In ultimul meci al grupei preliminare, poloistii romani au dat o replica buna Ungariei, campioana olimpica. In pofida infringerii (11-9 pentru Ungaria), baietii lui Vlad Hagiu au aratat ca jocul lor este in crestere si ne dau sperante intr-o victorie impotriva Greciei (in barajul pentru calificarea in sferturi de finala).

In clasamentul final al seriei: 1. Ungaria 6p, 2. Canada 4 p, 3. Romania 2 p, 4. Noua Zeelanda.

Ungaria merge direct in sferturi, locurile 2 si 3 (Canada si Romania) trebuie sa mai sustina un meci suplimentar de baraj.

Poloistii romani vor intilni Grecia (luni dimineata).

Evolutia in seria preliminara: esec usturator cu Canada, razbunat contra Noii Zeelande

Poloistii romani au pedepsit Noua Zeelanda, dupa infringerea neasteptata cu Canada, in primul meci al grupei. Baietii lui Vlad Hagiu s-au impus cu 18-4, insa scorul nu este elocvent - Noua Zeelanda nu este un adversar de talie, dovada si infringerea pe care a suferit-o in fata Ungariei: 5-21.

Infringerea surprinzatoare cu Canada

La precedentul mondial, echipa de polo a Romaniei a invins Canada (la Montreal!) cu 10-2. Si inaintea acestui meci, antrenorul Vlad Hagiu declara: "E bine ca incepem cu Canada pentru ca o victorie ne va da un tonus bun".

Socotelile nu s-au potrivit - poloistii romani au pierdut cu 9-8! Echipa noastra a cistigat prima repriza (2-1), a fost condusa cu 4-2 in a doua, dar am reusit sa inchidem perioada cu un egal (4-4).

Egalitatea a persistat si dupa a treia repriza (7-7), pentru ca in ultima perioada sa conducem cu 8-7. Canada la egalat la 8, poloistii tricolori s-au precipitat pentru o victorie, insa tot ce am "obtinut" a fost sa mai incasam un gol: 9-8 pentru Canada, scor final.