Cu doar o ora inaintea prezentarii raportului privind suspendarea presedintelui

Curtea Constitutionala a decis: Comisia Voiculescu este legala

de D. Mihai, D. Galantonu     HotNews.ro
Miercuri, 21 martie 2007, 0:00



Curtea Constitutionala a decis, miercuri, ca este legala comisia care ancheteaza faptele presedintelui, condusa de presedintele PC, Dan Voiculescu. Potrivit televiziunilor romanesti de stiri, Curtea Constitutionala s-a pronuntat asupra constitutionalitatii acestei comisii, in urma sesizarii facute de Partidul Democrat. In jurul orei 14.30, Comisia Voiculescu urmeaza sa isi prezinte concluziile.

Documentul final va fi inaintat Birourilor permanente ale Camerelor Parlamentului.

Raportul va cuprinde si elemente desprinse din declaratiile fostilor directori ai SRI, Radu Timofte si SIE, Claudiu Saftoiu.

In 28 februarie parlamentarii au decis sa infiinteze o comisie care sa ancheteze informatiile cuprinse in propunerea PSD de suspendare a presedintelui Traian Basescu. Aceasta are 15 membri, conform algoritmului parlamentar, si este condusa de Dan Voiculescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


112 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Incredibil... (Miercuri, 21 martie 2007, 14:15)

    noname [anonim]

    Cum este posibil ca o persoana care este acuzata de colaborare cu Securitatea nu doar sa faca parte dar chiar sa conduca o comisie care ancheteaza Presedintele?!?! Este aberant...
  • 0 (0 voturi)    
    Culmea...aberatiei! Doar la noi la romani! (Miercuri, 21 martie 2007, 14:16)

    Zorbache [anonim]

    Un fost securist-poate si actual-notoriu, unhotz ordinar ce si-a facut avere din banii furati de Ceausescu de la popor, are castig de cauza la...Curtea Constitutionala!
    Inseamna ca BANUL decide! Urmeaza zile negre pentru noi romanii!
    Sperantele noastre se duc! Dar mai avem una:
    IESIREA IN STRADA!!!
    Dle. Basescu, romanii de bine, VA SUSTIN!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte interesant ! Presedintele tarii anchetat - Nastase PROTEJAT (Miercuri, 21 martie 2007, 14:23)

    PSD-PNL-PRM-PC [anonim]

    In 2005 PD si PNL au vrut sa modifice regulamentul camerei depuatilor astfel incat presedintele camerei sa fie ales de catre majoritate, care la acea data era PD-PNL-PC-UDMR.

    Nastase, care era pres. cam dep la acea data, pur si simplu a furat la vot, lucru atestat de stenogramele sedintei in care s-a votat.

    Mona Musca si Ujeniuc (daca-mi amintesc bine) au depus la Parchetul general o plangere impotriva lui Nastase pentru abuz in serviciu.
    Parchetul General a solicitat Biroului Permanent al cam Dep. stenogramele sedintelor respective.

    Biriul permanent a refuzat sa dea acele stenograme Parchetului. Pur si simplu.
    Parlamentul este deasupra LEGII, iar actiunile Sefulul camerei Deputatilor NU AVEAU VOIE SA FIE ANCHETATE DE CATRE NIMENI - s-a spus la vremea respectiva, pentru ca beneficia de IMUNITATE.
    Nici vorba de COMISIE DE ANCHETA cand e vorba de stapanii adevarati ai Romaniei.

    Alt episod: Perchezitia lui nastase. In Comisia juridica a fost analizat acest caz, iar Nastase a amenintat cu documentele care se afla acasa si care contin informatii despre personalitati politice.

    O alta sesizare a fost facuta la parchetul general; un nou refuz si INTANGIBILUL NASTASE s-a aflat iarasi deasupra oricarei LEGI si deasupra oricarei COMISII DE ANCHETA.

    Nimic din toate astea nu se aplica insa atunci cand este vorba de omul cu cea mai mare legitimitate in stat, Presedintele Romaniei.

    NU-I ASA CA TRAIM IN DICTATURA LUI BASESCU ?
  • 0 (0 voturi)    
    Si ce ? (Miercuri, 21 martie 2007, 14:29)

    Hasken [anonim]

    De ce nu ar fi fost legala ?
    a fost mandatata de parlament, prezinta concluziile unor cercetari.
    Nu are alte atributii.

    Ideea e ca la noi in tara nu exista si o "Curte Morala", pe langa cea Constitutionala, sa verifice moralitatea unei astfel de comisii, condusa de un turnator ordinar. (ordinar = a se citi de rand).
  • 0 (0 voturi)    
    Adio Romania ! (Miercuri, 21 martie 2007, 14:35)

    doi si-un sfert [anonim]

    Baieti, ultimul stinge lumina!
  • 0 (0 voturi)    
    Dezastru! (Miercuri, 21 martie 2007, 15:06)

    conu [anonim]

    NESIMTIRE SI NERUSINARE!!!!

    CULMEA DEOMCRATIEI SE SCRIE IN ROMANIA ACUM!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    (Miercuri, 21 martie 2007, 15:18)

    alex [anonim]

    daca si comisia voiculesc e legala, ma intreb in ce directie o ia tara asta. fostii securisti inca au putere din cate vad, iar voiculesc nu se satura
  • 0 (0 voturi)    
    Alesii (Miercuri, 21 martie 2007, 15:25)

    Δημοκρατία [anonim]

    Putin imi pasa de ce zice Comisia Voiculescu.
    Vor sa-l dea jos pe Basescu, ei, reprezentantii alesi ai poporului ....... foarte bine.
    Insa vom vedea cum stau lucrurile la referendum.
    Cine ne reprezinta mai bine pe noi, astia multi, dar nu neaparat prosti. Parlamentul ales pe liste, sau cel ales prin vot direct.
    Atunci vom vedea cu adevarat cine detine puterea in Romania.

    Δημοκρατί&#94 5;
  • 0 (0 voturi)    
    identic ca pe vremea lui Ceasca (Miercuri, 21 martie 2007, 15:25)

    x1 [anonim]

    Si atunci oamenii onesti si corecti nu aveau loc de "jmekerii" care erau membri de partid sau suspectati de a colabora cu securitatea. Ei ocupau functiile de conducere, ei profitau de orice in tara, bizonii doar stateau la cozi dupa strictul necesar, stateau noptile pentru lapte sau carne, inghetau de frig pentru 1 kil de ulei sau zahar.

    Acum aceiasi oameni imbracati in manta "democratica" - fosti turnatori de calibru, fosti activisti de partid, fosti nomenclaturisti - calaresc de 17 ani tara asta.

    Chiar nu se poate face nimic? chiar nu se poate afla exact de unde a luat Voiculescu banii si a facut averea asta uriasa? La fel ca el inca vreo 80% din parlamentari !! si inca altii.

    totul este grotesc in aceasta tara.
    Cei onesti si buni profesionisti vor emigra, restul va fi calarit cu taxe, impozite, inmatriculari, televiziuni de indobitocire in masa, prin manipulari subliminale etc.

    Chiar nimic nu se poate face?

    revoltator si grotesc.
    Voiculescu sa judece singurul om votat de milioane de cetateni, la care se adauga si masa de parlamentari care asta si doresc: jos basescu, pentru ca nu se mai poate "trai" sub dictatura basescu. Ei nu pot trai...

    Daca basescu "pleaca" revenim la epoca tip Nastase-Ilici si se pare ca asta doreste patruletarul negru.
    sa fie intr-un ceas bun !
  • 0 (0 voturi)    
    Florin Iordache ,protectorul BARONILOR LOCALI DE OLT (Miercuri, 21 martie 2007, 15:27)

    Popescu [anonim]

    Daca din comisie face parte si Florin Iordache ginere de fost militian fost caraliu, sot de judecator, fost PSM-ist,PS-ist PDSR-ist, doctor in drept la Chisinau, prieten cu Rodica Stanoiu, aparatorul lui Marin Ionica baron de Olt, e clar.
    COMISIA NU ARE NICIUN FEL DE AUTORITATE MORALA.
    ESTE O RUSINE SA FIE ANCHETAT PRESEDINTELE DE ACESTI OAMENI.

    FLORIN IORDACHE ESTE UNUL DIN PRTOECTORI MAFIEI DIN OLT.
  • 0 (0 voturi)    
    de acord cu Hasken (Miercuri, 21 martie 2007, 15:30)

    radu m [anonim]

    Nu vad de ce nu ar fi fost legala. Parlamentul are dreptul sa constituie diverse comitete si comitzii... Nu pot totusi sa nu observ ca comisia Voiculescu (cacofonia e intentionata) se pronunta asupra incalcarilor costitutiei. Credeam ca asta e rolul Curtii Constitutionale.
  • 0 (0 voturi)    
    Mi se pare cat se poate de ok (Miercuri, 21 martie 2007, 15:40)

    Stefan [anonim]

    Dupa parerea mea, e absolut in regula.

    Trebuie sa ne supunem, toti, unor reguli. Comisia respectiva este legala, pentru ca asa a spus Curtea Contitutionala, instanta suprema.

    Daca ne pierdem orice reper, atunci anarhia e la un pas.

    E foarte bine ca presedintele e anchetat, de o comisie cat se poate de legitima. Faptul ca Voiculescu a fost sau nu securist mi se pare prea putin important. Este un om ales in parlament, care, ca si Basescu, are niste atributii, in momentul de fata, sa ancheteze ceea ce a facut sau nu a facut presedintele Romaniei.

    Nu trebuie plecat de la ideea ca Basescu e un sfant. Oricine ajunge la nivelul respectiv in politica probabil ca nu e un sfant.

    Totusi, climatul politic de la ora actuala i se datoreaza in mare parte lui Basescu. Isi doreste intr-adevar un al doilea mandat si comisia asta il supara intr-o oarecare masura. E foarte bine ca e asa, probabil il va forta pe termen lung sa ramana in limitele constitutiei, pentru ca nu avem nevoie de un alt Ceausescu, avand in vedere mania autoritatii si singularitatii puterii pe care o afiseaza nemascat.

    Basescu trebuie constrans sa nu exagereze.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca am inteles bine... (Miercuri, 21 martie 2007, 16:01)

    sorin [anonim]

    Deci sa inteleg ca, in ochii multora, aceasta Curte Constitutionala este legala si morala atunci cand da un verdict favorabil Presedintelui, dar este ilegala si imorala atunci cand verdictul dat este defavorabil acestuia.

    Inseamna ca dupa 17 ani de la revolutie stam din ce in ce mai bine la capitolul democratie si intelegerea principiilor acesteia.

    Concret, singurul lucru pe care noi l-am deprins din democratie este dreptul la libera exprimare, dar pe care l-am extrapolat mai mult decat este permis intr-un stat democratic: dreptul de a nu recunoaste institutiile statului daca acestea ni se par imorale, dreptul da a incalca o lege daca aceasta ni se pare a fi imorala, dreptul de a aduce injurii unei persoane daca consideram ca acea persoana este imorala... si exemplele pot continua. Aceasta mentalitate este cauza principala a coruptiei, iar, din pacate, Presedintele tarii o incurajeaza din ce in ce mai mult, in loc sa o descurajeze.
  • 0 (0 voturi)    
    E de rau... (Miercuri, 21 martie 2007, 16:07)

    fulga [anonim]

    Problema e si mai grava : daca se va adopta legea referendumului pentru demiterea presedintelui in forma de
    50 + 1 din cei ce se prezinta la vot
    ATUNCI SA VEDETI CONVOAIE DE MASINI CU ACTIVISTI PRM, PC, PSD la urne!
    Abia acum se ingrose gluma!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 21 martie 2007, 16:33)

    Daniela [anonim]

    Nu, romanii de bine, care mai au o farama de bun simt si de respect fata de tara asta, nu-l mai vor pe Basescu.
    Nu o sa spun ca e mai bine cu PSD (din partea mea poate sa dispara).
    Dar Basescu e cel mai rau lucru care ni s-a putut intampla.
    Treziti-va, oameni buni! Treziti-va pana nu e prea tarziu!
  • 0 (0 voturi)    
    comisia.. (Miercuri, 21 martie 2007, 17:02)

    sile [anonim]

    Toata lumea de pe aici se ambaleaza degeaba fie intro directie fie in cealalta probabil fara sa analizeze la rece faptele.
    Oameni buni,Curtea Constitutionala nu a facut decat sa recunoasca legalitatea constituirii comisiei ceea ce este un lucru perfect logic.Nu se poate nega Parlamentului dreptul de a infiinta tot felul de comisii de ancheta pentru ca de fapt asta este ratiunea de a exista a acestuia.
    Atentie la faptul ca aceasta nu inseamna automat ca si concluziile pe care le trage aceasta comisisie sunt si legale sau constitutionale!
  • 0 (0 voturi)    
    @daniela (Miercuri, 21 martie 2007, 17:27)

    map [anonim]

    de undeva de departe de tara eu cred ca-i mai bine sa te trezesti tu. De ce nu spui ca poate Iliescu este cel de rau lucru care s-a intamplat vreodata romanilor pentru ca acum in loc sa-si vada de batranete sta sa intarate spirilele.Si multi altii ca el, nu dau nume ca stie toata lumea.

    Dragi furumisti, cred ca in loc sa stati si sa va vaietati mai bine iesiti in strada daca vreti sa faceti ceva pentru tara si pentru voi. a va vaieta pe forumuri nu rezolva nimic (din pacate), pe semne ca romanilor nu le-au ajuns 17 ani de PSD&co :(((((
  • 0 (0 voturi)    
    pd-istilor sunteti penibili (Miercuri, 21 martie 2007, 20:19)

    ion [anonim]

    pute de la o posta ca membrii de partid ai pd sunt functionarii angajati cu pile de la partid cu acces la internet. Ca observatie - toate mesajele de sustinere a lui basescu sunt pana la ora de terminare a programului de lucru ~ 16:00. Dupa ce functionarul pd si-a terminat serviciul (probabil ca a cascat de i-au troznit falcile "all day long") au inceput sa apara mesajele cu un suport cat de cat rational. RUSINICAAAA
  • 0 (0 voturi)    
    Ioane, serios vorbesti? (Miercuri, 21 martie 2007, 21:13)

    Zorbache [anonim]

    @ 18
    Te-ai trezit din betzie? Asa de repede?
    Iaca-ta eu nu-s PD-ist, eu is...ROMAN!
  • 0 (0 voturi)    
    Intre ciocan si nicovala (Miercuri, 21 martie 2007, 21:21)

    Airborn [anonim]

    Intr-adevar Traian B. este un presedinte jucator ... unul care a vrut sa vada de aproape limitele Constitutiei. NU neg. O fi furat si el ca si altii care au avut puterea la un moment dat ... NU neg nici asta...
    Si totusi ... fara Traian B. cel care s-a luptat (aproape de unul singur) cu balaurul PSD (ce coabita din cand in cand si cu PC si altii) ... am fi fost azi (cred eu) in situatia urmatoare:
    --> NU UE;
    --> tatuca Ilici (Nea Nelu' Cotrocelu etc) ne-ar fi dat lectii despre democratie (si sa nu uitam ca nu el a fost niciodata mai mult decat un comunist reformat ... nicidecum un democrat);
    --> Adi N. ar mai fi adunat cate ceva tablouri si alte chiripiluri si ne-ar fi incantat cu glumele specifice si superior-ironice ale domniei sale;
    --> Rodica Stanoaie ar mai fi tinut justitia in lesa inca un mandat.
    --> baietii destepti (da' nu aia care fac afaceri smenoase cu statul) ... ar fi plecat in CONGO ...

    Ce ne-a adus Traian B.? In primul rand i-a adus la realitate pe baietii lui Adi B. (lucru mare de altfel), a dat sansa Coalitiei sa ne bage in UE, a dat sansa justitiei sa inceapa sa se miste. Fara el ... toate aceastea nu ar fi fost posibile. Parerea mea!

    Si pentru baiatu' cu POST-ul de la nr. 18 ... membru de partid nu sunt .. fonctionar nu , iar POST-ul a fost facut la 21:18 fix! Ce mai zici ?