporului roman !.asta cand vorbeste chiar crede ca-l ia cineva in serios ?
  • 0 (0 voturi)    
    Multumim domnu' Voiculescu (Luni, 5 martie 2007, 22:11)

    Max [anonim]

    Se vorbeste despre securisti si despre nemerniciile pe care le-au comis si inca le mai comit. E greu de inteles, de cuprins cu mintea, mai ales de cei care n-au prins vremurile alea.
    Dar iata ca exista Dan Voiculescu! Avem o fosila vie care ilustreaza magistral conceptul. Acum ati inteles?
    Multumim domnule Voiculescu!