Averile inaltilor prelati nu vor putea fi verificate de inspectorii ANI

de L.Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 7 martie 2007, 0:00



Senatorii sunt foarte atenti cand vine vorba de controlul averilor inaltilor prelati. Comisia Juridica a Senatului a adoptat, miercuri, un amendament la Legea ANI, propus de senatorul PSD Serban Nicolae, prin care se elimina orice posibilitate ca reprezentantii cultelor religioase sa intre sub incidenta legii care verifica averile demnitarilor.

Textul legii prevedea ca declaratiile de avere trebuie depuse de toate categoriile de persoane care sunt numite de Parlament, Presedintie, Guvern sau premier.

"Vreau sa se modifice textul acestui articol pentru ca ar intra sub incidenta legii si fetele bisericesti incepand de la rangul de episcopi. Aceste categorii sunt numite in functie formal, prin decret prezidential. Vreau sa fiu sigur a acest articol nu va fi interpretat de inspectorii Agentiei, care ar putea sa ceara declaratiile de avere ale inaltilor prelati", a explicat Serban Nicolae.

In favoarea acestui amendament au votat reprezentantii PSD Serban Nicolae si Doru Ioan Taracila, liberlii Norica Nicolai si Mario Oprea, senatorul PRM Valentin Dinescu, si reprezentantul PC Gavrila Vasilescu. Singurul care a votat impotriva a fost senatorul UDMR - Peter Eckstein Kovacs iar Dorel Jurcan (PD) s-a abtinut.

Amendamentul a fost incorporat in textul legii astfel: "Toate persoanele numite de Parlament, Presedintie, Guvern sau premier trebuie sa depuna declaratii de avere si vor fi verificate de inspectorii de integritate, cu exceptia reprezentantilor cultelor religioase."

In varianta actului normativ propus de ministerului Justitiei, inaltii prelati si cei care detineau functii de conducere in interiorul Bisericii erau asimilati functiilor de demnitate publica si erau obligati sa-si depuna declaratiile de avere.

Prevederile din lege au declansat un razboi mocnit intre ministerul Jutitiei si Biserica Ortodoxa Romana.

Biserica Ortodoxa Romana (BOR) s-a opus la vremea respectiva controlului averilor ierarhilor, sustinand ca masura contravine prevederilor constitutionale privind autonomia cultelor religioase, iar episcopii nu au avere personala.

Insusi Patriarhul Teoctist a cerut, printr-o scrisoare, Parlamentului sa nu fie controlate averile ierarhilor Bisericii Ortodoxe Romane pe motiv ca acestia nu dispun de averi personale si ca s-ar aduce o "grava atingere" autonomiei BOR si cultelor religioase legal recunoscute in tara noastra.

Ministrul Justitiei, Monica Macovei, a incercat sa pastreze textul initial motivand ca inaltii prelati trebuie sa completeze declaratii de avere si trebuie verificati deoarece sunt platiti de la bugetul de stat.

In ciuda disputelor aprinse si incercarii ministrului Macovei de-a pastra textul initial, comisia juridica din Camera Deputatilor, mai exact reprezenatii PSD, PNL, PC, UDMR si PRM au dat castig de cauza BOR si au eliminat aceasta prevedere din lege.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


147 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    inca un deget... (Miercuri, 7 martie 2007, 16:42)

    Flo [anonim]

    Cate-un pic, pic, pic,
    pana n-o mai ramanea nimic...

    Maine-poimaine o sa ne trezim ca n-a mai ramas nimic din ANI. Si-o sa se mire toti: "Da' cine o ciuntit-o asa ?? Ca ei doar au ajustat-o minor, pe ici pe colo..."

    'mama lor de parlamentari, nu punem noi odata legea pe ei...
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Miercuri, 7 martie 2007, 17:17)

    costin [anonim]

    pai daca sunt platiti de stat, de ce sa nu-i verifice? si care-i logica ca sa nu-i verifice pentru ca nu au averi personale .... da ce fel de averi au.
  • 0 (0 voturi)    
    Biserica in care au romanii incredere. Ha, Ha, Ha! (Miercuri, 7 martie 2007, 17:19)

    Pink Panther [anonim]

    Cum care va sa zica sa faci ce zice popa nu ce face popa!
    Parca romanii au cea mai mare incredere in Biserica nu-i asa?

    Cred ca de destepti ce suntem iar l-am confundat pe Dumnezeu cu fariseii care pretind ca-l reprezinta pe Pamant.

    Ce mai legaturi exista intre "slujitorii domnului" si "slujitorii intereselor din parlament" este mai mult decat evident.
    la fel de evident este ca Biserica pierde orice prilej sa taca sau sa vorbeasca dupa caz.

    De fapt dupa cat se straduie sa ajute pe oamenii de rand, chiar ma gandesc daca popii mai au vreun rost in tara asta!

    Ex: porcaria aia de wrestling de la tv care propaga violenta nu revolta pe nimeni?
    Sigur, este usor sa canti predici si sa mergi la botezuri/nunti, sa faci burta dar sa nu lupti pentru nimic ci doar sa te guduri pe langa babe!

    Eh, acum afurisiti-ma dragilor!
  • 0 (0 voturi)    
    unde e initiativa biserici? (Joi, 8 martie 2007, 4:58)

    florin [anonim]

    unde e initiativa biserici de a contesta? ca sa nu fie nici o suspiciune ar trebui biserica sa-si impuna aceasta lege.
    daca a intrat dracu in parlament ar trebui sa arate biserica ca nu a intrat si in popi.
    da ce nu face banu, acopera orice iluzie de a exista oameni cinstiti, biserica ar fi fost ultima la care m-asi fi asteptat.
    pacat ca este platita din bani contribuabililor.
    asa cum este si in tarile uniuni biserica ar trebui platita din contribuabili care vreau si nu obligatoriu, asi vrea sa vad dupa aea reactia popilor, tot banu e dumnezeu lor.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca te-ai uita cu atentie ai vedea ca Biserica are sute de asezaminte filantropice (Joi, 8 martie 2007, 7:51)

    Gabriel [anonim]

    Domnule Roz,

    Daca ai privi cu atentie in jur ai vedea sute de camine de copiii, case de batrani, mii de case sociale, si chiar spitale ale Bisericii.

    Si asta in conditia in care averile bisericilor nu au fost retrocedate.

    Dar sigur, pentru linistea ta sufleteasca, ai dreptul sa-ti construiesti sofisme care sa iti hraneasca ignoranta autosuficienta.

    Dumnezeu sa te binecuvinteze!
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Joi, 8 martie 2007, 10:20)

    Gabriel [anonim]

    Mi se poate raspunde pe mail de ce dreptul meu la replica mi-a fost ignorat de catre administratorii Hot News?
  • 0 (0 voturi)    
    @Gabriel (Joi, 8 martie 2007, 12:04)

    Pink Panther [anonim]

    Eu am tras concluziile mele. Daca nu sunt si ale tale, foarte bine. Asa este normal.

    Ca sa fie clar: evident ca exista preoti/calugari care incearca sa faca bine celor din jur. Dar se vede de la o posta ca nu exista o strategie si o sincronizare cu ierarhia ci mai degraba cazuri izolate si chiar disperate de a-si motiva crezul.

    Asezamintele de care spui (nu stiu daca sunt chiar sute) sunt binevenite dar nu rezolva problema.
    Eu n-am auzit decat un numar mic de ierarhi care sa se revolte public si sa lupte cu adevarat impotriva alienarilor societatii de astazi: copii parasiti de parintii care uita ca i-au facut, agresivitatea din media, prefacatoria oamenilor politici (apropo, cum ii sta unui ierarh sa-i faca reclama electorala lui Becali?), egoismul oamenilor de rand, limbajul depravat din toata societatea,....

    Faptul ca se merge la biserica nu inseamna nimic daca biserica nu stie sa iasa din cercul in care s-a autoexilat.

    Neacceptand sa-si asume greselile trecute biserica nu va avea nici o sansa sa se schimbe pe ea insasi si cu atat mai mult societatea.
    Din motive de interese de grup doreste sa-si conserve privilegiile, si sufera de aceleasi probleme ca si intreaga societate: viata paralela, prefacatorie, anxietate, autosuficienta si mai ales anchilozare.

    Din pacate Biserica Ortodoxa se comporta (asa cum a fost probabil intotdeauna) ca o anexa a statului.

    Gabriel, poti sa spui ca cele de mai sus sunt sofisme, dar dupa parerea mea esecul societatii romanesti este in mare parte esecul bisericii intr-o tara a carei popor se proclama in proportie covarsitoare ca fiind credincos.
    Nu crezi?

    PS: multumesc pentru binecuvantare. Dumnezeu sa te binecuvanteze si pe tine si pe toti cei care ar dori ca lucrurile sa arate altfel!


    .
  • 0 (0 voturi)    
    Biserica fraierilor (Joi, 8 martie 2007, 13:44)

    Tom [anonim]

    Incredibilca mai sunt fraieri ce cred in inocenta bisericii. Sau ca cineva a facut cerul, pamantul si apa. Normal ca biserica nu vrea controlul averilor. Nicieu nu as vrea daca as fi bulibasa pe domeniul meu. De ce sa ma controleze ? Cu ce drept ? Daca fur, asta e. Ce, fur de la voi, Fraierilor ?
    Personal prefer Doamne miluieste, Popa prinde peste, de cand eram copil.
    Bineinteles ca niste nebuni, cu ----- intre urechi o sa spuna ca sunt satanist etc. Plicticos.
  • 0 (0 voturi)    
    Biserica (Joi, 8 martie 2007, 13:49)

    boy [anonim]

    Doamne miluieste, popa prinde peste. Ar trebui sa fie comentariul tuturor oamenilor normali la cap. Cum faceam in copilarie. Popa nu vrea controlul averilor ? Foarte bine, sa ii taiem nasul. Incredibil ca mai sunt fraieri ce cred ca un gigi a facut ceru', apa si pamantul. Sau ca exista bor neprihanita. Fiti realisti.
  • 0 (0 voturi)    
    obscurantism (Joi, 8 martie 2007, 21:26)

    resp [anonim]

    de la o societate comunista spalata la creier, am ajuns azi o turma a obscurantismului si ipocriziei religioase. Obtuzi, nedeschisi catre ideile lumii sau ale altor culturi sau filozofii, facem matanii toata ziua si ne laudam cit de spirituali sintem, cind de fapt nu stim nimic. Omenia simpla si discernamintul, care n-are nici o legatura cu religia, ne-a disparut de mult.
    La altii mai civilizati, legislatorul si-a pus problema cum sa previna excesele bisericii. In franta din 1905 a aparut legea separatiei bisericii de stat. N-am auzit la noi pe cineva sa discute, sa prezinte ceea ce s-a obtinut cu acest fel de legi. Ne indreptam spre Europa secolului XXI ridicind cu obscurantism catedrale de ev mediu. E tot ce ne lipsea, autostrazi, universitati, biblioteci, terenuri de sport avem deja. Cultural sintem niste nulitati dar ne place sa credem ca avem o spiritualitate. Vax pe doi!
  • 0 (0 voturi)    
    B.O.R. (Miercuri, 12 septembrie 2007, 17:16)

    Radu Vanda [anonim]

    Tot respectul pentru BISERICA SI DUMNEZEU.
    PREOTII sunt si ei .....OAMENI.
    Mi-as fi dorit, dupa 18 ani , sa vad lucruri frumoase infaptuite de preoti: azile de batrini, adaposturi pentru copii si oameni ai strazii, locuri unde sa se adapostesca femeile maltratate de
    soti iresponsabili, s.a.m.d.
    Dar ,dupa cum spuneam si preotii sunt oameni. Asa ca............