PD ameninta sa-i retraga sprijinul politic lui Tariceanu, desi asta nu va produce nici un efect

de B. Blagu     HotNews.ro
Luni, 19 martie 2007, 0:00



“PD isi rezerva dreptul sa ia in calcul retragerea sprijinului politic pentru premierul Tariceanu”, a declarat Emil Boc luni, dupa sedinta Biroului Permanent National, fara sa explice ce inseamna acest lucru.

Vicepresedintele PD, Radu Berceanu, a declarat insa pentru HotNews.ro ca o astfel de masura nu va produce nici un efect, dar ca este prima delimitare a democratilor de liberali in interiorul Guvernului. Berceanu a afirmat si ca ministrii PD nu intentioneaza sa se retraga din Guvern.

Declaratia lui Emil Boc a fost facuta in contextul divergentelor aparute in Executiv intre premierul Calin Popescu Tariceanu si ministrii Monica Macovei si Vasile Blaga. “Mai mult de atat nu scoateti de la mine, ce-am spus am spus”, a raspuns Boc ziaristilor care voiau sa stie ce ar insemna daca PD i-ar retrage sprijinul politic lui Tariceanu.

Cateva ore mai tarziu, vicepresedintele PD, Radu Berceanu, a nuantat putin declaratiile presedintelui partidului. „Domnul Boc este la fel de copresedinte al Aliantei D.A ca si domnul Tariceanu. In aceasta calitate, poate propune retragerea sprijinului politic", a afirmat Berceanu pentru HotNews.ro.

El a recunoscut insa ca acest lucru nu va produce efecte: „Nu neaparat inseamna ceva foarte concret. Nici n-a spus cineva ca daca noi ii retragem sprijinul el neaparat cade sau trebuie sa plece. Noi pana acum am incercat sa mergem cu acest guvern inainte.

Am sus ca sunt probleme intre persoana Calin Popescu Tariceanu si persoana Traian Basescu, dar este un program de guvernare, iar ministrii incearca sa-si faca treaba”.

Berceanu l-a atacat pe premier folosindu-se de numele consilierului cu care Tariceanu lucreaza de ceva vreme, Tal Zilberstein: „De ceva vreme, Tariceanu nu gandeste cu capul lui, ci al lui Silberstein si Frankenstein si interpreteaza un rol. Or eu nu cred ca primul ministru al Romaniei trebuie sa fie Silberstein si Frankenstein”.

Tal Zilberstein a fost unul dintre consilierii folositi de Traian Basescu in 2002, iar in campania electorala din 2004 a avut contract cu PSD.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


90 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    nu prea inteleg... (Luni, 19 martie 2007, 21:31)

    aleks [anonim]

    Cum vine asta? Ii retrag sprijinul politic dar asta nu produce nici un efect... Suna ca discursurile lui Ceausescu de-acum 20 de ani... Cerem anularea pactului Ribbentrop-Molotov, dar fara afectarea status-quo-ului european.

    Adica amenintari goale
  • 0 (0 voturi)    
    S-au umflat muschii pe Boc :) (Luni, 19 martie 2007, 21:32)

    RC25 [anonim]

    Asta e tare. S-au umflat muschii politici ai lui Boc, a trantit o chestie desteapta si dupa aia n-a mai vrut sa o explice. Ce completari a facut Berceanu ulterior conduc spre o singura concluzie: Declaratiile sunt doar o parte a razboiului mediatic. O astfel de actiune nu ar face decat sa tintuiasca definitiv PD in opozitie pe bune, nemaipunand la socoteala ca ministrii PD ar trebui sa demisioneze instant - cum sa lucreze cu o persoana care nu are sprijin politic din partea partidului lor? Daca ar ramane in Guvern asta chiar s-ar chema democratie originala.

    Sfatul meu catre PD: schimbati-l mai repede pe acest jalnic Emil Boc din fruntea partidului, poate reusiti sa dobanditi un pic de credibilitate si sa scapati de senzatia de partid prezidential.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai cam asa face si motocicleta (Luni, 19 martie 2007, 21:58)

    x [anonim]

    Si el, impreuna cu trambitele care-l acompaniaza, ameninta zi de zi ca “trimite PD in opozitie”, ca “demite” sau “revoca ministri PD” etc. Legal si constitutional, “amenintarile” sale produc cam acelasi efect ca si declaratiile lui Boc: zero. Este clar, primul ministru nu poate numi si revoca ministri, ci doar ii propune, decizia finala apartinandu-i Presedintelui.
  • 0 (0 voturi)    
    PD ameninta -Conventia Reloaded (Luni, 19 martie 2007, 22:30)

    Nicolae [anonim]

    Cerveni (Av) -raposatul pe vremea guvrnarii Conventiei cand PD ameninta ca se retrage de la guvernare a spus:Nu pleaca cainele de la macelarie!
    2 ani PD a dispretuit partenerii de guvernare,acum primedte aceeasi moneda.
    Istoria se repeta cu mici variatii dar "Cei ce nu cunosc Istoria merita s-o retraiasca!"
  • 0 (0 voturi)    
    BOC - cel mai capabil PD-ist la ora actuala! (Luni, 19 martie 2007, 23:34)

    dragobete [anonim]

    Si destept si la locul lui.
    TOT inainte PD!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Bai RC25 (Luni, 19 martie 2007, 23:56)

    flor [anonim]

    bai RC25 tu esti unul din robotii automati de posteaza pt PNL numai de bine.... Faceti parte din gsaca ai de manipuleaza a lui Finkelstein? PNListi de cacao de nu suntesti in stare sa vcresteti in sondaje pe picioarele voastre si aduceti spalatori de creiere
  • 0 (0 voturi)    
    @flor#6 - Spalati pe creier... (Marţi, 20 martie 2007, 11:34)

    RC25 [anonim]

    ...sunteti voi mai pedei de belea. Am incercat sa fiu politicos si sa scriu civilizat. Dar vad ca nu se poate cu specimene ca voi. Ori sunteti total indoctrinati ca Basescu este unicul Dumnezeu si Monica Macovei profeta lui, iar PD-ul este corul arhanghelilor, ori lucrati la comanda. Decat sa scrii ceva cu cap, mai bine o trantesti pe aia cu "ba p-a ma-tii de vandut" si gata, ai rezolvat disensiunile politice. Va e dor de Ceausescu? Mergeti dracului in Burkina Faso si luati-l si pe "presedintele-jucator" cu voi. Ca deja m-am saturat de voi si de acuzele voastre.

    PS. Pentru redactia Hotnews: Imi cer scuze pentru limbajul utilizat in acest post, nu ma caracterizeaza, dar exista aici persoane care daca nu le raspunzi pe limba lor nu au capacitatea de a pricepe un mesaj.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. RC25 (Marţi, 20 martie 2007, 15:40)

    Un Roman [anonim]

    RC25, ai o parere, frumos, ti-o respect. Eu am votat pentru PD, ca si multi alti si au acelasi drept sa ramina in guvern cum are si PNL. Din cite imi aduc aminte Aliana DA a cistigat guvernarea, nu PNL-ul singur. Si pina una alta Basescu si Macovei sint sustinuti de majoritatea populatiei. Daca continui sa iti exprimi parerea intr-un mod abrupt, o sa continui sa p rimeshti acelasi tratament.