Mona Musca demisioneaza din Parlament si din PLD

de D.Galantonu, D. Mihai     HotNews.ro
Miercuri, 7 martie 2007, 0:00


Foto: srr.ro




Documente:
Mona Musca isi justifica decizia de a se retrage din viata politica
(07.03.2007) MP3

Deputatul Mona Musca a anuntat, miercuri, ca renunta la mandatul de parlamentar si la calitatea de membru al Partidului Liberal Democrat. Aceasta decizie vine dupa ce Curtea de Apel Bucuresti a confirmat, marti, verdictul de politie politica pe care Colegiul CNSAS i l-a dat Monei Musca in septembrie 2006.

"Prezenta si munca mea in Parlamentul Romaniei, in actualul context creat in jurul persoanei mele, nu ar mai fi nici pe departe atat de eficiente cum au fost pana acum. Nu as mai putea sa-i reprezint la fel de bine pe cei care m-au trimis in Parlament" - si-a justificat Mona Musca decizia.

Daca as mai ramane acum in Parlament as face-o doar pentru mine, insa eu nu am facut politica doar pentru interesele personale. Nu am facut politica pentru mine, ci pentru a consolida democratia in Romania si mai ales pentru oamenii din aceasta tara" - a afirmat Mona Musca, intr-o declaratie de presa transmisa in direct de televiziunile romanesti de stiri.

"Al doilea motiv pentru care demisionez este de a nu-i legitima pe cei care ar avea motive sa nu ramana in aceasta institutie numita Parlament" - a adaugat Mona Musca. Ea a anuntat, totodata, ca isi va da demisia si din PLD pentru ca acest partid sa nu fie tinta unor atacuri.

"Nu ma consider invinsa, am facut 17 ani de politica eficienta, facuta din dragoste de oameni si cu rezultate bune pentru ei si pentru consolidarea democratiei" a mai spus Mona Musca. Ea a anuntat, totodata, ca se va adresa Curtii Europene a Drepturilor Omului de la Strasbourg, pentru ca justitia din Romania nu i-a facut dreptate.

Mona Musca a calificat drept "nedreapta si neintemeiata" decizia Curtii de Apel, care a confirmat verdictul ca fostul deputat liberal a facut politie politica.

Mona Musca a fost primul politician care si-a facut public dosarul aflat in arhivele CNSAS, HotNews.ro publicandu-l in premiera, in august 2006.

Contextul in care demisioneaza Mona Musca

Dupa verdictul dat marti de Curtea de Apel, Mona Musca risca pierderea mandatului de deputat si maximum de doi inchisoare pentru fals in declaratii oficiale.

Mandatul de parlamentar al Monei Musca putea fi invalidat, daca justitia ar fi gasit-o vinovata de fals in declaratii publice, fiindca a sustinut la depunerea candidaturii pentru Parlament ca nu a colaborat cu Securitatea ca politie politica.

In afara pierderii calitatii de deputat, Mona Musca mai risca, potrivit Codului penal, si o condamnare de maxim doi ani inchisoare pentru fals in declaratii.

Parlamentarii juristi sustin ca Mona Musca nu era obligata sa renunte la mandat

Presedintele Comisiei juridice a Camerei Deputatilor, Sergiu Andon (PC) a declarat pentru HotNews.ro ca din punct de vedere juridic Mona Musca putea sa detina in continuare mandatul de parlamentar: "Nici o lege nu ii interzicea acest lucru pentru ca mandatul a fost dat de catre popor. Din punct de vedere moral trebuie intr-adevar sa demisioneze. Este un gest de onoare pe care dansa si l-a insusit".

Intrebat daca si Dan Voiculescu ar trebui sa renunte la mandatul de parlamentar, Sergiu Andon a replicat: "Nu este nici o legatura intre situatia doamnei Musca si situatia domnului Voiculescu. Decizia pe care CNSAS a luat-o in cazul Voiculescu a fost una politica.

A fost o comanda politica, decizia fiind luata cu trei voturi murdare. In nici un caz in acest caz nu se va ajunge in situatia doamnei Musca si asta pentru ca Dan Voiculescu este nevinovat si procesul este ca si castigat".

Presedintele Comisiei Juridice din Senat, Peter Ecktein Kovacs (UDMR), a declarat pentru HotNews.ro ca desi exista mai exista si alti parlamentari care au primit decizia de politie politica din partea CNSAS, nimeni nu ii obliga , nu exista nici o lege care sa le impuna sa renunte la mandatul de ales local: "Este la latitudinea fiecaruia daca vrea sau nu sa faca acest gest de onoare.

Gestul doamnei Mona Musca este un gest de onoare si laudabil. Este cu atat mai laudabil cu cat este cred singurul parlamentar care isi asuma responsabilitatea si renunta la mandatul pe care i l-a dat poporul".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


166 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Foarte frumos (Miercuri, 7 martie 2007, 12:33)

    LEA [anonim]

    Nu avem nevoie de asemenea specimene in Parlament.

    Prezenta unor oameni din popor, fara pata (ca dl. Ion Iliescu,
    despre care am aflat ieri cu usurare ca n-a facut nici un fel de
    politie politica) este garantia suprema pentru corectitudinea,
    eficacitatea si impartialitatea legislativului roman.

    ...unde esti tu, Tepes Doamne?.......
  • 0 (0 voturi)    
    Adio dar raman cu tine (Miercuri, 7 martie 2007, 12:35)

    Gopo [anonim]

    O prefer pe 'colaboratoarea' Musca celorlalti 'curati' din Parlament. De acum inainte dansa ma va reprezenta, nu ma mai consider reprezentat in nici un fel de restul parlamentarilor.

    Incep sa ma gandesc ca spaima de Securitate e doar o minciuna sinistra din moment ce cea mai mare vinovata pentru cele intamplate inainte de 89 este Mona Musca. Acesta este al doilea verdict ca duritate dat impotriva comunismului dupa cele pronuntate contra familiei Ceausescu. Mona Musca si Ceausescu ne-au adus aici.
  • 0 (0 voturi)    
    precedent de integritate (Miercuri, 7 martie 2007, 12:38)

    Flo [anonim]

    Mona Musca stie ca este unul dintre "oamenii buni". Si totusi, a renuntat la lupta. Desi avea suficient sprijin, era suficient de populara, ea a renuntat. De ce ?
    Eu cred ca a renuntat ca sa creeze un precedent. Este un kamikaze, si spera sa traga dupa ea cat mai multe animale din rasa felicsilor.
    Insa pentru asta, noi, opinia publica, trebuie s-o ajutam.
    Haideti sa cerem demisia "de onoare" a tuturor demnitarilor ce au facut politie politica, sau au avut functii de conducere in aparatul de stat comunist.
    Haideti sa dam telefoane la talk-show-uri, si sa punem problema asta incomoda invitatilor "de vaza".
    Haideti sa n-o lasam pe Mona sa se sacrifice degeaba.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari Mona Musca! Urmeaza Felix? (Miercuri, 7 martie 2007, 12:43)

    ema [anonim]

    Mona Musca a demisionat si bine a facut. Acum sa vedem ce o sa faca Felix, politist politic, sprijinitor de nadejde al premierului Tariceanu si sef al comisiei antiprezintiale. DIn cite stiu, saptamina viitoare instanta va pronunta o decizie definitiva in cazul lui Voiculescu.
  • 0 (0 voturi)    
    de bun simt (Miercuri, 7 martie 2007, 12:45)

    aleks [anonim]

    Mi se pare foarte de bun simt decizia. Doamna Mona Musca poate continua sa lupte pentru convingerile dumneaei din mijlocul societatii civile, dupa o perioada de retragere.

    Mi s-ar parea foarte potrivit sa lupte pentru o diferentiere morala a oamenilor gen Carol Sebastian sau chiar si a tipului aluia de la revista Catavencu, fata de fete sinistre gen Voiculescu sau Stanoiu

    Mult noroc mai departe
  • 0 (0 voturi)    
    demisia (Miercuri, 7 martie 2007, 12:46)

    muscoiu [anonim]

    D-na Mona Musca isi va da demisia si din Securitate?

    Si atunci, ca si la intrarea in politica, d-na Musca s-a gandit tot la binele societatii, nu ?
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo ei! Asa ar trebui sa faca si ceilalti! (Miercuri, 7 martie 2007, 12:46)

    Didi [anonim]

    rodica stanoiu, Felix motanul, Ghise... si toti ceilalti care continua sa polueze parlamentul sa demisioneze!
    Presa si societatea civila ar trebui sa preseze!
  • 0 (0 voturi)    
    bye bye moni (Miercuri, 7 martie 2007, 12:46)

    alegatorul turmentat [anonim]

    Si asa Dana...o sa ai timp suficient sa-i scrii ficei in USA. Ne pare bine ca scapam de tine. Si cam toata clasa politica actuala ar trebui sa-ti urmeze exemplul
  • 0 (0 voturi)    
    Cei nepatati (Miercuri, 7 martie 2007, 12:54)

    ina eyre [anonim]

    @ema: pariem ca Felix va fi absolvit?
    @muscoiu:
    Am ramas cu cei mai "curati, chiar imaculati", Mieii Domnului: Paunescu; Vadim si Fratele, Iliescu, Felix Cattus. Si cu Stanoaica cea penala.
    Ce natie ferice...
  • 0 (0 voturi)    
    Dosarul (Miercuri, 7 martie 2007, 12:57)

    calif [anonim]

    Inainte de-a o judeca ar trebui sa-i (re)citim dosarul.
    Eu l-am citit si n-am gasit in el nimic de care ar trebui sa-i fie rusine. Greu de inteles unde ar fi dovada ca a facut politie politica.
  • 0 (0 voturi)    
    Care munca? (Miercuri, 7 martie 2007, 13:00)

    Cris [anonim]

    Un parlamentar in opozitie freaca duda toata ziua. Ce mincinoasa, si cind ma gindesc ca asemenea politruci-comunisto-securisti dadeau sfaturi la tv despre viitorul tarii... Ce rau am ajuns.
  • 0 (0 voturi)    
    Mona si Pavel (Miercuri, 7 martie 2007, 13:04)

    eugen [anonim]

    Apostolul Pavel se chema inainte de anul 45 Saul si prigonea crestinii Dupa 45 e.n. a devenit Apostolul Pavel
    La o scara mai mica: Mona se numea (la secu) Dana dar dupa 1990 a luptat pentru o Romanie curata fara farisei si felicsi
    Mi-ar place daca Mona ar candida ca independent la viitoare alegeri si mi-ar place daca ar face-o in circumscriptia mea. As vota-o fara ezitare si cu bucurie.
    Succes Mona.
  • 0 (0 voturi)    
    cam tarziu (Miercuri, 7 martie 2007, 13:09)

    nelu [anonim]

    Ar fi fost intradevar o demisie de onoare daca ar fi facut asta inaintea deciziei curtii de apel. Ar fi putut sta departe de PLD si s-ar fi putut autosuspenda pana la decizia finala.

    Mesajul Monei Musca e ca e OK sa faci parte din viata politica chiar daca verdictul CNSAS a fost ca a facut politie politica. Chiar daca unii au facut mult mai mult rau decat ea, ea e solidara cu ei in a sta cu nesimtire intr-un fotoliu de reprezentant al poporului.

    Asta e verticalitatea romaneasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Miercuri, 7 martie 2007, 13:11)

    Ionut [anonim]

    Felicitari Monei Musca pentru decizia luata.
    Din punctul meu de vedere Mona Musca a facut mai mult in 17 ani penrtru societatea romaneasca decit multi alti "neprihaniti", chiar daca iau in consideratie si numai acest ultim gest politic.

    De asemenea as vrea sa adresez rugamintea alegatorului turmentat sa renunte la statutul de alegator si sa vina sa inlocuiasca clasa politica pe care o blameaza. Din tribune avem intotdeauna impresia ca putem juca mai bine decit cei din teren
  • 0 (0 voturi)    
    atat? (Miercuri, 7 martie 2007, 13:15)

    ????????? [anonim]

    ce prevede legea? Cum ii descurajam sa nu mai acapareze functiile publice?
    gata? Imi pare rau, ma retrag la casele de vacanta sa-mi scriu scrisorile, memoriile...?
  • 0 (0 voturi)    
    Toata stima (Miercuri, 7 martie 2007, 13:16)

    alex [anonim]

    ...sincer,am fost convins ca Mona Musca este din acelasi aluat cu restul parlamentarilor;m-am inselat si imi cer scuze;bravo pentru atitudinea asta si aveti votul meu la alegerile uninominale!
  • 0 (0 voturi)    
    Adio Mona.... (Miercuri, 7 martie 2007, 13:18)

    Claude [anonim]

    (pardons Dana) si n-am cuminte. Si poate ne spui si noua pe bune de ce inregistrai sedintele Aliantei Civice la Timisoara.....
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar sa fie Musca ce mai mare securista din tara asta? (Miercuri, 7 martie 2007, 13:24)

    daniel [anonim]

    E incredibil ce se intampla. Ajung sa plateasca Mona Musca si Carol Sebatian, in vreme ce Felix Voiculescu si alti smeckeri (Melescanu, Cosea, Francu, Micki Spaga etc) sunt bine mersi in politica si ne sfideaza pe toti. E incredibil ce se intampla....
  • 0 (0 voturi)    
    se pregateste Felix et Comp. (Miercuri, 7 martie 2007, 13:24)

    vasile [anonim]

    Cam tarziu, dupa ce a declarat sus si tare, sub semnatura, inainte de intrarea in parlament, ca nu a fost securista (iar apoi a aparut un angajament semnat de ea, adica declaratii false in acte publice). A se vedea legenda securistului de bine.... Insa partea importanta a acestei povesti este atacul direct la Voiculescu (si altii); este de asteptat ca raspunsul acestuia sa fie ori extrem de violent, ori extrem de smecher, deoarece s-a observat ca incearca sa-si imbunatateasca brandul, si chiar are o putere politica cu mult peste procentul din sondaje... lupta continua...
  • 0 (0 voturi)    
    Mona Musca (Miercuri, 7 martie 2007, 13:33)

    Catalin [anonim]

    Trebuia sa demisioneze demult, sau si mai bine, sa nu se fi angajat in viata politica romaneasca. Totusi inseamna ca mai are o urma de demnitate, pe care altii in situatia domniei-sale nu o au.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru nr.1 (Miercuri, 7 martie 2007, 13:34)

    LauraC [anonim]

    Daca crezi ca Ion Iliescu este un nevinovat, atunci te-a manipulat bine...

    Cat despre dna. Musca, imi pare foarte rau la ce s-a ajuns... nu merita... sunt altii care merita puscarie pe viata si au scapat si vor scapa in continuare "neobservati"
  • 0 (0 voturi)    
    ciripituri, cirpituri (Miercuri, 7 martie 2007, 13:39)

    Adi [anonim]

    Mona Mousca, dupa ce a ciripit ce a ciripit mai are tupeul sa vina si sa faca pe sfanta? Ca marea majoritate a parlamentarilor au avut un trecut delationist sau chiar represiv, este alta poveste, dar pur si simplu nu poti sa vii sa dai cu piatra in Securitate, atat timp cat aceasta institutie a fost ce a fost si datorita tie (sau ei)
  • 0 (0 voturi)    
    asha da! (Miercuri, 7 martie 2007, 13:47)

    nosferatu [anonim]

    ce sublim! ce caracter! ce musca! ce sacrificiu!
    drum bun & pe viitor mai multa tzinere de minte; nu semneaza omu' chiar in fiecare zi un angajament cu securitatea (pt binele tzarii & al semenilor sai, evident!) ca sa uite cestia asta, ca pe un fapt total banal, irelevant & nesemnificativ.
    incercatzi s-o imitatzi, tovarashi & pretini!
    parerea mea.
    (ce pacat ca ramane dl stolojan fara un sustzinator valoros...)
  • 0 (0 voturi)    
    pt lea (Miercuri, 7 martie 2007, 13:48)

    johny [anonim]

    dupa mine Iliescu e un om care a comis crime la mineriade... daca tu spui ca el e garantia democratiei... el cel care a chemat minerii pentru a innabusi in sange o manifestatie perfect democratica impotriva lui... atunci io sunt popa (si nu sunt:) ).
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari mona ! (Miercuri, 7 martie 2007, 13:57)

    stefan [anonim]

    un gest de demnitate si onoare din partea unei femei ! barbatii au ramas datori ! ca si in germania, unde cancelar e o femeie, in marea britanie, a fost prim-min o femeie, se pregateste sua ! barbatii in politica se pare ca incep sa aibe probleme din partea alegatorilor , femeile devin din ce in ce mai credibile !
  • 0 (0 voturi)    
    Pedepsim victima si nu calaul ! (Miercuri, 7 martie 2007, 13:58)

    Fleur [anonim]

    Am toata admiratia si respectul pentru demnitatea si verticalitatea dnei Mona Musca.
    Astazi ati demisionat, dar pentru viitor aveti in avans votul meu !
    Nu ignor trecutul, dar judec prezentul si gandesc pentru viitor, judec politicianul si omul Mona Musca si judec tot ce a facut bun in politica Romaniei dupa 1989 si pentru mine asta conteaza ! Privindu-i activitatea deputatului Mona Musca am toata intelegerea dar si admiratie pentru domnia sa. Mona Musca este un politician desavarsit, onest, inteligent si pragmatic, si mai ales responsabil fata de cei care i-au dat votul.
    Este evident ca s-a dorit patimas crucificarea si indepartarea Monei Musca din politica Romaniei pentru cu totul alte motive nedeclarate public. Sa fie Mona Musca politicianul cel mai vinovat ? Se face ea vinovata de cele mai grele fapte, care sa confirme necesitatea pedepsirii si oferirea ei ca exemplu prin linsare in piata publica ? Nici vorba ! Sunt convinsa ca dosarul Mona Musca este o comanda politica, ca Mona Musca trebuia sa plateasca, sa fie condamnata si discreditata ca sa dispara definitiv din viata politica a Romaniei !
    Cei care arunca cel mai tare cu pietre sunt acuzatorii ei, adeversari politici ori fosti colegi de partid, personaje cu vinovatii grele, bine ascunse si protejate, altii cunoscuti dar spalati si declarati imaculati de CNSAS la comanda partidelor.
    Astazi este cazul sa ne intrebam in ce lume traim daca minciuna ia locul adevarului si pedepsita exemplar este victima si nu calaul !
  • 0 (0 voturi)    
    Cauza (Miercuri, 7 martie 2007, 14:01)

    OliviaMan [anonim]

    Verdictul:
    o premiera pentru bucuria tarzie si inutila a premierului si patricienilor sai.
    o cortina dupa care pot rasufla linistite toate dihaniile securiste si si pretene care se razboiesc pentru a-si salva matrapazlacurile
    o lovitura in directia sustinatorilor lui Basescu .
  • 0 (0 voturi)    
    Mona este un model pt. parlamentarii romani (Miercuri, 7 martie 2007, 14:03)

    Lari [anonim]

    Solicitam acelasi gest si din partea celorlalti parlamentari care se stiu cu musca pe caciula.
  • 0 (0 voturi)    
    ;( (Miercuri, 7 martie 2007, 14:09)

    Alois [anonim]

    Adio Dana .. Sper sa-ti fie bine Eva ...
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari forumistilor. (Miercuri, 7 martie 2007, 14:10)

    John [anonim]

    Ma bucur ca cu toti sinteti de partea comunistilor, sa va bucurati multi ani de aici inaint . (la lupta tovarasi)
  • 0 (0 voturi)    
    Lea pt Johny (Miercuri, 7 martie 2007, 14:14)

    LEA [anonim]

    "Iliescu ca garant al democratiei" era o ironie.

    Daca nu esti destul de matur s-o detectezi n-am ce-ti face.
  • 0 (0 voturi)    
    FELIX baiat frumos, e randul tau (Miercuri, 7 martie 2007, 14:17)

    Mike [anonim]

    Felix, ma auzi? E randul tau, ce mai astepti? Mai bine te-ai inscrie in partidul lui Volodea de la Chisinai, poate iti gasesti si tu o comunitate pe masura, ca ala ai vazut ce vrea, mintile voastre sunt cam la acelasi nivel.
    Te felicit pentru gestul pe care abia astept sa il faci.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru 12 (Miercuri, 7 martie 2007, 14:29)

    http://papuravoda.wordpress.com [anonim]

    Draga Eugen,
    te rog spune-mi cum se face ca oameni ca tine, sustinatori ai unei Mone Musca pe care o admira doar pentru ca da bine la TV si are un stil elegant, nu stiu sa scrie corect?
    Probabil ca ai vrut sa zici mi-ar PLACEA si nu mi-ar PLACE, este?
    Sunt bune si forumurile astea la ceva. Din ele afli cati agramati sunt in tara asta:),
    http://papuravoda.wordpress.com
  • 0 (0 voturi)    
    Felix ar trebui sa ia exemplu, dar totusi e o miscare tarzie din partea d-nei Mona Musca (Miercuri, 7 martie 2007, 14:43)

    Horea [anonim]

    Pacat, foarte mult timp am crezut in Mona Musca ca un simbol al femeilor credibile si active din politica romana.

    Insa daca tot vroia sa "go down in a blaze of glory" trebuia sa o faca atunci cand i s-a pus in fata dosarul nu sa treaca prin tot circul asta cu contestatia, demn doar de politicieni de speta lui Felix motanul.

    Acum am o urma de indoiala (poate nejustificata, dar e acolo) si cred ca e doar sacrificiul unui pion in meciul dintre presedinte si parlament, cu scopul de a forta demisia motanului care conduce comisia de ancheta.
  • 0 (0 voturi)    
    Incurcam borcanele (Miercuri, 7 martie 2007, 14:45)

    Miles [anonim]

    Comentarille negative sau rau-voitoare la adresa Monei Musca transpira foarte multa ignoranta. Si asta pentru ca omit faptele pe care se bazeaza acuzatia care i-a fost adusa. Pana acum nu am auzit pe nimeni sa faca referire la acest aspect.

    Dupa cum stim este vorba de informari catre Securitate cu privire la studenti straini. In orice stat cu un sistem institutional care functioneaza exista si servicii de securitate care au rolul de a preveni eventuale amenintari din exterior. Informatiile nu cad din cer, ci se bazeaza pe retzele de informatori.

    Daca nu ma insel problema Monei Musca erau niste rapoarte facute unor studenti straini. Iar daca vorbim despre Timisoara, acestia sunt majoritari arabi. Pai atunci, chestia asta nu-mi suna a politie politica care s-ar traduce prin urmarirea unor persoane pentru convingeri politice.

    Sigur ca distanta intre cele doua lucruri poate fi mica si de aceea o felicit ca a ales sa demisioneze pentru ca interpretarile pot fi multe.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari Doamna Mona ! (Miercuri, 7 martie 2007, 15:19)

    Emka [anonim]

    Am avut intotdeauna incredere in dumneavoastra pentru un motiv simplu : atunci cand nimeni nu credea ca PSD-ul mai poate fi invins, dumneavoastra ati fost printre putinii care au sadit in inimile noaste acest sentiment rar al INCREDERII.
    Cu calm si multa bunatate, va vedeam stand in fata PSD-istilor agresivi in campania electorala, si asta imi dadea increderea ca VOM REUSI !!

    Acum nu mai am aceeasi incredere ca vom mai reusi ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    Pe cand tartorii comunisti ?? (Miercuri, 7 martie 2007, 15:33)

    CFG [anonim]

    Nu pot sa nu observ frecventa referirilor la securitate/securisti/informatori atunci cand vine vorba de perioda comunista. Aprecierea mea este ca aceasta frecventa este mult mai mare decit cea a referirilor la comunisti. Mult mai MARE !!!
    Aveam 20 de ani cand a cazut ceausescu (si elena), suficient ca sa stiu ca tara era condusa de comunisti - in frunte cu ceausescu, un comunist si el. Si cu toate acesta, privitor a acea perioada, aud referiri la securisti mult mai des decit referiri la comunisti. Este evident ca securistii erau prezenti in perioada comunista, dar tara era condusa de COMUNISTI strinsi in PCR = Partidul Comunist Roman si Pile Cunostinte Relatii. Cine vroia sa parvina trebuia sa se inscrie in rindurile PCR. Si nu numai cine vroia sa parvina - inregimentarea se facea si conform politicii Partidului. Astazi, parearea mea este ca, perceperea perioadei comuniste este alterata de tam-tam-ul facut prin referiri MULT prea dese la securitate/securisti/informatori in detrimentul referirilor la COMUNISTI. Tunurile date in economia romaneasca, jaf pe romaneste, au fost date de oameni. Cati or fi fost in Partid, cati or fi fost in Securitate, cati nici in una nici in alta, nu vom stii niciodata care/cum. Dar nu pot sa nu ma intreb unde sunt comunistii de vorbim asa de mult de securitate/securisti/informatori ? Nu spun ca nu e bine sa vorbim si de securiate/securisti/informatori, dar sa mai si gandim un pic. Nu sa luam de bun ce ne baga pe gat unii.
    La Revolutie am 'vanat' securisti si am fost convins de adevarul vorbelor securist-terorist. Si ca sa vezi, am aflat dupa ca erau false.
    Si dupa Revolutie tot comunistii au fost la putere. Si au tras de timp ca sa fie fie jaful mai mare ...
    Cine are urechi de auzi ... sa mai si gandeasca (la diferenta de aparitie a referirilor la securisti/informatori fata de cea a referirilor la comunisti).
  • 0 (0 voturi)    
    un gest pe care ar trebui sa-l faca si Macovei (Miercuri, 7 martie 2007, 16:50)

    Felix [anonim]

    Mona Musca a facut un calcul politic la rece si a ajuns la concluzia ca e mai bine pentru cariera sa politica sa faca acum un pas inapoi pentru a reveni peste doi ani. Femeia nu e proasta. Dimpotriva, stie foarte bine cum sa-i prosteasca pe altii, dovada entuziasmul general declansat printre cei care posteaza aici.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Miercuri, 7 martie 2007, 17:44)

    kostas [anonim]

    Inceputul s-a facut .Asteptam sa urmeze grosul in frunte cu Felix Voiculescu
  • 0 (0 voturi)    
    FASCINANT (Miercuri, 7 martie 2007, 17:45)

    West [anonim]

    Musca isi da demisia fiindca CNSAS a decis ca a facut politie politica, iar Voiculescu este seful comisiei care-l ia la purecat pe Basescu. Intre timp, Iliescu e baiat gigel, bine-mersi, si de ziua lui vine gloata in costume populare sa-l ureze. Nu-i asa ca-i fascinanta Romania? Ia mai minati, mai, haaai, boi, boi...
  • 0 (0 voturi)    
    un gest de normalitate (Miercuri, 7 martie 2007, 18:16)

    amulahar [anonim]

    intr-o tara normala...oare ??? cat de mult rau a facut doamna
    Mona Musca in raport cu acei ofiteri de securitate , care
    stau bine mersi in parlament cred ca un mecanism similar
    functioneaza si in justitie acolo unde cel care fura o paine primeste o pedeapsa grea iar borfasii care trag tunuri sunt
    liberi.
    E totul cu fundur in sus ; cam asta-i Romania noastra .
    Pun pariu ca felix cotoiul n-o sa-si dea demisia e neprihanit ,
    precum iliescu , haideti, cine e cu mine?
  • 0 (0 voturi)    
    ONOAREA, ori exista, ori nu poate fi nicicum, nici tarzie, nici tardiva.(2) (Miercuri, 7 martie 2007, 20:54)

    OARE CINE [anonim]

    Mona Musca nu le-a dat o palma doar politicienilor aflati EVIDENT in stare mult mai critica. Le-a dat o lectie usturatoare si celor care s-au grabit sa o puna la zid, din start, ca pe cel mai odios condamnat.( usturatoare, in masura recunoasterii, dupa o apreciere obiectiva)

    Daca nu as cunoaste semnificatiile si realitatea circului aplicarii legii CNSAS, as avea bunul simt sa ma abtin. Asa, nu-l am deloc.
    Dupa cum NU POATE EXISTA JUDECATA FARA IMPARTIALITATE, nici onoarea noastra nu poate fi pretinsa, cat timp nu suntem in stare sa ne transpunem in situatia celorlalti, adica sa fim INTAI cinstiti cu noi insine, incat sa putem pretinde ca avem caderea sa apreciem just sau echitabil faptele si imprejurarile legate de altcineva. Moralisti fara onoare sunt cu duiumul, ei nu pierd ocazia sa-i judece pe altii inainte de a se evalua ei insisi.

    Desigur, cand acuzatul persista in aceleasi greseli sfidatoare, e o cu totul alta situatie, pentru ca diabolicul sfideaza orice ratiune si nu merita nicio investitie (ar putea devini ridicola). Ar fi ca si cum cineva te loveste continuu cu aceleasi arme mizerabile, iar tu te dovedesti prea las sa-i atragi macar atentia ca exagereaza (pe considerentul astepti evaluarea impartialiala.)

    Nu e cazul Monei Musca, dar nu e nicicum vorba de impartalitate la CNSAS-ul constituit pe considerente vadit politice, interesate, de cand Tariceanu a modificat intentionat legea CNSAS (art. 8 alin 8, teza finala) pt niste protejati, parvaneniti, rasplatiti, recunoscatori.

    La Curtea de Apel, la fel . Aici vegheaza compromisi, vadit implicati si exteriorizati, cu interese de aceeasi natura politica. E suficient sa le urmaresti contradictiile, iesirile necontrolate si intelegi ca totul e putred in jurul impartialitatii. La CAB, CSM si AMR, se vede aceeasi diabolica persistenta in greseala a celor ce nu mai pot fi NICIODATA impartiali. Si-au cersit credibilitatea, PRINTRE DINTI, insa era doar o cerere de ...credulitate.
  • 0 (0 voturi)    
    ONOAREA, ori exista, ori nu poate fi nicicum, nici tarzie, nici tardiva.(3) (Miercuri, 7 martie 2007, 20:59)

    OARE CINE [anonim]

    Imi doresc ziua cand gestul Doamnei Mona Musca sa aiba repercusiunile asteptate, sa ne amintim cu plecaciune si respect de gestul lasat ca o piatra de moara, inclusiv la gaturile liberalilor care se etaleaza in europeni cu juvatzul la gat, pe post de antena, in semn de ... trecere peste calea ferata, cu ochii dupa europeanul „Orient Express”, dar surprinsi de ...acceleratul romanesc.

    De parca n-ar fi fost suficient spectacolul zburlitului vulvoi, suspendarea si comisia (tot „impartiala”), si-au mai trimis ODRASLELE la poarta prezidentiala, sa-si arate gradul de EDUCATIE primita in acelasi spirit, EREDITAR, al sfidarii bunului simt, cu izul deplorabil al amenintatarii ...generatiei de maine.

    Atat pot ei invata de la „maturii” fuduli, cu gatul in semnul crucii ...„sfantului Mardei”, mandri ca sunt DUSI DE JUVAZT prin telecomanda manevrantului ...din umbra. (butoanele nu mai sunt la moda) Inhaitati cu alt „european” sa(r)dea in conserva.
    Toparlanii se puteau citi in ...Toparceanu:

    “Iar in urma-i, din tufisuri,
    De prin tainice-ascunzisuri,
    Se ivesc pe jumatate
    Pasarele ciufulite,
    Alarmate
    Si-ngrozite:
    Cine-i?... Ce-i?... Ce-a fost pe-aici?...
    Ciripesc cu glasuri mici
    Cinteze si pitulici.
    Doar un pui de pitigoi,
    Intr-un varf de fag pitic,
    Sta cu penele vulvoi
    Si facand pe suparatul:
    - Ce sa fie? Nu-i nimic.
    Ne-a calcat Acceleratul”

    ***Ma rog, corect e „A trecut Acceleratul”, altfel n-avea cum sa-i calce.

    Mi-e teama de ziua cand va trebui sa rosim de neputinta inlaturarii moralistilor cu adevarat periculosi.

    Stimata Doamna Mona Musca, va ofer o mica ...atentie, de 8 martie si pentru gestul Dv de retragere onorabila (adresa de mai jos, va asigur ca-mi apartine, pozitia mea nu-i conjuncturala ), impreuna cu urarile mele de sanatate si succes in tot ce va doriti, inclusiv la CEDO, tot in speranta unui precedent util.

    Cu mandrie (contra prostiei), acelasi.

    http://www.evz.ro/comment.php?artid=270732&commentid=195644
  • 0 (0 voturi)    
    CRIMINALUL (Miercuri, 7 martie 2007, 21:24)

    DUS [anonim]

    Daca Mme.MUSCA este considerata colaboratoare cu politia politica, securitatea, Ion ILIESCU este ingerul ROMANIEI.

    Oameni buni totul este pe dos in aceasta ROMANIE.

    Crimunalul Ion ILIESCU a intors o tara pe dos aducand saracia si umilinta natiunii.

    Mai avem timp sa-l bagam la JILAVA acest individ, DUSMANUL NATIUNII.

    DUS
  • 0 (0 voturi)    
    Monstruos (Miercuri, 7 martie 2007, 21:29)

    x [anonim]

    Mona Musca, primul, cel mai mare si, din cate se pare, ultimul vinovat pentru cei 50 de ani de intuneric si teroare comunista.
    Strigator la cer e prea putin zis.
  • 0 (0 voturi)    
    Pa pa Dana (Miercuri, 7 martie 2007, 21:43)

    alegator [anonim]

    Mona sau Dana e o mincinoasa. Pa si la revedere. Toata clasa politica romaneasca...si mai ales burtosii care dorm in parlament ar trebui sa-i urmeze exemplul....adica sa demisioneze
  • 0 (0 voturi)    
    ONOAREA, ori exista, ori nu poate fi nicicum, nici tarzie, nici tardiva.(1) (Miercuri, 7 martie 2007, 21:45)

    OARE CINE [anonim]

    Repostez pct 1 (probabil o probl. tehnica)

    Aici, pe forum, nu ne dovedim cu nimic mai onorabili decat Mona Musca, daca nu facem nici macar distinctia intre onoarea tarzie si „onoarea” sublima, vorba lui nea Iancu.

    Eu nu concep nici ca poate fi tarzie. Onoarea exista sau nu. Una intarziata se raporteaza la un reper legat de timp, nicidecum nu e o infirmare a existentei.

    Tardiv insemna mai mult decat tarziu, e definit ca un termen de decadere, cand, de regula, vrei sa arati ce nu ai avut niciodata sau o arati inutil.
    Demisia Monei Musca nu e deloc inutila, iar onoarea ei a existat si exista, doar ca a fost dovedita mai clar si (probabil, pt unii) a fost inteleasa prea tarziu. Tardiv.

    Adica PENTRU NOI este TARDIV, nu o mai putem ajuta deloc chiar daca ii recunoastem onoarea abia acum, asa cum nu am reusit sa intelegem ca onorabilitatea celor din jurul nostru nu se prezinta intr-o forma unica, perfecta, desavarsita.

    Exista in fiecare din noi o lupta continua cu tot ce ne inconjoara, dar cand ajungem intr-o dilema incidenta cu onoarea, in imprejurari similare nu toti luam aceeasi decizie. Tocmai pt ca onoarea nu rezulta dupa o masura standard, ea se prezinta in diverse forme dupa personalitatea fiecaruia. Nu ne exteriorizam la fel, chiar daca se intampla sa simtim la fel, sa avem aceleasi convingeri interioare, aceleasi ganduri de buna intentie.

    Ce-ar mai fi viata fiecaruia dintre noi, daca nu ni se mai permite nici sa invatam din propriile greseli ?
    Am deveni niste umanoizi condamnati-PE VIATA- la uniformitatea ...lipsei de orice. Atunci vom putea vorbi si despre unicitatea formei „in care i se permite” onoarei sa apara, in starea ei „sublima”.(am exclus invatarea din greselile altora, de obicei evaluate fara implicare, egoist)

    Mona Musca nu le-a dat o palma tadiva politicienilor, ea va devini din ce in ce mai ACTUALA, cand ne vom permite macar sa comparam demisia de onoare cu asa-zisa onoare a persistentilor in sfidarea tuturor.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru 37 (Miercuri, 7 martie 2007, 21:47)

    kalinix [anonim]

    @CFG
    Ai perfecta dreptate: de fapt Securitatea era doar bratul mai lung al PCR, prin care erau aparate "interesele Partidului" si "cuceririle revolutionare" ale clasei muncitoare. Cine separa Securitatea de PCR gandeste dihotomic. Securitatea ca organ represiv avea un cap: si acesta era tocmai PCR. (vezi si articolul din Evenimentul Zilei referitor la relatia tovarasului ion iliescu cu Securitatea pe timpul cat a fost prim-secretar la Iasi http://www.evz.ro/article.php?artid=292370)
    Aberanta decizia ca mai marii PCR nu au facut politie politica. e ca si cum ai spune ca lupul nu a fost vinovat ca haita a itrat in turma de miei. Dar asta e: am asteptat 17 ani, mai putem astepta inca 17. O data si o data tot se va face dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    UN GEST DE ONOARE. Poate singurul din politica romaneasca... (Miercuri, 7 martie 2007, 22:20)

    4 x 4 [anonim]

    Si care spune totul despre OMUL care a facut acest gest. Mult SUCCES in continuare, Dna Mona Musca !
  • 0 (0 voturi)    
    Musca (Miercuri, 7 martie 2007, 22:32)

    Isidor [anonim]

    In cele din urma musca a cazut in propria-i capcana. Daca respecta legea pentru care ea a luptat inseamna ca tre' sa se autolustreze... A facut mai mult rau ca Ilici & toata gasca lui. Ilici a fost,este si va fi un comunist pe fata. Ea ne-a aratat ca cei care lupta (sau se fac ca) impotriva comunismului sunt tot niste comunisti, niste stalpi ai sistemului represiv de inainte de 89. Nu a avut bunul simt sa recunoasca faptul ca a fost o turnatoare (cu angajament si tot ce trebuie). Si acum se da victima. A maculat si PLD-ul. Imi este rusine ca traiesc intr-o tara unde mai exista oameni gata sa pupe posteriorul turnatorilor si sa le solicite sa candideze "uninominal". Baieti, puteti sa nu ii mai pupati, incetul cu incetul turnatorii vor fi exclusi si vom lasa pe altii sa decida viitorul tarii. Musca si cei ca ea ne-au facut de ras parlamentul. Musca si cei cae ea ne-au aratat cat de prosti suntem (sau cat de pupincuristi). Ei sunt cei care ne-au turnat, ei sunt cei care ne conduc.
  • 0 (0 voturi)    
    Pro-Monna (Miercuri, 7 martie 2007, 23:55)

    rodolphus [anonim]

    In ce circumscriptie va fi pe liste Monna la uninominale, sa stiu unde ma duc cu autobuzele de alegatori sa votez ?(glumesc, merg singur!) Nu ar vrea sa candideze la Cluj, sa nu ma mai deplasez?
  • 0 (0 voturi)    
    Doamna Mona Musca (Joi, 8 martie 2007, 7:51)

    Cristina [anonim]

    Pentru tot ce a facut pana in prezent o felicit din toata inima pe aceasta doamna.
    Si prin acest ultim gest de a demisiona din acest "Parlament" al Romaniei din care 70% este o rusine nationala . Este normal sa se teama de votul uninominal.
    Ii urez in continuare sanatate si o viata lunga .
  • 0 (0 voturi)    
    Doamna Mona Musca (Joi, 8 martie 2007, 7:52)

    Cristina [anonim]

    Pentru tot ce a facut pana in prezent o felicit din toata inima pe aceasta doamna.
    Si prin acest ultim gest de a demisiona din acest "Parlament" al Romaniei din care 70% este o rusine nationala . Este normal sa se teama de votul uninominal.
    Ii urez in continuare sanatate si o viata lunga .
  • 0 (0 voturi)    
    Problemele personale ale lui @Isidor (Joi, 8 martie 2007, 9:03)

    HubuBubu [anonim]

    sint legate de Mona Musca. Acesta n-a scris decit comentarii murdare la adresa tuturor celor pe care care i-a comentat.
    Du-te mah acasa ca de onoare nu poate fi vorba!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu cred . . . . (Joi, 8 martie 2007, 9:12)

    Vali Cel Batran [anonim]

    . . . . in verdictul CNSAS atat timp cat acelasi CNSAS l-a curatat pe Iliescu de pacate. Auzi Iliescu nu a facut politie politica. Pai mai oamenilor, el o CONDUS-O! In calitatea lui de Prim Secretar de judej el era seful acestei politii politice. Si nimeni si nimic nu misca in judet fara stirea lui. In aceste conditii a o acuza pe Mona Musca mi se pare de un ridicol inimaginabil.Nu ati gasit dosarul lui. Foarte bine gasiti caietul cu atributiile unui Prim Secretar si nu mai aveti nevoie de nimic. Sau daca un singur student a fost dat afara din facultate la indicatiile tov. Iliescu presedinte al UASCR, inseamna ca a facut politie politica. Numai un orb sau un om de rea credinta nu poate sa vada acest lucru!
  • 0 (0 voturi)    
    prea putin prea tarziu (Joi, 8 martie 2007, 9:19)

    andrei [anonim]

    bai nene. nu o mai ridicati atata in slavi pe mona. ati uitat ca la inceput a spus ca nu a semnat cu securitatea . apoi a zis ca da, dar n-a facut politie politica. acum s-a dovedit ca exact asta a facut. daca recunostea ca a semnat inainte sa se afle de ea, cu ceva vreme inainte era iertata acum e prea tarziu. a MINTIT.
  • 0 (0 voturi)    
    Aveti grija la buzunare ! (Joi, 8 martie 2007, 9:51)

    Sony [anonim]

    Ar trebui sa va intereseze mai putin de Doamna Musca si mai mult cum ne fura unii in tara aceasta. http://www.revistapresei.ro/articol_66936-Datorii-de-un-miliard-de-eur o-sterse-de-la-stat.htm
    Acu se vede de ce au vrut cu tot dinadinsul sa scape de concurenta lor din partid: Sa nu le stea nimeni in cale cand ne FURA ! PE NOI TOTI !
  • 0 (0 voturi)    
    Doamna (Joi, 8 martie 2007, 10:18)

    RazvanM [anonim]

    A facut bine ca si-a dat demisia. Este o pauza de care cred ca are nevoie si este bine ca a intrat in istorie ca primul politician care-si da demisia din Parlament in urma verdictului de politie politica. Pentru mine este o dovada de respect fata de Justitie, cetateni si fata de sine.
  • 0 (0 voturi)    
    Dana (Joi, 8 martie 2007, 10:33)

    Buzner Dan [anonim]

    Inainte de a scrie ceva, as propune tuturor acelora care o compatimesc pe "DANA" sa se gandeasca ca exista un articol in Codul Penal care pedepseste falsul in declaratii. "DANA" a mintit cu nerusinare ! Nu are absolut nici o scuza pentru faptele sale.
  • 0 (0 voturi)    
    pt Isidor 50 (Joi, 8 martie 2007, 10:46)

    aleks [anonim]

    Omule, parerea mea este ca te incrancenezi prea tare. Sa-ti declari admiratia pentru cineva, in ciuda unor greseli, nu e intotdeauna pupincurism. Nimeni nu e perfect pe lumea asta, iar atunci cand cineva isi asuma greselile si incearca sa faca un gest reparatoriu isi spala multe pacate.

    De asemenea nu consider justificata nici afirmatia ta ca toti cei care lupta impotriva comunismului au fost stalpi ai vechiului regim. Mi se pare ca ascunde pe undeva ideea ca ar fi mai bine sa abandonam genul asta de discurs, pentru ca ar fi monopolizat de fostii comunisti.

    Dar toata smecheria e sa te gandesti in ce sens este folosit discursul anticomunist. Daca e gen Becali, ca sa-l atate pe Copos, daca e gen Sergiu Andon, ca sa se ascunda dupa o perdea de fum in timp ce ataca dupa interesele politice, sau daca e gen Mona Musca, intamplator care a incercat prin actiunile ei sa se debaraseze de stilul comunist autoritar si autist in politica.

    E foarte usor sa pozezi in cinic si in om care nu are incredere in nimeni, dar cumva cu totii trebuie sa traim si sa facem alegeri pe lumea asta. Iar daca e sa aleg intre Voiculescu, Stanoiu, Musca, Vadim si altii va trebui sa fiu atent la nuante.

    Am cam depasit romantismul revolutionar unde lumea se impartea in buni si rai.
  • 0 (0 voturi)    
    Ptr Isidor @ 50 (Joi, 8 martie 2007, 10:47)

    Sorin Aradean [anonim]

    Tin sa-ti spun ca :

    Mi-e teama ca tu si coginditorii tai va aflati intr-o minoritate profunda in legatura cu ceea ce gindeste electoratul despre d-na Mona Musca. Lumea cu scaun la cap a inteles ca pe parcursul celor 17 ani trecuti de la Revolutie aceasta femeie chiar a stat in spatele dorintei de insanatosire morala a tarii.

    Iar "colaborarea" sa cu Secu e chiar ridicol de subtire ptr ca notele informative legate de studentii straini erau cit se poate de legitime. Eu am locuit ani de zile in zona Complexului Studentesc si am putut constata cu proprii ochi figurile cel putin dubioase pe care le aveau multi dintre arabii veniti la vremea aceea "la studii".

    Daca atunci cineva mi-ar fi cerut sa dau note informative despre asa-zisii studenti, crede-ma ca n-as fi stat prea mult pe ginduri, ba mai mult, poate as fi fost chiar mindru sa fac parte din eforturile de mentinere a sigurantei nationale. E adevarat ca de aici si pina la a da note informative despre proprii colegi e un pas marunt, dar cred ca as fi facut fatza refuzind elegant...

    Daca crezul tau este intr-adevar cel ca d-na Musca poate sta cot la cot cu de ex. Vadim, Felix etc, atunci crede-ma ca te afli intr-o mare confuzie. Eu am mai spus-o si o repet acum : trecutul dinsei pare sa nu fie imaculat, privind lucrurile prin prisma "intransigentelor" standarde morale actuale, dar daca faci abstractie de aceasta relativa iesire in decor si pui in balanta toate eforturile sale post-revolutionare pline de verticalitate politica, vei constata ca ceea ce s-a intimplat acum 30 de ani e insignifiant in raport cu ceea ce ne-a demonstrat dinsa in ultimii 17 ani.

    Acesta este registrul de gindire pe care destula lume il practica in privinta d-nei Musca. Si nu ma refer la intelighentia romaneasca, ci la oameni de la talpa tarii care cu o licarire in ochi si cu o vorba apasata spun stringind din buze : "a luptat impotriva comunistilor si a hotilor de tara"
  • 0 (0 voturi)    
    declaratii! (Joi, 8 martie 2007, 11:33)

    popescu maria [anonim]

    dispretul fara margini nu are cuvinte! Asta am simtit cand am citit declaratia patetica a celei care ca a colaborat cu secu! Demisioneaza din Onoare!! Sa nu mai aud de aceasta mincinoasa fara scrupule!
  • 0 (0 voturi)    
    Ptr dl Sorin Aradean (Joi, 8 martie 2007, 11:52)

    Birlic [anonim]

    Domnule Aradean,
    Aveti perfecta dreptate in cele spuse si ma bucur ca aveti curajul sa spuenti ceea ce ganditi, chiar daca este cumva contra curentului.
    Am cunoscut-o pe Mona Musca de-a lungul anilor, prin prisma profesiei mele de ziarist, si ma simt obligat sa spun ca atitudinea dansei ca politician a fost ireprosabila.
    Cei care arunca astazi cu piatra practica o intransigenta fata de dansa pe care nu si-o aplica fata de ei. Este usor sa te dai viteaz fara sa fi fost pe front.
    Este, desigur, regretabil ca Mona Musca nu a avut inspiratia sa semneze acel angajament cu numele propriu (asa cum a facut Bogdan Chireac, spre exemplu, care nu este informator, nu-i asa?) si, mai ales, ca nu a avut curajul sa vorbeasca despre acest episod din viata ei dupa 1989.
    Pleaca Mona Musca si ramanem cu Voiculescu, Iliescu, Vadim, Becali, Vantu, Patriciu, Rosca Stanescu etc. etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Mona (Joi, 8 martie 2007, 13:44)

    marcus [anonim]

    Onoare ar fi avut d-na mona musca daca ar fi recunoscut acum multi ani ceea ce a facut inainte de revolutie probabil ptr tot felul de avantaje materiale sau pozitie la locul de munca. Demisia ei este unul dintre putinele momente de satisfactie pe care le-am avut in ultimii ani vis-a-vis de politica. Prea dadea sfaturi tuturor la Tv la toate emisiunile anul trecut fara pic de jena si rusine. fripturista a fost si fripturista a ramas, aviz celor care s-au lasat inselati de infatisarea exterioara impozanta si serioasa a monei musca la TV: dragilor, viata unui om nu se desfasoara la TV!
  • 0 (0 voturi)    
    Musca-Iliescu (Joi, 8 martie 2007, 15:09)

    Gabi [anonim]

    S-a decis ca Mona Musca a facut politie politica pentru ca a semnat un angajament ca sa-si pastreze postul de profesor universitar in conditiile in care (spune dansa) nu a facut vreun raport.
    Ion Iliescu, in calitate de secretar de partid, era persoana cu acordul careia Securitatea aresta un membru de partid, altfel nu era permis, dar nu ar fi semnat nici un angajament cu Securitetea (cum ar fi putut semna cand se plasa ierarhic deasupra Securitatii?). Dar Ion Iliescu NU A FACUT POLITIE POLITICA ?!
    Pana la urma asta este esenta, astea sunt cele doua aspecte extreme si foarte clare ale aceluiasi sistem si asta ar trebui sa se discute. Restul sunt doar clinciuri din care nu se iese oricat s-ar discuta.
    Legea este stramba, schioapa si nu serveste decat la plata unor polite politice-economice-personale-...etc.
    Oricum in Romania jocurile sunt facute definitiv, nici un mecanism democratic nu mai poate face sa apara legi bazate cu adevarat pe principii. Clasa parlamentarilor detine puterea direct sau cu sprijinul prietenilor economici si nu va emite legi care sa le afecteze interesele. De fapt intreaga clasa politica, pana la cel mai inalt nivel. Acum 20 de ani se chemau politruci? Doar mecanismele puterii difera.
  • 0 (0 voturi)    
    MONA&MUSCA (Joi, 8 martie 2007, 20:10)

    morocanel [anonim]

    SE PARE CA IN ROMANIA, INSECTICIDUL PENTRU MUSTE, ISI FACE EFECTUL DUPA 17 ANI...DE LA REVOLUTIE!
  • 0 (0 voturi)    
    Regretabil! (Joi, 8 martie 2007, 20:13)

    nana1929 [anonim]

    Doar in Romania este posibil!
    Oameni care au "gresit" in tinerete, fortati cumva sa ia astfel de decizii, sa plateasca pentru crimele si miseliile pe care, ceilalti au "gresit" cu buna stiinta si cu mare ardoare pentru interesele comunismului. Regretabil este faptul ca acei mafioti comunisti, inca sunt in functii importante din conducerea statului roman, declarati nevinovati si curati ca lacrima, iar cei cu bun simtz si onoare, renunta pentru a apara interesul partidului si al statului nostru.
    Doresc acel vot uninominal, care sa-mi permita s-o readuc pe doamna Mona Musca in viata politica a Romaniei, iar pe cei ca Voiculescu, sa-i tai de pe lista. Nu stiu ce vor altii, dar eu stiu ca cei care si-au pastrat demnitatea in suflet, chiar daca au gresit candva, vor fi in stare sa-si repare acea greseala. Iar doamna mona Musca, este acel om, care merita tot respectul din partea mea.
  • 0 (0 voturi)    
    Da' cu ceilalti, ce n-aveti ? (1) (Joi, 8 martie 2007, 20:24)

    OARE CINE [anonim]

    Pentru a fi gasit VINOVAT, fapta trebuie sa prezinte un pericol social AL UNEI INFRACTIUNI,adica sa fie savarsita CU INTENTIE sau DIN CULPA ( NUMAI cand CULPA este prevazuta EXPRES in lege, altfel nu mai constiutie infractiune)
    Nu exista infractiunea de fals in declaratii din culpa, legea nu prevede asa ceva, deci aceasta infractiune se poate savarsi NUMAI CU INTENTIE.

    1. Sunt parlamentar ( nu ma injurati, presupun doar cu titlu de exemplu, ma numesc X ), dar in 2004 odata cu depunerea candidaturii am intocmit o declaratie conform LEGII IN VIGOARE la acel moment , art 3 al 1 din legea CNSAS nr 187/1999,
    Am mai vazut in aceeasi lege, la art 8 alin 8 final :
    „Calitatea de membru al Colegiului Consiliului nu poate fi acordata persoanelor care au facut sau fac parte din partide politice.”

    Am semnat declaratia in 2004 ca „ NU AM fost agent sau colaborator al organelor de securitate CA POLITIE POLITICA” Dadusem cu multi ani in urma 2 declaratii de apreciere fata de 2 colege si despre cativa studenti straini, dar nu am „denuntat activitati sau atitudini POTRIVNICE regimului totalitar comunist.” (art 5 alin 4)
    AM AVUT SI AM CONVINGEREA ca un COLEGIU IMPARTIAL , neinfluentabil, fara partizanat sau obligatii politice, nedispus la TROCURI intre partide, nu va putea sustine ca as fi adus vreo „atingere drepturilor si libertatilor” cuiva. (art 5 alin 3 lit d si alin 4)
    Convingerea asta mi-a fost intarita si de faptul ca am mai depus o declaratie identica in 2000, nici atunci nu am auzit ca CNSAS sa puna problema ALTFEL decat intelesesem eu prin sintagma de POLITIE POLITICA. Din contra, am vazut ca pana si Vadim Tudor a primit un certificat de OK.

    Cand am dat declaratia am fost convins ca NU MINT, CA NU DECLAR NIMIC FALS. Am depus cererea de acceptare a candidaturii si declaratia in plic inchis,( ajunge in final la CNSAS si de deschide numai dupa ce ramane irevocabila decizia ca as fi fost agent sau colaborator CA POLITIE POLITICA ).
  • 0 (0 voturi)    
    Da' cu ceilalti ...ce n-aveti ? (2) (Joi, 8 martie 2007, 20:28)

    OARE CINE [anonim]

    2. Un alt parlamentar, Y , a fost agent sau colaborator, a facut ce poate fi mai rau, a turnat in adevaratul sens al cuvantului, incat au fost afectate nu doar sansele de promovare ale turnatilor, chiar au fost arestati, batuti sau condamnati, au avut de suferit si alti mebri ai familiei.

    In declaratie a scris : „AM FOST etc” Plicul sta inchis tot la CNSAS.

    Y1-Daca primeste o decizie precum ca NU A FACUT politie politica , adica reuseste sa obtina certificat de buna purtare, prin troc, mituire, presiune politica, santaj, nu conteaza cum, plicul ramane inchis si nu se mai afla nimic despre el. ( cred ca nu se ingrijoreaza nimeni pt el, ca ar fi comndamnat pt fals in declaratii in caz ca s-ar deschide plicul)

    Y2-Daca e trantit, se deschide plicul si se constata ca OMUL E CAT SE POATE DE CINSTIT pentru ca NU A MINTIT, nu a dat declaratie in fals, nu mai este cercetat penal si nu suporta nicio repercusiune pana la sfarsitul mandatului (tot aici poate intra si varianta cand personajul a pierdut la votul CNSAS, declarase initial ca „NU A FOST”, dar reuseste sa schimbe plicul cu o alta declaratie inversa, pregatita de rezerva si cu ajutorul unora de la CNSAS)


    Nu intreb „Ce varianta de parlamentar preferati ?” , nici daca Y-2, trantit de CNSAS si descoperit cu SINCERITATEA IN PLIC mai este condamnat, odata ce nu are niciun fals in declaratie.

    Ce este mai important? Faptul ca NICI MEMBRII Colegiului nu STIU cum sa inteleaga legea, ca nu au adoptat aceeasi interpretare ( au declarat asta de nenumarate ori, ba ca ar trebui sa dispara sintagma, incat orice tangenta cu secu sa fie taxata, ba ca orice securist trebuie acuzat ca a facut politie politica, ba ca trebuie tinut cont de situatia fiecaruia, dupa CONSECINTELE asupra turnatilor, idem pt colaboratori ) SAU faptul ca EU VREAU SA ANALIZEZE SITUATIA MEA NUMAI UN COLEGIU IMPARTIAL, capabil sa utilizeze ACEEASI UNITATE DE MASURA PENTRU TOTI, FARA MENAJAMENTE sau comenzi de partid?
  • 0 (0 voturi)    
    Da' cu ceilalti ...ce n-aveti ? (3) (Joi, 8 martie 2007, 20:30)

    OARE CINE [anonim]

    Ce este mai impoortant? Sa asistam doar la spectacolul CNSAS cu 3-5 parlamantari depistati „pozitiv” printr-o SELECTIE artificiala, incat NICI pt VIITOARELE ALEGERI SA NU FIE INLATURATI TOTI cei care reusesc sa se strecoare deja sau ALTII care VOR FI NOII CANDIDATI, poate cu bube cel putin la fel de mari?

    Poate unii vor fi in stare sa considere justificate CHELTUIELILE de SUTE DE MILIARDE pt UN CNSAS INEFICIENT SI INUTIL , cu rezultatul senzational de deconspirare a 3-5 persoane din parlament, dar cred ca oricum NIMENI SI NIMIC nu ar putea justifica CEEA CE RAMANE DE NEINLATURAT dntr-un parlament (actual sau viitor), infestat si protejat prin manevre politice sau interese, odata ce NU POATE FI ALTFEL cu unitati diferite de masura, cu bajbaieli, cu NULITATI, cu O COMPONENTA DUBIOASA INCA DE LA ACCEDEREA IN CNSAS.


    Problema ESENTIALA nu este Mona Musca. Ea reprezinta doar un caz, din pacate in stadiul de a RECONFIRMA existenta acelorasi probleme.

    3. Prin OUG nr 16 din 22.02.2006 s-a modificat legea CNSAS.
    Adica ULTERIOR momentului cand am dat declatia din 2004, PNL a pus problema ca ar trebui sa se „EXPLICE” mai bine sensul sintagmei „politie politica”, dar SURPRIZE-SURPRIZE:
    a) Cine face comparatia intre continutul alineateler art 5 din 1999 si 2006 poate vedea ca NU S-A SCHIMBAT NIMIC, nu s-a adus NICUN ELEMENT NOU capabil sa modifice sau sa clarifice incadrarea faptelor urmarite sau intelesul sintagmei, in privinta colabaratorilor securitatii ca politie politica.
    Atunci de ce a mai aparut OUG 16 ?
    b) RASPUNSUL se afla la art 8 alin 8 , final :
    „Pe perioada mandatului, membrii colegiului consiliului nu pot face parte din partide politice.”

    A fost MODIFICATA LEGEA DOAR PT A PERMITE ACCESUL unor ANUME PERSOANE, DORITE IN CNSAS, care nu puteau accede datorita apartenentei politice (indiferent de care sau cand). Textul INTERDICTIEI exprese din lege 187/1999 a fost inlocuit in 2006 cu renuntarea, de complezenta, la partid.
  • 0 (0 voturi)    
    Da' cu ceilalti ...ce n-aveti ? (4) (Joi, 8 martie 2007, 20:37)

    OARE CINE [anonim]

    CINE a facut isprava asta ? Tariceanu, prin COLECTIVUL anume constituit din istorici de renume ...in intocmirea legilor (Secasiu, Oprea, Olaru) si alti colaboratori, Ticu Dumitrescu si Cristian Parvulescu.(Pro cum?)

    Au fost recompensati ori ne prefacem ca nu ? Cati dintre ei voteaza IMPARTIAL, refuza comenzi si cati dintre CEILALTI membri ai Colegiului nu au interese de partid, de APARAT sau de dat in TROC?
    Cu „impartialitatea” lor VIZIBILA, DUPA VOTURILE exprimate deja, contradictiile dintre declaratii si votul ...schimbat, incoerenta in aprecieri, ne mai lipseste sa credem ca nu a existat niciun interes pt crearea acestor anomalii legislative.

    De ce nu se mai grabesc sa voteze scoaterea sintagmei „politie politica”? Pentru ca in viitoarea legislatura sa nu beneficieze de aceeasi unitate de”masura” aplicata ...CU ANTICIPATIE Monei Musca.

    Ce procuror isi asuma riscul sa „demonstreze” INTENTIA in declaratia Monei Musca pe motivul ca A VAZUT SI INTELES ALTFEL sintagma de „politie politica” decat cei din Colegiu, care NICI ACUM NU STIU CE VOTEAZA ?
    Orice intrepretari si modificari legislative ULTERIOARE anului 2004, NU POT FI APLICATE RETROACTIV si nici nu pot avea menirea sa schimbe aprecierea din declaratia data.

    Pentru cine nu a vazut diferenta intre a demisiona sau nu, mai adaug ca M M putea sa ramana pana la sfarsitul mandatului. Pana e pusa sub acuzare, pana se finalizeaza cercetarea penala (daca incepe), pana se judeca de la prima instanta pana la recurs, trece actuala legislatura.

    Ce instanta isi pemite sa riste cu o astfel de condamnare, sub rezerva desfiintarii la CEDO a intregului circ sau sa condamne FARA PROBA ELOCVENTA A INTENTIEI ?

    Pt cel mult o amenda penala mai mica de cateva ori decat salariul de deputat PE O LUNA, al Monei Musca? Faptul ca a renuntat la privilegiile DIVERSE si SUBSTANTIALE, pt inca apropape 2 ani, nu insemna ca alti parlamentari nu-s IN STARE DE ORICE incat sa si le PASTREZE ...CU ORICE PRET.
  • 0 (0 voturi)    
    demisie (Vineri, 9 martie 2007, 11:46)

    SASA LUPU [anonim]

    A demisiona este o lasitate
    Altfel lupti dinnauntru !
    Ramin la parerea ca cine v-a facut-o asta vrut sa dispareti din viata POLITICA actuala ! Si cred ca nu e cel la care va ginditi !
    LUPTATI DOAMNA MUSCA PENTRU DREPTATEA DVS. !
    dar din interiorul PARLAMENTULUI nu din afara lui!
    O mama isi invata copii sa nu ascunda niciodata adevarul sa nu minta ! dar pe ea cine a invatat-o ?
  • 0 (0 voturi)    
    pro (Vineri, 9 martie 2007, 13:25)

    ana [anonim]

    eu nu cred ca acele acte reprezinta politie politica. dar se pare ca sunt interese mult mai mari decat vedem noi. doamna mona musca este o doamna. si este de apreciat ceea ce a facut pana acum. sunt in parlament toti taranii, toti incultii, si spre surprinderea mea, nimeni nu se ia de ei. si sa nu-mi spuneti, de ex ca basescu este un cult. la cat de frumos vorbeste si se balacareste cu tariceanu in public, mai bine prefer o muna musca. sa fim seriosi. de asta suntem o tara de nimic, pentru ca niste oameni de nimic ne reprezinta
  • 0 (0 voturi)    
    DIVERSIUNEA "MUSCA" (Vineri, 9 martie 2007, 21:00)

    Livia I. [anonim]

    CRIMINALII CARE AU SAVARSIT SAU COMANDAT EXECUTII DISCRETE STAU CUMINTI LA CALDURICA SI IN SCHIMB MULTIMII I SE ARATA O MUSCA SI I SE SPUNE CA ESTE FOSTA POLITIE POLITICA.
    Si o tara intreaga sare sa vineze musca de pe ecran in timp ce Felix isi ride de toti.
    "Mari farsori, mari gogomani", ar fi spus Caragiale.