In anul alegerilor europene

Tariceanu vrea iar retragerea militarilor din Irak

de C.N.A.     HotNews.ro
Luni, 26 martie 2007, 0:00


Militarii din Irak - inca o data subiect de disputa
Foto: MixMedia.ro

La o saptamana dupa ce a preluat ca interimar si postul de ministru de Externe, Tariceanu relanseaza discutia despre retragerea trupelor din Irak. Premierul a declarat luni ca va face tot ceea de depinde de el pentru retragerea militarilor romani din Irak pana la Craciun.
Reamintim ca, in urma cu jumatate de an, PNL a mai avut o astfel de initiativa, fara nici o consultare prealabila in CSAT, fapt ce a dus la iritarea aliatilor din Irak. In iunie 2006, decizia PNL - nepusa in practica in cele din urma - a fost catalogata de Traian Basescu drept "atentat grosolan la interesul national al Romaniei".


"A venit vremea sa-i aducem pe militarii nostri, femei si barbati, acasa.
(...) De aceea, voi face tot ceea ce depinde de mine, potrivit atributiilor stabilite de Constitutie si de lege, ca pana la Craciun, contingentul militar romanesc dislocat in Irak sa fie adus in tara, conform unui calendar stabilit cu aliatii si partenerii nostri", a spus Tariceanu luni, la o intalnire cu primarii de orase din Romania.

"Ma voi bate sa-i conving pe toti cei care sustin contrariul sa le permita soldatilor nostri sa ia masa de Craciun acasa cu famiile lor", a mai spus Tariceanu.

La finalul intalnirii de luni dimineata, reprezentantii PD au declarat ca vor analiza propunerile primului ministru. Presedintele executiv al PD, Adriean Videanu, a afirmat ca PD va prezenta saptamana viitoare o pozitie oficiala pe aceasta tema.

Intalnire cu ministrul Apararii

Luni dupa-amiaza, premierul s-a intalnit cu ministrul Apararii Nationale, Sorin Frunzaverde, caruia i-a solicitat initierea demersurilor de consultare cu partenerii si aliatii Romaniei pentru stabilirea acestui calendar.

In ceea ce priveste PD, reprezentantii acestui partid au declarat luni ca vor prezenta saptamana viitoare un punct de vedere pe aceasta tema.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


208 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    wowwwww (Luni, 26 martie 2007, 11:57)

    machiavelli [anonim]

    din tonul exprimarii lui Tariceanu s-ar intelege ca respectivii militari au fost luati cu arcanul si dusi in Irak. de fapt, fiecare din militarii care sunt acum acolo s-a oferit voluntar, si nu din dragoste pentru democratia irakiana ci pentru bani. atat si nimic mai mult.
    in rest....doar gargara populista, demagogie, bla bla bla

    PS. s-a gandit vreun ziarist sa faca un sondaj de opinie printre militarii romani din Irak sa ii intrebe daca au nevoie ca tarieanu sa se bata ptr ei???
  • 0 (0 voturi)    
    Aici nu-i inteleg pe PD-isti (Luni, 26 martie 2007, 12:06)

    Forrest [anonim]

    Noi ne-am tinut de indeplinirea obligatiilor fata de americani; in schimb americanii ne trimit o echipa (Finkelstein si Silberstein) de prima mana, care niciodata n-a fost trimisa in vreo tara atat de neinsemnata cum e Romania, si cu tema clara sa-l distruga pe Presedintele care tine cu ei.

    In cazul asta, eu nu cred ca mai suntem legati de americani de vreo obligatie : noi ne-am tinut cuvantul; ei vor sa ne ia speranta.

    PD ar trebui sa anunte ca vrea retragerea trupelor chiar de maine.
    De fapt americanii insisi vor asta, si nu e frumos sa fim impotriva vointei poporului american.
  • 0 (0 voturi)    
    Atentie (Luni, 26 martie 2007, 12:08)

    apo [anonim]

    Traiana Basescu????????????????????
    Cine duduia????????????????????????
    Atentie la neatentie!!!!!
    N.R. Multumim, am corectat.
  • 0 (0 voturi)    
    cainele moare de drum lung... si tariceanu de intuneric in dorsalul calului (Luni, 26 martie 2007, 12:16)

    aham [anonim]

    "Ma voi bate sa-i conving pe toti cei care sustin contrariul sa le permita soldatilor nostri sa ia masa de Craciun acasa cu famiile lor",...
    vai cat de emotionant... saracu prim motoviclean, cred ca nu poate sa doarma noaptea de grija ce le-o poarta bietilor militari... auzi tu... cum se framanta el de cum or sa ia saracii militari masa de craciun... of of of... dupa ce ca e bataios nevoie mare, mai are si suflet nobil... NOT
    mare figurant acesta marioneta... bafta la oscaruri manechinuitule... sau la zmeura... in cazul tau
  • 0 (0 voturi)    
    Dar pe militarii de acolo i-a intrebat cineva? (Luni, 26 martie 2007, 12:16)

    Andrei [anonim]

    Daca ar fi intrebati, ar spune, domnule PM, ca ei vor sa ramana, ca au plecat voluntari, nu ca la americani, ca si-au asumat riscul pt. niste salarii mai bune. Nu cred ca vor o masa goala de Craciun.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar el unde ia masa de Craciun? La guvern sau acasa? (Luni, 26 martie 2007, 12:17)

    gargara [anonim]

    Sa-si vada de pielea lui, ca pana sa retraga trupele mai e cale lunga. Poate il retrag pesedistii pe Tariceanu pana atunci. Si-i ofera o masa de Craciun acasa la el.
  • 0 (0 voturi)    
    Razgandeanu si restul lingailor PNL-isti, ups PCR-isti... (Luni, 26 martie 2007, 12:19)

    uncle sam [anonim]

    Acest premier ar face bine sa lase guvernarea pe mana celor care chiar au inclinatie, in nici un caz un fost foto-model actualmente bisnitar de masini in solda unui alt hotoman international precum Patriciu.
    Razgandene, nici nu stii cat de mic o sa ajungi, Bombonel e minciuna. Te doare pe tine de militarii romani din Iark si Afganistan cand o sa ne vedem noi ceafa fara oglinda, pana si o marioneta are bunul simt sa iasa din scena. Te-ai expirat de multisor iar giumbuslucurile unor consilieri nu o sa te scape, nu mai pacalesti pe nimeni, pacat de ce trebuia sa fie PNL-ul, pacat, mai rau decat PNTCD o sa ajunga, bleah.
    Sa nu uit, nu o sa retragi pe nimeni, esti zero barat si cu asta ai mai luat cateva procente in minus, lasa-ne, lasa-neeeeeeee.
  • 0 (0 voturi)    
    populism (Luni, 26 martie 2007, 12:21)

    Vali [anonim]

    "Ma voi bate sa-i conving pe toti cei care sustin contrariul sa le permita soldatilor nostri sa ia masa de Craciun acasa cu famiile lor", a mai spus Tariceanu.

    O sa fie o masa mai saracacioasa pentru ca banii primiti de soldati din misiune o sa fie mai putini (banii se dau pe numar de zile petrecute in Irak).
    Cum a spus si machiavelli soldatii romanii nu isi doresc sa se termine mai repede misiunea lor; doar Tariceanu s-a gasit sa mai lanseze o idee PNL....
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 26 martie 2007, 12:24)

    Alois [anonim]

    "Sa ne aducem baietii, ostasii, eroii acasa".

    Dar nu i-a obligat nimeni sa se duca. S-au inrolat voluntar si gashtiga FOARTE MULTI bani din asta.

    Asa ca nea Razgandeanu, las-o moarta ....
  • 0 (0 voturi)    
    domnului Tariceanu cu "drag" (Luni, 26 martie 2007, 12:29)

    Roxana [anonim]

    Aduceti-i pe militari acasa fortat .. ca au plecat de buna voie! Dar ii puteti aduce fortat acasa.

    Dar la voooot ... nema vot pentru PNL! Ca acolo nu-i mai puteti forta!

    Si nici oamenii nu-s asa de fraieri incat sa nu stie ca respectivii militari au plecat pe contracte ( si a fost concurs serios de dosare, multi doritori, putine locuri) iar prin trimiterea militarilor Romania isi onora un angajament. Wow ... scuze .. sa va explic ce inseamna sa-ti onorezi cuvantul ? Uite hint .. nu de geaba va spun oamenii Razgandeanu!

    In rest, va asiguram de intreaga noastra atentie pentru detectarea aberatiilor pe care cu drag le propagati, sustineti si semnati.
  • 0 (0 voturi)    
    Se pare ca papagalul asta e invatat prost de evrei! (Luni, 26 martie 2007, 12:42)

    Iancu [anonim]

    Ce masura stupida a mai gasit asta ca sa creasca in sondaje!? Oare nu il duce capul deloc pe bezmeticul asta! Pe cine crede el ca pacaleste cu asemenea discursuri populisto-papagalicesti!?
    Alta treaba nu are decat sa bata campii cu soldatii din Irak. De ce sa nu ii aducem acasa si pe capsunari..."sa poata lua masa in familie de Craciun"
    Oricum, aia au mers acolo pt ca au vrut sa faca un ban...iar papagalul asta crede ca daca ii aduce acasa le face un bine...
    Am inceput sa fac alergie la numele Tariceanu...pe care il asociez cu o curva epileptica!
    Hai Basescu....da-l gata pe papagal!
  • 0 (0 voturi)    
    Belicosul popor roman (Luni, 26 martie 2007, 12:47)

    qatar [anonim]

    Dupa ce 50 de ani au stat acasa, ascunzandu-se in dulap de rusi, americani si ce alte natii mai vreti. Acum s-au trezit vajnicii nostrii compatrioti sa chibiteze la marele razboi, si sa insiste sa vada sange romanesc pierdut pe cine shtie ce pamanturi care mai de care mai indepartate.

    Boborul lui Basescu vrea sa vada morti. Sa se simta mandru ca au murit unii de-ai nostrii. Chiar daca "boborul" nu s-ar duce niciodata la razboi. "Boborul" sta la TV si chibiteaza, ca la meci. Cand cineva propune pace "boborul" lui Basescu si Gigi il acuza de tradare.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. bani (Luni, 26 martie 2007, 12:50)

    claudiu [anonim]

    Pentru toti cei care vad ca lucru bun ca soldatii castiga bani frumosi in Irak.
    Faptul ca trimiti soldati intr-un razboi incorect si fara motiv nu poate justificat prin bani. In cazul asta hai sa trimitem armata romana peste tot pe unde se plateste bine. Ce conteaza de partea cui si pe cine omoara? Care va mai fi diferenta intre curve si armata romana?
    Cat de curva o fi Tariceanu acum el are dreptate iar Basescu continua sa greseasc in continuare cu Irakul si americanii. Cat despre tinerea angajamentelor si tradare uita-te cate datorii au fost sterse de Romania Irak-ului si cate companii neamericane au parte de petrolul Irakian, sau de fondurile de reconstructie.
  • 0 (0 voturi)    
    care evrei? (Luni, 26 martie 2007, 12:52)

    vlad [anonim]

    care evrei? ca la ultima sedinta domnii liberali i-au data afara cind duo-ul Silberstein - Andronic le-a spus ca o iau pe aratura serios.....ideea e ca o sa faca tot ce pot si au sa sacrifice orice pt fiecare zi in plus pe care o pot cistiga la guvernare
  • 0 (0 voturi)    
    Nenea Guru. (Luni, 26 martie 2007, 12:53)

    make [anonim]

    D-l Patri-ceanu,este serios.Mai bine, ar fi sa-i aduca pe toti de Pasti.Dupa felul cum gandeste,am senzatia ca Orbanu,nu s-a mai facut pulbere aseara la Mc Monis,asta dupa mirosul de Winter Fresh,cu care il aburea pe mai marele liberalilor,mai devreme.Domnul Guru,ceva stevioara,salatica ,ca sa va intariti in gandire.CVT,va asteaptaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Poporul lui Tariceanul nu vrea sa vada morti (Luni, 26 martie 2007, 13:05)

    denis [anonim]

    Citind comentariile de mai sus ma cutremur de cantitatea de ura si prostie debitata pe cm linear de comentariu.
    Se pare ca, pentru unii, faptul ca militarii isi risca vietile aiurea dar primesc bani pt. asta este un argument suficient ca sa nu le pese ca unii dintre militari, au murit la datorie pentru cauza altora . Presedintele Basescu, atunci cand plange pe aeroport si cere scuze familiilor pt soldatii ucisi nu este demagog ? Nu este ipocrit ? Nu este penibil ?
    De ce atata ura ? - ura pt Tariceanu, ura pt. soldati, ura pt toata lumea. Si singurul care apare ca o fecioara este presedintele Basescu - fecioara politicii romanesti.
    Eu zic - aduceti-i acasa domnule Tariceanu.
  • 0 (0 voturi)    
    Populism gretos (Luni, 26 martie 2007, 13:14)

    x [anonim]

    O alta varianta care “sa le permita soldatilor nostri sa ia masa de Craciun acasa cu famiile lor”, dar la care nea motocicleta nu s-a gandit, ar fi permisia. Evident, pentru a nu se molesi si a nu avea seara crampe la stomah, ianinte de servirea “mesei de Craciun”, fiecare racan va fi obligat sa stranga chistoacele de prin sediul si curtea PNL dar si sa spele parbrize prin benzinariile boierului Dinu. In felul acesta “masa de Craciun” le va tihni de minune “soldatilor nostri”.
    Inainte de imbarcarea spre Irak, ostasii vor trece prin biroul noului presedinte al planetei, acest adevarat zeu pe mobra, caruia ii vor saruta pulpana sclipitoarelor sale straie ciocoiesti in semn de recunostinta pentru ca “s-a batut” pentru ei si vor semna, drept ofranda, o adeziune la PNL si un act, intocmit de eminenta cenusie Frankenstein, in care se spune ca Basescu e dictator si o amenintare la adresa democratiei din Romania si ca democratii si peledistii e porci pentru ca nu vrea sa-l sustina trup si suflet pe motociclist.
  • 0 (0 voturi)    
    Asta-i doar o discutie cu primarii. Sa vezi cu soldatii cum va discuta despre problemele primariilor ! (Luni, 26 martie 2007, 13:15)

    Bascaliosul [anonim]

    Tariceanu se aseamana perfect cu pesedeii obsedati sa tina presiunea asupra predesintelui si sa pretinda copilareste ca ALTII intretin starea de conflict.

    Astfel, obsedatii se prefac ca nu ei au inceput, nu ei continua, nu ei sunt implicati sau vinovati.Se comporta ca niste hipnotizati incapabili sa se opreasca. Maturitatea de gandire e prea grea pentru posibilitatile lor cerebrale,

    Singura lor grija este sa nu se observe ca ei urmaresc alte scopuri si interese, dar nu sunt in stare sa-si dea seama ca deja se vede asta si nu mai este decat putin pana cand vor confirma prin transpunerile in fapt tocmai aceste duplicitati.

    Exista o singura si sigura explicatie: sunt niste NULITATI intr-o ADUNATURA de interese. Unii sunt niste evadati din profesiile lor, NEADAPTATI si nerealizati prin pregatirea lor superficiala, iar altii sunt prea realizati material prin afaceri dubioase si cauta doar sa-si protejeze afacerile, sa-si multiplice averile.

    In rest ei sunt legati doar de MINCIUNA, PREFACATORIE, INSELACIUNE, HOTIE, DEMAGOGIA INTERESULUI CETATENILOR, PRTECTIA AVERILOR PRIN LEGI GOLITE DE CONTINUT.

    A se vedea injectarea a 2 MILIARDE de euro in societatile producatoare de energie, (cu marea parte a profitului pierduta in favoarea CAPUSELOR care vand mai scump) si toata aceasta deturnare de fonduri de la bugetul de stat PRIN ABUZ IN SERVICIU CONTRA INTERESELOR PUBLICE , NU URMARESC ALTCEVA DECAT PRIVARTIZAREA ULTERIOARA A ACESTOR SOCIETATI .

    Poate ati vazut la 100%, propunerea EXTRAORDINARA a lui Silviu Prigoana, facuta in direct lui Sebastian Vladescu- RAMAS FARA REPLICA.

    Prigoana a propus ca guvernul sa nu mai dispuna piarderea cele peste 2 miliarde de euro si sa-i dea lui sansa de a le folosi si a le rentabiliza in vreo 10 ani.(a dat asigurari ca vine si cu scrisoare de garantie bancara, din afara).

    Privatizarea acestor societati, dupa o infuzie serioasa de AJUTOR DE STAT se va (de)savarsi prin "LEGEA" adunaturii
  • 0 (0 voturi)    
    re #13 claudiu (Luni, 26 martie 2007, 13:21)

    geo [anonim]

    Daca Tariceanu are dreptate sau nu in chestiunea de principiu "retragrerea trupelor din Irak" e o chestiune secundara. De fapt si de drept, Tariecanu are dreptate atunci cand spune ca trupele romane trebuie sa isi inceteze activitatea in Irak.

    Problema discutata aici este insa modul in care Tariceanu a pus pe tapet tema acum un an, fara discutii prealabile in CSAT si fara consultarea niciunui partener din cadrul NATO, iar acum se discuta argumentatia populista si total lipsita de valoare pe care Tariceanu o foloseste pentru a redeschide discutia inchisa acum un an.

    NB, Basescu nu a zis nimic acum. Iar acum un an a avut perfecta dreptate sa ii dea peste nas PNL-ului pentru modul cum a procedat. Tineti minte adresa catre ambasade, trimisa de MApN.

    Ce s-a intamplat acum un an a fost o gafa diplomatica de proportii care a daunat foarte mult imaginii PNL-ului. Ma mir ca Tariceanu doreste redeschiderea subiectului si ma mir si mai tare ca foloseste un argument populist si eminamente fals.

    Altfel da, implicarea Romaniei intr-un conflict controversat si intr-o ocupatie nejustificata a unui teritoriu strain este o problema. Cum de altfel, pentru mine personal, apropierea de americani este de asemenea o problema. Nu ca as prefera cu rusii :D dar cred ca europenii ar trebui sa ne fie mai apropiati decat americanii. Sunt convins ca dragostea americanilor pentru poprul roman nu exista de nici o culoare. Iar modelul lor de "democratie" ma lasa rece.
  • 0 (0 voturi)    
    Demagogie (Luni, 26 martie 2007, 13:38)

    nashu_mare [anonim]

    Acum a vorbit ministrul de externe din el?
    Problema, daca ar fi, nu ar fi ca bietii soldati romani trebuie adusi acasa ca se simt singuri sau luati cu arcanul ci e o problema exclusiv de politica externa: mergem mai departe sau nu mergem? Numai ca nu e la fel de populista abordarea problemei in felul asta... Practic nu se discuta problema asta, se discuta o prostie.
  • 0 (0 voturi)    
    Americanii la lucru (Luni, 26 martie 2007, 13:52)

    Traian [anonim]

    "militarii nostri, femei si barbati", "Ma voi bate sa-i conving pe toti cei care sustin contrariul sa le permita soldatilor nostri sa ia masa de Craciun acasa cu famiile lor".
    Asta suna a discurs tipic american, un stereotip in cuvantarile politicienilor americani (daca sunt traduse in engleza); din pacate pt PNL aceeasi strategie a incercat-o PSD in 2004, cu organizarea campaniei pt Nastase in acelasi tipar (Nastase-Geoana premier, ca tandemul presedinte-vicepresedinte din State, etc). Rezultatul s-a vazut...Basescu a castigat. Se pare ca nimeni din politica romaneasca nu isi da seama ca acest tip de campanie nu da rezultate. E deja cam a treia incercare cu strategi americani, prevad un rezultat identic.
  • 0 (0 voturi)    
    ASTA A CAPIAT DE TAT (Luni, 26 martie 2007, 14:36)

    TULAI DOAMNE [anonim]

    sa dea PD afara e una dar sa rupa angajamentele Romaniei peste noapte ca i sa sculat lui ESTE PREA DE TAT!
  • 0 (0 voturi)    
    sugestii (Luni, 26 martie 2007, 14:58)

    puscasu [anonim]

    bun baiat tariceanu asta !!!
    suna asa de frumos si duios faptul ca vrei sa aduci acasa niste oameni ca ia masa de craciun in sinul iubitor al familiei.
    (faptul ca o faci doar ca sa fii contra lui basescu si ca sa nu-ti respecti pina la capat angajamentele internationale... asta nu se spune).

    in nemarginita lui marinimie si bunatate, ii propun lui tariceanu sa:
    1. stearga datoriile tuturor firmelor (care au cotizat la psd si pnl).
    2. dezincrimineze bancruta frauduloasa (dar repede, pina nu intra la zdup cine nu trebe).
    3. dezincrimineze faptele penale legate de revolutie (tot repede, sa nu pateasca ceva iliescu)
    4. sa tripleze taxa de prima inmatriculare (de-a dreaq, ca sa ne dovedeasca ca el e sefu iar noi mojicii).
    5. sa retraga pina de paste toti militarii din irak si bosnia, iar in schimb sa-i trimita la munca in agricultura, la indiguiri, plantat copaci, maturat aleile etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Ati innebunit cu totii? (Luni, 26 martie 2007, 15:21)

    bebestrumf [anonim]

    Mai romani prosti, nimeni nu contesta faptul ca soldatii s-au dus acolo de bunavoie si nesiliti de nimeni. De altfel, nimeni nu le interzice sa se angajeze mercenari in armata lui bush sau in cea britanica. Cert e ca Romania nu are ce sa caute intr-un razboi care nu ii apartine nici cat negru sub unghie, si in care s-a angajat din slugarnicie fata de americani.
    Apropo de asta, ia interesati-va voi toti indigantii si rabuvnatii, in baza caror tratate se afla Romania in Irak? Sa fie oare tratatul NATO? Sau o intelegere bilaterala cu SUA?
    Si mai pune-ti-va o singura intrebare: de ce e Romania in Irak? Pentru ce anume lupta? Nu oare pentru pungile goale de petrol ale americanilor?
    Nu pot sa nu observ doua lucruri: pupicurile date de hotnews pe talpile pantofilor lui Basescu si faptul ca majoritatea celor care se pronunta cu ura impotriva declaratiei lui Tariceanu nici macar nu stiu sa scrie corect in limba romana. Atunci cum le putem cere sa gandeasca?
  • 0 (0 voturi)    
    Denis, mai si gandesti ?... (Luni, 26 martie 2007, 15:42)

    Marse [anonim]

    inainte sa te patetizezi in halul asta, de ce nu iei in considerarea si retragerea capshunarilor din Spania si Italia ? Multe mii dintre ei o duc mai rau (de altfel si numarul de decese e mult mai mare) decat soldatii din Iraq si Afghanistan. Pe ei de ce nu-i aduci acasa ? Ai idee ce bataie este ca sa ajungi in misiune acolo ? Dece in loc sa plateasca spagi de mii de euro ca sa ajunga in zona de conflict, militarii nu demisioneaza din aramata si nu pleaca la munci, in occident, ca acum e simplu, doar cu buletinul ? Simplu: pt ca una e sa-ti rupi oasele si gatul prin constructii, sau sa faci comotie cerebrala de caldura in serele din Almeria si alta sa patrulezi cu transportorul blindat.

    PS: Nu doresc sa se inteleaga de aici ca nu respect curajul soldatilor romani din zonele de conflict. Sunt convins ca alegerea lor este demna si barbateasca, aduce onoare Romaniei, si nu au nevoie de manevrele ipocrite ale politicienilor, in nici un fel.
  • 0 (0 voturi)    
    hm (Luni, 26 martie 2007, 16:15)

    nume [anonim]

    Aventura prosteasca din irak si afganistan ne costa 1.000.000 dolari/zi. Ce bine ar fi ca impozitele sa fie platite in functie de optiunile politice ale fiecaruia (e o utopie, desigur). Vrei trupe in irak? plateste-le. sa va vad atunci daca o sa mai stiti ce e onoarea militara.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu inteleg (Luni, 26 martie 2007, 16:27)

    Constantin STAN [anonim]

    Nu inteleg de ce se revarsa ura din ambele "tabere", indiferent din ce parte, numai sub protectia anonimatului.
    Daca intr-adevar cei ce scriu aici cred in ceea ce spun, de ce nu-si dau numele adevarat ?
    Altfel, judecatile pierd din valoare.
    "Puscasu", "Geo", "nashu_mare", "Bascaliosul" , "Traian", chiar si "x" etc, etc., nu ar fi mai cinstit daca opiniile ar fi exprimate deschis ?
    E teama cumva ? De unde retinerea de a aparea cu numele adevarat ?
  • 0 (0 voturi)    
    Apel la voluntari (Luni, 26 martie 2007, 16:53)

    OC [anonim]

    Vad ca se tot intreaba unii: Cum isi permite premierul sa scoata trupele romane din Irak? Mai adaug si eu o intrebare: Ce, plateste el? Nu, nici pomeneala: VOI platiti. Pentru amatorii de joaca de-a razboiul am si o propunere constructiva: decat sa faceti pe vitejii prin forumuri, mai bine v-ati duce personal in Irak, pe cheltuiala proprie, in frunte cu basescu (ca sa ne arate ca mai stie si altceva decat sa dea din gura).
  • 0 (0 voturi)    
    Extraordinar, domnule Constantin Stan ... (Luni, 26 martie 2007, 17:00)

    Marse [anonim]

    ... Oare sa-mi dau si CNP-ul ? Pur si simplu toti cei care ma cunosc imi spun Marse, pe cand, daca-i intrebi de Mihai Dumitrescu (deh, un nume banal), ar putea sa stea sa se gandeasca despre cine e vorba. In general, pe forumuri se folosesc nick-uri, care, de multe ori, devin un mod de adresare ce inlocuieste numele real. Sunteti prima data pe Net ? Imi declin identitatea completa doar cand semnez un document precum apelul celor 50 de intelectuali, dar , in rest, sunt Marse. Presupun ca si ceilalti forumisti au aceleasi motive, normale si deloc neonorabile de a scrie sub numele lor virtual. Cam asta e.
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Luni, 26 martie 2007, 17:16)

    murphy [anonim]

    eu nu inteleg ce are tariceanu cu militarii din afganistan... ei nu sint oameni?
  • 0 (0 voturi)    
    E ok, marse ! (Luni, 26 martie 2007, 17:27)

    Constantin Stan [anonim]

    Sunt pe net din 97. Nu am avut mai devreme, recunosc.
    Probabil ca si "Gargara" e cunoscut ca atare, si "Nume" la fel.
    Nu ziceam sa dam CNP, sa nu exageram, dar e evident ca limbajul explodeaza sub protectia calduta a anonimatului.
    Urmaresc de mult forumurile pe acest site si atata ura revarsata ca in ultimele 2-3 luni nu a mai fost.
    De parca principala problema acum e daca tii cu Tariceanu sau cu Basescu. Nici la steaua-dinamo nu era asa. Stam cumva la peluza ?
  • 0 (0 voturi)    
    Demagogie ieftina (Luni, 26 martie 2007, 17:36)

    doi si-un sfert [anonim]

    Sunt"intelepti" care se bat cu pumnul in piept si striga in gura mare ca doresc retragerea militarilor romani din Irak , incercand sa pozeze in aparatorii dreptatii.
    De fapt totul e doar o manevra simpla . Nici un om sanatos la cap nu poate raspunde NU la o intrebare de genul "Doriti intoarcerea in tara a militarilor romani aflati in misiuni de mentinerea pacii pretutindeni in lume ?" E ca si cum te-ar pune cineva sa alegi intre pace si razboi si l-ai alege pe cel din urma.
    Prin urmare , suntem cu totii de acord cu retragerea trupelor,DAR NU ORICAND SI IN ORICE CONDITII. Nu putem accepta ca unul dintre cei mai josnici indivizi care a ocupat vreodata functia de prim ministru al acestei tari sa transforme aceasta chestiune intro manevra electorala ieftina care se aduca prejudicii Romaniei pe termen lung.
    Romania trebuie sa-si onoreze angajementele internationale conform intelegerilor iar retragerea trebuie facuta numai cu acordul aliatilor .
    APROPOS,d-le Tariceanu nu v-am auzit urland pe toate posturile TV, la momentul respectiv, ca sunteti impotriva intrarii Romaniei in NATO(sau nu stiati ce presupune o astfel de alianta militara?????).
  • 0 (0 voturi)    
    OK, imi cer scuze pentru stilul prea ofensiv. (Luni, 26 martie 2007, 17:40)

    Marse [anonim]

    ... mai ales pentru necuviintza cu vechimea pe Net, dar recunosc ca m-am enervat pe moment.
  • 0 (0 voturi)    
    sa-i intrebam pe militari?!?!?!?!? (Luni, 26 martie 2007, 17:44)

    Zgabeartza [anonim]

    vad ca sunt multi fraieri pe aici care zic sa-i intrebam pe militari daca vor sa vina acasa!!! mai baieti, militarii sunt acolo in misiune, au primit un ordin sa mearga, s-au dus voluntar, ok, si vor veni acasa tot in urma unui ordin, nu stau ei acolo cat au chef p*** lor!
    daca vorbasc prostii corectati-ma!
  • 0 (0 voturi)    
    Si din Afganistan? (Luni, 26 martie 2007, 17:44)

    Tzutzi [anonim]

    Pai si soldatii din Afganistan cine ii aduce inapoi? Sau pe cei din Africa? S-au ia-ti uitat pe acolo?
  • 0 (0 voturi)    
    Atentie la pana de vultur (Luni, 26 martie 2007, 17:55)

    Nicolae Popescu [anonim]

    Nu cred ca e vorba de ura ci de niste opinii. Subscriu la ce zice Marse care combate in aceasta arena de ani buni. Apoi e foarte clar ca Tariceanu se tine cu dintii de cascaval. In plus mai e si demagogia cu retragerea din Irak. Preia teme pacifiste atat de dragi rusilor si francezilor de care e prea apropiat. Plange de mila soldatilor care s-au batut pe locuri sa plece in Irak. Eu cred ca ar trebui suplimentate trupele daca aliatii o cer, mai ales ca sunt multi voluntari care ar pleca. Cedarea in fata teroristilor este nepermisa si periculoasa. Pentru prima data dupa multi ani Romania e in tabara care trebuie si acum Moliceanu propune sa dam cu mucii in fasole. Nu sunt fan Basescu dar Tariceanu e de toata jena incercand sa ascunda combinatiile cu psd-ul si pc-ul si care pentru voturi e in stare sa distruga si politica externa corecta dusa in ultimii ani. Cred ca prin greseli repetate o sa ajunga chiar sa fie urat de cei care inteleg ce se intampla.
    N.P.
  • 0 (0 voturi)    
    re #19 Geo (Luni, 26 martie 2007, 18:20)

    Claudiu [anonim]

    re #19 Geo
    Ai dreptate cand spui ca Tariceanu a dat-o in bara din nou si oricum nu-l apreciez. Aici pe forum toata lumea ori e cu Basescu ori cu Tariceanu. De parca unul e diavol iar altul sfant. Adevarul e ca amandoi sunt oameni politici si populisti. Fiecare spune ce ne place sa auzim. Basescu da in PNL ca sa creasca PD-ul, PNL-ul e in corzi si incearca sa se salveze incercand sa fie scoata militarii din Irak. Nu ma intereseaza cine e ala "bunul" si ala "raul" ci ce e corect. Si asta nu din punctul de vedere politic.
    Pt. #23
    Despre respectatul tratatelor internationale (a se citi tratat cu SUA) hai sa facem ca Antonescu, mergem pana la capat cu onoarea militara. A fost onorabil si cinstit, ne-am chinuit 45 de ani dar acum toata lumea ne respecta (sarcasm). Pe de alta parte vom fi singurii care vom sta pana la capat, dar toata lumea apreciaza prostii cinstiti nu? (sarcasm)
    Pt.#30 si #35 Afganistan e ONU nu SUA.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce prostie... (Luni, 26 martie 2007, 18:30)

    Gabe2006 [anonim]

    Nu sunt afiliat politic, dar la cati militari avem noi in Irak nici nu merita atentie subiectul asta. PSD a facut acest angajament politic, DA l-a continuat si acum Tariceanu ne aduce aminte ca am fost niste curve toata istoria noastra si ne-am dat cand dupa unul cand dupa altul. Lasa-i acolo ca nu mor de foame, nu-i forteaza nimeni sa se duca, si pe deasupra o sa iasa toti in 2008-2009 si atunci putem spune ca ne-am indeplinit un angajament. Mare imbecilitate pentru a castiga 2-3 mii de voturi.
  • 0 (0 voturi)    
    re #19 Geo (Luni, 26 martie 2007, 18:31)

    claudiu [anonim]

    re #19 Geo
    Ai dreptate cand spui ca Tariceanu a dat-o in bara din nou si oricum nu-l apreciez. Aici pe forum toata lumea ori e cu Basescu ori cu Tariceanu. De parca unul e diavol iar altul sfant. Adevarul e ca amandoi sunt oameni politici si populisti. Fiecare spune ce ne place sa auzim. Basescu da in PNL ca sa creasca PD-ul, PNL-ul e in corzi si incearca sa se salveze incercand sa fie scoata militarii din Irak. Nu ma intereseaza cine e ala "bunul" si ala "raul" ci ce e corect. Si asta nu din punctul de vedere politic.
    Pt. #23
    Despre respectatul tratatelor internationale (a se citi tratat cu SUA) hai sa facem ca Antonescu, mergem pana la capat cu onoarea militara. A fost onorabil si cinstit, ne-am chinuit 45 de ani dar acum toata lumea ne respecta (sarcasm). Pe de alta parte vom fi singurii care vom sta pana la capat, dar toata lumea apreciaza prostii cinstiti nu? (sarcasm)
    Pt.#30 si #35 Afganistan e ONU nu SUA.
    Pt. #36 Temele pacifiste sunt de dragul rusilor, francezilor, germanilor, mai toata Europa si restul lumii, inclusiv SUA acum. Intradevar suntem din nou de partea care trebuie, de partea aluia care la inceput e cel mai tare iar dupa un timp o ia pe coaja.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru rabuvnitul "bebestrumf" (Luni, 26 martie 2007, 18:34)

    Asterix [anonim]

    Daca tu nu intelegi de ce participam in Irak nu inseamna ca cei care inteleg sunt prosti. Cred ca cei care scriu ca tine sunt nebuni.
    Referitor la gramatica, am observat ca nu e cazul sa dai lectii.
    Din limbajul folosit rezulta ca ai ceva probleme, poate e cazul sa reflectezi mai mult inainte de a scrie.
    Opinia mea este ca ar trebui sa ne retragem din Irak odata cu americanii si sa nu cedam la cantecele de sirena ale stangii europene care e din ce in ce mai aproape de Moscova.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru rabuvnitul "bebestrumf" (Luni, 26 martie 2007, 18:37)

    asterix [anonim]

    Daca tu nu intelegi de ce participam in Irak nu inseamna ca cei care inteleg sunt prosti. Referitor la gramatica, am observat ca nu e cazul sa dai lectii.
    Din limbajul folosit rezulta ca ai ceva probleme, poate e cazul sa reflectezi mai mult inainte de a scrie.
    Opinia mea este ca ar trebui sa ne retragem din Irak odata cu americanii si sa nu cedam la cantecele de sirena ale stangii europene care e din ce in ce mai aproape de Moscova.
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu (Luni, 26 martie 2007, 18:37)

    Raresh [anonim]

    Ha ha! brusc pe tariceanu il intereseaza de cine pe care o s-or aiba soldatii romanii acasa in romania! probabil vrea anticipate si nu i-ar strica cateva sute de voturi! Plus, la romanii de acasa se gandeste? Ba, ca in ultimele luni doar s-o certat ca o muiere slaba, si-o facut scandal!

    Plus, soldatii romani is bine acolo unde sunt, mai mult sau mai putin cresc importanta Romaniei in cadrul aliantei. Deocamdata nu ne permitem sa zicem pas si sa facem nazuri ca nemtii si francezii!
  • 0 (0 voturi)    
    La placinte, inainte! (Luni, 26 martie 2007, 19:00)

    Adrian [anonim]

    Asa, Razgandene, adu soldatii acasa, ca sa fie in siguranta. Pentru asta sa se pregateasca, sa fuga inapoi la mamica pe soba, unde-i cald si bine.

    Avem o armata care se vrea profesionista. Ce facem cu ea? O menajam sau o pregatim cum putem mai bine? Cum se invata cel mai bine? Teorie? sau Teorie si practica?

    Razgandene, nu ne dezamagi si mai schimba-ti o data parerea, de data asta in bine, si lasa trupele sa se pregateasca la un nivel cat mai inalt, nu sa sape santuri si sa ridice vile la generali!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru #39 Claudiu (Luni, 26 martie 2007, 19:01)

    David [anonim]

    ai dreptate, trupele din Afganistan sunt sub comanda ONU, dar totusi si soldatii de acolo sunt oameni si le-ar prinde si lor bine sa petreaca Craciunul in familie

    ideea aici este, bineinteles, cat de ipocrit este Tariceanu cand vine cu declaratii americanesti despre familie si sarbatori religioase

    eu sunt curios, cate din cele 4 nunti ale domniei sale s-au facut la biserica?

    dar, vorbind serios, parerea mea (oportuna sau nu) este ca ar cam fi cazul sa ne retragem si imi pare rau ca o cauza atat de complexa a incaput pe mana diletantilor liberali, care au reusit inca din vara sa o cam faca praf (pe termen lung)
  • 0 (0 voturi)    
    Se facura 9 (noua) luni! (Luni, 26 martie 2007, 20:00)

    Moshu49 [anonim]

    Dupa o gestatie ca la carte, premierul ii aduce iar acasa pe militarii din Irak. Si tot in decembrie!
    Numai ca acum "A venit vremea sa-i aducem ...” (deci in iunie 2006 nu era vremea?) si "Ma voi bate ...” si dai si lupta si lupta si dai! Asta-i noua politica „STEIN” a razgandeanului.
    Cat de usor uita in ce rahat s-a bagat si ne-a bagat acum noua luni.
    Cat blam a trebuit sa inghita din tara si de afara la vremea aceea.
    Iar si-a adus aminte lumea ca suntem un popor de tradatori.
    Sa nu consideram ce-a zis atunci Basescu!
    Sa ne aducem aminte numai de tot ce s-a spus si s-a scris de oricine altcineva si este suficient!
    Minciuna, demagogia si tradarea sunt dominantele acestui premier.
    Mare nenorocire pe capul nostru!!!
  • 0 (0 voturi)    
    nu soldatii trebuie intrebati (Luni, 26 martie 2007, 20:36)

    sempere [anonim]

    Observ in comentariile de mai sus o vadita preocupare pentru soldatii romani (accent pus inclusiv de Tariceanu care a vorbit de Craciunul pe care soldatii il vor petrece acasa).
    Gresit . Aici nu vorbim despre ce e mai bine pentru soldati. Soldatul cu asta e insarcinat. Daca e in interesul tarii sa se duca in Irak, se duce. Daca i se ordine sa lupte in Iran sau Burundi, acolo se duce, ca de aia avem armata - sa ne reprezinte interesele militare si geopolitice.
    Credeti ca asa au pus problema guvernele tarilor care si-au retras trupele de-a lungul anilor- Spania, Italia, Ungaria, Portugalia, etc ? Din cealalta tabara, credeti ca sustinatorii mentinerii trupelor vorbeau de salariile pe care le primesc soldatii stand pe-acolo? Pai oricum banii aia "frumosi" ai soldatilor ii platim din buzunarul nostru. In loc sa construim o scoli sau un spitale, cheltuim milioane de euro pentru un esec militar care nu ar trebui sa ne priveasca.

    A vorbi despre retragerea trupelor e mai mult decat necesar, acum cand insasi Congresul SUA a votat in acest sens.
    Prezenta noastra nu mai e necesara, iar interesul Romaniei nu are nimic de-a face acum cu continuarea luptei. La nivel de politica internationala avem suficiente garantii politice si militare venite din calitatea de membru UE ca sa ne permitem aceasta mutare. Financiar avem cu atat mai multe argumente.
  • 0 (0 voturi)    
    cred (Luni, 26 martie 2007, 23:04)

    V [anonim]

    Eu cred ca Romania are nevoie de SUA ca aliat de incredere. Increderea trebuie sa o dobandim, dar nu cu alde Gica contra Tariceanu.
    Tariceanu nu e un lider!
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu da ca popa 2 MILIARDE de EURO >> tot din buzunarul nostru (Luni, 26 martie 2007, 23:18)

    PSD-PNL [anonim]

    prin iertarea de datorii a companiilor de stat din ENERGIE care urmeaza sa fie privatizate de catre cine ???

    Ati ghicit, de catre salariatul lui patriciu, domnul IQ = -100, Atanasiu Bijboaca, cu laaargul concurs al domnului Vosganian, care si-a tras consilier nici mai mult nici mai putin decat pe PSD-istul DIP, care s-a facut conservator.

    Afacerea este "in familie" - BANII SUNT AI ROMANILOR - Buzunarele - sunte ALE LOR.
  • 0 (0 voturi)    
    CE NE ASCUNDE iarasi tariceanu ? (Luni, 26 martie 2007, 23:24)

    RATATUL ISTORIC [anonim]

    Intotdeauna ma intreb ce se baga sub pres cand baga populisme si trompete pe piata ?

    Vor sa treaca iarasi niste legi care sa buseasca Reforma in justitie ?

    Vor sterge datoriile tuturor firmelor (care au cotizat la psd si pnl) ? Acum au si ANAF-ul tot in buzunarul PSD-PNL.

    Vor dezincrimina bancruta frauduloasa (dar repede, pina nu intra la zdup cine nu trebe) ?

    Vor dezincrimina faptele penale legate de revolutie (tot repede, sa nu pateasca ceva iliescu) ?

    Vor tripla taxa de prima inmatriculare (de-a dreaq, ca sa ne dovedeasca ca el e sefu iar noi mojicii) - macar pana cand nu pica tariceanu, ca dupa aia, o vor elimina dand dovada "de maturitate politica".

    Care credeti ca vor fi primele "FAPTE" PSD-PNL-iste facute pe sest ?
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo! (Marţi, 27 martie 2007, 9:14)

    Irak [anonim]

    D-le Tariceanu, tocmai ati pierdut 50.000 de voturi! Sau e o pierdere antecalculata calculata de strategi?
  • 0 (0 voturi)    
    Partea grava a pozitiei lui Tariceanu: HIENELE si cele 30 zile de suspendare. (Marţi, 27 martie 2007, 10:21)

    psd-os-ul [anonim]

    Nu dorinta de a relua subiectul in sine mi se pare grav, chiar daca e clara obsesia "casnicului" paranoic al guvernului, cu destinatia prezidentiala si provocarea de confirmare a apelurilor verbale la "stabilitate" cu faptele viceversa.

    Grav este ca Tariceanu isi face cu NERABDARE planurile de agresiune pentru cele 30 de zile de suspendare preconizate, ca toate HIENELE IMPLICATE si HOTARATE SA SE INFRUPTE.

    Vor confirma cu brio ca suspendarea nu a fost decat un SCOP IN SINE A UNEI HAITE CARE NU AU URMARIT DECAT SA DEVOREZE TOT CE MISCA, incepand cu instalarea unui inlocuitor prezidential, continuand cu revocarea si numirea ministrilor pentru care Tariceanu CONFISCA posturile revenite de DREPT pedistilor, intr-o democratie de JUNGLA, cu decizii noi pe linia CSAT, cu presiunea pe justitie pentru intimidarea "dosarelor" aflate pe rol, cu ordonante semnate DE URGENTA si FARA RETINERI pt tot felul de interese ale DEVORATOARELOR HAMESITE, cu compromiterea si atragerea cu indiferenta a sanctiunilor UE. etc.

    HIENELE EXCITATE de gandul la COABITAREA lor PERVERSA de tip PNL-PSD, nici nu mai au rabdare.
    Se pregatesc pentru LUNA DE MIERE.
  • 0 (0 voturi)    
    PD-ul iar nu are sapca.... (Marţi, 27 martie 2007, 12:13)

    vinner [anonim]

    Pentru rezolvarea crizei politice, premierul convoaca Comitetul director al aliantei pentru impacare si propune, in legatura cu alegerile pentru Parlamentul European urmatoarele: Retragerea trupelor din Irak, diminuarea unor taxe si retragerea sprijinului politic ministrilor laudati de comisarii europeni. Suntem de rasul curcilor...
  • 0 (0 voturi)    
    Dar noi cand ne mai calificam? (Marţi, 27 martie 2007, 14:00)

    microbist dezamagit [anonim]

    NATO e mort. Nu pot sa spun “traiasca NATO” ca nu mai e altul sa-l inlocuiasca. Ei l-au facut ei l-au omorat. Americanii. E trist si in acelasi timp frustrant ca am intrat si noi intr-o mare putere militara (si as putea sa spun aia corecta da data asta) la spartul targului. Cine e orb sa vada si cine vede sa ramana ignorant. Odata cu invazia SUA in Irak, NATO a inceput sa moara. O moarte sigura, ca cea a unui bolnav de cancer. Aliatii au inceput sa aiba puncte de vedere divergente privind afacerile militare. Germania si Franta au fost primele. Acum si Romania.

    Noi, care am fost bagati pe usa din dos de prietenii nostri Americanii. Cu conditia sa participam alaturi de ei la invazia Irakului. Cand s-a anuntat ca mergem la razboi, desi nu sunt un fan si nici macar indiferent la PCR-FSN-FDSN-PDSR-PSD am crezut ca am inteles motivul pentru care am mers la razboi la Irak prin desert si soare. Irakul avea de platit inapoi la Romania o datorie mai mare decat orice cosmar de imprumut Romaniei a lui FMI. Si cum Americanii se duceau sa ocupe Irakul si cum toata lumea ii cunoaste pe prietenii nostri Americani ca fiind hapsani, trebuia sa fim acolo ca sa ne asiguram ca imprumutul e platit inapoi. In petrol macar daca nu in dolari sau euro, sau si mai bine in lei. Asta a fost si pana la proba contrarie singurul lucru bun facut pe care i-l atribui lui Bombonel. Pana azi, cand am citit ca cineva zice ca imprumuturile alea au fost sterse. Sa ma lamureasca si pe mine cineva ca acuma chiar ca sunt confuz. Da’ banii? Banii ii mai vedem inapoi?

    Prin baza azi era un tip care era englez. Mi-am dat seama imediat cand am citit ce scria pe tricoul lui: “Two World Wars, One World Cup” - doua razboaie mondiale, o cupa monidala. Mda, domne’! Frumos spus, n-am ce zice. Au de ce sa fie mandri. Nu ca ar fi mai tari ca Brazilia la fotbal, dar la chestiuni militare n-ai ce sa zici. Au castigat doua razboaie mondiale. Cu pretul pierderii coloniilor si cu datorii pana mai deunazi. Dar au castigat. Noi am castigat doar turul. Ca de obicei. In retur, ne-a furat arbitrul. Ce daca am ajuns pana la portile Berlinului curatand calea pentru triumfatoarea armata Sovietica? Ne-am jucat cu Germanii la inceput? Ne-am jucat. Deci, ciocu’ mic si petrolul directia est. Parca unele tari ca Ungaria, Italia si mai sunt cateva exemple pe care nu mi le mai aduc aminte acuma au ajuns mai bine ca Romania din meciul asta. Deci unde e spilul? Sa ma lamureasca si pe mine cineva ca m-am confuzat de-a binelea.

    Adevarul este ca noi Romanii avem aceleasi deprinderi cand vine vorba de loialitate comparabile cu deprinderile unei curve. Mai sunt vreo doi care tot tipa ca sa ne respectam loialitatile si cuvantul dat dar pe primul l-au impuscat unii dintre care au ajuns altii la putere. Pe care i-am impuscat din nou. Si pe al doilea vrem sa il dam jos ca are gura prea mare. Si acum, ne-am gandit noi ca da bine la opinia publica sa retragem trupele din Irak. Pana la Craciun sa manance si gura soldatului roman profesionist si voluntar ceva carne de porc ca acolo nu se gaseste la alimentara.

    Nene, Romanu vrea sa castige si el ceva, un meci, un razboi ceva. Zic eu. Cel putin eu. Ca desi nu am cerut mi s-a pus in memorie istoria tarii asteia deci sunt obligat sa mi-o insusesc. La meciuri nu suntem prea buni, dar daca s-ar putea nu am mai putea sta nitel acolo, sa zicem vre-un an jumate pana pleaca americanii si dupa aia venim si noi acasa ca un fel de invingatori cu coada pe sus? Ca tot au zis ca vor Americanii sa se retraga intr-un an jumate. N-ar fi misto sa fim si noi smecheri odata in loc de curve?

    Stiu ca nu e un razboi corect. Ca nu e frumos sa te duci si sa ocupi asa pe nespusa masa tara cuiva. Raul e deja facut. Am fost acolo si asta nu are nici o scuza decat ca am vrut sa ne asiguram ca datoriile sunt platite pana la ultimul leut. Si ca intram in NATO. Accept scuzele. NATO e mort. Unii zic ca si datoriile s-au dus in aceeasi zona eterica cu tezaurul. Dar, daca se poate, va rugam frumos domnule Prim Ministru - se poate sa castigam si noi un meci, un razboi ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    Da' noi cand ne calificam? (1) (Marţi, 27 martie 2007, 14:02)

    Microbist dezamagit [anonim]

    NATO e mort. Nu pot sa spun “traiasca NATO” ca nu mai e altul sa-l inlocuiasca. Ei l-au facut ei l-au omorat. Americanii. E trist si in acelasi timp frustrant ca am intrat si noi intr-o mare putere militara (si as putea sa spun aia corecta da data asta) la spartul targului. Cine e orb sa vada si cine vede sa ramana ignorant. Odata cu invazia SUA in Irak, NATO a inceput sa moara. O moarte sigura, ca cea a unui bolnav de cancer. Aliatii au inceput sa aiba puncte de vedere divergente privind afacerile militare. Germania si Franta au fost primele. Acum si Romania.

    Noi, care am fost bagati pe usa din dos de prietenii nostri Americanii. Cu conditia sa participam alaturi de ei la invazia Irakului. Cand s-a anuntat ca mergem la razboi, desi nu sunt un fan si nici macar indiferent la PCR-FSN-FDSN-PDSR-PSD am crezut ca am inteles motivul pentru care am mers la razboi la Irak prin desert si soare. Irakul avea de platit inapoi la Romania o datorie mai mare decat orice cosmar de imprumut Romaniei a lui FMI. Si cum Americanii se duceau sa ocupe Irakul si cum toata lumea ii cunoaste pe prietenii nostri Americani ca fiind hapsani, trebuia sa fim acolo ca sa ne asiguram ca imprumutul e platit inapoi. In petrol macar daca nu in dolari sau euro, sau si mai bine in lei. Asta a fost si pana la proba contrarie singurul lucru bun facut pe care i-l atribui lui Bombonel. Azi am citit ca cineva zice ca imprumuturile alea au fost sterse. Sa ma lamureasca si pe mine cineva ca acuma chiar ca sunt confuz. Da’ banii? Banii ii mai vedem inapoi?
  • 0 (0 voturi)    
    Da' noi cand ne calificam? (2) (Marţi, 27 martie 2007, 14:03)

    Microbist dezamagit [anonim]

    Prin baza azi era un tip care era englez. Mi-am dat seama imediat cand am citit ce scria pe tricoul lui: “Two World Wars, One World Cup” - doua razboaie mondiale, o cupa monidala. Mda, domne’! Frumos spus, n-am ce zice. Au de ce sa fie mandri. Nu ca ar fi mai tari ca Brazilia la fotbal, dar la chestiuni militare n-ai ce sa zici. Au castigat doua razboaie mondiale. Cu pretul pierderii coloniilor si cu datorii pana mai deunazi. Dar au castigat. Noi am castigat doar turul. Ca de obicei. In retur, ne-a furat arbitrul. Ce daca am ajuns pana la portile Berlinului curatand calea pentru triumfatoarea armata Sovietica? Ne-am jucat cu Germanii la inceput? Ne-am jucat. Deci, ciocu’ mic si petrolul directia est. Parca unele tari ca Ungaria, Italia si mai sunt cateva exemple pe care nu mi le mai aduc aminte acuma au ajuns mai bine ca Romania din meciul asta. Deci unde e spilul? Sa ma lamureasca si pe mine cineva ca m-am confuzat de-a binelea.

    Adevarul este ca noi Romanii avem aceleasi deprinderi cand vine vorba de loialitate comparabile cu deprinderile unei curve. Mai sunt vreo doi care tot tipa ca sa ne respectam loialitatile si cuvantul dat dar pe primul l-au impuscat unii dintre care au ajuns altii la putere. Pe care i-am impuscat din nou. Si pe al doilea vrem sa il dam jos ca are gura prea mare. Si acum, ne-am gandit noi ca da bine la opinia publica sa retragem trupele din Irak. Pana la Craciun sa manance si gura soldatului roman profesionist si voluntar ceva carne de porc ca acolo nu se gaseste la alimentara.
  • 0 (0 voturi)    
    Da' noi cand ne calificam? (3) (Marţi, 27 martie 2007, 14:04)

    Microbist dezamagit [anonim]

    Nene, Romanu vrea sa castige si el ceva, un meci, un razboi ceva. Zic eu. Cel putin eu. Ca desi nu am cerut mi s-a pus in memorie istoria tarii asteia deci sunt obligat sa mi-o insusesc. La meciuri nu suntem prea buni, dar daca s-ar putea nu am mai putea sta nitel acolo, sa zicem vre-un an jumate pana pleaca americanii si dupa aia venim si noi acasa ca un fel de invingatori cu coada pe sus? Ca tot au zis ca vor Americanii sa se retraga intr-un an jumate. N-ar fi misto sa fim si noi smecheri odata in loc de curve?

    Stiu ca nu e un razboi corect. Ca nu e frumos sa te duci si sa ocupi asa pe nespusa masa tara cuiva. Raul e deja facut. Am fost acolo si asta nu are nici o scuza decat ca am vrut sa ne asiguram ca datoriile sunt platite pana la ultimul leut. Si ca intram in NATO. Accept scuzele. NATO e mort. Unii zic ca si datoriile s-au dus in aceeasi zona eterica cu tezaurul. Dar, daca se poate, va rugam frumos domnule Prim Ministru - se poate sa castigam si noi un meci, un razboi ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    Retragerea din Serai (Marţi, 27 martie 2007, 14:24)

    aghiuta [anonim]

    Uite, retragerea asta din Irak e vitala. Poate avea cateva cauze printre care banale si infricosatoare. Poate ca guvernul PNL a luat in calcul un actual sau viitor buget in care retragerea trupelor din Irak aduce bani la acel buget prin economiile facute. Si altele ...
    Dar noi vedem inca ceva. Ca Parlamentul doreste cu orice pret accesul la informatiile clasificate de la SIE. Ar trebui sa fim naivi sa credem ca SIE nu a facut interceptari in legatura cu cazul Omar Hayssam. Chiar si in Irak. Chiar si la trupele din Irak. Au existat si exista inca voci care spun ca rapirea din Serai a fost o inscenare. Atunci, pe noi ne poate duce gandul - ipotetic vorbind - ca poate cineva din trupele astea vor fi avut unele cunostinte despre taina acelei rapiri. Acele cunostinte nu pot fi aflate atata timp cat trupele sunt in Irak, dar pot fi "usor" obtinute daca trupele sunt readuse in tara. Apoi mai e si povestea celor doi nefericiti care prin comportamentul lor l-au facut "pas" pe Razvan Ungureanu. Cine i-a instruit. Da, este datoria Parlamentului Romaniei sa clarifice treaba asta. Ati vazut cat de usor s-au aflat ilegalitatile ministrului Vasile Blaga de la procurorul Santion ? Dar ce arma de atac impotriva Presedintelui Romaniei ar putea deveni trupele astea din Irak folosite cum trebuie ... De catre cine ?
  • 0 (0 voturi)    
    disputa politica impotriva tuturor romanilor (Marţi, 27 martie 2007, 17:10)

    Mihai [anonim]

    Chiar este necesar?! Acum ca americanii vreau sa ridice vizele>?!! Macar atat sa aiba romanii de castigat dintr-un razboi in care am pierdut oameni !!! + Sa lase si taxa auto ca tot din buzunarul nostru vom plati amenda impusa de UE! !
    Lasati!!!!......am uitat....lor tot bine le merge ca doar bani de masini noi au iar viza nu le trebuie!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Si totusi, noi cu ce ne-am ales??? (Marţi, 27 martie 2007, 18:23)

    Lucian* [anonim]

    Ideea nu este rea, dar nu-mi place tonul asta populist.
    Tinand cont ca SUA a stabilit un calendar de retragere este normal pe undeva sa facem si noi un asemenea plan. Nu stiu daca este bine ca sa fie pana de Craciun, dar este bine ca este macar un obiectiv. Oricum, mai trebuie discutat si cu ceilalti participanti la ocuparea Irak-ului cum se va face retragerea.
    Din punct de vedere a rezultatului ocupatiei, as zice ca nu le-am facut un mare bine irakienilor. Tara este rupta in doua intre kurzi si restul iar restul isi iau gatul unul altuia pt ca unul este shiit si celalalt sunit.
    Pt Romania nu a fost nici macar 1 cent profitabila aceasta "excursie". Poate doar pt antrenamentul cadrelor militare.
    De primit datoriile nu le primim, creditori faliti, generosi si de o stupiditate rara ce suntem. Tot NU POT SI NU VREAU sa inteleg de ce am iertat toate datoriile. As fi inteles la cineva care nu are de unde da, dar Irakul are de unde! Mai are rezerve pt vreo 100 de ani! Puteau sa esaloneze datoriile si pe 20 de ani dar tot trebuiau luate inapoi. Noi am platit in guvernarea lui Bombonel, 2 miliarde de euro suedezilor pt un imprumut facut in anii '30! Pt Dumnezeu, cat de MARE poate fi prostia unora?? GIGANTICA!!
    Nu am primit petrol desi am fi putut primi. Puteau sa-l dea si lui Patriciu ca macar se mai lipea si ceva in tara, dar trebuia luat!
    Nu am vandut arme pt armata Irak-ului. Noi avem numa' juma' de milion de arme si vreo 5 milioane de cartuse care puteau fi date si pe gratis numai ca sa ne scapam de ele. NU! Noi facem imprumuturi de vreo cateva sute de milioane de euro ca sa le distrugem.
    Nu stiu de nici un contract de reconstructie care sa fi fost castigat de vreo firma romaneasca. Asta nu ma mira, firmele romanesti nu obtin nimic nici macar in tara! Am fost in stare sa facem drumuri de calitate in tot nordul Africii, dar nu suntem in stare sa ne facem cateva sute de km de autostrada in tara. Si mai vrem contracte in Irak???
  • 0 (0 voturi)    
    Totusi noi ce am avut de castigat din razboiul asta??? (Marţi, 27 martie 2007, 18:24)

    Lucian* [anonim]

    Rezultatul acestui razboi a fost doar o tara distrusa si o dovada de FRAIERISM de-mi vine sa-mi doresc sa ma fi nascut in alta tara!
    Stiu de pe acum ce o sa fie in Enciclopedia Britannica din 2010 la cuvantul "fraier", o poza cu un roman!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu stiu de ce se exprima unii cand nici nu stiu despre ce e vorba... (Duminică, 1 aprilie 2007, 3:04)

    PAMELA [anonim]

    Am citit comentariile de mai sus si am ramas uimita..."ca militarii au plecat de buna voie.."ca n-ar vrea sa vina acasa"... "ca ei castiga multi bani"...oare cati dintre cei care au facut aceste afirmatii stiu si despre ce este vorba,stiu cum e acolo si pt. ce au plecat... nu cred ca au plecat ca aveau o viata foarte buna aici si s-au dus acolo sa se distreze... prietenul meu e acolo din septembrie, trebuia sa vina,dar din cauza "luptelor" intre partide nu ii aduce,sunt uitati de lume si nu mai rezista, ii lasa nervii, organismul si nu mai rezista... de ei de ce nu se zice nimic?! am observat multa ura... ca ei castiga mult,nu cred acest lucru,sa nu uitam ca ei isi risca viata si munca care o au acolo nu e una pe care vi-o imaginati voi, muncesc enorm de mult si nu orice munca,banii... banii nu sunt ata de multi cum credeti... asa ca nu mai criticati fara sa stiti care e situatia si numai din auzite... asta e parerea mea si sa nu uitam ca si militarii au un suflet ca noi toti ceilalti.... nu sunt cu politica... dar... trebuie adusi acasa cat mai curand posibil ca ei aveau contract pe 6 luni si nu mai rezista!!!
  • 0 (0 voturi)    
    baietii nostrii (Miercuri, 29 august 2007, 21:08)

    LINA [anonim]

    voi credeti ca armata este un talcioc si fiecare face ce vrea ?Ordinele se executa ,nu se discuta ...acolo nu se duc de placere ,ci pentru ca au un contract pe care ,pana nu expira ,sunt doar niste roboti comandati de superiorii ,carora nu le pasa daca mor acolo ...As vrea sa vad si eu nebunul ala care pleaca de placere sau ptr bani ,intr-un razboi care nu este al lui si care lasa acasa o nevasta cu ochii in lacrimi care nu se mai poate oprii din plans , si copii ,pe care ,odata plecat ,nu stie daca ii va mai revedea vreodata ...Asta numiti voi placere ...???Este doar durere si lacrimi ...Trebuiesc retrasi ,ptr ca nu se mai poate ...