Bayern Munchen a fortat exact cat a avut nevoie, castigand la limita, 2-1 contra lui Real Madrid, un scor suficient pentru o calificare, dupa infrangerea cu 3-2 din Spania. Roy Makaay stabileste un record al competitiei, marcand cel mai rapid gol din istoria Champions League. Manchester United, Milan si PSV Eindhoven merg mai departe.

Bayern Munchen - Real Madrid 2-1 (in tur 2-3)

Makaay '1, Lucio '66 / Van Nistelrooy '83 (pen)

Roy Makaay a marcat cel mai rapid gol din istoria Champions League, deschizand scorul in secunda 11 a partidei. Precedentul record era detinut de brazilianul Gilberto Silva, care inscria pentru Arsenal la 20 de secunde de la debut.

Gazdele au punctat din nou la lovitura de cap a lui Lucio, dupa un corner, Real revenind in joc dupa penaltiul obtinut de Robinho si transformat de Van Nistelrooy. Van Bommel (Bayern) si Diarra (Real) au fost eliminati la aceasta faza, primind al doilea galben pentru imbranceli la marginea careului mare.

In ultimele minute, portarul lui Real, Iker Casillas a urcat in careul advers, dar nici asa spaniolii nu au reusit sa mai marcheze un gol care i-ar fi trimis in sferturile de finala.

Manchester United - OSC Lille 1-0 (in tur 1-0)

Larsson '72

Suedezul Henrik Larsson se desparte de stadionul Old Trafford cu un gol. Imprumutat pentru trei luni de la Helsingborgs, Larsson se va intoarce luni in Suedia, pana atunci Manchester mai avand o singura partida programata, in deplasare, in Cupa Angliei.

Lille a avut rare ocazii de gol, cea mai mare fiind a lui Peter Odemwingie care a trimis balonul in bara, in inceputul reprizei secunde.

Manchester a incheiat partida in 10 jucatori, francezul Mikael Silvestre accidentandu-se grav la un umar si neputand continua partida, iar englezii efectuasera deja cele trei schimbari regulamentare. Silvestre a fost transportat de urgenta la spital, avand probleme la un umar.

Arsenal Londra - PSV Eindhoven 1-1 (in tur 0-1)

Alex '58 (autogol) / Alex '83

Doua goluri din partea brazilianului Alex au decis partida de pe Emirates Stadium. In 2004, Arsenal invingea pe PSV cu 1-0, dupa un autogol al lui Alex. Fundasul brazilian a recidivat, inscriind din nou in propria poarta, dar si-a luat revansa, aducand golul calificarii pentru olandezi.

Revenit dupa o accidentare, Thierry Henry a inceput partida pe banca de rezerve, dar a fost trimis in teren in partea a doua a partidei, dar nici francezul nu a putut aduce golul promovarii, iar lovitura de cap a lui Alex, in urma unui corner, a pus capat sperantelor tunarilor de a-si apara macar titlul de vicecampioana.

Dupa Manchester, Liverpool si Chelsea, o calificare a lui Arsenal in sferturile de finala ar fi adus un record pentru Anglia, care devenea prima tara cu patru echipe in sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

Antrenorul lui PSV, Ronald Koeman a devenit spaima englezilor. Sezonul trecut, cand pregatea pe Benfica, a eliminat pe Manchester United si pe Liverpool.

AC Milan - Celtic Glasgow 1-0 (dupa prelungiri, in tur 0-0)

Kaka '93

Cele doua echipe nu au marcat niciun gol in 180 de minute, dar in al treilea minut al prelungirilor, Kaka a reusit deschiderea scorului. Brazilianul a marcat dupa o cursa de 40 de metri si un sut printre picioarele portarului Boruc.

Daca cele 90 de minute au fost echilibrate, minutele de prelungire au apartinut gazdelor, Milan trecand de alte trei ori pe langa gol.

Tragerea la sorti pentru sferturile de finala este programata vineri, la Atena, capitala Greciei gazduind finala competitiei din 23 mai.