Premierul a sesizat Curtea Constitutionala privind refuzul lui Basescu de a-l inlocui pe Ungureanu la MAE

de D.Galantonu     HotNews.ro
Marţi, 13 martie 2007, 0:00



Premierul Tariceanu a sesizat Curtea Constitutionala pentru refuzul presedintelui Basescu de a-l numi ca ministru de Externe pe Adrian Cioroianu in locul lui Mihai Razvan Ungureanu. Tariceanu solicita Curtii Constitutionale sa constate existenta unui conflict juridic de natura constitutionala intre presedintele Romaniei si Guvern, in cazul MAE.

Printr-o solicitare a premierului din data de 19 februarie primul-ministru propunea presedintelui numirea lui Adrian Cioroianu in functia de ministru al Afacerilor Externe.

Intr-un comunicat al guvernului se arata ca premierul solicita CC :" sa intervina in baza competentelor sale de inalta autoritate publica pentru a repune in legalitate constitutionala raporturile dintre Presedinte si Guvern in aceasta problema".

Premierul Calin Popescu Tariceanu i-a cerut in data de 2 februarie ministrului de Externe, Mihai Razvan Ungureanu, sa-si prezinte demisia, in urma situatiei create de retinerea a doi muncitori romani in Irak.

Cei doi lucrau pe o baza militara americana in calitate de subcontractori si fusesera acuzati de spionaj, deoarece fotografiasera fara aprobare in interiorul bazei. Ulterior ei au fost eliberati, dupa mai mult de trei luni in arest. Premierul Tariceanu a declarat ca a aflat din presa de situatia celor doi, in timp ce Presedintele Basescu fusese informat la cateva zile dupa arestare.

Mihai Razvan Ungureanu si-a anuntat demisia in 4 februarie si a declarat ca isi asuma responsabilitatea de a nu-l fi informat pe premier despre soarta celor doi romani din Irak.

La doua saptamani dupa demisia lui Ungureanu conducerea PNL l-a nominalizat pe senatorul Adrian Cioroianu pentru postul de ministru de Externe.

Cu toate acestea Mihai Razvan Ungureanu indeplineste in continuare functia de ministru de Externe, intrucat seful statului nu a semnat decretul de eliberare din functie a lui Ungureanu si cel de numire a lui Cioroianu, declarand ca nu se grabeste cu inlocuirea.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


123 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    In sfarsit (Marţi, 13 martie 2007, 11:26)

    Puiu [anonim]

    Trebuia sa o faca demult!
  • 0 (0 voturi)    
    sageata liberala (Marţi, 13 martie 2007, 11:30)

    vasile [anonim]

    Dupa lovitura de ieri, PNL ataca la baioneta; curtea constitutionala a fost intotdeauna si este prietena presedintilor de tara (3 judecatori numiti de presedinte, 3 de senat, 3 de camera deputatilor, adica din ceilalti 6 vreo jumatate sunt toi ai partidului prezidential).
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 13 martie 2007, 11:42)

    Alois [anonim]

    Si ce ?

    O sa si-o ia peste bot precum cu data trecuta.
  • 0 (0 voturi)    
    a ramas doar sageata #2 (Marţi, 13 martie 2007, 11:45)

    x1 [anonim]

    pentru ca liberala nu mai este demult.
    nu ai observat inca?
  • 0 (0 voturi)    
    Primul Ministru (Marţi, 13 martie 2007, 11:52)

    Catalin [anonim]

    Sper sa scap de dl. Tariceanu ca Prim Ministru.
    Este antipatic, nehotarat, e interesat in principal de interesele economice ale "amicilor" si de propriul scaun.
    Si se mai si aliaza cu opozitia pt. aceasta.
    Este un Prim Ministru SLAB, care conduce un partid SLAB.
    Fara Basescu care sa castige alegerile in 2004, Tariceanu si ceilalti liberali care acum "se dau rotunzi" ar fi fost niste simpli deputati sau senatori in opozitie.
    He, he , he, au ajuns la ciolan si vor acum sa-l roada doar ei. Vor vedea insa cum stau lucrurile la viitoarele alegeri.
  • 0 (0 voturi)    
    Atacul asupra Pd-ului pe care il vor scoate treptat de la guvernare (Marţi, 13 martie 2007, 11:53)

    sorin [anonim]

    un senator de profesie istoric care s-a nascut in Craiova, mai stiti altceva de dansul
    In principiu pare Ok asa dupa moaca, imporant ar fi sa nu fie marioneta lui tariceanu sau patriciu sau alti psd-isti hoti

    Mai vedem ce se va intampla, oricum cei de la curtea constitutionala sunt pusi pe timpul guvernarii PSD , deci acum la ce sa ne asteptam
  • 0 (0 voturi)    
    Domnule Basescu, (Marţi, 13 martie 2007, 12:00)

    Ana [anonim]

    Mi-ati facut impresia ca aveti un"fler"deosebit in a "citi"caracterul oamenilor.Totusi,de foarte mult timp ma intreb,cum de v-ati pacalit in halul acesta,punandu-l PM pe acest Tariceanu,o nulitate din toate punctele de vedere!!!Macar acum,in al 12-lea ceas,scapati-ne de el!!!
  • 0 (0 voturi)    
    a doua sageata liberala (Marţi, 13 martie 2007, 12:20)

    vasile [anonim]

    daca CC ii da dreptate lui Tariceanu, urmatoarea mutare o sa fie ori scoaterea din guvern a PD, ori punerea ministrilor PD cu botul pe labe- nu pot fi in acelasi timp si in guvern si in opozitie; ramane de vazut ce va zice CC, pentru ca seful CC este Basescu (vezi#2), ca de altfel seful tuturor institutiilor statului (politie, armata, sri, sie, justitie etc), mai putin guvern si parlament. Pe scurt, este doar o demonstratie de forta a PNLdupa victoria de ieri, si o sa vedeti ca raspunsul nu o sa intarzie, PD o sa se dea la fund o vreme (ceea ce a facut si PLD) si o sa inceteze atacurile asupra PNL (pentru ca nu pot guverna fara ei) si la fel, o sa inceteze atacurile si asupra PSD (pentru ca sunt fostii si posibilii viitori aliati-vezi FSN).
  • 0 (0 voturi)    
    obiective declarate, interese ascunse p1. (Marţi, 13 martie 2007, 12:21)

    pop emil [anonim]

    Este evident ca ne-am trezit cu totii dintr-o data nu numai intr-o acerba campanie electorala, dar si intr-o lupta de eliminare a PD si a Presedintelui Romaniei din viata politica.
    Inainte de a vorbi despre politica externa e necesar sa afirmam 2 lucruri: interesul national este deasupra interesului de partid, iar politica externa se face numai dupa interesul national.
    Politica externa este folosita ca arma de lupta, in special, de coalitia PSD-PRM-PC-(PNL?). Utilizarea politicii externe ca arma de lupta a inceput o data cu consumarea evenimentului celor 2 muncitori romani de la baza militara americana din Irak, eveniment provocat de fortele oculte din interiorul tarii, si urmat de schimbarea prea grabnica si nu pe deplin justificata a unui ministru bun (acel ministru putea fi in rezerva de cadre pentru viitorii presedinti ai tarii, deci trebuia scos din competitia chiar nedeclarata si viitoare cu domnii Victor PONTA, Bogdan OLTEANU si Cosmin GUSA).
  • 0 (0 voturi)    
    tariceanu (Marţi, 13 martie 2007, 12:21)

    johny [anonim]

    avem ghinion cu acest prim ministru anti-progres si care se ocupa de averea prietenilor mai mult decat de problemele statului. Din pacate realizarile din ultimii 2 ani cred ca s-au terminat aici... vor urma 2 ani destul de prosti pentru noi.... Tariceanu e o rusine pentru PNL si pentru dreapta in general... si e o rusine pe banii nostri...
  • 0 (0 voturi)    
    obiective declarate, interese ascunse p 2. (Marţi, 13 martie 2007, 12:22)

    pop emil [anonim]

    Atacurile vin din 2 directii:
    - Din partea PNL, ocuparea postului de ministru de externe de catre un liberal obedient partidului care sa mineze toate actiunile de politica externa ale presedintelui, urmand ca acesta sa fie ulterior acuzat de incompetenta in politica externa, ba mai grav pus in vreo situatie in care sa i se puna in carca vreun act de inalta tradare fata de interesele tarii; sa retinem ca miscarea urmareste punerea Presedintelui sub acuzare sau in stare de suspendare.
    - Din partea PSD, exacerbarea minorei neantelegeri cu statul Moldova, declararea unor vinovatii si transmiterea lor tot asupra Presedintelui Romaniei. Astazi, unele posturi TV au transmis audierile organizate de domnul Mircea GEOANA in problema Moldovei si dansul a afirmat ca este o problema de politica externa foarte grava pentru ca s-ar "desubstantializa" statul moldovean, adica i-am favoriza pe romani sa plece si prin asta am lasa sa intre alte natii acolo. Cu tot respectul, domnule Mircea GEOANA, va reamintesc ca:
    - statul moldovean nu este al nostru, iar prin afirmatia Dvs. - mi se pare ca nu prea diplomatica - tocmai ati creat un diferend de politica externa privind suveranitatea Moldovei. Ce ar putea spune domnul Voronin ? Ca pe noi romanii ne preocupa faptul ca in Moldova sa fie cati mai multi romani pentru viitor, ca sa o putem revendica in baza principiului majoritatii etnice ...
    - statul roman este si mai "desubstantializat", pentru ca mai mult de 10 % din populatia Romaniei este in strainatate
  • 0 (0 voturi)    
    prim ministru slab, presedinte ordinar (Marţi, 13 martie 2007, 12:25)

    catalin 45 [anonim]

    caracterizarile pot fi inversate. tariceanu se crede stapin pe mosia altuia(a rominiei) si vrea sa jecmaneasca tot. basecu se crede marinar pe vas, unde injura birjareste pe cine si cind vrea. o deziluzie totala alianta portocalie, la fel ca si conventia. efectul primar este alungarea electoratului in bratele unor alti nemernici, cei ca png si becali. pacat, poporul asta parca merita mai mult.
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns#7 (Marţi, 13 martie 2007, 12:26)

    vasile [anonim]

    Flerul presedintelui este bun doar pentru interesul personal, a ajuns presedinte pentru ca Stolojan era bolnav(!!!), cu voturile PNL, cu fonduri chiar si de la PNL-Patriciu. Ceea ce ii trebuie presedintelui in continuare este sustinerea Poporului pentru un nou mandat, adica va face totul pentru Popor, dar nimic pentru cetateni. Sper sa ma insel.
  • 0 (0 voturi)    
    Nene motociclistule, esti tot mai haios! 2 (Marţi, 13 martie 2007, 12:29)

    x [anonim]

    Lucrurile sunt clare, presedintele are ultimul cuvant, deoarece alineatul 2 precizeaza clar ca aceasta ATRIBUTIE ii apartine. Ca motociclistul face iar jocuri penibile de imagine si se zbate ca un animal incoltit, incearcand sa-i ia presedintelui atributiile pe care i le confera Constitutia, asta este evident.
    Ce si-o fi zis nataraul? „Daca CC imi da dreptate, transform Institutia Prezidentiala intr-o simpla marioneta a vietii politice, care nu mai are nici un cuvant de spus in alcatuirea Guvernului sau in deciziile luate de acesta, dupa care ii pot demite linistit pe ministri PD. Ce frumos ar fi, nici nu ar mai fi nevoie de suspendarea presedintelui, el avand dupa asta obligatia sa puna doar semnatura pe aberatiile mele! Pot sa o fac dupa aia pe jmekerul si in Parlament, ca doar voi deveni un fel de Dumnezeu atotputernic al acestei tari!”

    He he, nene motociclistule, in cazul in care ai uitat, Romania este o republica semipresidentiala (nu semi-prim-ministeriala, cum poate ti-ai dori), asta insemnand ca Institutiei Prezidentiale i se confera prerogative mai largi decat ar dori mafiotii tai. In afara de asta, tot pentru improspatarea memoriei tale, in Republica Romania, Puterea Executiva este impartita intre Presedintie, Guvern si Administratia Publica, deci nu intre tine si tac’tu Dinu. Asa ca ori te lasa nervii, te urgi in elicopter si pleci la Moscova, ori stai si coabitezi cu Basescu si cu PD-ul.
    Asta e, taci si inghite barbateste! Ha ha ha ha
  • 0 (0 voturi)    
    Cojones (Marţi, 13 martie 2007, 12:31)

    Hasken [anonim]

    Daca are asa asa sange in instalatie, si se declara pe fatza adversarul "betivului de Base", de ce nu recunoaste ca ARE intelegere cu PSD.

    Sa o zica clar: "Da nene, nu mai vreau cu PD si sunt cu PSD."

    Ar mai cashtiga o picatura de respect din partea mea ... Hmmm .. Sau poate nu ...
  • 0 (0 voturi)    
    Nene motociclistule, esti tot mai haios! 1 (Marţi, 13 martie 2007, 12:35)

    x [anonim]

    Invocam pe la ora 9 articolul din Constitutie care precizeaza clar cine NUMESTE SI REVOCA ministri, nu cine II PROPUNE. Il mai postez o data:

    ARTICOLUL 85 (Constitutia Romaniei)-Numirea Guvernului
    (1) Presedintele Romaniei desemneaza un candidat pentru functia de prim-ministru si NUMESTE Guvernul pe baza votului de incredere acordat de Parlament.
    (2) In caz de remaniere guvernamentala sau de vacanta a postului, Presedintele REVOCA SI NUMESTE, la propunerea primului-ministru, pe unii membri ai Guvernului.
    (3) Daca prin propunerea de remaniere se schimba structura sau compozitia politica a Guvernului, Presedintele Romaniei va putea exercita ATRIBUTIA prevazuta la alineatul (2) numai pe baza aprobarii Parlamentului, acordata la propunerea primului-ministru
  • 0 (0 voturi)    
    demagogie (Marţi, 13 martie 2007, 12:41)

    suca [anonim]

    este pura demagogie. stie si tariceanu ca este dreptul constitutional al presedintelui de a refuza sa semneze numirea unui ministru. asa cum parlamentul poate sa nu voteze un guvern.
    daca tariceanu n-a primit aprobarea lui basescu trebuia sa caute un alt candidat pt postul de ministru.
    dar tariceanu crede ca toti trebuie sa faca numai ce spune el.

    cand tariceanu a refuzat sa contra semneze numirea unui ambasador numit de basescu nu era acelasi lucru? n-ar trebui sa se duca si basescu la CCR sa se planga?
    dar unul respecta legea altul se face ca nu stie si forteaza. mi-e mila de el. daca le gandeste el atunci sa renunte la politica ca nu este pt el. daca il sfatuieste cineva ii vrea raul.

    tariceanu vrea sa numeasca ministrii fara aprobarea presedintelui. vrea sa dea OG-uri fara avizul tuturor ministrilor. vrea sa demita ministrii pt ca au alte pareri. vrea sa faca alegeri doar cand vrea el. vrea sa vina presedintele la sedintele de guvern doar cand vrea el.
    mai toate sunt incalcari ale constitutiei. dar nea ilici si voiculescu acum nu se mai sesizeaza ca doar le-a facut un bine tariceanu si a amanat alegerile. i-a scapat de a da socoteala poporului.
    dar alegerile alea tot vin. si tare mi-e ca o sa fie si mai rau pt ei...
  • 0 (0 voturi)    
    am stat in intuneric..... (Marţi, 13 martie 2007, 12:44)

    Alex [anonim]

    ...timp de 45 de ani si inca nu vrem sa deschidem ochii. As vrea sa-l putem ajuta pe Basescu nu doar prin aceste declaratii ci si altfel. Nu am nici o idee desteapta. Poate ma ajutati voi..
  • 0 (0 voturi)    
    Ce este politica externa ? p.1 (Marţi, 13 martie 2007, 12:52)

    pop emil [anonim]

    Conform Legii Diplomatiei, politica externa este activitatea desfasurata unitar de institutiile autorizate ale statului pentru promovarea intereselor politice, economice si de securitate ale Romaniei, in concordanta cu angajamentele si responsabilitatile asumate la nivel international. Politica externa urmareste protejarea intereselor legitime ale persoanelor fizice juridice si romane.

    Clarificarea acestei probleme apare ca fiind necesara, din cauza incidentului extrem de neplacut de la palatul Victoria cand Presedintelui Romaniei i s-a refuzat - printr-o metoda bizantina - "accesul" la sedinta de lucru.

    Argumentele
    1. - nu era o problema de politica externa, ci una de politica interna;
    2. - legal, prin acordurile incheiate cu UE, alegerile europarlamentare pot fi desfasurate pana in 31 decembrie 2007;
    3. - "omul de rand" nu este interesat de aceste probleme, ci de altele vitale (pensii, locuri de munca etc.)
  • 0 (0 voturi)    
    Ce este politica externa ? p.2 (Marţi, 13 martie 2007, 12:52)

    pop emil [anonim]

    Contraargumentele "omului de rand"
    1. - In aceasta problema, interesul legitim al oamenilor de rand era ca sa aducem europarlamentari cat mai repede in UE, in scopul de a se familiariza rapid cu problemele de acolo si a incepe sa lucreze mai din timp in folosul "oamenilor de rand". Acest interes al nostru - "oamenii de rand" trebuia protejat prin activitati de politica externa.
    - termenul din articolul de lege "a promova" inseamna "a impinge lucrurile", "a le misca", "a le forta", nu inseamna deloc a taragana.
    In concluzie, acea sedinta era formal de politica externa, dar de contiut de politica externa.
    2. - Va rog sa observati ca, in mod legal, Legea Diplomatiei si Constitutia sunt obligate prin principiul ca puterea emana de la Natiune sa respecte interesele legitime ale cetatenilor. Altfel spus, si desi acest lucru nu este codificat, legitimitatea are drept de premptiune fata de legalitate. Si stiti de ce ? Pentru ca legitimitatea este intotdeauna o valoare morala, pe cand legalitatea poate fi uneori si imorala.
    3. - "omul de rand" este interesat de problemele europene, fiindca stie ca imbunatatirea starii sale de viata, in momentul de fata, vine cu ajutor extern UE si SUA, nu de la mediul politic sau de afaceri romanesc.
  • 0 (0 voturi)    
    BA, DACA SI-A DAT DEMISIA, TREBUIE SA PLECE (Marţi, 13 martie 2007, 12:56)

    omu\' [anonim]

    CE TOT SE JOACA UNGUREANU SI BASESCU ASTIA
  • 0 (0 voturi)    
    Politica (Marţi, 13 martie 2007, 13:17)

    Nicolae [anonim]

    Pe zi ce trece ma indragostesc de PSD .Oare care o fi cauza.Intrucat activitatea de promovare "auto" a PSD e pe minus ,care or fi agentii electorali ?Nu oare Base si Tari ?
  • 0 (0 voturi)    
    prieteni lu tariceanu isi platesc taxele la stat (Marţi, 13 martie 2007, 13:42)

    ril [anonim]

    Mai terminati cu pritenii si grupurile lui Tariceanu! D. Patriciu a pus mana (cumva) pe o firma mamut, pe care a revitalizat-o, a adus-o pe profit, plateste salarii la mii de oameni (vedeti si industria pe verticala) si varsa la stat taxe extrem de mari.
    Mai mult...el s-a angajat sa plateasca datoriile istorice ale rafinariei, artificiul fiind conversia acestora in obligatiuni platibile pe o per mai lunga. Si pe care, culmea, le mai si plateste!
    Au facut asa cei care au preluat Sidex?Dacia?Romtelecom?Rompetrol? Nu stiu cati dintre ei platesc sute de milioane (vreo 600 parca ) datorii istorice.

    Asa ca mai bine vad oameni de afaceri care fac afaceri si isi spun pe fata interesele, decat tot felul de buzoieni, cocosi si haysami care intr-un fel sau altul sunt legati de basescu prea-curatul si neprihanitul!
  • 0 (0 voturi)    
    #10 Moderator? (Marţi, 13 martie 2007, 13:58)

    Horea [anonim]

    Este vreun moderator pe forum?
    Daca tot nu faceti HTML check automat macar manual sa filtrati astfel de mesaje care exploateaza forumul. (Vezi nr #10)
  • 0 (0 voturi)    
    Paracioasa (Marţi, 13 martie 2007, 14:11)

    doi si-un sfert [anonim]

    Asta e Moliceanu , o paracioasa mica!
  • 0 (0 voturi)    
    pt #23 - \ (Marţi, 13 martie 2007, 15:40)

    conu [anonim]

    Vezi ca, din "greseala" (binevenita), in lista firmelor cu datorii care se fac ca platesc din ele la stat, ai trecut chiar si imperiul Dlui Patriciu.

    Vb lui Geoana (prostanacu' - vorba lu' Iliescu):
    "Nu stim cati suntem (ofiteri de informatii)"

    Pt#10. Si ce daca foloseste omul coduri HTML? Scrie undeva ca nu ai voie sa scrii si ....

    ;-)

    Bravo lor! Cine stie cunoaste!
  • 0 (0 voturi)    
    Opinii (Marţi, 13 martie 2007, 16:11)

    Zorbache [anonim]

    @Horea
    Horica, nu te mai plateste...patriciul sau vrei sa-ti recuperezi"gradul"?
    Lasa oamenii sa-si spuna opiniile! E dreptul lor!
    Cat timp sunt pertinenti, nu-i nici o problema!
    HORICA ,
    Zi-mi,e corect ca PM sa intervina la Presedinte pentru a-l scapa de parnaie pe pretenul lui, patriciu?
    Zi-mi, e corect ca PM sa cheme la ordin pe Ministrul Justitiei?? la el in birou, de fata fiind un infractor notoriu, prietenul PM, dinu patriciu?
    Zi-mi, e corect ca PM sa afirme in guvern ca Justitia a facut abuzuri grave in dosarul prietenului sau infractor, dinu patriciu?
    Zi-mi, e corect ca poporul roman, tu, eu sa platim daune de un milion de euro lui patriciu, daca infractorul va da in judecata statul roman?
    Daca ai respect pentru forumisti, te rog raspunde-mi la intrebarile de mai sus!
    Cu sinceritate si pentru binele romanilor,

    Zorbache
  • 0 (0 voturi)    
    Conducerea tarii (Marţi, 13 martie 2007, 16:32)

    Ioan [anonim]

    Ma uit si ma apuca disperarea.
    Tara este ca acum 15-17 ani, in care unii erau de partea lui Iliescu (majoritari, din pacate) si unii de partea liderului proieminent al opozitiei, Coposu.
    Astazi stam si despicam firul in patru, pariind cine o sa dea urmatoarea lovitura intr-o batalie intre doi cocosi pricajiti politic.
    Ce ma dispera cu adevarat nu este circul de doi bani la care asistam.
    Ma dispera cu nici un ministru si nici un primar nu mai apar la rampa ca sa ne prezinte ce fac ei in calitatea in care au fost numiti sau alesi.
    Toti apar in calitate de membrii de partid, luand pozitie fata de ultimile evenimente in razboiul celor doi tembeli.

    Unde sunt parcarile promise?
    Cand se termina Pasajul Marasesti?
    Cand incepe autostrada Bucuresti-Arad?
    Cand se termina autostrada Bucuresti-Constanta, inclusiv tronsonul Cernavoda-Constanta?
    Cand mergem primul km pe autostrada Bechtel?
    Cand se termina centurile oraselor Pitesti si Sibiu ?
    Cand o sa aiba Bucurestiul centura?

    Nici presa nu se omoara cu astfel de subiecte...

    Circ frate, cat puteti duce!

    Diseara iar vad fetele patrunse ale analistilor care, mirosind basinile ratatilor care ne conduc, ne vor explica foarte doct ce au mancat ei...
    Desi sulul lui Rebengiuc le-ar fi util sa se stearga la gura domnilor politicieni!
  • 0 (0 voturi)    
    presedintele marioneta sau primul om al tarii ? (Marţi, 13 martie 2007, 17:06)

    a [anonim]

    Daca refuzul lui Basescu este neconstitutional (adika nu are voie sa nu fie de acord cu premierul), pe ce motiv mai e intrebat presedintele daca vrea sa numeasca un mistru sau altul ?

    Din moment ministrul trebuie numit (validat, acceptat ) "SI" de presedinte, inseamna ca presedintele poate opta.
    El a optat sa nu il numeasca.

    Sa inteleg ca presedintele este OBLIGAT sa valideze ce hotarasc unii sau altii ? sau e desemnat de majoritatea celor care au mers la vot sa dea peste nas deciziilor pe care nu le agreeaza(ca si reprezentant al poporului ... pt ca a primit voturile) ?
  • 0 (0 voturi)    
    cui i-e frica de Cioroianu? (Marţi, 13 martie 2007, 18:03)

    sempere [anonim]

    de ce tot ezita Basescu sa-l numeasca pe Cioroianu, chiar nu se intreaba nimeni? Cade treaba cu calificarea la locul de munca, pentru exista nenumarate exemple de ministri de Externe in Franta, Anglia, Italia care n-au fost diplomati inainte de numire si asta nu i-a impiedicat sa ocupe postul cu brio.
    Cred ca Basescului ii e greu sa numeasca un om (prea) bun de-al liberalilor, ca le-ar face indirect o favoare si numai de favoruri n-are el chef acum cand e la cutite cu Tariceanu.
  • 0 (0 voturi)    
    Rea vointa (Marţi, 13 martie 2007, 21:10)

    N [anonim]

    Basescu a facut pe undeva scoala de presedinti de stat? Unde a facut-o? La scoala baietilor destepti?
    Ce experienta avea cand a fost numit ministru la transporturi?
    Poate doreste sa-si asume portofoliul Ministerului de externe ca sa poata participa la sedintele Guvernului.
    A fost un neputincios la primaria capitalei si rezultatele s-au vazut la timpul respectiv.
    Acum este in centrul tuturor scandalurilor politice. Nu stiu daca se simte bine, dar este in mediul lui. Din asta se hraneste, din asta traieste.
    Sa traiti bine.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt #31 - Rea Vointa (Miercuri, 14 martie 2007, 9:52)

    Daniel [anonim]

    Stimate Dle "N",

    Cum adica ce-a facut la Primarie?

    Intrebarea este ce-a facut ceilalti, Halaicu, Lis?
    Nada!!!

    Pt mine simplu fapt ca a inlaturat 90% din buticuri care faceau ca intreaga capitala sa arate ca un bazar imens, a fost un semn ca ceva se face. Si atunci, la fel ca si acum - cu impotriviri mari! Ca omu' are contract si nu sta ilegal pe bucata de sptiu verde sau trotuar ,... NIMIC!

    Exact asa cum se aude de primarul de la sect.3 care demoleaza garajele si face parcuri de joaca pt copii. Restul nu ma intereseaza - se face ceva bun, in sfarsit!

    Cat despre capacitatea Dlui Cioroianu - ramane de vazut. Doar ma intreb: De ce a fost nevoie de 2 saptamani sa-l "gaseasca"? SI sa se vehiculeze si alte cateva nume pana sa se ajunga la aceasta solutie?

    Parerea mea, Dl Cioroianu nu poate fi mai mult decat un secretar de stat in MAE (la fel ca si ambasadorul din Danemarca). Doar Melescanu poate fi o solutie dar, in cazul sau sunt alte discutii. Prietenii stiu de ce.


    http://groups.yahoo.com/group/dreptate/