Omul care l-a facut pe Mutu "tiganus" - anchetat de federatia italiana

"Smecheria" lui Adrian Mutu i-a indignat pe sicilieni

de A.S.     HotNews.ro
Marţi, 13 martie 2007, 0:00



Palermo-Fiorentina, minutul 33 - atacantul Mutu inscrie pentru "viola" dupa o faza la care jucatorii adversi ii cerusera sa arunce mingea afara, pentru ca un coechiper de-al lor cazuse pe gazon. "Nu l-am vazut", explica Mutu a carui reusita a fost o mica bijuterie tehnica.



Dupa meci (incheiat la egalitate, 1-1) presedintele lui Palermo, Maurizion Zamparini l-a criticat dur pe roman: "Este un tiganus care a facut o smecherie. Cum fac toti romanii, de altfel". Consiliul national de combatere a discriminarii CNCD il acuza pe Zamparini de "comportament rasist, nesportiv si disciminator".

Declaratia lui Zamparini a fost condamnata de mai multi oficiali ai fotbalului italian. Federatia romana de specialitate a anuntat ca va cere informatii suplimentare federatiei din Peninsula.

Reactia suporterilor Fiorentinei a venit pe site-ul www.fiorentina.it unde s-a declansat o campanie: "Si eu sunt tigan!".

Marti, intr-o declaratie citata de La Repubblica, Zamparini si-a explicat afirmatia:

"Nu am vrut sa fiu ofensiv la adresa lui Mutu. M-am referit la originea sa, din Romania postcomunista. Daca, spre exemplu, Maradona ar fi fost nascut la Oxford, nu ar fi inscris cu mina contra Angliei, in Mexic 1986".

"Mutu a fost istet, asta am vrut sa spun. Vine dintr-o tara in care in vremea comunismului trebuia sa te descurci ca sa supravietuiesti".

Gazzetta dello Sport anunta ca Federatia Italiana de Fotbal a deschis o ancheta si a solicitat probele audio ale declaratiilor facute de Zamparini.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


133 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    pai nici pele nu a dat un astfel de gol!!! (Marţi, 13 martie 2007, 18:09)

    hm [anonim]

    nu stiu ce sa zic de homofobul ala italian, dar golul dat de mutu
    e de nota 15 , jos palaria!
    mai deunazi il vedeam pe saracu' chivu cu nasul spart, plin de sange si flacaul ala care l-a faultat nu a patit nimic, atunci nimeni nu a zis nimic...sau trebuia sa zica ceva de genul "chivu a facut o smecherie de tiganus si s-a lasat faultat si cu nasul rupt...?!!!?"
    fotbalul este un sport barbatesc si nu pentru loaze de italieni care lesina pe gazon fara sa fie atinsi.
    italianu' ala poate fi condamnat lejer de xenofobie ca sa nu zic de nazism in gura mare...dar mi-e mila de el pentru ca e un ofticat jalnic!!!
    inca o data BRAVO MUTU!!!
  • 0 (0 voturi)    
    O smecherie de TIGAN (Marţi, 13 martie 2007, 18:58)

    Iorg [anonim]

    Ok Mutul este un tiganus dar Materazzi ce este atunci de 100 ori tigan sau la el atunci a fost bine pentru ca este Italian .
    Bravo Mutu si nu te lasa.
  • 0 (0 voturi)    
    Rasism (Marţi, 13 martie 2007, 19:18)

    tiganusul [anonim]

    Se vede clar ca Mutu nu l-a vazut pe adversar accidentat, ci mai degraba un adversar care a pierdut mingea si nu vad pe cineva sa-i faca semn ca un jucator este la pamant. Nu prea imi place mie de Mutu, dar cred ceea ce vad si nu ceea ce incearca altii sa convinga, inclusiv pe ei insisi. Tiganul ala plateste taxe in tara lor ca de altfel toti tiganii, nu multi, doar cateva milioane ca sa fie tratati in stil mafiot.
    Apoi cred ca cineva trebuie sa-l informeze pe mister idiot ca minoritatea se numeste RROMA...aviz pentru organizatiile competente...

    Care e tiganul???
  • 0 (0 voturi)    
    bravo Mutu, absolut... (Marţi, 13 martie 2007, 19:26)

    Victor [anonim]

    si domnisoru aparator ar putea sa ia lectii de la Roberto Carlos care macar a ramas in picioare dupa ce a comis gogoasa!!!!..
  • 0 (0 voturi)    
    Suntem verisori (Marţi, 13 martie 2007, 21:31)

    Dan [anonim]

    Pai suntem neam latin, verisori s-ar zice, Italia e vestita pe terenul de footbal pentru smecherii si teatru, asa ca un italian
    nu se cade sa faca moral in domeniu!
  • 0 (0 voturi)    
    eu sunt anti mutu (Marţi, 13 martie 2007, 21:37)

    catalin gasca [anonim]

    Chiar daca sincer nu il apreciez pe mutu ca om, ca fotbalist este mult peste 99% din italienii aia de doi lei!este profesionist si fotbalul se joaka pe goluri nu pe gesturi frumoase BRAVO FOTBALISTUL MUTU!!!
  • 0 (0 voturi)    
    bravo Mutu (Miercuri, 14 martie 2007, 5:47)

    George [anonim]

    Inteleg ca e lipsit de fair-play sa continui jocul cand un jucator din echipa adversa este accidentat de un coechiper dar cand un prost isi da cu stangu in dreptu asa cum se vede in filmulet nu vad nici un motiv ca jocul sa se intrerupa. Italianul a calcat stramb, dar daca e prost e treaba lui.
    Pai dupa mentalitatea idioata a italianului e simplu. Daca echipa mea este in pericol sa ia gol un jucator de-al meu se arunca pe jos si arbitrul ar trebui sa opreasca jocul.
    Golul lui Muti a fost de nota 20
  • 0 (0 voturi)    
    HAHAHAHAHA (Miercuri, 14 martie 2007, 7:34)

    satanic [anonim]

    aici se vorbeste despre un drogat???
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO MUTU (Miercuri, 14 martie 2007, 9:01)

    Liviu [anonim]

    Macaronari ofticosi! Peste 5 ani Romania o sa fie peste Italia, economic vorbind. O sa ii facem si la fotbal, aveti rabdare!
  • 0 (0 voturi)    
    mutu din nou (Miercuri, 14 martie 2007, 9:45)

    giva stelistu [anonim]

    mutu nu e la primul gol de acest fel, pe cind juca la dinamo a inscris si stelei un gol dintr-o faza asemanatoare, e complet lipsit de fair play, de bune maniere ,de civilizatie deci: E TIGAN (nu datorita culori pieli)
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt doua probleme aici (Miercuri, 14 martie 2007, 11:21)

    daniel [anonim]

    Cuvintele lui Zamparini, jignitoare la adresa romanilor, nu au nici-o scuza si sunt perfect rasiste. Nici nu merita discutate, ci doar sanctionate. Nu are nici-o legatura ca e vorba de fotbal sau de magazine de palarii: cand o natiune e jignita in mod rasist, trebuie sa ia atitudine prin institutiile sale. Ceea ce nu am auzit sa se intample.

    Asta e una.

    Cat despre ceea ce a facut Mutu, hai sa nu ne imbatam cu apa rece si sa nu amestecam lucrurile. Nu e vorba de regulament, ci de fair-play, adica de bun simt. Mai ales ca nu e prima oara cand face asa ceva (vezi ultimul lui derby Steaua-Dinamo, scor 1-1, cand toata lumea se oprise numai el alerga si dadea gol - si e un exemplu foarte vechi). Si mai ales cand cu cateva minute in urma, cazuse el pe teren si adversarii dadusera mingea afara.

    Cand Roberto Carlos se opreste in plin meci si ajuta un adversar fara sa ii mai pese de altceva (cam o data la doua meciuri), ne place gestul lui si am vrea ca toti jucatorii sa faca la fel. Daca Mutu nu o face, inseamna ca e baiat destept, e de-al nostru.
  • 0 (0 voturi)    
    tigan roman? (Miercuri, 14 martie 2007, 14:17)

    Gabriela [anonim]

    Eu nu ma pricep la fotbal dar un italian sa jigneasca poporul roman ....italienii sunt mai inchisi la culoare decat noi si cand vorbesc sunt atat de zgomotosi ca eu ii vad mult mai aproape de certurile tiganesti.Dar probabil ca si in fotbalul lor la conducere in federatie sunt "Becali " asa ca ce sa cerem...
  • 0 (0 voturi)    
    ptr Daniel... fair-play (Miercuri, 14 martie 2007, 18:01)

    Victor [anonim]

    aici nu se discuta fair-play-ul lui Mutu in general, ci doar o singura faza. vezi comentariul lui George, mai mult de atat nu se poate spune vis-a-vis de faza cu pricina.
  • 0 (0 voturi)    
    ITALIENILOR (Miercuri, 14 martie 2007, 19:23)

    nelloti [anonim]

    APOI,MAI TIGANI CA ITALIENII NU AM VAZUT!!!! Sa ma ierte etnia rroma, nu am nimic cu tiganii, am prieteni tigani. Dar cel care a spus asa ceva, probabil ca este un personaj frustrat. Tottimpul sa gaseste cate un gunoi soios sa arunce cu rahat. Pai sunteti proverbiali pentru faptul ca va certati si sunteti colerici, adica in traducere , va tiganiti!!
  • 0 (0 voturi)    
    despre declaratia lui zamparonii (Miercuri, 14 martie 2007, 20:31)

    Raluca [anonim]

    zamparonii ala e un dobitoc.MUTU E UN "TIGANUS" ?!-E UN SUPER FOTBALIST.Sunt curioasa sa vad daca-l penalizeaza pe zamparica ala pt declaratie
  • 0 (0 voturi)    
    broaste proaste (Miercuri, 14 martie 2007, 21:12)

    ipse [anonim]

    am citit stirea fara sa fi vazut inregistrarea video si chiar credeam ca drogatu' a comis-o. insa vazand TUBU', nu pot spune dacat ca mafiotul care cade din picioare, fara sa-i faca nimeni, nimic, e mult mai destept decat celelate 4 broaste din aparare care au vrut sa-i spuna ceva...lu' mutu'.
  • 0 (0 voturi)    
    cine vorbea (Vineri, 16 martie 2007, 11:54)

    cucu bau [anonim]

    Cea mai jegoasa tzara din europa asta se gaseste sa faca remarci la adresa Romaniei ... huo bai ratatilor, inca se mandresc cu ce faceau acum 2000 de ani ca acum sunt vai de mama lor, mai multi homless ca in Roma nu am vazut nici la Gara de nord
  • 0 (0 voturi)