PIB-ul Romaniei a crescut cu 7,7% in 2006 fata de 2005

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 6 martie 2007, 0:00



Produsul Intern Brut (PIB) estimat pentru anul trecut a insumat 342,48 miliarde de lei, in crestere, in termeni reali, cu 7,7% fata de anul 2005, potrivit datelor Institutului National de Statistica (INS).

In ultimul trimestru al anului trecut, Produsul Intern Brut a fost estimat la 112,47 miliarde de lei, cu 7,7% mai mare fata de acelasi trimestru al anului anterior.

In anul 2005, Produsul Intern Brut a fost de 287,1 miliarde lei, in crestere cu 4,1% fata de 2004, cind s-a inregistrat o crestere de 8,3%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


3842 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Cresterea economica (Marţi, 6 martie 2007, 14:29)

    Nu conteaza [anonim]

    O crestere economica normala de altfel. Sunt curios cum va fi transferat meritul acestei cresteri de la Guvern la Presedentie...
    ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Atentie la matematica (Marţi, 6 martie 2007, 14:59)

    Gigi Cutezatorul [anonim]

    In ultimul trimestru sunt convins ca de fapt vorbim de 112,47 MILIARDE. In rest, va doresc si dumneavoastra sa cresteti calitativ precum PIB-ul nostru.

    N.R. Aveti dreptate. Multumim pentru observatie. S-a remediat.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu (Marţi, 6 martie 2007, 15:36)

    dani [anonim]

    Nu trebuie transferat nici un merit nicaieri. Sa-i lasam pe ei sa se certe...economia merge chiar mai bine fara sa o influenteze nici un politician. Eu personal le doresc sa fie cat mai ocupati cu certurile lor si sa nu aiba timp sa mai bulverseze economia.
  • 0 (0 voturi)    
    Certuri (Marţi, 6 martie 2007, 16:33)

    OC [anonim]

    Dani, la cine te referi totusi? Tara are nevoie de un guvern si de un parlament. Am uitat pe cineva?
  • 0 (0 voturi)    
    Calcul (Marţi, 6 martie 2007, 16:51)

    Dan Bonea [anonim]

    Daca in 2005 PIB a fost de 287.1 miliarde si in 2006 342.48 miliarde, cred ca este mai mult de 7.7% crestere. Am dreptate?
  • 0 (0 voturi)    
    pt Dan Bonea (Marţi, 6 martie 2007, 19:04)

    aleks [anonim]

    Cred ca mai e si inflatia.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt aleks (Marţi, 6 martie 2007, 19:36)

    Dan [anonim]

    Nici asa nu da. Ajungi la vreo 325 miliarde.
  • 0 (0 voturi)    
    Clarificari crestere reala (Miercuri, 7 martie 2007, 15:06)

    Alt Dan [anonim]

    Pentru Dan si Aleks.

    Dragii mei, cresterea reala (altfel nu putem compara cifrele) se calculeaza cu "Deflatorul PIB", care e diferit de indicele inflatiei (mai precis indicele preturilor de consum). Deflatorul PIB e mai mare, in general, decat inflatia pentru ca reflecta cresterea generala a preturilor, nu numai a celor de consum.
  • 0 (0 voturi)    
    Calcul crestere economica (Miercuri, 6 iunie 2007, 12:25)

    Gabriel [anonim]

    Sursa INS: Deflatorul PIB 2006/2005= 111,4 % (semestrul intai)
    PIB 2005= 287,186 miliarde lei
    PIB 2006= 342,418 miliarde lei
    Pentru a afla PIB real 2006, se imparte la deflator si rezulta 342,418:1,114= 307,377 miliarde lei.
    Dinamica PIB-ului va fi data de raportul PIB real/PIB 2005:
    307,377:287,186x100=107.03 %, adica o crestere economica de 7,3 %. La o data ulterioara- sept 2006, deflatorul PIB era apreciat la 110,2%, ceea ce ar fi dus la o crestere economica de 8,2%. In medie e 7,7 %. Abia dupa mai multi ani se va stii definitiv.